Ağrı tailbone veya alanı kuyruk sokumu ağrısı - nedenleri, özellikleri, tedavi yöntemleri

Kuyruk sokumu denilen en alt omurga, eğitimli 4-5 gelişmemiş accrete omurga. Bir zamanlar bu omurlar servis destek kuyruğu, insan atalarının, şimdi kuyruk sokumu – işlevsiz, gereksiz bir organ. Ancak bu iz yaralanma ve hastalıkların çeşitli neden olabilir bir kişi ciddi ağrı ve rahatsızlık: imkansız normal oturmak ve yürümek hatta uyumak için zor bir pozisyon bulmak.

Genellikle hasta için bile kendini tanımlayamıyor tam olarak lokalize ağrı ve doktor hakkında şikayetçi ağrısı kuyruk sokumu bölgesinde (böyle bir ağrı denir anorektal). Ağrı aslında kuyruk sokumu denilen coccyalgia.

sırt ağrısı kuyruk sokumu

Uzmanlar karar vermelidir tarafından neden olup olmadığını, ağrı hastalıkları ve yaralanmaları aslında kuyruk sokumu, ya da aynı acıyı kaynaklanan diğer organların (barsak, kemik pelvis, üriner organlar) ve sadece "vermek" tailbone. Çözüm bu sorunun bağlıdır ve tedavi.

Nedenleri ağrısı kuyruk sokumu

 • Yaralanma etkileri.
 • Hastalık sadece omurga etkileyen ve kuyruk sokumu (bel ağrısı, ofset intervertebral disk bozukluğu, sinir uçlarının ve diğerleri).
 • Hastalık kas ve sinir pelvik taban.
 • Patolojik süreci kemik pelvis.
 • Hastalığın doğrudan veya sigmoid kolon (hemoroid, sigmoid, proktit, anal fissür).
 • Sarkık kasık (örneğin, nedeniyle ağır doğum).
 • Perineal travma, doğum sırasında (kanama, deri altı yağ dokusu, çevre koksiks).
 • Aşırı ekstansiyon kuyruk sokumu şiddetli doğum.
 • Bozulma deformasyon anüs, karşılaşılan komplikasyon olarak ameliyat.
 • Bozukluğu, bağırsak, yol sık sık kabızlık veya ishal ve, bu nedenle, bu alışkanlık uzun süre tuvalette.
 • Hastalıkları, genitoüriner sistem (sistit, adnexitis, vb.).
 • Kist kuyruk sokumu.
 • Alışkanlık sürekli oturmak için döşemeli mobilya.
 • Duygusal şoklar, stres.
 • Sıkı giyim (jeans), render, baskı tailbone.
 • İdiyopatik ağrı (ağrı bilinmeyen kökenli). Bu ağrı aniden görünür ve aniden kaybolur. Yaklaşık 1/3 tüm ağrısı kuyruk sokumu için geçerlidir idiyopatik.

Özelliği ağrısı koksiks çeşitli hastalıklarda

Ağrı bir travma sonrası

Travma en sık neden olan güçlü, sert, keskin bir ağrı tailbone. Travma kuyruk sokumu (kırık, çatlak, çürük, çıkık, ofset) oluşabilir başarısız düşme veya çarpışma alanına kalça. Ağrı bir yaralanma sonra giyebilir hava atakları veya kalıcı. Yürürken ve otururken yoğunlaşıyor. Yerelleştirme travma sonrası ağrı çeşitlidir: hizmet tailbone veya (yukarıda, aşağıda, yanda).

Genellikle ağrı, kuyruk sokumu bölgesinde yaşıyorsanız hemen yaralanma sonrası. Ancak bazı durumlarda, o-ebilmek var olmak biraz belirgin ve hızlı çalışan, birkaç yıl sonra, ne zaman bir hasta zaten unuttum sakatlığı, aniden görünür, güçlü, yakıcı ağrı.

Ağrısı koksiks ile birlikte bel ağrısı, sakrum

Bir osteochondrosis, kist, omurga lomber veya in bir ara içerir bölümünde bir kombinasyonu ile karakterize ağrısı koksiks ağrısı, bel, sakrum. Bu durumda, temel bir hastanın şikayeti – sırt ağrısı, ve yol boyunca ne acı "verir" tailbone.

Aynı klinik tablo kutlanır ihlali sinir uçlarının lomber ve sakral omurgada omurga. Siyatik sinir sıkışma (lumbosciatica) eşliğinde, akut, keskin ağrı tailbone veya daha yüksek.

