Göğüs ağrısı verir geri: olası nedenleri ve tedavileri

Tıbbi uygulamada oldukça sık karşılaşılan bir durum, ne zaman sırt ağrısı verir, göğüs kafesi. Bunun nedeni, sırt, yani omurga odaklı sinirleri verici darbeleri vücuda. Bu nedenle göğüs ağrısı sağda verir sırtını, yani ayna efekti oluşur. Ayrıca acı hissi yerelleştirilmiş, tüm bel - servikal önce spinal ve yerelleştirme gösterir, en farklı patoloji vücutta.

göğüs ağrısı ve sırt ağrısı

Tehlikeli belirtiler

Eğer sırt ağrısı verir, göğüs kafesi, o zaman bu bir bahane, bir doktora başvurun. Ancak, belirtiler bir dizi, bir kişi acil tıbbi bakıma ihtiyacı. Ve eğer ona değil burada, o ölebilir.

  1. Göğüs ağrısı sağda verir, geri, kişi bilincini kaybeder.
  2. Felç omuz, boyun, sırt.
  3. Bel ağrısı geçer 20 dakika.
  4. Göğüs ağrısı verir, sırt, insanlarda nefes darlığı, taşikardi, terleme arttı, tekrarlanan bilinç kaybı.
  5. Ağrı eşlik eder, kuru öksürük ile kan.

Herhangi bir veri belirtileri işareti - tehlikeli patoloji çalışmayla ilgili, kalp-damar sistemi. Erteleme yardımcı olur, genellikle ölüm, özellikle göğüs ağrısı solda verir sırtına.

İlk yardım, tehlikeli ağrısı

Eğer bir kişi, göğüs ağrısı ve sırt ağrısı eşlik eder, bilinç kaybı, soğuk, sonra, bir darbe olarak iplik ve düzensiz nefes alma ihtiyacı acil tıbbi yardım. Acile aramaya gerek derhal. Daha sonra koymak için gerekli olan insan geri vermek için erişim, temiz havada – unbutton gömlek ve kemer presi, bir pencere açmak. Verilemez hasta bilincini kaybeder, bunun için ona biraz amonyak alkol bir parça pamuk. Eğer nöbetler meydana gelen, daha önce vermek gerekir bir hasta için ödenecek onun için ilaç.

Sırt ve göğüs ağrısı dejeneratif-distrofik kökenli

Ne zaman sırt ağrısı verir, göğüs kafesi, her şeyden önce, varsayalım ki, hasta vardır hastalık dejeneratif-distrofik kökenli. Bu olabilir, osteokondrozis, intervertebral fıtık, skolyoz ve diğer omurga hastalıkları.

Neden sırt ağrısı verir, göğüs kafesi? Bu bilgileri, sinirler boyunca uzanan omurga arasında geçer ve iç organlara göğüs veya karın. Ve eğer torakal oldu bozukluğu, sinir, kişi hissettiği keskin bir ağrı etrafında kalp veya akciğer. Çoğu zaman bu belirtiler başlar ilaç stabilize etmek için, kalp kası, lider, kendini sonunda gelişmesine patolojiler kalp-damar sistemi.

Emin olmak için, ne göğüs ağrısı hiç bir ilişki vardır kalp, yapmak için birkaç derin nefes alın ya da tilt ileri, geri. Eğer bu ağrı artar, o zaman bu demektir ki, sinirler omurlar arasındaki kelepçeli daha güçlü ve ilgisi yok, kalp hastalığına.

Osteokondrozis, intervertebral fıtığı ve diğer omurga patoloji için alınan. Edilemeyecek bulaşmış kan yoluyla ya da gıda. Hepsi kazanılan insanın kendisi, onun bir yaşam biçimi. Örneğin, eğer uzun süre bilgisayar başında oturmak, hareketsiz bir kan dolaşımı etrafında omurga kırık ve geliştirmek için farklı bir patoloji. Ya da tam tersi, bir çok ve sık sık ağırlık kaldırma ya da yaşamak için kilolu bir vücut, omurga hızlı bir şekilde aşındırmak, ne ve neden olan hastalıklar, vertebral kolon. Var ve travmatik spor, sürekli doğrudan bir tehdit, yaralanma ya da omurga kırığı - otomobil ve motosiklet yarışı veya ağırlık kaldırma. Ve eğer genç bir atlet değil hissediyor sırt sorunları kırdıktan sonra, 40-50 yıllık yerlerde yaralanmalar oluşmuş anormal bir bölge, neden ağrı.

ağrısı belirtileri

Omurga hastalıkları gelişmeye başlar çocukken, eğer bir çocuk yanlış bir okul masada oturur veya masası, basit bir robot. Yıllar içinde bu bir alışkanlık haline, ve gelişen kifoz, yani kambur, omurga eğriliği, bazen ikisini de aynı anda.

Bu nedenle, ne zaman sırt ağrısı verir, göğüs kafesi, tedavi başlar sonra tam teşhis içeren x-ışınları,. En bilgilendirici bir yöntem bu durumda kabul edilir manyetik rezonans görüntüleme.

