Diz ekleminin artrozu veya gonartrozu

diz ekleminin artrozunun nedenleri

Dejeneratif-distrofik kökenli kas-iskelet sistemi hastalıkları grubunda diz ekleminin gonartrozu önde gelmektedir.

Diz ekleminin gonartrozu veya artrozu, eklemin kıkırdak dokusunun, bağlar, sinovyum, subkondral kemik ve eklemin diğer unsurları da dahil olmak üzere patolojik süreçteki tüm eklemin katılımıyla yavaş bir şekilde yıkımının eşlik ettiği bir hastalıktır.

Bulaşıcı hastalıklar (soğuk algınlığı, grip, tifüs, tüberküloz, sifiliz, bademcik iltihabı ve diğerleri) gibi çeşitli faktörlerin etkisi altında, yaralanmalar, eklemin işlevsel tıkanıklığı (örneğin, sporcularda, ağır fiziksel emekle uğraşan işçiler, bale dansçıları)diz ekleminin kıkırdak dokusunun trofizminin (beslenmesinin) ihlali söz konusudur, bunun sonucunda kıkırdak incelir ve bazen yok olmak için tahrip olur.

Kim risk altında? Her şeyden önce, diz ekleminin artrozu kırk yaşın üzerindeki kadınları "kazanma" riski altındadır, insanlığın güçlü yarısına göre 2 kat daha sıktır. Ayrıca obeziteye yatkın veya obez olan kadınlarda risk artar.

Ancak gonartroz, genel olarak yaşlıların bir hastalığıdır. Ve bunun için basit bir açıklama var. Bildiğiniz gibi kıkırdak dokusu, iyi emdiği için yaklaşık% 70-80 sudur. Ek olarak, genç yaşta, kondrosit “restoratör” hücreleri aktif olarak çalışır. Yaşla birlikte, nem miktarı azalmaya başlar ve bu nedenle eklemi tamponlama yeteneği kötüleşir, kıkırdak kurur, kırılgan hale gelir ve çatlar ve mevcut kondrositlerin hasarı onarmak için zamanı yoktur. Bu, birçok yönden diz ekleminde gonartroz oluşumunu açıklar.

Hastalığın nedenleri

diz ekleminin artrozu nasıl kendini gösterir

Önceden belirleyici faktörler; aşırı kilo, fiziksel hareketsizlik, kronik eklem yaralanması veya eklemin sistematik mikro travmatizasyonu, alkol kullanımı, kronik stres, önceki veya mevcut diz eklemi hastalıkları, örneğin:

 • diz artriti,
 • burkulma, bağların kısmen veya tamamen kopması
 • femur veya tibianın eklem içi kırığı
 • gut gibi metabolik bozukluklar ve bir dizi başka patolojik durum.

Sıklıkla diz eklemi gonartrozunun herhangi bir spesifik nedenini belirlemek mümkün değildir, bu durumda birleşik bir nedenden söz ederler, yani gonartroz aynı anda birkaç hastalığın sonucuydu.

Ayrıca hastalık, ortaya çıkma nedenlerinden dolayı genellikle iki forma ayrılır: birincil ve ikincil.

Birincil artroz, yaş ve aşağıdakiler gibi ilişkili faktörlerden kaynaklanır:

 • Profesyonel yatkınlık,
 • Fazla kilolu,
 • Obezite,
 • Alt ekstremitelerin varisli damarları.

İkincil gonartrozun nedeni, diz ekleminin travma sonrası artrozu olarak adlandırılan önceki bir diz yaralanması (kırık, bağ aparatının yırtılması) olabilir. Aynı neden, önceki bir bulaşıcı hastalık veya diz ekleminin iltihabı olabilir.

Belirtiler

Diz ekleminin artrozu belirtileri bir gecede görülmez, hastalığın gelişimi yavaş yavaş ortaya çıkar ve genellikle birkaç ay, hatta yıllar sürer. Kalıcı olan ve fiziksel aktivite ile artan ağrılar - yürüme, koşma, inme veya merdiven çıkma vb. - öne çıkar. Bu hastalığın bir başka belirti özelliği eklemde krepitus varlığıdır, dizde çatırtı veya çatırtı olabilir.

Ayrıca gonartrozun çok sık görülen belirtileri şunlardır:

 • yerel sıcaklıkta bir artış (eklem dokunulabilecek kadar sıcak) veya genel,
 • eklem şişmesinin varlığı,
 • hacmini artırıyor,
 • harekette zorluk,
 • Eklemin
 • deformitesi ve ardından uzuvun eğriliği.
diz artrozu gelişim evreleri

Hastalık ilerledikçe kıkırdak dokusu tamamen yok edildiğinde vücudun kendini savunmaya başlamaktan başka seçeneği kalmaz. Bu, eklemi oluşturan kemiklerde kemik dokusunun "dikenler" (osteofitler) şeklinde çoğalmasıyla kendini gösterir, diz ekleminde deforme edici bir artroz vardır. Eksüda eklem boşluklarında belirir.