Lomber ve sakral ağrı eşlik ağrısı koksiks de hemoroid, hastalıklar rektum.

Ağrı kuyruk, ne zaman uyanacaksın

Böyle acı kişiliksizce yaralanmalar için kuyruk sokumu. Çoğu zaman, onlar ile ilişkili ameliyat sonrası dönemde yara kasık, veya sivri pelvis boşluğu içinde, kurdu de ameliyat sonrası.

Ağrı kuyruk eğildiğinde

Ağrı eğimler genellikle sonucu kronik inflamatuar süreçleri organları, yakınında kuyruk sokumu (bağırsak veya idrar kesesi, rahim ve uzantıları).

Ağrı kuyruk eğildiğinde ortaya çıkan varsa, bir hastada aşağıdaki hastalıklar:

 • guatr;
 • kolit;
 • sigmoid;
 • sistit;
 • adnexitis;
 • dismenore, vb.

Ağrı, veren, kuyruk sokumu

Belirtildiği gibi, ağrı, veren, kuyruk sokumu, karakterize dejeneratif disk hastalığı, kist, omurga yanı sıra hemoroid, inflamatuar süreçleri kalça eklem hastalıkları, rektum vb. Bu ağrı neden olabilir ve ameliyat sonrası yara izi.

Ağrı kuyruk, zaman oturuyorsun

sırt ağrısı kuyruk sokumu kadınlarda

Neden böyle bir ağrı, bir alışkanlık, sürekli oturmak döşemeli mobilya. Tailbone bu yanlış konumda. Damarları besleyen kanı, ortaya çıkan durgunluk. Bu yol tuzları dahil vertebra oluşturan kuyruk sokumu ve neden ağrı.

Ağrı kuyruk oturan şikayet sporcular – bisikletçiler ve uğraşan insanlar binicilik. Onlar neden ağrı diğer: mikrotravma kuyruk sokumu, ortaya çıkan oynarken bu özel sporu.

Ağrı kuyruk oturan mümkündür kadınlarda doğumdan sonra meydana gelen bir deformasyon (aşırı ekstansiyon onun intervertebral eklem).

Son olarak, ağrısı kuyruk sokumu, artan oturan, yaygın dermoid kistler, kuyruk sokumu. Dermoid kist – bu konjenital anomali, gelişme vardır eğitim içinde kuyruk sokumu kemiği boşluğu doldurulmuş deri bir bez ile saç büyüyen.

Ağrıyan ve acı çekerek kuyruk

Bir nagging ağrı kuyruk oluşabilir iltihabı, iç genital organlar (prostatit veya prostat bezesi adenomu erkeklerde ve iltihabı, yumurtalık ve fallop tüpleri kadınlarda).

Çekerek ağrı kuyruk isteğe bağlı semptomatik dejeneratif disk hastalığı, lomber veya sakral bölümler omurga. Bazen o oluşur, hemoroid, ve uzun koltukta tuvalete nedeniyle sık sık kabızlık.

Ağrı altında Kuyruk sokumu

Ağrı bu tür ortaya sarkması perine, varsa ameliyat sonrası skar dokusu, anüs, rektum hastalıkları. Karakteristik ağrı altında Kuyruk sokumu ve yaralanma (kırık, yaralanma, subluxation' kuyruk sokumu), meydana gelen birkaç yıl önce.

Kuyruk sokumu ağrısı yüksek

Acı hissi, lokalize, daha yüksek kuyruk sokumu, karakteristik neuralgias' (sinir iltihabı, giden, lomber veya sakral bölümler omurga).

Ağrı tailbone bir aylık

Böyle bir ağrı eşlik edebilir çeşitli jinekolojik ve nörolojik hastalıklar. Makul olacak başlatmak için bir anket danışmanlık jinekolog ve sadece silerek jinekolojik patoloji, nörolog danışmak.

Ağrı kuyruk hamilelik ve doğumdan sonra

Hamile kadınlarda oldukça sık ortaya çıkan acı hissi alanında kuyruk sokumu. Ağrı kuyruk gebelikte olabilir farklı nedenleri:

 • Travma kuyruk sokumu yaşanan bir kaç yıl önce ve hangi değil kurtarılan.
 • Kalsiyum eksikliği kemik sistemi.
 • İnflamatuar hastalıklar iç genital organları.
 • Fizyolojik değişiklikler: vücutta hazırlanırken, genel faaliyetleri organları pelvis değiştirmek için, olağan bir durum. Meyve büyüyor, rahim artar, yerinden organları, bitişik. Tailbone bu reddedilir önce. Çünkü omurga, kuyruk sokumu kemiği işlenmiş birbirleri ile, böyle bir sapma, son derece acı verici.

