8 sırt ağrısı nedenleri. Her sorunu kendi tedavi

Her insan hayatında en az bir kez, zaman zaman sırt ağrısı. Sık sık böyle bir belirti neden olmaz, hiçbir endişe ve kendinden geçer. Ama bir zamanlar bunu görmezden değil, o kadar basit. Sırt ağrısı sağ belirtisi olabilir daha ciddi hastalıkları daha normal fiziksel overexertion. Her durumda, önlemek için bir felaket, analiz etmek gerekir, tüm olası nedenleri sırt ağrısı, ve gerekirse, yardım acil tıbbi yardım.

sırt ağrısı

Birinci nedeni. Rahatsız bir pozisyonda çalışırken

Asimetrik pozisyonda omurga çalışması sırasında, gerilim, bazı kas hasarı başka bir hatta sadece çok uzun «sedanter» modu – bu neden olabilir düzenli sırt ağrısı, işten sonra.

Çözüm. Bunu önlemek için, bir sandalye önünde bir çalışma masası olması gerektiği kadar sert bir koltuk ve düz bir sırt. Üzerinde oturmak gerekir düz sırt düz tutmak, bükmeden omuz ve başını eğerek aşağı. Masa yüksekliği seçilir, böylece yalan üzerine el eğildi dirsek 90° açıyla. Eğer gözlük varsa, onlar zorlamamak sizin eğilip masaya ya da, tersine, yaslanmak geri kafa.

Ev de kaçınmak gerekir «tehlikeli» pozlar ve garip hareketler. Değil yıkamak için küvet, bükme, onun üzerinde üç ölüm: kullanın havzası olması gereken en az dirsek düzeyinde. Değmez yıkama döşeme stili «yengeç» (alçalma) – sadece paspas ve yeterli uzun saplı. Eğer ulaşmak için bir yere, daha iyi diz çökmek.

Banyoda duruyor duvara monte kolu. Monte banyo üzerinde ve yanında tuvalet için izin verir, oturmak, kalkmak ve kurtulmak için su üzerinde aşırı yük olmadan sırt kasları. Aynı zamanda vermeyecektir kayma kaygan belgrad da kalınabilecek veya emaye.

Eğer dişlerinizi fırçalayın ve uyanıp durmak yok, lavabonun üzerinde bükerek sırt. En iyisi oturup bir tabure ya da yükseltmek için lavabo ve banyo aynı optimum yüksekliği altında dirsek.

İkinci nedeni. Sırt yorgun, aşırı

Makul vermek için arkasında küçük bir dinlenme, zaman, yorgunluk henüz oluşmuş tam bir güç. Hatta bir duruş, rahat, kaslar uzun bir süre gibi aynı pozisyonda ve azaltılmış gerilim, sonunda üzerinde baskı olacak, sinir uçlarını ve neden rahatsızlık.

Çözüm. Eğer yorgunluk nedeniyle uzun yere duran ya da koltuk, dinlenme yatıyor her şeyden önce değişen bir duruş. Görev kasları gevşer. Bunun için iyi uzanıp çıkardı ayak. Ve eğer böyle bir fırsat yok, sessizce yürüyerek beş-altı dakika.

Neden üçüncü. Sırt kasları zayıflamış ve zor ile başa çıkmak için dikey pozisyon

Sırt kasları düzenli olarak eğitmek için desteklenen omurga çaba olmadan, – yaş ile bir sedanter zorlaşıyor.

Çözüm. En kolay yolu – yürüyüş. Eğer uzun zaman yürüdü yürüyüş ile başlayın, yarım saat için aşırı yorgun. Yardımcı ve özel jimnastik kompleksleri için sırt kasları, yoga, yüzme, hız ve eğlence için aqua-aerobik. İşte egzersiz makineleri ile gereken çok dikkatli bir şekilde ele – verebilir istenmeyen keskin yük.

Neden dördüncü. Rahatsızlık neden olan uygunsuz duruş, gece uyku sırasında

B & b rahat olmalı, sağlayan kasları gevşer. Eğer onlar dinlenir gece koruyarak aynı omurga eğilmesi, onlara oluşturuyor «tutmak» gün, ağrı görünebilir sabah.

