Neden sırt ağrısı: ana nedenleri ve tedavi yolları

Hemen hemen her ikinci kişi üzeri 16-18 yıl düzenli olarak şikayet bir şey var sırt ağrısı. Son yıllarda bu tür sorunları ortak oldu hatta gençler için, frekans şikayetleri yetişkinler arasında sırt ağrısı artıyor ve büyüyor. Bu durumda, acil tıbbi yardım çizilmiş sadece beşte biri. Diğer tercih «baş» kendi severer ağrı kesici ilaçlar ve umuduyla, hoş olmayan duygular yapılacak kendileri.

sırt ağrısı

Her mal olacağını tam olarak ayarlamak için, ne sırt ağrısı, onun belirli bir durumda, çünkü bu belirti tehdit, ciddi bir sorun sağlık.

Nedenleri ağrı

Ben nispeten genç ve sağlıklı kişilerde sırt ağrıları genellikle anormal aşırı. Yani onlar neden sırt ağrısı şikayeti ile gelen doktorlar tedavi hastaların %85'i. Mutlaka weightlifter, meşgul, fiziksel iş gücü mesleki özellikleri veya olabilir meraklısı ülke bahçe işleri için almak sorun geri. Kalıcı olmak, aynı pozisyonda, örneğin, bir bilgisayar çalışırken, sağlar, aşırı gerilim, bir ve neden olur, neden sırt ağrısı. Doktor tavsiyesi üzerine inşa koltuğu korumanın, ona derin var önemli nedeni. Ağır çanta, taşınabilir süpermarket, ev verebilir aynı etkiye sahiptir.

Tanı «yorgunluk sırt» tıbbi terminoloji yoktur. Ağrı, sahip hafif hava, kapalı yazılı «belirsiz nedenlerle» ve tedavi barış ve düzgün bir iniş oldu. Daha fazla dikkat onlara verilen bir duygu değil çökmek, iki hafta boyunca, eşlik ek belirtiler ya da belirli bir frekans. Neden belirlemek için bir sırt ağrısı, ihtiyacınız olacak bir dizi donanım araştırma ve danışmanlık hekimlerin farklı uzmanlık.

Kompresyon kırığı

Eğer inanmak sağlık örgütü'ne göre, %4'e kadar tüm yaş hastalar, ağır sırt ağrısı muzdarip kompresyon kırığı. Bununla tanısı ima çatlak oluşan var olmadan çok güçlü bir dış etki. Böyle bir kırığı yaşlılarda sık görülen; genç yaş grubu, ona eğilimli hastalar osteoporotik omurga. Düşük kemik yoğunluğu güvenilmez karşı yerçekimi. Kırık olabilir, hatta etkisi altında kendi ağırlığının hasta, ve o bunu fark etmez; sadece kutlamak, sırtım ağrıyor, neden belli değil. Bu nedenle kompresyon kırığı olan travmatik sonuçlara geçerli değildir.

Ne, eğer bir sırt ağrısı nedeniyle böyle bir hasar ayrıntılı olarak söyler doktor. Durumu kurtarmak için tam bir huzur, sıkı bir yatak istirahati ve ilaca bağlı ders, yetenekli azaltmak için ağrı.

Sorunu tarafında omurga

Osteokondritis

osteokondritis

Kronik bir hastalıktır, grev olabilir insanlar herhangi bir yaş, sosyal statü ve cinsiyet. Gelişimi ile dejeneratif disk hastalığı intervertebral disk yükseklik azalır, azalır, hareketlilik, bütün omurganın zamanla komplikasyon değil, sadece dışarıdan bir sırt, ama dışarıdan iç organları.

Spondilolistezis

Bu hastalık muzdarip ila %7 nüfus. İşte spondilolistezis tanısı oldukça nadirdir: birçok hasta son ana kadar görmezden sinyal akut ağrı ortaya çıkan bel ağrısı. Prensip olarak hastalığı etkileyebilir ve herhangi bir omurga, ama daha sık etkiler beşinci lomber vertebra. Onun da ayakları deforme sonucunda başlar repere üzerinde bulunan, altında şişkin bu, ya geri ya da ileri. Mecazi olarak, bir normallik omurga yanıt hatırlatan sonrası bir daha benzer bir merdiven.

Hastalık kendini gösterir ki, sürekli sırt ağrısı, ağrı yayılabilir kalça, bazı durumlarda, – alt ekstremite. Ancak eğer bir hastalık değil, çok çalışan, duygu çok keskin olduğunu ve hastaların onları görmezden.

Ankilozan spondilit

O – ankilozan Spondilit. Etkiler olup genellikle erkek ve her yaştan. Hastalar kadın makyaj sadece 16-17 %. Bir spondilit iltihaplı eklem, bağ; hastalık taşıyan ilerici bir karakter. Genellikle ile başlar lomber, ama yokluğunda tepki, yani, doğru tedavi, oldukça hızlı bir şekilde yayılır, göğüs, ve sonra – ve servikal segmentleri. Yani etkilenen bütün geri: eğer bir yara bel, kısa bir süre sonra, bütün gövdesi gibi bir kenara.

