Servikal osteokondroz - evde halk ilaçları ve jimnastik ile tedavi ediyoruz

servikal osteokondrozu tedavi etme yöntemleri

Orta yaşlı insanların yaklaşık% 80'i sırt problemlerinden muzdariptir. Tıbbi uygulamada omurganın en sık görülen hastalığı servikal osteokondrozdur.

Servikal omurganın osteokondrozu, kemik ve kıkırdak dokularındaki yıkıcı süreçlerin neden olduğu omurga ve intervertebral disklerin deformasyonu ile ilişkilidir. Hastalığın gelişimi fiziksel aktivite eksikliği veya tam tersi - kasların aşırı yüklenmesi, sıklıkla yanlış vücut pozisyonu alma alışkanlığı, hipotermi, fiziksel hareketsizlik, duruş sorunları, rahatsız bir yatakta uyumak ve bir dizi kalıtsal faktör ile kolaylaştırılır. Hastalığın acil nedeni, kan lenfindeki artan tuz seviyesidir ve bu da omurganın amortismanında değişikliklere, kıkırdağın elastikiyetinin kaybına neden olur. Servikal omurga ile ilgili problemler, kemik dokusundaki mineral bileşiklerin dengesizliğine yol açan obezite ve metabolik bozukluklarda ortaya çıkabilir.

Hastalığı teşhis ve tedavi etme sürecini tıp alanındaki uzmanlara emanet etmek daha iyidir, ancak hastalığın tezahürünün ilk aşamalarında, servikal osteokondroz tedavisini evde deneyebilirsiniz.

Servikal osteokondrozun tezahürü

Servikal osteokondroz semptomları, çoğunlukla, omurların yapısında geri dönüşü olmayan değişiklikler meydana geldiğinde ve omurlararası disklerin fizyolojik işlevselliğinin kaybolduğu aşamada ortaya çıkar. Aralarındaki boşluk azalır, sinir kökleri ve servikal omurgadan geçen vertebral arter sıkıştırılır, hassasiyet ve karakteristik hoş olmayan semptomlar ortaya çıkar.

Dikkat edilmesi gereken hastalık belirtileri:

 • Boyun, omuz ve önkolda, kollarda ağrı.
 • Vertigo durumları.
 • Migren.
 • Kafamda gürültü var.
 • Uykusuzluk.
 • Üst uzuvlarda uyuşma.
 • Sırtın interskapüler kısmında yanma.
 • Kan basıncı yükseliyor.
 • Güçsüzlük hissi, artan yorgunluk.
 • Kalp atış hızı anormallikleri.
 • Başı çevirirken boynu bükerken sınırlı hareket.
 • İşitme ve görme bozukluğu.

Servikal osteokondrozun ne olduğu, semptomlar ve evde tedavi hakkında bilgi, erken evrelerde bu hastalığın varlığından şüphelenmeye ve daha fazla gelişmesini önlemek için zamanında bağımsız önlemler almaya yardımcı olacaktır.

Evden çıkmadan terapi

Tedavi edilmezse osteokondrozdan kurtulmak imkansızdır. Dahası, bu durumda terapötik önlemler, hastalığın nedenleriyle mücadelede olduğu kadar, hastalığın klinik belirtilerini ortadan kaldırmayı amaçlamayacaktır. İlaç kullanımı, terapötik beden eğitimi, masajlar ve alternatif tedaviyi birleştiren entegre bir iyileşme yaklaşımıyla iyi sonuçlar elde edilebilir.

Servikal osteokondroz için halk ilaçları, geleneksel tedaviye bir ektir, hastanın durumunu önemli ölçüde hafifletmeye yardımcı olur ve çoğu doktor tarafından memnuniyetle karşılanır.

Bu yöntemlerin hepsinin ortak hedefleri vardır:

 • ağrı kesici ve spazmları hafifletme;
 • kas dokularının güçlendirilmesi;
 • beyne kan akışının normalleşmesi;
 • ve halk tedavisinin temel görevi vücudun etkilenen bölgesini ısıtmaktır.

Aynı zamanda, geleneksel tıbbın mevcut reçetelerinin hiçbiri kemik dokusunda biriken tuz birikimi ile baş edemez. Halk ilaçlarının önleyici tedbirler olarak veya ilaçlarla birlikte iyi olduğunu, ancak bağımsız tedavi yöntemleri olarak olmadığını anlamak için bu dikkate alınmalıdır.

Servikal osteokondroz tedavisinde şifacılar birçok halk tarifi kullanırlar. Hepsi uçucu yağların, bitkilerin, hayvansal yağların, köklerin ve zehirlerin kullanımına dayanmaktadır. Belli oranlarda alkol, votka veya kaçak içki, terebentin ve iyot tentürü ile kombine edilirler, bu da hem harici hem de dahili olarak kullanılabilen etkili analjezikler, anti-enflamatuar ve ısınma maddeleri elde etmeyi mümkün kılar.

