ÇEKEREK SIRT AĞRISI: TEMEL NEDENLERİ, BELİRTİ

Sırt ağrısı, ikinci yaygınlığı sonra baş ağrısı.

Görünüm ağrı bel bölgesinde ilişkili en sık varlığı ile kas-iskelet sistemi hastalıkları.

Bazı sorunlar ile iç organları da verilen ağrı bel bölgesinde.

Niteliğine göre, sırt ağrısı olabilir, akut, çekerek, ağrıyan, güçlü, zayıf ifade, çekim.

Test sırt ağrısı, adam değil, her zaman serbestçe hareket, eğim, hareket.

Bu durum, teşvik, ahlaki ve fiziksel rahatsızlık. Bir çok sıkıntı getiriyor çekerek sırt ağrısı.

Nedenleri ve yerelleştirme çekme sırt ağrısı

Omurga

Çekerek nagging sırt ağrısı en sık lokalize lomber veya alt sırt. Bazı durumlarda, bir nagging ağrı oluşabilir yan bölmede. Ağrı oluşan sırt, birincil veya ikincil olabilir.

Birincil sonucu oluşur yıkıcı değişiklikler, vertebra, intervertebral disk bozuklukları çalışması, kas ve bağ doku. Kategori birincil sırt ağrıları dahil, kronik gelişim bozuklukları, duruş, hareketsiz yaşam, yaşa bağlı değişiklikler, aşırı egzersiz.

Nedenleri sekonder ağrı olabilir travma, tümör, iltihabi ya da diğer patolojik süreçlerin bir sonucu olarak ortaya çıkan böbrek hastalığı, idrar yolu enfeksiyonları, cinsel işlev bozukluğu, kalp hastalıkları, solunum sistemi, interkostal nevralji. İkincil ağrı ortaya çıkar yeniden, ya da oluşabilir, sistematik olarak uzun bir süre.

Çekerek sırt ağrısı yerelleştirme bağlı olarak farklı belirtileri:

 • çekerek ağrısı akut bel ile karakterize, atış bacak veya kol, daha sık sinyalleri yaralanma omurga. Genellikle, böyle bir ağrı vardır yükselen hava: ilk acı hissi var içinde belirgin bir karakteri, daha sonra ağrı ortaya çıkar, daha sık, daha güçlü, yayılır tüm bel bölgesi;
 • deformasyon sırasında ayrı omurga ile karakterize ağrı lokalizedir bu alanda yıkıcı ve gelişmekte olan bir omurga. Oluşur çekerek sırt ağrısı gibi departmanında oluştuğu yıkıcı bir gelişme. Vertebra ön çıkıntı ve olması doğal işleyişi. Ağrı da yayılabilir üzerinde lomber;
 • artan patlama ağrı, artan sürerken bir yandan omurga, başka bir belirtisi olabilir enflamatuar süreç kaslar sırt. Süreç (miyozit) eşlik edebilir şişliği ve kızarması içinde inflamasyon;
 • bardakta ağrı görünen in bir ara içerir omurgada, ile karakterizedir kısıtlı hareketlilik, bu durumda, etkilenen eklemler vertebral kolon. Kendisi omurga daha kısa olur, yavaş yavaş ağrı ve kısıtlamalar, motor fonksiyon geliştirilmiştir. Veri belirtileri karakteristik hastalığı, ankilozan Spondilit.

Buna gelişimsel bozuklukları, omurga, kemik, kas doku sırt ağrısı neden olabilir bozuklukları çalışma iç organları:

 • kalp-damar sistemi. Çekerek oluşan ağrı, bel ağrısı, sol olabilir sık sık tanıklık ihlal çalışmak kalp-damar sistemi. En ciddi ağrısı olan sinyal hakkında iskemi, olası gelişimi durumu önce miyokard ortaya çıkan göğüs vermek, bölmesi, omuz, sırt, sol kol;
 • solunum sistemi. Pnömoni nedeniyle çekerek ağrısı sol taraf sırt. Bu hasar nedeniyle alt plevra.

Diğer bozuklukları çalışması, iç organların da neden olabilir çekerek ağrısı: pelvik inflamatuar süreci pelvik hastalık üreter bozuklukları, bağırsak, böbrek hastalıkları, iç üreme organları, kanser, tümör süreci.

