Bel ağrısı omurga: bu nasıl olur, belirtileri ve tedavisi

Bir osteochondrosis omurga oluşur yıkımı, kemik ve kıkırdak doku bir veya daha fazla bölümleri omurga. Bu hastalık kronik ve gelişen hemen hemen tüm yaşlılar. Bu durum nedeniyle normal yaşlanma vücudun.

Bel ağrısı

İntervertebral diskler maruz atrofik değişiklikler ve hangi yaşta olur, birçok faktöre bağlıdır:

 • yaralanma;
 • hastalık ve aşırı omurga.

Aşırı bir yüklenme omurga geçerlidir:

 • yürüyüş ile kavisli bir sırt;
 • yanlış koltuk;
 • özellikleri yapısı vertebral kolon;
 • yetersiz beslenme doku omurga nedeniyle kalıtsal bir anormallik.

Bir osteochondrosis çekirdek arasında yer omurgalılar disk, suyun bir kısmını kaybeder. Bu çekirdek oluşur metabolik ve zor erişim, çeşitli mineraller ve vitaminler.

Bir süre sonra disk çatlaklar, o düz olur. Sonraki başlangıç hayret yakındaki eklem ve bağ oluşturan doku iltihabı. İltihap nedeniyle oluşur ofset komşu vertebra. Bu tehlikeli yükselişi radiküler semptomlar: ağrı ilerledikçe, etkilenen sinir.

Da neden olabilir intervertebral fıtığı, o da sırayla neden olabilir spinal kord bası. İçin dejeneratif disk hastalığı görünümü ile karakterize osteofit oluşumu – kemik büyümeleri vücutlarında omurga. Bu büyümeler olabilir sıkmak omurilik ve neden radiküler sendromu.

En sık osteochondrosis maruz servikal ve lomber bölümler.

Servikal osteokondrozis

Nedenleri:

 1. spor faaliyetleri (halter);
 2. aşırı kilo;
 3. metabolik;
 4. oturarak çalışma ( bilgisayar programcıları, muhasebeciler, sürücüler, vb.);
 5. düz ayak;
 6. spinal yaralanma;
 7. hipotermi.

Belirtileri

Temel belirtiler dejeneratif disk hastalığı, servikal omurga ağrısı – baş ve boyun. İnsan rahatsız şiddetli baş ağrısı, boyun ağrısı, veren kol ağrısı, göğüs kemiği. Hasta yakınmaları olabilir sırt ağrısı ortaya çıkması, ani boyun ağrısı, kas spazmı, kas ve hareket kısıtlanması.

Ayrıca bir kişinin duymak çetin dönüşlerde boyun. Nedeniyle çimdikledi sinir ve damarları insanlarda ortaya çıkabilir uyuşma, dil ve parmak uçları. Hasta yakınmaları azalmış işitme ve görme, yüksek kan basıncı ve kas güçsüzlüğü, el ve ayak.

Göğüs osteokondritis

Bu tür dejeneratif disk hastalığı oldukça nadirdir. Bu nedeni anatomik yapısı torakal. O oluşmak-12 vertebra bağlı kaburga nedeniyle eklem. Öncesinde kaburga birbirine bağlı göğüs kemiği. Bu nedenle, oluşturulan mükemmel bir iskelet, omurga, göğüs kemiği ve kaburga koruyan iç organları çeşitli yaralanmalar.

Vertebra torakal var küçük boylu ve uzun dikenli dikenleri noktaları birbirleri üzerinde nasıl bir fayans. Çünkü böyle bir yapı bu omurga vardır küçük bir hareketlilik var. Torakal intervertebral diskler nadiren yaralanmaya maruz kalır.

Nedenleri oluşumu bu tür dejeneratif disk hastalığı:

 • kötü yük dağılımı;
 • gecikme, beslenme intervertebral disk;
 • bir sedanter bir işi;
 • varlığı, skolyoz.

Belirtileri

Diğer türlü, dünyanın önde semptomatik dejeneratif disk hastalığı torasik ağrı.

