Sırt ağrısı: nedenleri ve belirtileri. Kime yardım?

Merhaba sevgili okuyucular! Hangimiz yabancı ile sırt ağrısı? Böyle bir rahatsızlık olsa da bir gün yaşadı kendisi her. Bazen nedeni sırt ağrısı, fiziksel yorgunluk, bazen de ciddi bir hastalık. Ve ikinci durumda, ağrı ve rahatsızlık, yerleşmek, vücutta çok uzun süre exterat ve teslim önemli bir rahatsızlık.

Hadi biz seninle öğrenmek, tanımlamak, neden ağrıyan bir sırt ve ne kadar ciddi kökenli ağrı muktedir zamanında danışmak istediğiniz uzmana sorun kadar tırmandı ciddi bir hastalıktır.

tezahürat başlar dönmeye

Fiziksel yorgunluk anlıyorum: kış olduğu için kar, yaz aylarında çalıştı bahçede poz «SIC» — ağrıyan bel sağlanmış, özellikle alışık. Burada tedavi basit – uygun dinlenme. Başka bir şey, sırt ağrısı oluştu sanki hiçbir belirgin nedeni. O zaman zaten, bu mümkün, bu gidecek, bu hastalık hakkında.

Belirtileri ve sırt ağrısı nedenleri. Kime yardım?

Osteokondritis

Ana belirtisi bu hastalığı denir ağrıyan sırt ağrısı, hangi hareketlenme, crunch omurgada, rahatsızlık hissini. Daha sonra ortaya uyuşukluk hissi bir yerde omurga hasarı, hareket, sınırlı hale geliyor, ağrı yeteneğine sahip olmak, güçlü tırmanma, ağırlık kaldırma, ne zaman bir kişi, hapşırma, öksürük, ya da sizin herhangi bir ani hareket. «Rapiente», ani ve şiddetli bir ağrı oluşur daralma sinir kökü disk omurga. Bir kişi ağrı hissediyorum birkaç dakika için birkaç gün. Eğer osteokondritis vurdu torasik omurga, insanda başlar, hasta kalp, neden sık sık yanlış nedenleri konusunda şüphelenen değil, osteokondrozis, böyle bir hastalığı, angina pektoris.

Ne zaman ağrı nedeniyle dejeneratif disk hastalığı geçer ve kalıcı bir temel, kronik hale gelir, kişi sürekli yorgunluk yaşanıyor, onu her zaman istiyor, yatmak, dinlenmek, o, uzun süre oturmak ya da ayakta durmak.

Dört kişi, duygu omurgada ağrı, üçü de var onun nedeni dejeneratif disk hastalığı. Yaşla birlikte omurga bizim toplumumuz daha fazla, bu nedenle, yarısı, dünya nüfusunun büyük 30 yaşında bir hasta veri hastalığı!

Eğer şüpheleri düştü osteokondrozis, senin görevin danışma için gitmek nörolog. Yapacak bir resim hakkında kompleks vitaminleri, adjust beslenme ve egzersiz tavsiye tıbbi jimnastik. Bugün elinden, planlamak ve mükemmel bir yürüyüş havuz, sonuçta yüzme – harika bir ders korumak için sırt şeklinde.

Omurga fıtığı

intervertebral fıtık

Bu hastalık henüz erken bir aşamada, bir sırt oluşur künt ağrı yamaçlarında açılan bir kenara, ne zaman öksürük, öksürük ya da ağır nesneleri kaldırırken. Büyük olasılıkla bir görünüm hissi zayıf bir ayak. Daha fazla ofset disk ağrı künt olabilir keskin, bazı durumlarda o verir, ayak, kalça ya da uyluk. Ağrı nedeniyle bir fıtık iltihabı kas ağrısı oluşur voltajı düşürür hareketlilik. Göz önüne alındığında, bu ağrı vermez normal kalkmak, şaşırtıcı değil, bir duruş, bir hastada bozulur.

Her zamanki gibi intervertebral fıtığı kişilerde ortaya kırk yaş üzeri ve sorun bu değil, nadir. Eğer bir travma oluştu, fıtık oluşabilir ve 40 kadar ka. Bir kişi daha büyüdükçe, daha fazla «yerleşir» omurga – omurga aşağı sabitlenmiş birbirine daha yakın, jantlar simulat başlar ve hareket dışında omurga. Herhangi bir omurga ile etkilendim olabilir fıtığı gibi osteochondrosis.

Eğer ilgili endişeleriniz varsa ortaya çıkması, fıtık, için açmak gerekir bir ayak hastalıkları uzmanı ya da nörolog. En etkili bir şekilde teşhis bel fıtığı inanıyorum bilgisayarlı tomografi. Geleneksel tedavi yöntemi fıtığı – ameliyat olmasına rağmen, o her zaman haklı.

Sırt ağrısı omurga bölgesi bazı durumlarda bir işareti olabilir kompresyon kırığı, mümkün olan yaşlılarda, kime daha 60 yıl, bu durum nedeniyle artan kemik kırılganlığı.

Nadir durumlarda neden olabilir acı bir sonucu olarak tümör oluşumu omurga.

