Sırt ağrısı sol: nedenleri, tanı ve tedavi

Yapmanız gereken, eğer bir sırt ağrısı sol altta? Kesinlikle bu soruya bir cevap olamaz, eğer önceden öğrenip hava bu ağrı ve nedenleri. Niteliğine göre ağrı, akut, kasılmalar, ya da tam tersi, sabit, monoton olan nagging. Kendisi acı zaten olumsuz bir işaret verir, fiziksel ve manevi acı, hasta, kalitesini düşürür.

sırt ağrısı sol

Nedenleri

Ancak bazı durumlarda bu ağrı bahsediyor kadar önce patolojik süreç, bir tedavi değildir, bir tablet analgin veya Nine otlar. Gerekli kapsamlı bir tedavi ve bazı durumlarda ameliyat gerekebilir. En sık sırt ağrısı sol eskort gibi birçok hastalık ve patolojik süreçler:

  • Hastalık kas-iskelet sistemi lezyonları omurga (bel ağrısı ofset intervertebral disk, omurga eğriliği, spesifik lezyonlar spinal tümör, tüberküloz).
  • Böbrek hastalıkları ile taş oluşumu böbrek pelvis
  • Kalp hastalığı, angina, miyokard infarktüsü
  • Akciğer lezyonları ve plevral – pleuropneumonia
  • Miyozit
  • Hastalık karın organları
  • Gebelik

Yenilgi kas-iskelet sistemi

Sırt ağrısı sol ön rahatsız hastalıkları, omurga, ve bu kategori hastalıklara en sık onların neden. Demem o ki bazı nedenleri (kilolu, zayıf bağışıklık sistemi) yol açabilir ihlal metabolik distrofi ve inceltme intervertebral disk. Böyle bir disk fiziksel efor sırasında (ani hareketler, ağırlık kaldırma) kayar bir tarafa veya başka bir durumda, bir sola. Oluyor sıkışma ve reaktans iltihabı bulunan sol arka hassas spinal sinirlerin kökleri görünür ve belirgin sol taraf bel ağrısı.

Aynı şekilde ihlal ve iltihaplı sinirler zaman eğriliği bir yana (skolyoz) lomber omurga. Neden olabilir aynı osteokondrozis, sürekli desteklenen yanlış bir duruş. Bir kanser süreci ile lokalizasyonu bel ağrısı sol filiz tümör ve tahrip bulunan tüm kas, kemik, kıkırdak, sinir. Bu durum için tipik şiddetli ağrı, bir filme sadece narkotik analjezikler.

Oldukça somut bir ağrı rahatsız hasta bir sol lomber miyozit. Sağ ve sol bel ağrısı bulunan büyük miktarda kas. Etkisi altında olumsuz etkenler (hipotermi, fiziksel stres) bu kaslarda gelişen inflamatuar bir süreç. Bu süreç acı verir, büyüyen nefes alma, öksürük, değişen vücut pozisyonu.

Hastalık iç organları

sırt ağrıları için tedavi

Sol lomber bölgede yansıtılan sol böbrek. Bu nedenle, hastalığın organ vermek eğilimindedir bel ağrısı yaptı. Ağrı-ebilmek var olmak sert ve ani olarak renal kolik, ya da tam tersi, salak olan nagging kronik böbrek patolojisi. Böbrek ağrı sendromu çok benzer böyle hastalıklarında, omurga, hiçbir özel tanı araştırma, bu durumu kolayca karışabilir ve kabul etmek, bir hastalık için bir başka. Ayırt edici özelliği, böbrek hastalığı, sözde bir belirti Pasternatskogo – sırasında artan ağrı efloraj (ciddi!) projeksiyon böbrek. Gerçek olmadan, laboratuar analizi idrar doğruluğunu bu özellik istenen bir şey bırakır.

Angina pektoris ve miyokard infarktüsü en sık eşlik ağrı göğüs. Ama ne zaman arka bölümleri, kalp kası hava ağrı sendromu değişiyor – sırt ağrısı altında sol kürek verir, sol kol, bel, alt çene. Ağrı eşliğinde korku ve ölüm kadar şiddetli olabilir ki, onu rahatlatmak gerekebilir narkotik ilaçlar (tabii ki, duvarları, hastane).