Ancak anne sütü osteochondrosis ağrısı farklı olabilir. Dorsalgia – uzun rahatsız ve yağmur ağrı ve hareket torasik vertebra. Ağrı etkileyebilir servikal ve lomber bölge.

Dorigo göstergelerinden biri torakal dejeneratif disk hastalığı hangi bir ağrı şeklinde ortaya çıkar krizi. Doğası gereği o yoğun, akut, yol açar, solunum güçlükleri, yol kısıtlama, kas hareketleri. Ayrıca hastalarda ağrı oluşabilir uyuşukluk hissi göğüs, cinsel işlev bozukluğu, kalp ağrısı, böbrek ve mide.

Daha tehlikeli bir lezyon torakal?

Omurga düzenlenmiştir, böylece torasik daraltır, bu nedenle fıtık nedeniyle oluşan dejeneratif disk hastalığı, hızlı bir şekilde yol basınç omurilik. Bu kolay sorunlara yol açacak taraftan kalp, pankreas, karaciğer, böbrek, çünkü torasik bağlı tüm bu organları sinir lifleri. Bu yüzden zaman çok önemlidir ve doktora başvurunuz. O anlamaya yardımcı olur, nereden çıktı, taciz belirtileri dejeneratif disk hastalığı ve yapacak yetkili hastalığı tedavi.

Lomber bel ağrısı

Bel ağrısı lomber omurga oluşur, kaldırma ağırlık. Normal kalbinde, intervertebral disk yer almaktadır çekirdek içeren büyük miktarda su. Nedeniyle sıvı çekirdek küçük olur sıkıştırılabilir, ve onun için gözyaşı gerekir impaksiyon 500 kg.

Ancak, etkilenen osteochondrosis disk zayıf olur, ve onun için gözyaşı gerekir sadece 200 kg. Bir kişi 70 kg ağırlığındaki bir arttıracak 15 kg kargo yarı-bent konum vardır ve omurga için bu yük 200 kg, — intervertebral disk rip olabilir. Bu yüzden ilk belirtiler dejeneratif disk hastalığı omurga tezahür kaldırırken ağırlık.

Belirtileri

 • ağrı lomber bölgede;
 • yetersizlik, hareket bel ağrısı;
 • uyku bozukluğu;
 • sinirlilik;
 • yorgunluk;
 • yetersizlik egzersiz ev kullanımı;
 • cinsel fonksiyon azalması, erkeklerde;
 • düzensiz adet kanamaları;
 • sendromu «soğuk ayak».

Geçerken dejeneratif disk hastalığı üzerinde sakral alan hastada idrarda böbrek ağrısı ve idrara çıkma.

Tanı

Tedavi dejeneratif disk hastalığı geçiriyor doktor-nörolog. Başlangıç için harcıyor muayene spinal kolon, dikkat çekiyor varlığı, skolyoz. Sonra dr. duygu anlamak mümkün, ne kadar hayret omurga, tendon ve sinirler.

Sonra nörolog şüpheli spinal osteokondrozis, o ayri bir hastanın ek bir sınav. Buraya girer örneklerde x-ışını çalışmaları, manyetik rezonans görüntüleme. Şüpheli imha intervertebral disk düzenlenen diskografi. Ayrıca onun tayin derecesini belirlemek için lezyonların sinir yolları.

Genel tanı «bel ağrısı omurga» koymak çok zor. Çünkü bir kişi işte karşınızda, ağrı, kalp, karaciğer, böbrek, pankreas veya cinsel işlev bozukluğu. Ama yine de dikkatli bir muayene ile tecrübeli bir doktor mümkün olacak şüpheli bir hastalıktır ve atamak doğru tedavi.

Tedavi

Tedavisi dejeneratif disk hastalığı – bu çok uzun ve zor bir süreç. Akut dönemde hastaya gerekli huzur etkilenen segment. Eğer hayran servikal, hasta giymek gerekir kilitleme yaka Açması. Eğer ağrısı lomber – hastaya yatak istirahati gereklidir. En iyi yerleştirmek için hastanın hastanede. Sadece orada o tamamen uymanız atanan modu. Oda var böyle bir hasta sıkı olmalıdır. Bunu yapmak için, bir yatak koymak ahşap kalkan.