İnterkostal nevralji

Ağrı yaşıyorsanız alanında kaburga – yan ya da sırt ve bel ağrısı ve bıçakları. Ağrı olabilir ağrıyan ya da keskin, akut ya da künt, onlar ortaya zaman zaman, mevcut olabilir. Eğer ağrı akut, genellikle kuzey Rapiente kalp.

Verilere belirtiler eklenir ve derinin kızarıklık ya da solukluk, aşırı terleme, duygu seğirmesi, bazı kas.

Bir interkostal nevralji oluyor, sıkıntı, sıkışma, sıkıştırma interkostal sinirler. Yerde düğümlenmiş ve bozuk sinir, kişi, duygu uyuşma derinin.

Tanımak bu bir hastalık değil sadece, çünkü bu, mümkün zannedilebilir diğer bir hastalık, çünkü senin görevin hitap terapist ve ayrıntılı olarak anlatmak belirtiler. Size atanacak araştırma, belirlemeye yardımcı olmak için bir tanı olarak aynı tedavi interkostal nevralji reçete merhem, kaldırılacak ağrı, b grubu vitaminler, nulla, fizyoterapi...

Böbrek hastalığı

Ağrıyan ağrı genellikle eşlik eder hastalık böbrek. Sırasında fiziksel efor, zaman, kişi ayakta veya oturur – bu gibi durumlarda, ağrı gibi görünebilir, ancak eğer ertelemek, ağrı «gidelim». Tabii ki, sırt ağrısı eklenir ve diğer belirtiler böbrek hastalıkları: yüksek sıcaklık, sık idrara çıkma, koyu renkli idrar, karın ağrısı.

Sorunları, böbrek verebilir ağrı sadece bel ağrısı, aynı zamanda torasik, ne inanılmaz görünüyordu. Bütün mesele, bu duygu sebep olabilir kum ya da böbrek taşlarının dökülmesi, enfeksiyon, inflamatuar süreci ve «gezgin böbrek» (hala «denir bunlar böbrek» — hastalık nephroptosis ile karakterize ofset böbrek yerden).

sırt ağrısı nedeniyle böbrek

Ne zaman sırt ağrısı eklenir ve diğer belirtiler böbrek hastalıkları, senin görevin en kısa zamanda geçmesi tavsiye var doktor ürolog, bir tavsiye size başlamak için bir ULTRASON yapmak ve diyet sopa: sil tamamen alkol, baharatlı ve tuzlu yiyecekler ve fiziksel aktivite kısıtlamak. Aynı artış miktarı içecek gün sade su ya da meyve içecekler. İçme tavsiye ve özel karışımlar, diüretik otlar (ayı üzümü yaprak kırmızı yabanmersini).

Mide-BAĞIRSAK hastalıkları

Bel (bölgesi üst lomber ve alt torakal vertebra) oluşabilir ağrı mide ülseri. Bu hastalığında sırt ağrısı görünür gece ya da boş bir mide ve geçer yedikten sonra.

Gastrit de sebep olabilir sırt ağrısı. Mide ağrısı olabilir hissettim, ama oluşur, boşluk duygusu, sanki adam uzun zamandır yemedim. Kas sırt ağrısı ortaya çıkar, sol taraf.

Sırt ağrısı bir sonucu olarak sorunları bağırsak yolu ile mümkündür ile birlikte gibi belirtiler, gevşek dışkı, şişkinlik hissi, aşırı gaz oluşumu.

Nedeni ise sırt ağrısı – mide problemleri gerekir değil, iyileştirmek için çaba, ağrı ortadan kaldırmak. Git randevu gastroenterolog ve teslim edin, gerekli tüm testleri. Diyet ortadan kaldırarak, füme, baharatlı ve kızarmış yemekler ve daha sık yiyin kaçınarak, uzun tatili arasında bir yemek. Tabii ki, bir dersi geçmek, masaj, gidermek için ağrı, sırt ağrısı, ancak, hasta, mide, onlar bir süre sonra geri dönecektir.

Jinekolojik hastalık

Bel ağrısı kadınlarda sık sık ortaya çıkar problemleri nedeni ile jinekoloji. Görünen o alt sırt ve bazen verir, kalça. Diğer belirtileri sorun jinekoloji içerir: belirli bir akıntı, kötü koku, aybaşı sorunları, vb.

Hastalık kadın üreme organları neden olabilecek, sırt ağrısı: enflamatuar süreç yumurtalık, dismenore (mukozası iltihabı, rahim), çeşitli enfeksiyonlar ve tümörler.

Eğer düşünüyorsanız, bir ev sahibi ile sorunlar jinekoloji, istişare gidin bir uzman ve ULTRASON yapın. Size atanan, uygun tanı, tedavi ve önlemek için tavsiye edilir kuru ve aşırı ısınma (değmez sauna ve sıcak bir banyo almak), kışkırtmak için değil inflamatuar bir süreç.