Ağrı kuyruk doğumdan sonra derler deneyimli bir jinekolog oluştuğunu doğum travması: doğum yapıyor neden kanama yumuşak doku, çevredeki kuyruk, ya da oldu, aşırı ekstansiyon (bu belki de büyük boyutlarda fetal).

Ağrı kuyruk erkeklerde

Erkeklerde ağrı kuyruk neden olabilir sözde "pellentesque hastalığı". Hastalık bu oluşur, sık sürme unsprung taşıma (paletli traktör, ordu, tankları, zırhlı araçlar). Yük yük sürerken böyle bir tekniği aşırı. Neden olabilir inflamasyon coccygeal inme, veya kistler, kuyruk sokumu. Bu hareket, ya bir kist, temsil içi boş bir tüp, yakışık almayan bir cilt altında bir ucundan kuyruk sokumu ve çizer körü körüne.

İltihabı coccygeal çalışan ve adı "pellentesque hastalığı". Eğer iltihap geçer irinli aşamada, en sık oluşan fistül – irin yarıp dışarı. Tedavi sadece cerrahi.

sırt ağrısı gebelikte kuyruk sokumu

Tedavi olarak ağrı tailbone

Ön anket

Etkili bir tedavi için ağrı kuyruk sokumu önemlidir yüklemek nedenini. Hasta gibi ağrı başvurmalısınız öncelikle proctologist. Bu uzmanı, gerektiğinde hastayı yönlendirir (hasta) bir jinekolog, nörolog, cerrah, osteopath. Bazen yardıma psikoterapist.

Her biri bu doktorlar değil, sadece yardımcı olur. hasta, ama ve bir çok detay onu sorar. Hasta hazır olması için ayrıntılı bir şekilde anlatmak karakteri hakkında ağrı, lokalizasyonu, hatırlamak için daha önce alınan yaralanmalar ve geçirilen onlara operasyonel müdahale.

Bazı hastalarda ağrı ile tailbone doğru tanı koymak için başarısız. O zaman uygulanan semptomatik bir tedavi ve çoğu durumda, bu iyi sonuçlara yol açan. Bazen aynı bölgede ağrı kuyruk sokumu kendileri tarafından düzenlenen, tedavi olmadan. Ama bu umut yok olduğunda, ağrı için mutlaka doktora başvurunuz.

Temel yönleri tedavi

Çoğu durumda, ağrı kuyruk sokumu tedavi konservatif yöntemlerle (yani cerrahi müdahale olmadan). Kapsamlı bir tedavi içerir yazılım, hasta istirahat, analjezi medicamental yollarla restorasyonu kan dolaşımı ile masaj, manuel terapi, fizik tedavi, egzersiz, fizik tedavi, beden eğitimi.

Tüm saptanan komorbid durumlar tabi zorunlu tedavi edilebilir.

Çekme veya zayıflaması olumsuz duygular uygulanır (danıştıktan sonra psikoterapist) neuropsychotropic ilaçlar.

Herhangi bir yardım sağlayabilir doktorlar sadece ağrı kuyruk hamile. Anti-enflamatuar ve ağrı kesici ilaçlar hamile kadınlar için kontrendikedir. Radyoloji tanı da mahrum. Bu nedenle, kadınlar katlanmak zorunda ağrısı koksiks, koymaktır altında yumuşak bir yastık veya şişme lastik bir daire içinde, halka şeklinde (eczanelerde satılan).

Oturup böyle bir daire tavsiye değil sadece hamile, ancak tüm hastalar ağrı lokalizasyonu. Bu kadar basit yeter cihazı hariç yük ve basınç kuyruk sokumu sırasında oturma azaltarak, ağrı.

Manuel terapi, masaj, akupunktur

Ağrı kuyruk sokumu önemli ölçüde kolaylaştırılır ile parmak masajı kasları, rektum ve masaj, pelvik taban kaslarının (varsa kendi spazm).

Teknikleri manuel terapi, yapılan yetenekli, kan dolaşımını artırmak bölgesinde kuyruk sokumu, ortadan kaldırmak kan staz, kas spazmı rahatlatmak yardımcı olur hacmi geri hareket kuyruk sokumu.