İlaç tedavisi

Yukarıda da belirtildiği gibi, hastalığın ana belirtisi ağrı. Bu yüzden hasta ödem, ağrı ve diğer semptomlar dejeneratif disk hastalığı atanır analjezikler.

Aynı zamanda atanır non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar.

Ne yazık ki, uzun süreli kullanımı, bu ilaçların neden olan yenilgi müköz membranlar, gastrointestinal sistem ve bir hastada aşağıdaki belirtiler ortaya:

 • mide bulantısı;
 • kusma;
 • mide ağrısı;
 • ağırlık hissi, karın ağrısı.

Da şiddetlenebilir peptik ülser, mide ya da görüntülenebilir mide kanaması. Bu nedenle, kullanmadan önce bu ilaçları doktorunuza danışmalısınız. Eğer ağrı nedeniyle osteochondrosis, boyunca sürer 3 ay birlikte, bu ilaçlar ile atanır antidepresanlar. Bulundu, buna sakinleştirici eylem, onlar azaltmak için bir ağrı.

Yukarıdaki tüm ilaçlar bağlanabilir semptomatik tedavi. Onlar rahatlatmak için bir ağrı, ama rahatlatmak kişinin istediğiniz hastalığı.

Kurtarma intervertebral disk ve kıkırdak atanır chondroprotectors. Bu ilaçlar metabolizma artırmak, bağ dokusu ve kurtarma teşvik, kıkırdak. İlaçlar uzun bir süre için, ortalama — 4 – 6 ay.

Ayrıca doku onarımı ve metabolizma onlara, bu ilaçlar var ve analjezik eylem. Başka bir grup ilaç, gerekli osteochondrosis omurga – bu ilaçlar, kan dolaşımını artırmak. Bunların kullanımı teşvik kan damarları genişletmek, ve eğer kompleks onlarla ilaçlar-anti-oksidanlar, bir kişinin metabolizma artıracak sinir hücreleri.

Herhangi bir hastalığın, hasta için gerekli kalsiyum preparatları. Tekrar aktif kemik gücünü artıracaktır ligament ve tendon oluşturacak önlenmesi, osteoporoz – bir hastalığın eşlik osteochondrosis.

Egzersiz ile rulo altında bel

Fizik tedavi

Doz yükü omurga artıracak hastanın durumu. Ama egzersiz yapmak gerekir son derece doğru. Akut dönemde ders beden eğitimi kontrendikedir. Sadece yatışmış ağrı başlayabilirsiniz yavaş yavaş meşgul.

Egzersiz kan dolaşımını artıracak omurga kasları güçlendirecek. Nedeniyle kan akışını geliştirmek, metabolizma ve geri yükleme işlemi başlar hasarlı intervertebral diskler. Ama hatırlamak da derslere düzenli olarak yapılmalıdır, aksi takdirde bir sonuç olmaz.

Egzersiz sırasında vakalarda servikal

 1. Sırt üstü yatın ve düzeltin. Bir elinizi mide ve ikinci bir göğüs, nefes, gecikme nefes 10 dakika sonra nefes verin ve rahatlayın. Süresi egzersizleri 3 – 5 dakika. Günde bir yapmak gerekir 3-5 kez.
 2. Yalan, karın ve bacaklarınızı gerin. Dayanarak, karın ve bacakları yükseltmek gerekir, kafa ve üst göğüs. Egzersiz yapmak 3 – 5 dakika aralıklarla 30 saniye.
 3. Sırt üstü yatın ve dizlerinizi bükün. Bu pozisyonda dön sağ ve sol yan. Egzersiz yapmak 3 – 5 dakika aralıklarla 30 saniye.