Hamilelik nedeniyle yük sırt ve sıkma meyve organlara ve kan damarları sık sık çekerek bel bölgesinde ağrı.

Sonuçları çekme sırt ağrısı

Kadın

Anlamak gerekir, bir ağrı belirtisi, patolojik gelişme, organ, kas ya da kemik yapısı omurga. Özellikle başarısızlık, acı bir sonucu olarak ortaya çıkan kanser. Görünüm çekme ağrısı, özellikle, ortaya, sürekli, nedeni için doktora.

Fevkalade getirmek gerekir nedeni ortaya çıkar, sırt ağrısı. Sorun neden ağrı sendromu sırt ağrısı hafifletmek çekerek acıyı.

Eğer tedavi edilmezse çekerek sırt ağrısı, bileşik gelişimi hastalık neden ve iğrenç hissediyorum. Bu durumlarda yıkıcı kalkınma omurga belki büyüme, kemik dokusunun bozulması, iç organlar.

İltihabi süreçleri yenilgi komşu vücut sistemleri. Herhangi bir ağrı tedavi edilmelidir. Ne zaman akut ağrı, uzun süreli ve sürekli anımsatan, kendisi hakkında kaçınılmalıdır fiziksel yükler sırtına.

Sorun çekme sırt ağrısı

Çekerek oluşan ağrı, sırt ağrısı, geçer ' de bir ilk ziyaretinde, bir doktora. Genellikle kapsamlı bir tedavi temsil eder ve uzun bir süreç, özellikle bu ihlali ile ilgili yapılar vertebral, kıkırdak doku, omurga.

İlk yardım

Olarak ilk yardım sırasında ağrı alanında geri almak gerekir yalan bir durum. Ortaya çıkarsa, akut sırt ağrısı, kendiniz denemek durdurabilir ağrı sendromu, ve daha sonra doktora başvurun.

Travma, omurga ilk yardım etmektir eylemler kolaylaştırmak durumu:

 • gerekir, yatmak, sabit yatak;
 • yaralanma siteye (yokluğunda cilt bozuklukları cilt) takmak yastık buz ile en fazla on dakika. Bu yol çekme ödem ve sorun kas germe;
 • çare olabilir buz blokları masaj, bir üretmek için gerekli birkaç kez bir gün.

Önemli! Omurga için zarar neden olabilir geliştirme işlemleri patolojik vertebra, bu nedenle yaralanma sonrası, bir doktora başvurun. Bağımsız manipülasyon oluştuğunda sırt ağrısı her zaman etkili olabilir çünkü yanlış nedenini belirlemek ağrı sendromları. Eğer şiddetli travma bazı durumlarda tamamen sınırlamak motor faaliyetleri omurga ve neden doktorlar.

Eğer ağrı meydana sistematik kayboluyor ve yeniden görünür, bu süre içinde isnat edilebilir, kronik. Sadece tıbbi müdahale tedavi yardımcı olabilir, bu tür bir ağrı.

İlaç

Ağrı

Genellikle, ne zaman özellikle akut ağrı çekme ihtiyaç duyulduğunda ağrı kesici almak. Azaltmak için inflamatuar süreçler ve ortadan kaldırmak için keskin ve dayanılmaz ağrısı kullanarak özel merhemler, jeller, sahip anti-enflamatuar ve analjezik etkisi vardır.

Aracı kaldırmak için yardımcı ağrı belirli bir süre için. Genellikle, gerekli sistematik kullanımı, bu ilaç ağrı ortadan kaldırmak için. Bu dönemde vazgeçmek gerekir herhangi bir fiziksel aktivite.

Ancak, anlaşılması gereken, bu sorun ağrı sendromu için elverişli değildir, sorun fiyat, nedenleri çekme sırt ağrısı, şiddetli ağrı sendromu susturur vücudun sinyal hakkında herhangi bir ihlal vücutta.

Cerrahi tedavi

Nedenleri çekerek sırt ağrısı en sık kalkar ile ilaç, tıbbi jimnastik, masaj ve diğer araçlar, cerrahi onarım gerektiren.

Durumlarda ameliyat gerekli, ayrı ayrı ele ve kategorize kronik çekerek ağrısı.

