Sırt ağrısı verir ayak: nedenleri, tedavisi, ne yapmalı

Bu sorun da adını taşıyan siyatik. Birçok kişi çok anlamsız bakın böyle bir sorun olduğunu düşünüyor «acıyacak ve artık», aslında, böyle bir belirti için bir fırsattır ciddi bir endişe ve hemen bir doktor ziyaret, eğer, tabii ki, pahalı sağlık.

sırt ağrısı

Eğer egzersiz sonrası sıcak elbise ve kuru kalmak hissediyor ve bel ağrısı, bir «veren» ayak – beklemek yok, ne zaman ağrı geçer kendisi, o olmayabilir. Ve eğer ağrı ve yapılacak bir şey hemen hemen garanti olacak tekrar görünür olarak nüks her fırsatta. Bu yüzden sıkmayın bu sorun için bir çözüm.

Genellikle ağrı belirir beklenmedik bir şekilde, görünebilir, bir yandan bel veya hemen iki (ama bu nadiren olur). Çok yakında ağrı vardiya tutmak, onu düzeltmek zor olur, hareket ve yük neden ciddi bir ağrı. Ayağa ağrıyan yetişmek neredeyse imkansız hale gelir, adam başlar yaşatmak için, çalışırken, kendilerini korumak için bir ağrı. Görünüyor hepsi bu değil-çok-şirin – bacak genellikle biraz eğik bir durumda kaldırılan bir kenara veya öne kasa biraz eğik.

Böyle bir durum devam edebilir hemen hemen sonsuz. Dönemlerde kolaylaştırmak döner alacak çabaladıkça, ama ağrı kurtulmak tamamen kendiniz uygulayarak, sadece «halk» anlamına gelir ve öneriler internetten neredeyse imkansız. Basit bir araç ağrı kurtulmak için bir süre için bir «duruş embriyo», ama bu işe yaramaz bir ipucu, eğer ağrı geçti eğer halka açık bir yerde. Ev aynı, sadece yatmak sağlıklı bir yana, kucaklamak elinizle bastırın, kendisi için yaralı bacak. Çok almak için tavsiye edilir, ağrı kesici.

Ama bu sadece geçici bir önlem olabilecek kısa bir süre için ağrı gidermek. Eğer hasta bel, sağda veya solda bir bahane olduğunu hemen bir doktora başvurun.

Nedir siyatik?

Bu kavram ağrı sendromu bel ağrısı hangi ağrı «verir», bir veya her iki ayak. Neden hemen hemen her zaman artan fiziksel yük veya hipotermi. Hava ve yerelleştirme ağrı kesindir ağrı olabilir gibi hem güçlü, hem de zayıf olan nagging olabilir, daha belirgin olarak, alt sırt ve bacak.

Ortaya alt sırt ağrısı şeklinde değişebilir, bu durumda, her biri bu formları kendi klinik belirtileri:

  • kas-tonik. Bu durumda ortaya çıkması ile karakterizedir spazmı bel kasları, keskin sınırlı hareket lomber omurga, omurga eğriliği (kifoz, skolyoz, vb);
  • vejetatif-damar. Bu durumda paralel olarak, yanan ağrı belirir uyuşma hasta bacak (çoğu durumda – ayak. O-ebilmek var olmak daha fazla dokunmak için soğuk daha sağlıklı olacak gibi görünüyor daha soluk. Bu form için de karakteristik bir duygu soğuk veya ısı. Soğuk nedeni olabilir yüksek sesi damarları. Da değiştirildiğinde, pozisyon dikey yatay ağrı oluşur;

Bu durum da kombine edilebilir bir kerede tüm üç formları siyatik. Bu yıllarca sürebilir, akut döner alacak remisyon, ama hastalık geçmez kendisi. Var siyatik ve bir tür «kardeş» - lumbosciatica, bir de ortaya çıkabilir bu gibi durumlarda. O genellikle kendini gözde ağrı kalça veya uyluk, hangi-ebilmek vermek ayak ve incik.

