Ne yapmalıyım eğer bir sırt ağrısı var çocuk

Sırt ağrısı yaşar hayatında bir kez olsun herkes. Doktorlar bu kaçınılmaz bir sonuç iki ayaklı olan . Modern insanlar güçlendirmek için bu fiziksel hareketsizlik, yanlış beslenme, stres. Sırt ağrısı çocuk ve ergenlerde de nadir değildir.

sırt ağrısı çocuklarda

Neyse ki, zamanında tedavi süreçlerinin çok çocukluk çağında çevrilebilir. Bu nedenle anne babalar her zaman dikkatli olmalı, çocuğa ve onu görmezden şikayetleri bozulma vardır.

Sırt ağrısı çocuklarda nedenleri

Sırt ağrısı nedenleri çocuklarda çok çeşitli. Bu-ebilmek var olmak konjenital distrofik değişiklikler, omurga hastalıkları, iç organları, etkileri, enfeksiyon ve hatta fiziksel overexertion.

Fiziksel aşırı yük

İskelet çocuk henüz oluşmuş değil, kıkırdak dokusu, omurga zayıf, daha yetişkin. Ayrıca gelişmiş sırt kasları. Aşırı yük nedeniyle oluşabilir uzun süre giyen ağır portföy, özellikle o seçilmiş yanlış. Belirli bir tehlike, yumuşak sırt çantaları, çocuklar tarafından giyilen tek omuz. Yük dağıtılır düzensiz, bazı kasları her zaman sürekli bir gerilim, diğer rahat. Yanlış fizyolojik pozisyon sırt görünür ağrısı. Eğer süreç, geçerlidir, sadece kasları, durumu düzeltmek çok kolay. Almak gerekir çocuk sırt çantası ortopedik sırt ve geniş askıları.

Sırt ağrısı nedeniyle aşırı sık çocuklarda meydana, spor yapan, örneğin atlama zaman. Özellikle bu karakteristik, ilk, zaman, kadar vücut alışık değil stres. Anne peşinde spor başarıları, kendi çad tamamen unutmak, onun sağlığı için çalışıyoruz açtı onu yorucu egzersiz her gün. Kas ve bağ değil, zaman iyileşir, bu nedenle küçük bir sporcu ortaya çıkan kronik ağrı. Gidermek için ağrı sendromu, düzgün sıraya modu egzersiz ve eğlence için bir çocuk oldu zaman güç geri.

Uzun süreli oturma

Fiziksel hareketsizlik bu plajı, modern ve çağdaş bir toplum. Aksine doğa, içerir büyük bir hareketlilik çocukluk, çocuk bilgisayarda çok fazla zaman harcamak. Anne korkuyor gitmesine sokak çocukları bulmak zaman led çocuk spor bölümü. Sabit statik yük omurga neden olur, sırt ağrısı. Bu ekler temiz hava eksikliği, yanlış beslenme. Bileşimi tüm faktörlerin gelişimini tahrik skolyoz ve dejeneratif disk hastalığı. Bu durum büyük oranda gençlerin ciddi omurga sorunları.

Yanlış organize uyuyan

Doktorlar uyku katı yüzey. Bu özellikle çocuklar için önemlidir, onların omurga kolayca deformasyona uğrar.

Yaralanma

Omurga yaralanması çocuğun düşme, ani hareketler yaparken egzersiz sırt kasları olmadan ısınma. Ağrı hemen değil, bir süre sonra, zaman içinde omurgada oluşan iltihabı bir yuva.

Miyozit

Miyozit bu inflamatuar süreci kaslar sırt. O da olabilir birincil, yani görünmesi nedeniyle yaralanma veya bulunduğu yer hava akımına maruz kalmış, ya da ikincil neden olduğu bazı enfeksiyon türü, grip ya da boğaz ağrısı. Ağrı sendromu oluşur, belirli bir streç sırt kasları gergin, ağrı artar, palpasyon. De olabilir, şişme ve şişlik yerinde bir isabet.