Endikasyonları hızlı müdahale sırasında sistematik olarak görüntülenen veya kesme ağrı sendromu sırt şunlardır:

 • sürekli keskin bir ağrı sırt geçemiyor nedeniyle konservatif tedavi;
 • skolyoz omurga (gençlik, ilerici);
 • fıtıklaşmış bir disk, karmaşık bir biçimde neden olduğu, motor, vertebra, ancak inatçı radiküler sinir uçları;
 • tümör veya fıtık omurga;
 • dengesiz kalkınma omurga.

En sık hastalıkları, iç vücut sistemleri neden bu çekme sırt ağrısı, ameliyat gerekli: tedavi kullanılarak yapılan ilaçlar.

Halk ilaçları

Kullanımı halk ilaçları gösterildiği bir ağrı giderici çekerek karakterinin bir sonucu olarak inflamatuar kas ve yüzeyel dokularda sırt.

İle bitki bileşenleri ve organik ilaçlar yemek kompres yardımcı değil, sadece kasları, sırt, ama acıyı ortadan kaldırmak, azaltmak, iltihabı çıkarmak için şişlik:

 • kompres bal, mavi kil ve aloe ortadan kaldırmak için yardımcı ağrı fıtığından veya osteochondrosis;
 • bir radikülit yardımcı kil sirke ile;
 • tütsü ve elma sirkesi — çekme akut ağrı;
 • yaprakları ve kökleri bok kaldırmak için yardımcı akut çekerek ağrısı;
 • hardal, düzenlenmiş, önceden yağlanmış sırtına bal yardımcı ağrı ve inflamasyon.

Araç halk tıbbı boyunca kendi ayakları üzerinde durmak için zaman dayanılmaz sırt ağrısı, ve aynı zamanda etkili olduğunda, kapsamlı bir tedavi. Araçların kullanımı halk tedavi mutlaka bir doktor ile kabul.

LFC

Masaj

Egzersiz tedavisi en etkili yöntem gidermek ağrısı omurga. Tedavi edici egzersiz yapılmalıdır reçete sadece bir uzman gibi, bazı durumlarda kabul edilemez bir egzersiz yapmak için değil sadece ağır, ama zarif sessiz modda.

Bir çekme sırt ağrısı egzersizleri en sık gerçekleştirilen sırtüstü pozisyonda.

Bu yapılır:

 • fleksiyon ve ekstansiyon, ayak;
 • üreme ayak tarafında;
 • üreme diz;
 • egzersiz yardımı ile rulo.

Önemli! Eğer egzersiz sonucu ağrı gibi hissediyor, kesilmelidir bunları gerçekleştirmek. Değmez egzersizleri gerizekalı ya ile ani hareketler: böyle yapmak yerine neden bir sonuç, belki de sadece kuvvetlendirmek ağrı.

Masaj ve kendi kendine masaj

Masaj da atanabilir bir çekme sırt ağrısı. Açma masaj tedavi yapılır sonra, sadece bir hastalığın teşhisi gibi bazı durumlarda, o kesinlikle kontrendikedir:

 • tüberküloz;
 • bu durumlarda, onkoloji;
 • yüksek kan basıncı üzerindeki;
 • akut iltihabi süreçleri.

Masaj yapılmalıdır yetkili bir teknisyen tarafından. O tavsiye edebilir yöntemleri kendi kendine masaj bir harcama kendiniz evde oluştuğunda, ağrı.

Bu nedenle, çekerek sırt ağrısı oluşabilir kendi kendine: onlar belirtisi, patolojik süreçlerin, omurga, kas dokularında, iç organlarda vücut. Bardakta ağrı olabilir geçici ve sızıntı olabilir kronik bir koşu şeklinde.

Geçici olarak gidermek çekerek dayanılmaz ağrısı kullanarak ilaç idaresi, halk ilaçları, ama tamamen gidermek için ağrı sendromu (nedenini ortadan kaldırmak, onun ortaya çıkması) bir hekime. Yöntemleri kullanarak teşhis doktor ağrı kaynağı.

Kapsamlı bir tedavi kullanarak ilaçlar, masaj, fizik tedavi, beden eğitimi yardımcı tedavi hastalığa neden olan ağrı. Bazı durumlarda cerrahi müdahale. Nedeni ortadan, hasta kurtulur belirtileri.

20.09.2018