İlk belirtiler sertlik, alt bölüm gövde, tarafından ifade edilen ağrı sendromu. Notları gerginlik tüm sırt kaslarının bir sürekli ve sonuna kadar azalır sırasında bile, uzun bir tatil. Hemen hemen tüm hastalarda sızlanmak kalça; zamanla, ankilozan Spondilit vurur bağ dokusu, kalp damar sistemi, akciğer ve böbrek. Tıpta açıklanan bazı durumlarda, ankilozan spondilit girerse etkilenen hatta gözleri.

Bel fıtığı

Böyle bir patoloji intervertebral diskler olarak kabul edilir çok yaygın. Daha sık bir sorun ile karşı karşıya olgun insanlar, 40 yaş üstü, ama gelişebilir ve çok daha genç bir yaşta. Oluşmasına katkıda bulunacaktır disk hernisi olabilir:

intervertebral fıtık
 • kilolu – o son yıllarda en yaygın kışkırtan bir faktör;
 • ağır fiziksel çalışma veya egzersiz ile ağırlık;
 • travma , ilgili omurga;
 • uzun süreli bulma oturur pozisyonda (özellikle işyeri organize yanlış uyulmaması ortopedik tavsiyeler);
 • provoke hastalıklar: kalça displazisi, eklem bebeklik, skolyoz, bel ağrısı.

Kalkınma mekanizması fıtığı yatıyor dejenerasyonu doku — bağ ve kas. Desteklenmeyen muscularis korse omurga başlar lavabo, jantlar – simulat ve dışarı sıkılmış sınırları ayağı. Sonuç olarak, hasta çok sırt ağrısı, özellikle ağırlık kaldırma veya döndürdüğünüzde inclinavit se konumda. Ağrı da güçlendirilir hapşırma ya da öksürme, ani veya düşüyorsun hareketleri. Arasında ek belirtiler — uyuşma, karıncalanma veya wattage ayak, eğlenceli, ona göre «tüylerim diken diken» ve diğer çok hoş bir duygu.

Osteomiyelit

Bu nadir biri nedeni ne sırt ağrısı. Böyle bir tanı koymak gibi yaklaşık 0.01 % hastalar, uygulamalı doktora. Başlar osteomiyelit nedeniyle penetrasyon omurga enfeksiyonu, genellikle vurur kan almaz üriner kanaldan. Kurnazlık hastalığı, bu yavaş yavaş gelişir ve fark edilmeden, onun hastalık hastası öğrenir, ne zaman sırt ağrısı ve sıcaklığı yükselir, bazen tehlikeli göstergeleri.

Ancak değer anlaşılmaktadır: eğer ağrıyordu bel veya omuz ve termometre onaylar, hasta olduğunuzu, bu demek değildir, ne var osteomiyelit. Aynı klinik tablo oluşabilir birçok bulaşıcı hastalıklar – aynı grip gibi. Bu yüzden, eğer güçlü bir sırt ağrısı için ne yapmak lazım çözmek için bir doktor. Aksi takdirde başlayabilirsiniz tedavi edilebilir bir enfeksiyon, omurga gibi, zaman savaşmak gerekir, daha tanıdık bir hastalıktır.

Sırt ağrısı zorlanan ve güçlü skolyoz ve siyatik (onun durumunda onların yoğunluğu olabilir crescere kadar, gösterge «dayanılmaz»), ve diğer birçok sorunları omurga ile. Eğer endişe bir konudur, ne sırt ağrısı, anahtarı dikkat ve anksiyete kurulması doğru tanı. Sadece bir uzman olabilir anlamak, ne güncel bir tedavi gerekir.

Sadece omurga

bıçakları arasında

Nasıl sırt ağrısı kurtulmak? Birçok kişi inanıyorum ki, anlatmak mümkün sadece bir ayak hastalıkları uzmanı veya omurga. Ancak, bu vücudun bir parçası olabilir ima, bize ve sorunlar hakkında iç organlar, omurga alakası yok:

 • eğer sırtım ağrıyor, sol, üst gövde, vardır, sürekli dırdır eden, ama bazen rapiente hava, bu belirti habercisi olabilir bir kalp krizi. Neyse, kalp ile açıkça uyumsuzluk olmuştur, bu yüzden ziyaret kardiyolog olarak duruyor daha;
 • ağrı etkileyen bel ve datum usque uydurarak, sık sık tanıklık iltihabi süreçleri, yürüyen böbrek veya organ kapsamındaki yetkisi altında jinekolog. Hava duyumları – resim, keskin, zonklama. Bazen ağrı aktarılır ve kasık;
 • acı hissi alanında bıçakları arasında sık sık hakkında konuşmak hastalıkları, sindirim sistemi. Bazıları verilir, bel ve hasta tedavi başlar var olmayan var siyatik;
 • zayıf sırt ağrısı, ağır bir dans, bir alt ekstremite ve artan sürüş sırasında ya da oturur pozisyonda olabilir hakkında konuşmak siyatik, iltihap veya sıkışma siyatik sinir;
 • sağır, ama aşikar ağrı kürek kemiğinde, göçmen merkezi omurga ve artan dönüşlerde gövde ya da teneffüs – açık bir sinyal mevcut sorunlar ile ışık. Bazı durumlarda, hem kendilerini, kalp hastalıkları.

