Sırt ağrısı ve bel ağrısı

En sık bel ağrısı, lomber omurga vardır büyük bir hareketlilik ve taşımaktadır ağırlık üst yarım vücut. Ağrı bel bölgesinde ayrı bir adı olan — bel ağrısı, bir o verir, ayak — siyatik. Daha az ağrı ortaya çıkar ve torasik spin. Eğer ağrı akut ve yayılır (verir) bir yana veya bir el, onun adı «sırt ağrısı» ya da «siyatik». Bu tür ağrı ile ilişkili, genellikle hafif bir sıkıştırma bel fıtığı sinir.

bel ağrısı

Sırt ağrısı ve bel ağrısı aniden ortaya çıkabilir, sonra ağır kaldırma, bir garip çevirmek. Bazen hoş olmayan bir duygu, sırt yavaş yavaş geliştirmek nedeniyle uzun vadeli yük ya da yanlış duruş. Nadiren ağrı nedeni yüklemek için başarısız olur. Ağrı tırmandırmaya geceleri, egzersiz sırasında veya sonrasında, uzun süreli bulunduğu yer rahatsız bir duruş, örneğin, sonra uzun bir araba yolculuğundan. Genellikle ağrı geçer yatarken sert ve düz bir yüzey.

Çoğu durumda, sırt ağrısı birkaç gün veya hafta sonra hissediyorum, ve hareketlilik tamamen kurtarır. Kurtarma hızlandırmak için yardımcı olur, ağrı kesici ve belirli bir modu motor aktivite: barış sadece ilk 1-2 gün çok yoğun bir ağrı ve daha sonra kademeli bir dönüş, aktif bir yaşam tarzı. Ancak, bazı durumlarda, sırt veya bel ağrısı uzun süreli, en fazla 6 hafta. Sonra ki gelişimi hakkında, kronik bel ağrısı ve reçete ek tedavi.

Önemli bir rol oynar ve ruh. Ağrı nedeniyle size zor olabilir kaydetmek için iyi bir ruh hali değil, ama çalışmalar, pozitif düşünen insanlar, genellikle, daha iyi olsun daha hızlı olanlar ikamet eden, depresyon.

Sırt ağrısı nedeni

Sağlık sırt bağlıdır çalışması karmaşık bir mekanizma, kemik, kas, sinir ve eklem. Genellikle tam olarak ağrısı nedenini belirlemek zor olabilir. Neyse ki, ağır bir hastalık veya yaralanma nadirdir. En sık bel ağrısı veya sırt ağrısı oluşur sonuç olarak, akciğer kontüzyonu, kas gerilim, suşları ve burkulma, ihlal ve sinir iltihabı. Rahatsızlığı sırt ağrısı aniden ortaya çıkabilir ya da geliştirmek için, yavaş yavaş büyürken. Olası nedenleri sırt ağrısı ve bel ağrısı:

 • garip hareketi: eğim veya döndürme konutlar;
 • kaldırma veya taşıma ağır öğeleri, uzun tenteli gövde;
 • yanlış duruş, yürürken veya koltukta;
 • aşırı kas gerilme, sırt;
 • uzun sürme sürüyorum durmadan.

Bazen dönmeye başlar ve hastalık hiçbir belirgin nedeni, örneğin sabah, sonra uyku.

Risk faktörleri sırt ağrısı

Belirli risk faktörleri olasılığını artırmak sırt ağrısı ya da bel ağrısı:

 • Kilolu — bu durumda omurga üzerinde ek bir yük düşüyor. Anlamak için uygun olup olmadığını, kilo normal, hesaplayın vücut kitle indeksi.
 • Sigara bu zarar dokulara sırt ve sigara içenler genellikle daha az yol sağlıklı bir yaşam tarzı.
 • Gebelik — omurga kadınların maruz kaldığı ek yük, bir artar bir artış ile karın.
 • Uzun süreli ilaç azaltarak kemik yoğunluğu, örneğin, kortikosteroidler.
 • Stres olarak kabul edilir, sürekli bir heyecan, gerginlik, kas, sırt ve boyun ağrı neden olabilir.

Hastalık, neden olabilir, sırt ağrısı ve bel ağrısı:

 • Osteokondrozis ve onun komplikasyonları, örneğin, fıtık, omurga dejeneratif hastalıkları, çöken omurga kıkırdak, ortaya çıkmasına yol açan ağrıları. Bu hastalığın en sık gelişmekte yaşla birlikte, özellikle bu insanlar, kim yaşar büyük bir yük sırtında.
 • Burkulma ve kas — sık sık sonra aşırı fiziksel zorlama ya da garip hareket.
 • Farklı türleri artrit ve inflamatuar eklem hastalıkları. Bu durumda, yanı sıra ağrı, notları sabah eklem sertliği, bozulmuş hareketlilik.
 • Böbrek hastalığı, örneğin, piyelonefrit neden olabilir alt sırt ağrısı.