Skolyoz

Skolyoz — omurga eğriliği — en yaygın patoloji çocuklarda. Hastalık görünür birçok nedenleri: konjenital anomaliler, enfeksiyon, yaralanma, kötü duruş. İlk dış belirtileri hastalıklar eksik, bebek şikayet, sertlik, sırt kas ağrısı sırasında eğimler virajlarda gövde, sonra uzun bir koltuk. 2-3 aşamalarında skolyoz olur belirgin asimetri kürek kemikleri, pelvis kemikleri, kambur. Eğer zamanında tedaviye başlamak, çocuğun ödenmedi veren, iç organları, o iş zor da bağımsız olarak hareket edebilir.

Osteokondritis

Kabul osteokondritis bu hastalık yaşlı. Ancak, dejeneratif değişiklikler, omurga giderek tanısı çocukluk çağında. Onlar-ebilmek var olmak bir sonucu konjenital anomaliler, omurga yapısı da ortaya çıkabilir nedeniyle yanlış duruş ve eksikliği, yeterli fiziksel aktivite. Aslında, bir çocuğun başlar ve erken yaşlanma omurga. Hastalık tanısı zordur, ancak belirtiler belirgin, parlak değil. Çocuk rahatsız, sırt, ama bu konuda konuşmak istemiyorum anne. Uyarmalıdır aşağıdaki belirtileri: sık sık baş ağrısı, uyku bozukluğu, yorgunluk, bulanık görme, anormal çalışma, iç organlar.

fiziksel aşırı yük

Omurga tümörleri

Neyse ki, omurga tümörleri çocuklarda nadir görülen bir durumdur. Neoplazma ezer yakındaki kan damarları ve sinirler, neden ağrı. Bir iyi huylu tümör küçük ağrı sendromu devam ederse uzun bir süre. Eğer süreç malign, ağrı artar, onu durdurmak zor ağrı.

Renal kolik

Nedeni renal kolik, pyelonefrit veya böbrek taşları. De görülür doğuştan yapısı böbrekler. Genellikle renal kolik eşliğinde keskin ağrı, sıcaklık artışı, ağrı idrar yaparken, sık darbeleri tuvalet.Gösterebilir izleri idrarda kan, değişim renk ve koku.

Bulaşıcı hastalıklar

Sırt ve karın çocuğun hasta olabilir şikayetinden sonra bulaşıcı hastalık, grip gibi. Virüs yayılır vücuda, neden aktif bir bağışıklık tepkisi. Bir sonucu olur, ateş, ağrı, kas ve eklem ağrısı. Genellikle rahatsızlık geçiren çıkardıktan sonra akut dönem. Eğer ağrı devam ederse uzun bir süre sonra iyileşme gösterir komplikasyon gelişimi.

Neden sırt ağrısı var kızlar genç?

Bel kızlarda ergenlik ağrıları başlamadan önce, adet döngüsünün bir. Vücutta meydana gelen ciddi hormonal değişiklikler, hazırlayan, kız ko yetişkinlik. Küçük ağrı önce aylık ya da ilk günlerinde adet kanaması normal bir durumdur. Rahim küçülür, temizlik endometrium. Spazm düz kaslar ve ağrı kaynağı.

Belki de kızın gelişen pelvik iltihabı. Şiddetli ağrı eşliğinde endometriozis. Bu durumda gitmek gerekir tam bir muayene. İlk aşamada hastalık daha kolay tedavi edilebilir.

Tanı

Nedenini belirlemek için ağrı başvurmalısınız bir nörolog ya da bir ayak hastalıkları uzmanı. Önce doktor, rehberlik, anket, demek ki öncesinde semptomların karakteri ne ağrı ne kadar sürecek hoş bir duygu. Daha sonra yürütülen dış denetim konu sıyrıklar, çürükler, omurga eğriliği.