Tanı ve sırt ağrısı

 • En «popüler» sırt ağrısı denir ağrıyan bel ağrısı. O-ebilmek konuşmak hakkında bir fıtık ya da dışa doğru çıkıntı, yani sorunları hakkında kadın hastalıkları ya da böbrek.
 • En tehlikeli olarak kabul edilir ağrı torakal, aynı zamanda en öngörülemeyen. Neden böyle acı oluyor ciddi bir sorun, sağlık, değişen bir kalp krizi ile biten bir tümör.
 • En zor tek tedavi, ağrı lomber, veren ayak uydurmak.
siyatik

Güçlü sırt ağrısı olur:

 • osteochondrosis,
 • bel fıtık iltihabı,
 • radikülit.

Bir radikülit ağrı ağrıyan, olur gibi mat ve keskin. Her zamanki gibi ağrı rahatsızlık belirir, bir yandan vücut verebilir bacak, baldır, uyluk, kalça. Eğer bir kişi bir öksürük değiştiriyor, vücut pozisyonu, yürür, ağrı daha güçlü olur. Ağrı-ebilmek eklemek batma hissi, uyuşukluk, kaşıntı, karıncalanma ya da «titreme».

Akut bel ağrısı olur:

 • uzaklığı omurga diskleri nedenle dejeneratif disk hastalığı, yanlış ağırlık kaldırma, çıkık herhangi bir kırık omurga ve cerrahisi nedeniyle omurgada;
 • düşme, ani hareketler, kas gerilme, aşırı soğutma;
 • bel ağrısı genellikle tipik meşgul olanlar için ağır fiziksel emek. Bir kaç gün sonra keskin bir ağrı genellikle kaybolur, ancak o olabilir ve sürmesi kadar, üç hafta;
 • renal kolik, hissi, şiddetli ağrı görünür değil, sadece geri, ama aynı zamanda karın, onu hissediyorum bazen ve genital;
 • sorunlar genitoüriner sistem, ağrı alt sırt ve karın, aynı zamanda vücut ısısı yüksek olur;
 • akciğer hastalıkları ve ağrı oluşur, sadece sırt ve altında kürek kemikleri ve göğüs. Artabilir öksürük, kişi hissettiği genel halsizlik ve artan sıcaklık.

Nagging sırt ağrısı olur:

 • iltihabı, kas, bel, miyozit (inflamasyon, iskelet kası). Veri hissi görünür bir sonucu olarak sıcak elbise ve kuru kalmak ya da kas gerilim. Bir yerde lezyon kas sert ve gerilimde zarar daha fazla. Her ne kadar bu ağrıların oldukça uzun bir zaman, o güçlü değil ve dağıtmaz özel bir rahatsızlık.

Kronik sırt ağrısı oluşur:

 • olmasının (sözde büyüme, kemik kenarlarında vertebral cisimlerin benzer bir sivri). Ağrı ağrıyan, sık sık eşlik eden belirtiler uyuşma, bacaklarda güçsüzlük. Ne zaman servikal ağrı oluşur ense, omuz, ne zaman bir kişi başını döner;
 • ankilozan Spondilit, onkoloji, osteomiyelit, sorunları ile metabolizma.

Ağrı, veren sol veya sağ ayak oluşur:

 • iltihabı, siyatik sinir ağrı hissedilir sakrum ve bel, sırt, uyluk ya da kalça, ayak ya da alt bacak ile birlikte hissi karıncalanma ve uyuşma kas.
önleme sırt ağrısı

Önleme sırt ağrısı

İçin rahatsızlık yaşamaya arka alanda, size değer bu kurallara uymak:

 1. Durmak ve yürümek doğru değil, tembel ve dışarı doğru çekmeyin boyun tutun, sırt dik.
 1. Otururken, eğilerek sandalyenin arka ayakları reliqua zemin ve cast bacak bacak üstüne. Eğer zorunda uzun oturup ayaklarınızı koyun küçük bir tezgah, onlar düzeyi yüksek olmalıdır kalça. Kalkın, zaman zaman ve yoğurmak kas, arazi hafif egzersiz için bir ısınma değiştirin, poz.
 1. Doğru kaldırma, ani hareketler yapma: ilk önce oturduk, aldık ağır bir nesne, sonra kalk bir düz sırt ile.
 1. Uyku doğru yarı-bükülmez bir yatakta yatarken.
 1. Yeterli yeniden yükleyin vücudunuzu fiziksel olarak, düzenli olarak arazi egzersizleri, güçlendirme, sırt kasları ve karın. Varsa, ciddi omurga sorunları başlamadan önce herhangi bir kompleksi, egzersiz, mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Tüm fiziksel aktiviteler için yüzme en ideal sağlık için omurga.

Eğer kendinize bir hedef koyduk sırt ağrısı kurtulmak, hareket mevcut olmalıdır hayatında düzenli olarak. Yürümek, ulaşım değil amaç bir an önce oturup, merdivenleri atlayarak, asansör gibi imkanlar sunuluyor. Buna ek olarak, doğru ve dengeli bir şekilde, olumlu düşünün (başlangıç için kesin haber izlemek ve «yıkıcı» transfer televizyonda). Tüm bu basit değişiklikler, davranış yeteneğine önemli ölçüde durumunu iyileştirmek için omurga.

Sağlıklı olun!

18.10.2018