Diz ekleminin artrozu nasıl tedavi edilir: önlemeden tedaviye

diz artrozunu tedavi etme yöntemleri

Etkili olması için diz artrozu nasıl tedavi edilir? Vücudunuza yardım etmeniz, stresi azaltmanız, metabolizmayı normalleştirmeniz, bağırsak fonksiyonlarını iyileştirmeniz, böbrekleri ve karaciğeri kolaylaştırmanız gerekir. Yani fazla kiloları azaltmak, doğru yemeye başlamak, hayvansal yağların, etlerin, kolay sindirilebilen karbonhidratların miktarını azaltmak. Menüye sebze, fermente süt ürünleri, çavdar, kepekli ekmek veya kepekli undan yapılan yemekleri ekleyin.

Doğru teşhis, tedavinin anahtarıdır. Eklem lezyonları, farklı tedavi rejimlerine sahip birçok hastalığın belirtisidir. Bu nedenle, bir teşhis hatası ve hatta dahası, bağımsız bir teşhis hasta için çok pahalı olabilir.

Diz eklemi artrozunun nasıl tedavi edileceği sorusu modern tıp için yeni değildir. Tedavisi için artık hem terapötik hem de cerrahi olmak üzere çeşitli yöntemler var. Cerrahi yöntemlere başvurmak her zaman son çare olduğundan, tedavi yöntemlerini düşünün.

İlaçlar

Tedavinin etkinliği eklemin tahribat aşamasına, zamanına bağlıdır. Genellikle steroidal olmayan antiinflamatuvar ilaçlarla başlar.

Hastalığın nedeni üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur ve eklemin harabiyetini durdurmaz, etkileri sadece ana semptomların azaltılmasına yöneliktir. Enflamasyon belirtileri azalır, şişlik azalır, ağrı kaybolur veya çok daha az hale gelir.

Anti-enflamatuar ilaçların yardımıyla, güçlü ağrı hisleri giderilir, bu da, örneğin ağrı ve iltihaplanma nedeniyle kontrendike olabilecek diğer tedavi yöntemlerine, örneğin masaja kademeli olarak geçmeyi mümkün kılar.

Ancak bu ilaçların uzun süreli kullanımı, hastalığın tezahürlerini maskeleyerek tam bir tedavinin resmini oluşturduğu için istenmeyen bir durumdur, ancak aslında hastalık ilerleyebilir. Ek olarak, yan etkiler kıkırdak yıkım sürecini daha da artırabilir. Bu nedenle, bu gruptaki ilaçların uzun süreli kullanımına ihtiyaç olduğuna dair bir soru varsa, selektif antiinflamatuar ilaçlar tercih edilmelidir.

Teşhis konulursa - diz ekleminin artrozu, vazodilatörler reçete edilir: kıkırdağın beslenmesini güçlendirmek, eklemin sinoviyal zarı tahribatı durdurur ve iyileşme sürecini iyileştirir. Alerjik bileşeni azaltmak için duyarsızlaştırıcı ilaçlar reçete edilir.

Diz artrozu tedavisinde kondroprotektörler

Hastalıktan zarar gören kıkırdağın yapısını restore etmeye çalışmıyorsanız diz ekleminin artrozu nasıl tedavi edilir?

Bunun için kondroprotektörler adı verilen bir grup ilaç kullanılır.

Sadece bireysel semptomlara etki etmekle kalmaz, aynı zamanda hastalığın nedenini de etkiler, kıkırdak yüzeyinin durumunu iyileştirmeye yardımcı olur, eklem sıvısı üretimini ve yağlama özelliklerini iyileştirir.

Sinovyal sıvının üretimini iyileştirir, özelliklerini iyileştirir ve kıkırdak maddesini eski haline getirir. Hatırlanması gereken tek şey, sadece orada olanı geri yükleyebileceğinizdir, ancak kıkırdak tamamen yok ise, tahrip olmuşsa, kemik marjinal büyümeleri varsa, bu ilaçlar yardımcı olmayacaktır.

Dolayısıyla, kondroprotektörlerin kullanımından elde edilen en iyi sonuç, onları erken kullanmaya başlarsanız, en geç I veya II derece diz eklemlerinde artroz, dahası, yılda birkaç kez uzun kurslarla olacaktır.

Ne yazık ki, bu araçlar anlık olmaktan uzaktır. Bazen sonucu elde etmek için 2-3 tedavi kürü gerekir ve bu altı aydan bir buçuk yıla kadar sürer. Ve bu grubun ilaçları, kıkırdak zaten tamamen tahrip olduğunda, hastalığın üçüncü aşamasında tamamen etkisizdir. Ancak yine de, artroz için kullanılan tüm ilaçlar arasında, hasta için en yararlı olan kondroprotektörlerdir, buna ek olarak, neredeyse hiç kontrendikasyonları ve yan etkileri yoktur.

Eklem enjeksiyon

Eklem içi ilaç enjeksiyonları iyi bir etki sağlar, ancak prosedürün kendisinin kapsül dokusuna zarar verebileceği ve eklem boşluğunda enfeksiyona neden olabileceği akılda tutulmalıdır. Kural olarak, kortikosteroid ilaçlar eklem içine enjekte edilir. Uzun süreli etki için steroid hormonları kullanılır (eğer şiddetli iltihabı hafifletmek gerekirse).