Egzersiz sırasında lezyon torakal

 1. Yatmak ve göbek. Dinlenme elleriyle zemin ve bend önce. Öyle böyle bir pozisyonda 5 -10 saniye. Egzersiz yapmak 3 – 5 dakika 20 saniye aralıklarla.
 2. Sırt üstü yatın. Kaldırın başınızı ve ayaklarınızı («tekne»). Öyle 10-20 saniye. Egzersiz yapmak 3 – 5 dakika 20 saniye aralıklarla.

Egzersiz sırasında vakalarda lomber

 1. Sırt üstü yatın, dizlerinizi bükün ve aşağı onların göğüs. Sallandı ileri geri ve rolling geri sakrum ve geri. Sallanmaya 2 dakika kadar. Daha sonra sakin bir şekilde uzanın ve rahatlayın.
 2. Gerekli kalkmak, dört ayak üzerinde durmak ve geriye doğru eğmek mümkün olduğunca. Egzersiz yapmak 3 – 5 dakika 20 saniye aralıklarla.
 3. Ayakta pozisyonda, hayal büküm çember boyunca 2 – 3 dakika. Egzersiz gerçekleştirmek için 10 kez bir gün.

Cerrahi tedavi

Yokluğunda etkisi konservatif tedavi ve zaman komplikasyonlar dejeneratif disk hastalığı, atanır operatif tedavi. Ameliyat sırasında gerçekleştirmek stabilizasyonu, omurga, ortadan omurilik üzerinde baskı ve kökleri. Eğer bir kişi vardır intervertebral fıtık – silinir. Çünkü bu işlem sırasında zarar görebilir, omurilik ve sinirler, onu harcamak, sadece önemli bir koşul.

Fizyoterapi tedavi

Randevu fizik tedavi prosedürleri olumlu etkiler, hastalığın seyri ve geri yükleme işlemini hızlandırır. Bir osteochondrosis izin verilir:

Masaj
 • sauna veya hamam;
 • yüzme havuzunda;
 • masaj;
 • parafin;
 • manuel terapi;
 • lazer terapi;
 • farklı banyo;
 • çamur tedavisi;
 • elektroforez ile anti-enflamatuar ilaçları veya kas gevşeticiler;
 • magnetoterapi;
 • D’ 'arsonval.

Tüm bu tedaviler kan dolaşımını artırmak için, hasta bir alanda dinlenmek için izin kasları almak ve gevşeme organizmanın. Fizyoterapi tedavisi atanır rehabilitasyon dönemi, ne zaman hasta değil rahatsız şiddetli ağrı.

Önleme

Yer dejeneratif disk hastalığı, hiç kimse bağışık değildir. Çünkü hepimiz yaşlanıyoruz ve bizimle birlikte yaşlanıyor ve bizim bütün vücudu. İçin hastalık mahvetti planları, hala ile gençlik spor. Orta düzeyde fiziksel efor dolaşımını teşvik etmektedir, normal metabolizma. Ayrıca trenler kasları koruyan omurga. Önlenmesi için dejeneratif disk hastalığı her kişi gerekir:

 1. doğru beslenme – vitamin ve mineraller vücut için gerekli;
 2. kötü alışkanlıkları bırakmak;
 3. meşgul, fiziksel, kültür;
 4. beceriksiz değil;
 5. beslemek, geri gelen hipotermi;
 6. yükseltmek için değil çok ağır nesneler;
 7. kontrast duş almak ve temperlenmiş;
 8. stres önlemek.

Çeken insanlara bu hastalık özellikle önemlidir her öneri, çünkü onların uyulmaması gerektirecektir genel. İstendiğinde sırt ağrısı, bir uzun geçer, gerekli profesyonel yardım aramak. Sadece bir doktor koyabilir, doğru teşhis ve tedavi reçete.

Sıkmayın ziyareti ile poliklinik, çünkü hastalık en iyi tedavi erken aşamalarında. Ayrıca değer self-medicate – herhangi bir ilaç kontrendikasyonları vardır, hangi sen-ebilmek değil bilmek. Kesinlikle uyun, doktorun önerisi ve o zaman bir hastalık kısa bir süre sürdürecek!

29.06.2020