Daha ileri tanı için reçete aşağıdaki muayene yöntemleri:

 • İdrar tahlili ve kan.
 • ULTRASON iç organların. Tutun kızlar için özel durumlar patolojiler, rahim ve yumurtalık.
 • Omurganın x-ışınları. Keşfetmek sağlar etkileri, yaralanma, özel değişiklikler, vertebra, distrofik yıkım sürücü nedeniyle dejeneratif disk hastalığı.
 • MR, bilgisayarlı TOMOGRAFİ, omurga harcamak algılamak için başarısız olursa, nedenini ağrı sendromu. MRG ile teşhis bile minimum bozuklukları, doku değişiklikleri, kan akımı.

Tedavi

Seçenek tedavi nedenine bağlı bir ağrı. Eğer tespit kırığı veya kayması, omurga, genellikle cerrahi müdahale gerektirir. Tedavi, skolyoz ve dejeneratif disk hastalığı için kullanılan şifalı beden, masaj manuel tedavisi. Ayrıca gençler takmaları ortopedik korseler, başlangıç aşamasında olan skolyoz olumlu sonuçlar getirir.

Eğer ağrı nedeniyle uzun statik bir gerilim, bir çocuğa, tavsiye ölçülü egzersiz, normalleştirme modu bulunuyor. Ağrıları nedeniyle tıkanıklık, gerek yoğunluğu azaltmak için spor egzersiz. De yardımcı olur, rahatlatıcı bir masaj.

Ödem için ağrı sendromu uygulayabilirsiniz aşağıdaki ilaçlar:

 • Antispazmodikler. Dinlenmek düz kasları rahatlatmak, kas spazmı.
 • Non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar kullanmak, aşırı durumlarda ağrı sendromu çok güçlü.
 • Anti-inflamatuar merhem, yara bandı. Onlar yardım miozite, ağrıları nedeniyle fazla uzatılmasını. Kullanmadan önce emin olmak için bir çocuk alerji bileşenleri ilaçlar.

Önleme

Eğer bir çalışma alanı çocuk ve rutin organize doğru, bunun asla görünür bir sorun omurga ile. Temel önleyici tedbirler:

tedavi ve önleme
 • Doğru organizasyon işyeri. Masa ve sandalye öğrenci olmalıdır, büyüme, olmak, işlevsel ve rahat. Şimdi satın alınabilir özel ortopedik sandalyeler, izin vermez çocuğunuzun beceriksiz. İlk gün okulda yetiştirmektir yürümeye başlayan tutmak için bir spin için arınmış, daha sonra alışkanlık haline gelir.
 • Uygun bir portföy. Genç öğrenciler için en uygun çantaları ile ortopedik sert sırt desteği ve geniş askıları. Onlar eşit yük omurga tutmak için, sırt dik, omuzlar doğruldu. Yaşlı öğrenciler de seçilmelidir, bir sırt çantası giymek ve onun iki omuz.
 • Geliştirme bir uyku alanı. Bebeğe uyku çok yumuşak bir yatak ve büyük bir yastık. Yatak olmalıdır semirigid, yastık çok yüksek. Gece boyunca omurga olacak anatomik olarak doğru pozisyonda devam etmesi normal kan dolaşımını.
 • Ölçme fiziksel aktivite. Zararlı çocuklar için nasıl hiçbir motor aktivite ve aşırı spor egzersiz. Her yaş için vardır, kendi normlarını fiziksel aktivite. Bu gerektiğini bilmek koç, sınıf öğretmeni, beden eğitimi. Verilemez yükü çocuğa daha fazla dayanabilir yaş.
 • Doğru duruş. Duruş ihlali nedeniyle meydana gelen halsizlik, kas korse. Kas çocuk yorgun olmak için uzun bir pozisyonda, bu nedenle çocuklar sürekli beceriksiz. Kaydetmek için, düzgün bir duruş gerçekleştirmek için özel egzersizler, güçlendirme, sırt kasları. Çok iyi bir sonuç verir, yüzme, hafif koşu, jimnastik.
18.12.2018