Orada da daha tehlikeli, ama çok nadir bel ağrısı nedeni. Örneğin, kanser, tüberküloz, omurga, aort anevrizması (paket duvarlarının önemli bir damar) vb. Tüm bunlar genellikle tanısı ankette bir doktor.

Tanı sırt ağrısı ve bel ağrısı

tanı

İle sırt ağrısı ve bel ağrısı en sık başa çıkmak için ev ilaçlar ile satılan bir eczaneden reçete olmadan. Hastanede tedavi genellikle gerekli değildir. Eğer ağrı şiddetli, doktora başvurunuz terapist. Eğer ağrı verir gibi hareket neden olabilir, bir doktorun evi.

Muayene sırasında doktor isteyecektir, oturmak, kalkmak, yürümek, dönüşümlü olarak ayak yükseltmek, hem de doğrular genlik hareketi sırt. O-ebilmek sormak geçirilen hastalıklar veya yaralanmalar, yaşam hakkında ve niteliği ile çalışma:

 • Ne zaman başladı acı?
 • Acıyor nerede?
 • Sizin rahatsız spin geçmişte?
 • Sen ağrıyı tarif ediyor?
 • Ne ağrı şiddetlenir ya da geçer mi?

Sırasında yoklama ve muayene doktor için çalışacağız olasılığını da bulaşıcı hastalık ve kırık olmasına rağmen, bunlar çok nadirdir. Bu durumda, tartışmalı bir tanı, sevk için ekstra çalışma: manyetik rezonans görüntüleme (MRG) veya x-ışını omurga. Ortadan kaldırmak için böbrek hastalıkları doktor reçete idrar tahlili.

Çoğu durumda, sırt ağrısı yönetmek kiralamak için bir kaç gün. Eğer tedavi değil, yardımcı olur, sırt ağrısı fazla süren, 6 hafta (sözde kronik sırt ağrısı) ya da nedeni hastalık, ciddi bir hastalık, bir terapist, bir uzmana sevk edecektir. En sık tedavi sırt ağrısı ya da bel ağrısı yapan nörolog. Ayrıca, tedaviye bağlanabilir gibi doktor, osteopat, refleksoloji, manuel terapist.

Tedavi, sırt ve bel

Sırt ağrıları için tedavi bağlı olabilir onun süresi ve şiddeti, hem de kişisel tercihleri ve ihtiyaçları. Çoğu zaman, ağrı çekebilirsiniz kullanarak reçeteli ilaçların reçete olmadan ilaç ve tedavi evde.

Motor modu

Önceki yıllarda düşünülen, sırt ağrısı, dinlenmeye ihtiyacı var. Şimdi tanınan insanlar daha erken başlar, size, hareket daha hızlı baş ve sırt ağrısı ve bel ağrısı. Tam dinlenme ve yatak istirahati gösterir sadece 1-2 gün akut dönemde ağrı için son derece ifade ve hareket verir. Bu yalan için tavsiye edilir, sert ve düz bir yüzey. Bir kez durum biraz düzeliyor, yavaş yavaş geri mobil bir yaşam için, genişleyen genlik hareketleri her gün biraz daha.

Yavaş yavaş sen evde hareket ya da alışveriş. Size kabul etmek zorunda belli bir rahatsızlık ve öğrenmek nasıl önlemek için ne acı bir sürü neden olur. Birkaç gün sonra, işe dönmem beklemeden ve zaman zaman sırt ağrısı veya bel ağrısı yerlerde tamamen (eğer, tabii ki, iş ile ilgili değil gereksiz yükleri omurga). Erken etkinleştirme yardımcı olur normale döner rutin uzunluğu ve kaçmak için bir ağrı.

Kas gevşetici

Bu ilaçlar, spazmı rahatlatmak, iskelet kas, kaslarınızı. Onların tayin durumlarda, aşırı kas gerginliği, omurga güçlendirir, ağrı gibi, olası bir akut dejeneratif disk hastalığı veya disk hernisi. Kas gevşeticiler de sahip yan eylemleri, çoğu alamazsın sürüyorum. Bu nedenle, doktorunuza danışın.

Tedavi sıcak ve soğuk

tedavi sıcak

Bazı ağrı rahatlatmak yardımcı olur ısı, örneğin, sıcak bir banyo, ya da daha sıcak bir bamteli. Ayrıca, durumu hafifletmek olabilir ve soğuk, örneğin, eklemek bel ağrısı buz paketi veya dondurulmuş sebze. Değil buz uygulamak cilde doğrudan bu soğuk ısırmasına yol açabilir. Sarın onu ıslak havlu ve uygula hasta yere. Ayrıca, alternatif tedavi, sıcak ile soğuk, uygulayarak dönüşümlü olarak buz ve sıcak su torbası.