Eğer tedavi, sırt ağrısı için önerilen çoğu hasta ile omurgalılar tanı, etkisiz, varsa ağrı şiddeti bağımsızdır pozisyonda (oturarak, ayakta, yatarak), büyük olasılıkla sorun değil senin sırtın, ne iç organları.

Tüm bu durumlarda, tam bir psikolog gerekir tedavi reçete. Sırt ağrısı değil, fizyolojik nedenlerle, nedeniyle iç bozukluğu. Ve o kadar düzeltilir (veya hasta onunla razı olmayacaktır), rahatsızlığı ortadan kaldırmak mümkün değildir. Hatta ağrı kesici ilaçlar hareket edecek, zaman zaman daha zayıf planlanıyor.

Tedavi temelleri

Ana konu hastalar için, yine aynı kutsal: tedavi edilir? Sırt ağrısı belirtisi kaldırmak için müdahale yaşamak ve çalışmak. Ancak bu çok sınırlı bir algı sorunu. Çekilme belirtileri geçici olarak sorunu çözer. Eğer anlamak bir hastalıktır tetikledi, gelişimi, ağrı sendromu tekrar geri gelecek.

Eğer sırt ağrısı neden olur sırt sorunları, yaygın olarak uygulanan standart tedavi yöntemlerinin, belirtilen göre, belirli tanı ve hastanın bireysel özellikleri. Kahvaltıda:

tedavi sırt
 • anti-inflamatuar ilaçlar nonsteroid bir dizi. Onlar aynı anda rahatlatmak ve sırt ağrısı, ve ortum ya da generandi onların enflamatuar süreç. Eğer ağrı sendromu çok güçlü, ilaçlar tanıtıldı intramüsküler; en karmaşık durumlarda, onlar tamamlanmaktadır analjezikler ve narkotik maddeler. İdame ilaç tedavisi kullanılır, vitamin kompleksleri, kas gevşeticiler, takviye eylem nonsteroids, antihistaminikler. Eğer sırt ağrısı neden olur nasıl kaynak hastalıktır atanır tedavi ders onun için – ve o uygulanır, daha ilk günden, ne olursa olsun ağrı sendromu şiddeti;
 • fizik tedavi. O atanır, ne zaman akut atak yerleştirildi ve işlemleri neden olabilir akut bir komplikasyon. Arasında özellikle popüler ve etkili etkenlerden elektroforez, magnetoterapi, akupunktur. Son yıllarda özellikle tavsiye edilir doktorlar tarafından hydrokinesotherapy — uyarıcı germe omurga düzenlenen ılık su ile havuzda;
 • fizik tedavi. Onsuz yapamaz, hemen hemen tüm tanı. Deformasyon ve bozulma omurga olacak, ilerleme, eğer düzenli olarak onu zorlamak için değil, almak için doğru pozisyon. Jimnastik bir parçası olmalıdır ve hastanın yaşam ve giderdikten sonra sırt ağrısı.

Eğer sırt ağrısı yaşıyorsanız, nedeniyle hastalığın gelişimi, herhangi bir iç organ, bir tedavi şeması büyük ölçüde değişecek. İlk sahne aynı kalır, belki de içerecektir sadece ağrı kesici ilaçlar (eğer iltihap yoktu yerleşmek, vücudun hasta). On ikinci aşamada, tedavi gönderilecek bir sorun primer patoloji: tedavi kalp-damar, sindirim veya boşaltım sistemleri. Bu haklı, çünkü sırt ağrısı ile ilgisi yok, onun fizyolojik bir durumdur.

Durumlarda psikosomatik sırt sorunları adil, kabul edilebilir en zor hasta için. Ona gitmek zorunda kalacak kapsamlı bir muayene ve danışmanlık almak için bir dizi dar uzmanı, kırpmak için, bir olasılık değil, sadece omurgalı bir hastalık, ama sorunların iç organlar. Ve sonra – bir görüşme (ve tek) ile profesyonel bir psikolog. Ülkemizde bu doktor algılanan bir şey olarak unpresentable. Ne yazık ki, onun yardımı olmadan hasta kabul etmek zorunda ne var sürekli sırt ağrısı: kurtulmak, iç sorunları kendi içinde döner okunan birimleri hasta.

23.08.2018