Neden ağrı – radiküler sendromlar

Tüm çeşitli formları ve yerelleştirme ağrı, nedeni hemen hemen her zaman bir – siyatik, ortaya çıkan dejeneratif disk hastalığı. Genellikle bu baş ağrısı bel ağrısı nöbetleri öncesinde bel ağrısı, lumbodynia ve siyatik.

Yukarıda tartışıldığı gibi, önemli bir nedeni, ağrı lumbosakral omurgada mekanik basınç sinir uçlarının içinde sunulan bir sonucu olarak saç dökülmesi intervertebral disk (fıtık, omurga). Sonuç olarak, kan dolaşımı etkilenen bölümü, gelişen iltihap, ödem oluşur.

Tahrisi kökü, ortaya çıkan önyargı, fıtıklaşmış bir diskin, ağrı olabilir. farklı bir doğa – donuk, ağrıyan, kesme, yırtılma, çekim. Doğrudan ortaya çıkmasına ağrı genellikle öncesinde garip hareketi, zedelenmesi, bel, ağırlık kaldırma pislik, keskin bir eğim veya döndürme gövde (özellikle yük ile), uzun süreli çalışma, rahatsız edici bir eğik pozisyonda, vb

Genellikle ağrı aniden ortaya çıkar, önce bir yandan bel (nadiren de her iki tarafta), bazı durumlarda ağrı ortaya çıkabilir kalça eklem ya da kalça. Üzerinden kısa bir süre (genellikle 5-7 gün) ile ağrı alt sırt uzanır bacak, bu ciddi bir engel düzeltmek için etkilenen uzuv. Adam başlar içgüdüsel olarak «beslemek» hastalıklı bir uzuv korurken, yük. Örneğin, yürürken bir kişi durur adım bütün ayak bütün, bir sonucu olarak görünür topallık yürürken, etkilenen bacak hemen hemen her zaman kalır eğildi mümkün olur kaldırılan bir kenara veya öne – uzak ana yük.

Basit bir şekilde kurtulmak için bir süre ağrı, söylediğimiz gibi, bir «duruş embriyo» yalan - sağlıklı yan, beraberlik mide yaralı bacak. Eğer ağrı yayılır, iki bacak, bir hastaya zorunda sırtüstü yatmak, çekme, kendine her iki bükülmüş bacaklar. Dönüp karnına bir kişi olamaz – ağrı bu durumda, önemli ölçüde artacaktır.

Oldukça karakteristik ve keskin bir ağrı büyütme sırasında kesinlikle herhangi bir hareket olsun, yürüyüş, gövde büküm, ya da sadece bir girişim, yataktan çıkıp. Hatta konuşma, öksürme veya hapşırma teşvik artan ağrı. Bazı durumlarda ağrı olur böyle bir güçlü engel, insana uyku. Sonuç olarak, kişinin görünür depresif bir durum olabilir, depresyon gelişebilir. Bu nedenle sık sık bu insanlara sahip bir omurga sorunları, reçete karşılama bir psikolog.

Sık sık ağrı sendromu sıkıştırma kökü, omurilik bozuklukları eşlik duyarlılık: azalan veya artan ağrı hassasiyet, hasta bacak görünebilir yanma, uyuşma, daralma, soğuk, duygu emekleme «titreme», vb

Ne de çok tatsız – ağrı lumbosakral omurgada, veren ayak, hemen hemen her zaman geri döner şeklinde nüks. Eğer, tabii ki, olmamıştır, tam bir tedavi, ancak bu durumda da kişinin bilmesi gereken bazı kurallara uymak ve bazı kurallar. Temel nedeni nüks hareket, soğuk algınlığı (akut solunum yolu enfeksiyonları), kuru, ağır fiziksel yük, vb.

Araç ilk yardım böyle bir durumda hemen hemen her zaman etkili bir analjezik ilaç. Ama bu sadece geçici bir çare kapatıcı ağrı, doktor yardımı olmadan böyle bir durumda yapamaz. Hemen hemen kesinlikle doktor reçete olacak ciddi bir tedavi, bir üyesi alımı özel araçlar, aktivite kısıtlılığı, masaj, fizik tedavi, vb

11.09.2018