Osteofitlerin boyutuna ve deformasyonun derecesine bağlı olarak, birkaç derece gonartroz ayırt edilir:

 • Derece 1 gonartroz.Hastalar sabahları veya uzun süre otururken veya ayakta durduklarında eklemde sertlik ve hafif ağrı hissederler. Bu aşamada eklemde deformite olmaz, hareketlilik tam olarak korunur. Bir röntgen, küçük bir osteofiti ortaya çıkarır.
 • 2. Derece gonartroz.Ağrılı hisler, sadece sabah değil, aynı zamanda uzun süreli efordan sonra da ortaya çıkar, eklem deforme olur, eklem yüzeyleri genişler, bunun sonucunda eklemin hacmi de artar, fleksiyon zordur, hareketleri gerçekleştirirken bir çatırtı hissedilir. X-ışını belirgin osteofiti gösterir, eklem boşluğu değişmez.
 • Derece 3 gonartroz.Belirtiler ikinci derecedeki ile aynıdır, sadece semptomlar daha belirgin hale gelir. Ağrı kalıcıdır, dinlenirken ve uyurken bile geçmez. Eklemin işlevi neredeyse tamamen kaybolur, hastalar ne bacağını bükemez ne de düzeltebilir. Sonuç olarak topallık oluşur, hareket sadece koltuk değnekleriyle veya dışarıdan yardımla mümkün olur. Diz ekleminde belirgin bir deformasyon var. Röntgende eklem boşluğunda hafif bir daralma belirlenir.
 • Ayrıca, etkilenen eklemde daha fazla deformasyonla birlikte tamamen hareketsizliğin olduğu dördüncü bir aşamavardır. Röntgende subkondral kemiğin skleroz fenomeni ve eklem boşluğunun önemli ölçüde daralması belirlenir.

Diz artrozu tedavisi

Tedaviden iyi sonuçlar elde etmek için, diz eklemindeki artrozun nasıl tedavi edileceğini bildikleri için kalifiye bir romatologdan ve eğer orada değilse bir terapistten yardım almalısınız. Hiçbir durumda kendiniz tedavi etmeye çalışmamalısınız, bu sadece zaten daha iyi olmayan bir durumu daha da kötüleştirebilir. Başarılı tedavinin anahtarı doğru teşhis olduğundan, tedaviye başlamadan önce doğru teşhisin yapılması son derece önemlidir.

Gonartroz tedavisi oldukça uzun bir süreçtir ve bir dizi faktöre (artroz tipi, artrozun nedeni, hastalığın derecesi) bağlıdır. Tedavi karmaşıktır ve ilaçlı ve ilaçsız tedaviyi içerir ve bazı durumlarda cerrahi tedavi endikedir.

Diz ekleminin artrozunun ilaçla tedavisi, öncelikle aşağıdaki gibi hastalığın ana belirtilerini hafifletmeyi amaçlamaktadır:

 • Ağrı;
 • Eklem ve periartiküler dokuların iltihaplanması.

İlaçlar hastalığın semptomlarını hafifletmenin yanı sıra şu amaçlarla da kullanılır:

 • eklem dokusu onarımı,
 • trofizmini ve kan dolaşımını iyileştiriyor,
 • vücudun savunmasını güçlendiriyor,
 • alerjik reaksiyonların ortadan kaldırılması.

Ağrı semptomlarını hafifletmek için çeşitli narkotik olmayan analjezikler kullanılır, nadir durumlarda kısa bir süre için narkotik analjezikler reçete edilir. Çoğu zaman, ilaçlar steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar grubundan kullanılır. Kombine bir anti-enflamatuar, analjezik ve antipiretik etkiye sahiptirler.

diz artrozunu tedavi etme yöntemleri

Kondroprotektörler, kıkırdak dokusunu eski haline getirmek ve eklem hareketliliğini iyileştirmek için kullanılır. İlaçlar, kıkırdak hücrelerinin - kondrositlerin aktivitesini uyarır ve dokuyu onarmalarına yardımcı olur. Baş koruyucularının eklem içine yerleştirilmesi iyi bir etki sağlar. Son yıllarda hyaluronik asit bazlı yeni ve etkili bir ürün ortaya çıktı. Etkisi nedeniyle bu ilaca "sıvı protez" denir. Hastalıklı bir ekleme enjekte edildiğinde, bu ilaç hasarlı kıkırdak üzerinde koruyucu bir film oluşturur ve yavaş yavaş eklemin normal yağlama özelliklerini geri kazandırır.