Kalp hastalığı

Bir kişi kalp hastalığı, göğüs ağrısı verir, sırt, özellikle nöbetler sırasında. Örneğin, miyokard infarktüsü kendini gösteren akut ağrı, yansıyan alanı, kürek kemikleri arasında ya da sol omuz, kol, çene. Ayrıca, zaman çok ağrıyor göğüs kemiği ile etkili sırt, rahatsızlık oluşur tam göğüs ortasında.

Şiddetli ağrı göğüs kemiği, veren geri belirtisi olabilir kalp krizi ventrikül arka duvar. Ancak bu durumda, yansıyan ağrı olarak görünebilir, bel ağrısı, hatta üst kadranda hatırlatarak ağrısı hastalıklarında, mide. Bu arada, müdahale, doğru tanı kendini, çünkü bu belirtiler bir kişi şüphelenmeye başlar ev sahibi krizi, ülser.

Eğer ağrı arasında meme verir, arka bölge, skapula, bu angina pektoris. Özellikle tezahürü niteliği taşıyor batma ve bel ağrısı.

Bu belirtiler genellikle katılır panik hissi, nefes darlığı, ritim bozukluğu, kalp atışı. Kesin tanı için bu durumda geçerli bir elektrokardiyogram ve, buna göre, MRI.

Solunum sistemi hastalığı

En büyük organı olan göğüs akciğerler ve bronşlar, yani solunum sistemi. Tabi oldukları çeşitli tehlikeli hastalıklara, karakteristik belirtisi olan göğüs kemiğinde ağrı, bir verir sırtına.

Neyse ki, kendilerini hafif mahrum sinir uçlarının, aksi takdirde kişi hastalık sırasında ölüyordu olurdu ağrı şok. Hoş olmayan duygular ortaya etmez, plevra, çevre akciğer. O alır sinyalleri sinir uçlarının kelepçeli torakal.

Onaylamak şüphe pnömoni veya bronşit, derin bir iç çekişle. Bu hastalıkta nefes kışkırtır krizi ağrısı. Ayrıca, nefes alma duyulabilir hırıltı, boğaz ve akciğer hasta.

Akciğer hastalığı neden öksürük ve kas spazmı, kaburgalar arasında ve rahatsızlık neden olur.

Tanı akciğer hastalığı içerir, röntgen, elektrokardiyogram, kan testi, manyetik rezonans görüntüleme.

Sindirim sistemi hastalıkları

Bazen sırt ağrısı verir, göğüs kafesi nedeniyle hastalıklar sindirim sistemi. En yaygın olanları bu durumda, pankreatit. Pankreas iltihabı eşlik eder en güçlü ağrı sendromu, genellikle herpes taşıyan hava, en belirgin belirtileri bölgesinde hypochondrium. Genellikle bu durumda göğüs ağrısı verir sırtına. Ağrı bu hastalık o kadar yoğun ki, insan bazen anlayamıyorum, nerede lokalize ve nerede aslında onun kaynağı. Ona görünüyor, ne boğaz, tüm sırt ve göğüs.

tanı

Başka da bilinen bir hastalıktır izlenen benzer belirtiler, - peptik ülser hastalığı. Sırasında perforasyon odakları, mide veya duodenum ağrı sendromu o kadar güçlü, o adam yeterince düşünme, sinir krizi geçirmek düşüyor ve hatta ölebilir ağrı şok.

Bazen krizi, ülser eşlik kusma kan, hiç şüphesiz doğada hastalığı.

Eğer sırt ağrısı verir, göğüs kafesi sağ, bu olabilir, kolesistit, safra kesesi iltihabı. Tüm gastrointestinal hastalığı, bu sorun nedeniyle oluşur kasıtlı ihmal diyet ve kötüye alkollü içecekler. Safra kesesi bir sonucu olarak iltihaplı ve gecikme oluşur, safra. Bu sonuçlar kronik baş ağrısı, sırt ve göğüs dolu yığılmış taşlar kanalları organ. Böyle bir komplikasyonlar patoloji normal bir tedavi değil zaten yardımcı olur ve safra kesesi silmek zorunda.

Teşhis sindirim sistemi hastalıkları içerir MR ve endoskopi. Ayrıca yapılan ultrason karaciğer, pankreas ve safra kesesi. Laboratuvar testleri kan belirlemenize yardımcı olur, bilirubin vücutta.

Kanser hastalığı

Kanser hastalığı vurdu akciğer, karaciğer, mide, pankreas, kendini sürekli sırt ağrısı veya göğüs. Bu şişme ve iltihaplı lenf düğümleri, boyun ve koltuk altı.

Tanı hastalığın dışında enstrümantal ve laboratuvar çalışmaları içerir biyopsi doku etkilenen organ.