Çözüm. Bazen ağrı lomber sırt için yardımcı olur sadece bir yastık ya da rulo – tasfiye bükme omurga zorlar sırt kasları gergin, ve onlar dinlenme için uygulanır. Eğer sırt ağrısı düzenli olarak, olmadan yapamaz ortopedik yatak – o başarılı bir şekilde yükü kaldırır arkadan. Ayrıca, tasarruf değmez, satın almak için en iyi ürün, iyi bilinen bir firma, güvenilir kalite. Ve kendisi kontrol etmek, yatak – sahte değil: üzerine yerleştirin plastik büyük şişe ile maden suyu ve oturun 30-35 cm. Şişe değil düşmek gerekir. Orada da anatomik alarak vücut şekli minder. Onlar mükemmel boşaltıyorlar kas olsa ve çok pahalı. Ancak hedef onlar için değil uyku için de çok uzun süreli yatan.

Neden beşinci. Ağır çanta

Ani veya aşırı bir yük omurga etkilenir her şeyden önce, intervertebral diskler: onlar sıkıştırılır, bazen basarak sinir kökleri. Acır, daha iyi hesap ' de, bu tür deneyler – sizin için değil.

Çözüm. Yükselen ile cinsiyet şiddeti, yapamazsın, bu pislik, düz bacaklar. Daha sonra tüm yük düşer bu bel. Önce ağır bir nesne olmalıdır oturmak, sırt düzeltmek ve zaten bu yüzden, düz sırt ile, yavaşça, «kilo almak». Gerektiğinde şimdi eğilip, ayak hafifçe flex diz. Eğik düz bacaklar da tehlikeli bir bel. Riskini azaltır, özel bir elastik kemer destekleyen bir bel. Eğer başarısız ağrıyı önlemek için, tedavi olmak zorunda yeterince uzun: hapları, ağrı kesiciler, ovmak bamteli merhem. Daha sonra bunu tavsiye nörolog. Yardım ve fizik tedavi ve masaj – ilk gün akut ve daha sonra bazı.

Altıncı nedeni. Gebelik ve doğum

Kadınlarda gebelik ve doğum sırasında omurga üzerindeki yükü artırır 2-4 kez. Sonra yetişkin bebeğim sıkıca asılı her zaman anneme. Ve bu yıl, bu genellikle 12-14 kilogram. Beklendiği gibi, spin dayanamaz.

Çözüm. Gebelik sırasında mutlaka mutlaka giymek için destekleyen bir bandaj stil olan daha iyi tartışmak için uzmanı ile. Ve doğumdan sonra ihmal edilmemelidir bandaj ve bazen özel bir kemer kilitleme bel. Onlara, bu arada, iyi zevk, herhangi bir fiziksel çalışma. Çalıştırdığınızda, herhangi bir ev işleri, özellikle bir bebek, elinde, genç anneler için yararlı sigorta ile özel bir elastik jartiyer biraz gecikme önce omuzlar.

Neden seven. Sırt ağrısı menstruasyon sırasında

sırt ağrısı bir aylık

Konumu, iç organların artan boyutlarda rahim değişti, sırasıyla kas, genellikle destekleyen sakrum ve sırtını, gergin, farklı bir şekilde, hissedilir gibi rahatsızlık. Ve eğer şişmiş rahim ve diğer organlara baskı taslakları omurgalı sinir, olabilir ve çok şiddetli ağrı. Eğer buna eklenen bir kas gerilme ve paketler ile ilgili uzun bir yürüyüş (özellikle topuklu) veya spor egzersizleri, sırt dayanamaz günün sonunda.

Çözüm. Kritik günlerde acıyın kendinize, egzersiz, sınırı motor modu. Ayrıca önemli olan rahat ayakkabılar giymek olmadan topuklu ve mümkünse günde 2-3 kez yatay alır en azından 5 dakika. Değmez de bol sıvı içmek, ve eğer bir eğim var ödem, bu dönemde kabul infüzyon ayı üzümü.

Neden sekizinci. Hipotermi ayak

Bir iki gün önce sen gibiydi çıplak ayakla soğuk zemine veya toprağa, sokağa, ince külotlu çorap veya akciğer ayakkabı, ağrı ile ilişkili olabilir iltihabı, yumurtalık veya piyelonefrit. Burada hiçbir ciddi müdahale jinekolog veya nefroloji olsun; yapamaz. Eğer ağrı içerisinde keskin bir yanma hissi idrar yaparken olası sistit.

Çözüm. Varsa, daha önce yumurtalık iltihabı – sinyal, büyük olasılıkla alındı oradan, çünkü ağrı alt karın hareket alt sırt. Gitmek gerekir, bir jinekolog, bir reçete anti-bakteriyel tedavi, mum ya da hap almak gerekir, bir hafta bir buçuk-iki. Gelecek için dikkate almak gerekir ki, soğuk havalarda gerek sıcak elbise tercih etmek daha iyi pantolon ve kapalı ayakkabı.

29.08.2018