Duruş uyku için

Değişim pozlar uyku, gerginlik, sırt ve ağrı hafifletmek. Eğer uyku, yan, hafifçe bacaklarınızı göğsünüze doğru çekin ve koyun bacaklarının arasına bir yastık. Eğer sırt sırt altına bir yastık koyun dizlerinizi korumak için doğal, bükme, omurganın bel bölgesinde.

Gevşeme

Bu son derece önemli bir bileşeni mücadele ile ağrı, eğer çok endişe neden olur kas gerginliği, bir keskinleştirmek olabilir ağrı. Araştırmalar, pozitif düşünen insanlar genellikle daha hızlı iyileşir. Ağrı var geçer uzun süreli, kronik. Çeşitli gevşeme teknikleri. Genellikle tavsiye edilir usta solunum jimnastik, yanı sıra basit egzersiz ile alternatif gerilim ve rahatlama farklı vücut kas.

Egzersiz ve sağlıklı bir yaşam

Çalışın, nedenini ortadan kaldırmak için sırt ağrısı önlemek için bir geri dönüş olarak gelecek. En yaygın nedenleri-sırt ağrıları — fazla kilolu olmak, yanlış duruş ve stres. Düzenli egzersiz ve aktif bir yaşam boyunca sırt güçlü ve sağlıklı. En sık, insanlar bunun için yürüyüş, yüzme ve yoga. En önemlisi seçmek gibi bir şey değil neden ağrı. Bazen dersleri harcamak grup başkanlığında uzman eğitmen. Genellikle okulda yürütülen egzersizler kasları güçlendirmek ve duruş geliştirmek, yanı sıra, aerobik egzersiz ve germe egzersizleri.

Tedavi kronik sırt ağrısı

Eğer sırt ağrısı fazla süren, 6 hafta (sözde kronik sırt ağrısı), yanı sıra ağrı kesici ilaçlar ve kas gevşeticiler kullanılır, aşağıda açıklanan yöntemler ile ağrı. Bu tedaviler yardımcı olanlar sırt ağrısı müdahale gerçekleştirmek tanıdık şeyler ve endişe verici.

Sırt ağrısı önleme

Güçlü ve esnek bir spin — önlemek için en iyi yolu ağrı. Bu nedenle en etkili önlenmesi için düzenli egzersiz, doğru duruş ve uyum, güvenlik, kaldırma ve ağır yük taşıma.

Eğer düzenli olarak sırt ağrısı, aşağıdakileri deneyin:

 • Kilo vermek, eğer obezite muzdarip. Çok büyük bir vücut ağırlığı olabilir tabi bel ek yük.
 • Giyim ortopedik ayakkabı alçak topuklu ayakkabılar, bir yükü azaltır omurga yürüyüş sırasında.
 • Ani hareketleri önlemek için neden olabilir, kas gerilmesi.
 • Stres ile başa çıkmak öğrenmek, endişeler ve heyecanlar artırabilir sırt ağrısı.

Doğru duruş ve sağlıklı bir uyku sırasında sırt ağrısı

Duruş önemli ölçüde etkiler sağlık geri. Ayakta her zaman tutmaya çalışın kasa düz düz kafa, önsezi. İletin ağırlığı eşit olarak her iki ayak, bükmeyin. Oturup hemen bir vurgu ile, bel ağrısı. Diz ve kalça seviyede olmalıdır, ayakları — yerde duruyor (gerekirse, bir ayak desteği kullanın). Bazen bir altlık bel altında küçük bir yastık veya rulo havlu. Eğer klavyesinde yazmak önkol olmalıdır, yatay, dirsek olmalı, dik açıyla bükülmüş.

Eğer çok fazla zaman harcamak, hidrolik direksiyon, emin olun ne bir sandalyede stres bel. Eğer yeniden ayarlamak altında ayna yan görünüm, zorunda değilsiniz bükme spin. Pedal olmalıdır hemen önce başladı. Uzun bir yolculuk düzenli durur, germek için, sırt.

Rüya mi hizmet edecek tam teşekküllü bir tatil vücuda dahil olmak üzere, ve sırt. Bunun için gerekli oldukça sabit bir yatak, o eğildi altında vücut ağırlığı omuz kalça gibi bir hamak. Eğer yatak çok yumuşak, koymak sert bir tahta veya kalkan (ideal olarak 2 cm kalınlığında) yatak altında. Baş durmalıdır yastık, ama boyun olmamalıdır esnek ve daha büyük bir açı.

24.08.2018