Yaralanma

Eğer düşme sonrası sırt yüksekliği veya başka bir fiziksel hasar, omurga, sırt ağrısı verir, göğüs kafesi, bu konuda ciddi bir hasar vertebra ve intervertebral diskler. Bu durumda hiç rahatsız hasta ve hiçbir şekilde vermek ona oturmak ve kalkmak. Temeli, ağırlaştırıcı neden bir kez denemesi kapılmış ayağa sonra yaralanma ve gitmek için kendi. Genellikle, tedavi için kırık ya da kırık omurga gider 1 ila 3 ay, ama eğer hasta travma sonrası ayağa kalktı ve yürüdü, daha sonra tedavi gecikebilir 12-18 ay. Teşhis bu yaralanma radyografi veya MRI.

solunum sistemi

Psikosomatik nedenleri

Ağrı göğüs kemiği, ya da sırt neden olabilir bir ruhsal bozukluk. Sahip olan bir kişi gibi fobiler korkusu, kanser korkusu, hasta kalp hastalığı korkusu tüberküloz, kolay algılar ve göğüs ağrısı kendi «favori» hastalığı. Bilinen durumlarda, bir kişinin gelişti ciddi bir patoloji arka plan üzerinde normal interkostal nevralji. Hasta, korkuyor, ölmek, kalp krizi, yol durumu kritik, kötüye ilaçlar kalp.

Tanı ve tedavi gibi hastalık geçirdiği doktor, psikoterapist. Tabii ki, sonra hasta bir yerlerde tam teşhis konusunda pulmoner, kardiyak ve sistemik hastalıklar.

Tedavi ve tanı

Ağrı ortasında sternum, veren arka, ve sırt ağrısı, kelebek, göğüs, en yaygın belirtiler çeşitli hastalıkların.

Oluştuğunda, bir doktora başvurun ve denemek hastalığı teşhis etmek için tek başına. Çünkü genellikle insanlar yüksek 5) kuşkuculuk ve fobiler tek tek bu belirti koymak için kendine çok tehlikeli bir tanı. Ve en kötüsü - kabul tedavi. Anlamak gerekir, eğer fiziksel olarak sağlıklı bir kişi başlar ilaçları karaciğer hastalıkları, kalp, mide ve benzeri, erken ve geç organı reddeder, normal çalışma. Bir örnek, bu tür bir tedavi çılgınlığı hasta ilaçlar, enzim içeren yardımcı gıda sindirmek. Aracı, mutlaka yardımcı olur, sindirimi, ancak pankreas yavaş yavaş yanıt üretmek için bu enzim kendinizi. Ve bu da neden olabilir, lokal, pankreatit ve ölüm sonucu ağrı şok.

Böylece daha güvenilir bir teşhis uzmanları ve gerek özel klinikler.

Önleme

Önlenmesi ve göğüs ağrısı, sırt üstü yatıyor, bir dizi faaliyetlerinin önlenmesi geliştirme vücutta patolojiler yetenekli bu hissi neden olabilir.

Riskini azaltmak için dejeneratif disk hastalığı, skolyoz ve tenezzül gerekir çocukluğundan beri izlemek için doğru duruş ve yük omurga. Bunun için arkalık sandalye işyeri olmalı, düz ve sert. Oturmak, hareketsiz, daha 2 saat üst üste lazım kalkmak ve ısınma yapıyor. Ve spor yaparken omurga üzerindeki yükü hesaplanır deneyimli bir eğitmen.

En iyi spor, düz duruş ve tedavi, skolyoz, yüzme ve okçuluk. Eğer çalışma ile ilgili uzun bulmakta, kendi ayakları üzerinde giymek gerekir özel bir korse kaldırma, omurga.

Mutlaka takip etmek alımı ve yenen yağlı, kızarmış, baharatlı gıdalar. Riskini azaltacaktır eğitim kolesterol plak kan damarlarının duvarlarında, yani, oluşumu, tromboz ve sonuç olarak, kalp hastalıkları. Aslında, insanın diyet içermelidir, daha fazla lif, taze meyve ve sebze. Ayrıca gerek tüketimini azaltmak için şeker, yani zengin hamur işleri ve şekerli, gazlı içecekler. Unutmayın, obezite gelişimi nedeni birçok hastalıklar: hipertansiyon, diyabet, kalp yetmezliği ve kolesistit.

Kesinlikle vazgeçmek kötü alışkanlıkları gibi sigara ve alkol. Nikotin ve yanma ürünleri yok alveoller akciğerlerde kılcal damarlar ve duvarı kalın damarları neden, böylece kronik bronşit ve bunun sonucu olarak, akciğer kanseri.

Alkol yok eder karaciğer ve pankreas dursun, mide ve duodenum. Gastrit, mide ülseri, pankreatit, bu doğrudan bir sonucu olarak alkol ve kural ihlali güç.

tedavi

Düzenli olarak kontrol kan basıncı ve kan şekeri. Sonuçta, eğer algılamak gelişiminin erken evrelerinde hipertansiyon ve diabetes mellitus, sadece onları kontrol altında tutmak, ama aynı zamanda önlemek nedeniyle, onları hastalıklardan. Bu, aynı amaçla, gerekli en az yılda 2 kez yapılacak tıbbi muayene. Daha önce tespit gelişen hastalık, daha olumlu olacak tahmin tedavisinde. Önemli sağlıklı bir yaşam sürmek için - daha sık vakit geçirmek, açık havada, meşgul uyacak şekilde sporu. Bu yardımcı olacaktır önlemek gelişimi gibi hastalıklar.

20.10.2018