Geleneksel olarak, halk tıbbında yüzyıllardır kullanılan üç ilaç grubu ayırt edilebilir - kaynatma ve infüzyonlar, sürtünme ve kompresler. En popüler ve mevcut olanlar:

Bitkisel ilaç

evde servikal osteokondroz nasıl tedavi edilir
 • Defne yaprağı infüzyonu, geleneksel tıbbın kanıtlanmış koruyucu bir ilacıdır. Ana malzemeyi tavanın dibine koymak ve 0, 3 litre sıvı başına on iki gram yaprak oranında soğuk su dökmek gerekir. Beş dakika kaynatın, ardından soğutun ve üç saat demleyin, ardından tülbentten geçirin. Her öğün arasında dört gün ara verin, ardından bir hafta ara verin ve baştan başlayın.
 • İğne yapraklı et suyu. İki yüz elli gram taze ladin veya çam iğnesini bir litre suyla dökün, yarım saat kaynatın. Elde edilen et suyu hacmi, yemekten otuz dakika sonra günde iki kez tüketilmesi şartıyla üç gün boyunca yeterlidir. Tedavi süresi bir aydır.
 • Ayçiçeği köklerinin kaynatılması- eklemlerde oluşan ve durgun tuzlar için bir çare. Bu tarifin ana maddesi sonbaharda hazırlanır, bitkinin toplanması, yıkanması, kurutulması ve öğütülmesi. Yüz elli gram kökü 2, 7 litre suyla karıştırın, yarım saat kaynatın. Ortaya çıkan et suyu miktarı, üç güne kadar kullanım için yeterli olacaktır. Yemekten otuz dakika sonra büyük yudumlarla içmelisiniz. Kursun süresi bir aydır.

Birkaç gün içinde et suyunun etkinliğini kişisel olarak değerlendirmek mümkün olacaktır - idrarın gölgesiyle. Rengi turuncuya dönmüşse, tuzları giderme işleminin aktif olarak başladığı anlamına gelir. Kurs devam ederken idrarın rengi giderek açılacaktır.

Sürtünme

 • Kırmızı biber:Kabukları ince ince doğrayın, 0, 2 litre ayçiçek yağı ekleyin, sıkıca kapatın ve beş gün karanlıkta bırakın. Ortaya çıkan bileşimi ısıtmak ve kan dolaşımını iyileştirmek için günde iki kez ağrılı bölgeye sürün.
 • servikal osteokondroz tedavisi için zencefil merhem
 • Tereyağı ve yumurta merhemi:Yüz mililitre bitkisel yağ + bir tavuk yumurtası + yirmi gram un + bir çorba kaşığı sirke özü, birlikte karıştırın ve karanlık bir yerde iki gün bekletin. zaman, bileşimin yüzeyinde ortaya çıkan filmi çıkarmak. Bitmiş merhemi akşamları ağrı sendromunun tezahürünün kaydedildiği yerlere sürün.
 • Zencefil Merhemi:Doğranmış bir zencefil kökü + üç diş sarımsak + otuz gram tereyağı karışımı, hoş bir aroma için en sevdiğiniz uçucu yağı ekleyin ve gerektiğinde ağrıyı hafifletmek için akşamları etkilenen boyun bölgesine uygulayın.
 • Eczane:Yüz elli mililitre tıbbi alkol + beş mililitre iyot + beş mililitre kafur alkol + beş tablet analgin, pürüzsüz olana kadar karıştırın, boynun ağrılı bölgelerine sürün ve hasarlı ciltle temastan kaçının.

Sıkıştırır

 • Gazyağı:Bir bezi kompres için evdeki gazyağı sıvısına batırın, etkilenen bölgeye uygulayın ve 2-3 saat polietilen ile örtün. Kompresin ısınma etkisi acilen ağrıyı gidermeye ve spazmı gidermeye yardımcı olacaktır.
 • Patates:Çiğ patatesleri balla 1: 1 oranında karıştırın, bir beze koyun ve boyun bölgesine yerleştirin. Tedavi için üç günlük bir kurs önerilir.
 • Karakafesli ekşi krema:50 gram ekşi krema ve karakafes karışımını bir beze koyun ve ağrılı bölgeyi 40 dakika bekletin. Kurs 10 gündür.
 • Bal:Bal ve ince tuzu 1: 1 oranında karıştırın, doğal liflerden yapılmış bir bezin üzerine koyun, boynun ağrılı bölgesine koyun, bir fularla sarın. Hastanın durumu düzelene kadar günlük olarak tekrarlayın.
 • Yaban turpu:Yaban turpu yaprağını kaynar suya daldırın, hafifçe soğutun ve vücudun ağrılı bölgesine uygulayın, ılık bir bezle örtün ve beş defaya kadar tekrarlayın. Etki ilkesi, hardal sıvaları ile yapılan tedaviye benzer, duyumlar acı verici ve nahoştur. Yanma riski vardır.

Halk tariflerinde servikal osteokondroz için kullanılan bazı bileşenlerin, ilaçlarla birleştirilmesinin kategorik olarak imkansız olduğuna dikkat etmek önemlidir! Şiddetli alerji veya zehirlenmeye neden olan ilaçlar var. Kural olarak, zehirli bitki veya bitki meyveleri içerirler.