Kas gevşeticiler, kas spazmlarını hafifletmek için kullanılır, gevşetici bir etkiye ek olarak, etkilenen eklemdeki kan dolaşımını olumlu yönde etkiler.

Manuel ve fizik tedavi, gonartrozun ilaçsız tedavi yöntemlerinden yaygın olarak kullanılmaktadır. En önemlileri manyetoterapi, akupunktur, elektroforez ve masaj, aparat çekişi (eklem uzatma) ve diğerleridir. Son zamanlarda lazer tedavisi, kriyoterapi (sıvı nitrojene maruz kalma) gibi yöntemler artroz tedavisi uygulamasına girmiştir. Fizyoterapinin yanı sıra, diz ekleminin artrozu için egzersiz tedavisi de iyi bir etki sağlar. Lfk, tedavi amaçlı çeşitli fiziksel egzersizlerin kullanılmasıdır.

Diz eklemi artrozu için jimnastik

Hastalığın başlangıcında, hastalıklı eklem üzerindeki fiziksel aktivite en aza indirilmelidir. Jogging yapmamalı, zıplamamalı, ağırlık kaldırmamalı, hızlı yürümemeli, çömelmemelisiniz. Diz ekleminin artrozu için egzersizler ancak bir tedavi sürecinden sonra doktorunuzun gözetiminde yapılabilir.

diz artrozu için jimnastik

Etkilenen diz ekleminin kaslarını ve bağlarını güçlendirmeye yardımcı olan, ancak aynı zamanda eklemi aşırı hareketliliğe yol açmayan egzersizler seçmek gerekir. Yani, egzersizler minimum dinamik aktivite ile yapılmalıdır. Bağları ve eklem kapsüllerini germek için egzersiz yapmak faydalıdır. Kurallar aynıdır, egzersizler hiçbir çaba sarf etmeden nazikçe yapılır.

Herhangi bir jimnastik egzersizi yaparken bazı kurallara uymak önemlidir:

 • Ağrı üzerine egzersiz yapmayın
 • Egzersiz ağrıya neden oluyorsa, daha nazik bir egzersizle değiştirilmelidir.

Diz artrozu için masaj, diz ekleminin işlevlerinin restorasyonu üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir. Maruz kalınan bölgede kan damarları genişler, kan dolaşımı iyileşir ve metabolizma hızlanır. Masaj prosedürleri lenf akışını iyileştirir ve bu da artık iltihabı ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Masaj kas sistemini güçlendirir, içlerindeki oksijen akışını artırır, gaz alışverişini iyileştirir, tonlarını normalleştirir ve plastisiteyi artırır.

Diz artrozu için diyet

Son zamanlarda tıp uzmanları, gonartroz insidansı ile beslenme arasında doğrudan bir ilişki olmadığını keşfettiler. Bununla birlikte, tartışılmaz bir gerçek, artroz gelişiminin bir kişide aşırı kilo varlığından büyük ölçüde etkilendiğidir. Hastalığın nedeni tam olarak aşırı kilo ise, o zaman diz ekleminin artrozu için beslenmenin vücut ağırlığında kademeli bir azalmayı hedeflemesi gerektiği açıktır. Bu, diyette bir değişiklik ve diyette bir değişiklik gerektirecektir. Yiyecekler daha az kalorili olmalı, kızarmış yiyecekler ve yağ oranı yüksek yiyecekler diyetten çıkarılmalıdır. Daha fazla sebze, meyve ve sıvı tüketin.

Diz eklemi artrozunun önlenmesi

Eklemlerin olabildiğince uzun süre sağlıklı kalması için, düzenli olarak fiziksel kültür ve jimnastik yapmak gerekir, ancak buna çok fazla kapılmayın, böylece bu eklemlerin aşırı yüklenmesine neden olmaz. Yüzme, eklemler üzerinde en iyi etkiyi ve minimum stresi verir. Profesyonel sporlar söz konusuysa, ortak koruma kullanılmalıdır. Fiziksel aktiviteyi dinlenme ile değiştirmek faydalıdır, uzun süre hareketsiz kalmamalısınız.

Tüm bu basit kurallara uymak, sağlıklı bir yaşam tarzı ve doğru beslenmek, diz ekleminin artrozunun herhangi bir kişinin hayatını mahvetmesine izin vermez.

04.09.2020