Akupunktur (akupunktur) sık kullanılan ağrı kuyruk, önemli ölçüde azaltarak, onların yoğunluğu. Doğru bir biyolojik olarak aktif noktaları için akupunktur tamamen kaldırmak için ağrı.

Fizik tedavi

Teknikleri fizyoterapi ağrıları alanında kuyruk sokumu uygulanır:

 • ultrason tedavisi;
 • lazer terapi;
 • UHF;
 • elektroterapi (elektrot rektum enjekte edilir);
 • diadynamic akımları;
 • ali murat yel;
 • aplike ile parafin;
 • çamur;
 • ham parafin.

Fizik tedavi

Fiziksel egzersiz meşgul, gerçekleştirmek için sabah egzersizleri bir kişi ağrısı, kuyruk değil sadece mümkün, ama gerekli. Bazı sınırlamalar ile: egzersiz hariç olmak koşma, atlama, tempolu yürüyüş, keskin inprobus hareket, ıkınma.

Jimnastik ağrıları kuyruk içermelidir aşağıdaki egzersizleri:

 1. Yere sırt üstü yatarken, dizlerinizi bükün ve onları boşa taraf. Avuç içi koyun, ellerin iç tarafı, diz eklem. Denemek bağlamak diz aynı anda karşıt eller bu hareketi.Yeniden deneme sayısı – 8-12 kez kısa aralıklarla (10-15 sn.).
 2. Aynı pozisyonda kelepçe arasında, diz bükük topu (futbol, voleybol veya başka bir aynı boyutta). Avuç içi, el koymak, karın. Bir çaba ile sıkıştırmak diz boyunca topu 5-7 saniye boyunca aynı anda avuç içi engelleyici çıkıntı karın.Yeniden deneme sayısı – 6-8 kez aynı aralıklarla bir tatil için, ilk egzersiz.
 3. Sırt üstü yatarken, kelepçe arasında topu durakları düzeltilmesi ayak. Bir çaba ile topu sıkmaya durakları boyunca 5-7 saniye. Yeniden deneme sayısı – 6-8 kez; aralık – 10-15 saniye.
 4. Sırt üstü yatarken, cins tarafı bükülmüş dizler ve yükseltmek pelvis 3-5 saniye. Kalça kasları gerekmektedir zorlanma. Yeniden deneme sayısı – 6-8 kez; aralık – 10-15 saniye.

Tüm egzersizler ağrıları kuyruk hasta gerçekleştirmek için, yavaş, ölçülü, ritmik, rahatlatıcı tekrarlar arasında egzersiz. Etkinleştirebilirsiniz rahat müzik. Daha fazla verimlilik için tavsiye edilir, egzersiz yapmak, günde iki kez.

Halk ilaçları

sırt ağrısı kuyruk sokumu tedavisi

Ağrıları kuyruk geleneksel tıp uygular aşağıdaki araçları:

 • Etkisi mıknatıs: halka mıknatıs hareket alanında kuyruk sokumu dairesel, saat yönünde, 15-20 dakikada 2-3 günde bir kez.
 • Kompres ile valerian tentür: bir parça pamuklu bez nemlendirin eczane valerian tentür koymak bamteli. Üst kapak parça polietilen, daha sonra herhangi bir sıcak tabaka (vata, eşarp, vb.). Kilitlemek kompres yapışkan bant ve gece bırakın.
 • Köknar yağı ovmak bölgesi kuyruk sokumu günde 3 kez. Rahatlatmak yardımcı olur, iltihap ve ağrıyı azaltır.
 • Yağlama iyot: akşamları, yatmadan önce, önceden ısıtılmış bölge kuyruk sokumu yağ tentür iyot ve ısı sarın. Tekrar en fazla haftada 2-3 kez. Tedavi süresi 1,5-2 ay.
 • Kompres mavi kil eklemek için: 500 gr. kil bir çay kaşığı elma sirkesi karıştırın. Yatmadan önce bir kat uygulayın bu karışımı bamteli, kapak, polietilen, izole etmek (herhangi bir kompres) ve gece bırakın.
 • Sürtünme, turp suyu: karışımı 300 ml taze turp suyu, alkol 100 ml ve 200 ml bal. Ovmak bamteli günde 3 kez. Saklamak için buzdolabında karışımı cam bir kavanoza sıkıca kapalı kapağı.
 • Merhem shilajit (kırık kuyruk sokumu): 1/2 gr. shilajit ile karıştırın bu kadar çok gül yağı elde etmek için merhem kıvamında kalın bir krem. Ovmak bölgesi kuyruk sokumu günde 2 kez.
21.12.2018