Akciğer iltihabı (pnömoni), hayret edebilir plevra onun alt bölümler. İltihaplı plevral yüzey, birbirlerine karşı ovmak zaman, nefes alıp verir ve bel ağrısı ile bir yol ya da diğer tarafta. Ağrı artar, sıcaklık artar, eğer plevral boşlukta olacak sıvı.

Çeşitli hastalıklar karın içi organların yanı sıra karın ağrısı verebilir sol bel ağrısı. Akut patoloji gerektiren acil cerrahi müdahale (iltihabı peritonit, intestinal obstrüksiyon) ağrı güçlü ve eşlik gerilim karın duvarı kasları. Uzun süreli düşük yoğunluktaki işlemler karaciğer, pankreas, mide, hastanın rahatsız ağrıyan kronik ağrı. Onlar yoğundur, ama onların kalıcı bir niteliği hasta rahatsızlık yaşıyor.

Hamile olma konusunda hala tartışmalar mevcuttur sporlar – bu, bir hastalık veya normal bir durum mu? Öyle ya da böyle, ama taşıyan fetal değişim yol açar tüm fizyolojik süreçlerin vücutta oluşmasına ve farklı ağrı dahil olmak üzere, sol ve alt sırt. Bu durumda ağrı nedeniyle bir dizi faktöre – artan karın içi basınç, deplasman, iç organların ve bastırılarak onları hamile rahim, isteğe bağlı artan stres omurga ağırlığı, fetal. Eğer ağrı artar ve bu notları kanama, genital, büyük olasılıkla, gelişti yaşamı tehdit eden maternal ve fetal komplikasyonlar. Gereken acil bir sırada ambulansta hastaneye gitmek.

Tanı ve tedavi ağrı sol yan bel düzenlenen çeşitli tarafından terapist, bir nörolog, doktor ULTRASON ve gerekirse, jinekolog, cerrah, travma cerrahı. İlk başta çıkıyor zamanaşımı ve hava sol taraftaki ağrı – yanma, ağrıyan, çekerek verir-vermez, diğer vücut bölgeleri. Temelinde spesifik belirtiler zaten muayene sırasında şüpheli patoloji omurga veya iç organlar.

Ancak laboratuvar analizleri yapamaz. Arıtma tesisinde alırlar genel, kan, idrar. Son zamanlarda popüler hale gelmiştir laboratuar belirteçleri için kan ya da diğer hastalıklar. Zorunlu check elektrokardiyogram onaylamak veya ekarte etmek için kalp hastalığı. Gerekirse harcamak daha derinlemesine teşhis – röntgen, ULTRASONOGRAFİ, bilgisayarlı tomografi.

Tedavi hakkında sol taraflı bel ağrısı için üniforma önerileri yok. Şu anda mücadele için bu ve diğer ağrı ilaç sanayi tarafından geliştirilen bir cephanelik, ilgili ilaç, analjezik. Ama ağrı kesici değil, her zaman yetenekli bir sorunu çözmek için bu araçları ortadan kaldırmak ağrı, ama gidermezse, onun da bir nedeni vardır. Ayrıca, daha önce tıbbi muayene analjezi arzu değil, bu bozan klinik resim ve zor tanı.

tanı bel ağrısı

Bu nedenle, dikkatli bir şekilde aracı kullanmanız gerekir geleneksel tıp. Onlar uygulanmalıdır sadece karmaşık aletler anlamına gelir. Hastalıklarında, omurga mükemmel bir sonuç verir fizyoterapi tedavisi, tedavi edici egzersizler, masaj, manuel terapi. Ancak bu tedavi yöntemleri kesinlikle kabul edilemez tüberküloz, tümörler, gebelik, bazı hastalıklar, cilt ve patoloji kardiyovasküler sistem. Tedavi sırasında sol taraflı bel ağrısı gibi herhangi bir diğer ihtiyacı kesinlikle bireysel bir yaklaşım. Ve bunu uygulamak için sadece bir sağlık kurum.

30.09.2018