Bu prosedür genellikle bir hastaya acil bakım sağlamak için gerçekleştirilir. Bu, ağrı ve iltihapta hızlı bir rahatlama sağlar. Ancak bir dizi nedenden ötürü aynı diz içine 2 haftada bir defadan daha sık enjeksiyon yapılması istenmemektedir.

Eklem daha sakinse, belirgin bir iltihap belirtisi yoktur, kondroprotektörler doğrudan ekleme enjekte edilebilir, hızla hedefe ulaşır ve olumlu bir etkiye sahiptir.

Kemiğin eklem uçlarının birbirine göre kaymasını önemli ölçüde iyileştirir ve hyaluronik asitin kıkırdak enjeksiyonları üzerindeki yükü azaltır. Elbette, belirgin bir kıkırdak tahribatı yoksa, bu ilaçlar oldukça etkilidir.

Harici tesisler

Hastalar sıklıkla diz artrozunun dış yollarla nasıl tedavi edileceği sorusunu sorar? Sonuçta dizinizdeki ağrıyla yapmak isteyeceğiniz ilk şey onu ovmak ve sıcak bir şekilde sarmaktır.

Maalesef ne merhemler, ne kremler ne de her tür ovma artrozu tedavi edemez. Ancak, hastanın durumunu hafifletebilir, ağrıyı azaltabilir ve anti-enflamatuar ilaçlar gibi gastrointestinal sistem üzerinde tahriş edici etki yapmayabilirler. Isınma merhemlerinin yanı sıra steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlara dayanan merhemler kullanılır. Cilt, aktif maddenin sadece% 5-7'sini emer, bu nedenle bu merhemlerin etkisi istediğimiz kadar etkili değildir.

Ancak diz ekleminin artrozu için kompresler daha etkilidir. Onlar için tıbbi safra önerilebilir. Enflamasyonu doğrudan odak noktasında rahatlatırlar, çözücü ve analjezik etkileri vardır.

Masaj ve Fizyoterapi

Artroz için fizyoterapi de olumlu bir etkiye sahiptir. Ultrason, lazer, manyetoterapi, fonoforez gibi prosedürler kullanılır. Onlar sayesinde eklemlerin ağrı duyarlılığı azalır, içlerindeki iltihaplanma süreçleri azalır ve şişlik giderilir.

Radon, tuz banyosu kullanabilir, safra ile kompres uygulayabilirsiniz.

Mümkünse, manuel terapi, traksiyon kursuna girebilirsiniz. Bu durumda kemiklerin uçları birbirinden uzaklaşır ve üzerlerindeki yük azalır. Yalnızca manipülasyonlar çok dikkatli bir şekilde ve kalifiye bir uzman tarafından yapılmalıdır. Diz ekleminin manuel tedavisi ve masajı da iyi sonuçlar verir, hastalıklı eklemde kan dolaşımını iyileştirir, içindeki yıkıcı süreçlerin gelişimini durdurur ve mümkün olduğu ölçüde işlevini yerine getirir.

Masaj, özellikle hastalığın ilk aşamalarında, henüz tam yıkıcı etkisine sahip olmadığında etkilidir. İyileştirici jimnastik yaptıktan sonra yapmak iyidir. Sıcak duş veya buhar odası, masaj için iyi bir hazırlık adımıdır. Bundan sonra kaslar ısınır ve masajın daha derin bir iyileştirici etkisi olur. Diz ekleminin artrozunun tedavisinde sanatoryumların da faydalı bir etkisi vardır. Şifalı çamur, kıkırdakta rejeneratif süreçlerin seyrini iyileştirir, eklemlere besin tedarikini ve bunlara kan akışını iyileştirir.

Eklem tamamen tahrip olmuşsa, sadece cerrahi tedavi yardımcı olabilir - yerine yapay bir tane koymak.

Önleyici tedbirler: imha sürecini azaltın

Artrozun önlenmesi, başlıca aşırı kilo, travma ve zayıf fiziksel aktivite olan oluşum nedenlerinden kaynaklanır. Beden eğitimi, uygun fiziksel egzersizler yapmak eklemleri çevreleyen kasları güçlendirir. Bu sayede kıkırdak üzerindeki yük azalır. Sabah yürüyüşleri ve yüzmek faydalıdır.

Aynı zamanda, egzersiz sırasında yük ve dinlenme değişimini ve uygun güvenliği gözlemlemek önemlidir. Mümkün olan her şekilde yaralanma ve aşırı yüklenmeden kaçınmak gerekir. Sonuçta, artrozun ana nedenlerinden biri olan yaralanmalardır. Mikro çatlakların ortaya çıkması, başlangıçtaki iltihap odaklarının varlığını belirler. Bu nedenle, sporcular ve spor meraklıları için diz pedleri gibi koruyucu ekipmanların unutulmaması gerekir.

Diz ekleminin artrozunun önlenmesi aynı zamanda diyete bağlılığı da beraberinde getirir. Her fazladan kilo, bacakların eklemlerine ek baskı uygular. Mümkün olduğunca daha az tatlı ve un, meyve ve sebze yemelisiniz. Araştırmalar, vejeteryanların artroz geliştirme olasılığının çok daha düşük olduğunu gösteriyor. Kahve ve sert çayın eklemler üzerinde kötü bir etkisi vardır, kemiklerdeki kalsiyumu temizler, ancak doğal süt ürünleri rezervlerini doldurmaya yardımcı olur.

12.09.2020