Bu nedenle, geleneksel tedaviyi “büyükannenin” yöntemleriyle desteklemeye karar verdikten sonra, bireysel öneriler almak ve güvenli bir prosedür seti seçmek için doktorunuzu bu konuda bilgilendirmelisiniz.

İyileştirici jimnastik

Beden eğitiminin iyileştirilmesi - evde servikal osteokondroz için egzersizler, tedavi sürecinde şüphesiz faydalar sağlayacaktır. Prosedürlerin etkisini artırmak için çeşitli cihaz ve simülatörlerin kullanılmasına izin verilir. Doğru seçilmiş fiziksel egzersizler, hastayı hızlı bir şekilde zayıflatmaya ve hatta ağrıdan kurtarmaya, bağ aparatını germeye ve servikal kasları gevşetmeye yardımcı olacaktır. Evde servikal osteokondroz için jimnastik yapmak için bireysel öneriler, uzman doktordan alınabilir, ancak aynı zamanda evrensel eğitim yöntemleri de vardır. Örneğin, Bubnovsky'ye göre servikal osteokondroz tedavisi.

Profesör Bubnovsky'nin yöntemi kinesiterapide birçok hastalığın ameliyatsız ve ilaçsız tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır ve çok etkileyici sonuçlar vermektedir.

Doktor, servikal omurga ile ilgili problemleri çözmek için her bir nokta için 20 kez basit bir egzersiz seti sunar:

 • Başı dönüşümlü olarak yukarı ve aşağı eğer.
 • Baş yavaşça sola ve sağa doğru eğilir.
 • Dairesel kafa dönüşü.
 • Başı, çenenin göğse değdiği bir konuma indirmek.
 • Omuzları yukarı kaldırıp pozisyonu 10 saniye sabitlemek.
 • Dizleriniz bükük olarak yerde oturup alınla onlara dokunarak, pozisyonu 1 dakika sabitleyerek.

Masaj ve kendi kendine masaj

servikal osteokondroz için masaj

Servikal osteokondroz masajı, etkili bir gevşeme aracı olarak, kasları gevşetmeye, gerginliği gidermeye ve vücudu sertlikten kurtarmaya yardımcı olur.

Kaliteli bir hizmet almak için profesyonel bir masaj terapistiyle iletişime geçebilirsiniz, ancak dilerseniz kendi kendine masajın sırlarını da öğrenebilirsiniz.

Çok basit - evrensel teknikler yoktur, kendiniz için sadece üç masaj kuralı vardır:

 • Boyuna masaj yapmak için sadece parmaklarınızı kullanın.
 • Merkezden çevreye doğrudan hareket.
 • Yumuşak bir hızda ve yumuşak bir ritimde hareket edin.

Tabii ki, osteokondrozu masajla tedavi etmek imkansızdır, ancak doğru ve düzenli yapılırsa, semptomların hafifletilmesine, hastanın sağlığının ve ruh halinin iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Aplikatörleri Kullanma

Servikal osteokondrozu halk ilaçları ile tedavi etmenin alternatif bir yöntemi, aplikatörlerin kullanılmasıdır. Geçen yüzyılın seksenlerinden bu güne kadar bu tekniğin birçok hayranı var. Bir aplikatör, bir nesneyi iğneye benzer bir yüzeye sahip olan özel olarak tasarlanmış bir cihazdır. Servikal osteokondrozlu hastalar arasında en yaygın uygulayıcılar Lyapko ve Kuznetsov'dur.

Kuznetsov'un gelişimi, yüzeyinde keskin topuzlar bulunan bir halı şeklinde plastik bir üründür. Hasta, böyle bir cihaza uzanarak, refleks bölgelerinde masaj ve akupunktur tedavisine tabi tutulur. Lyapko aplikatörü, refleks ve akupunktur etkilerine ek olarak, tüberküllerin içine yerleştirilmiş metal iğneler nedeniyle galvanik-elektrik etkisinin kullanıldığı geliştirilmiş versiyonudur. Evde böyle bir terapi, sorunlu bölgedeki kan dolaşımını etkinleştirmenize, vücuttaki metabolik süreçleri hızlandırmanıza, toksinlerin atılmasını artırmanıza, kas tonusunu azaltmanıza izin verir, ancak osteokondrozun başarılı tedavisi için tek başına yeterli değildir.

Boynun osteokondrozunu evde tedavi etmek aynı anda hem basit hem de çok zordur. Bir yandan, tüm tedaviler çoğu insan tarafından kullanılabilir ve nispeten tekrarlanması kolaydır. Öte yandan, belirli bir süre, sabır, özdenetim ve düzenli tekrarlama gerektirirler. Ve alternatif tedaviden beklentiler ne olursa olsun, hatırlamakta fayda var: ev ilaçları ile tedavinin başlamasından itibaren bir hafta içinde, osteokondroz semptomları ortadan kalkmadıysa ve tezahürde daha az yoğun hale gelmediyse, zaten ciddi durumunuzu kötüleştirmemek için kesinlikle bir doktora danışmalısınız. sağlık.

12.09.2020