Neden ağrıyor bel ve sırt kenarlarında – отдающие ağrısı

Ağrı yanlarda ve bel ağrısı – yaygın bir fenomen olabilecek onlarca neden, başlayan hastalıklar kas-iskelet sistemi, ile biten, performans düşüklüğü, karın organları ve üriner sistem.

Doğru teşhis, patoloji, neden hoş olmayan bir duygu arkasında yer alan kürek kemikleri, öncelikle doğasını belirlemek ve özellikleri hoş olmayan duyumlar. Yani bir ağrı hissedilir, aynı anda her iki tarafta alt sırt ve yanları, ya da olabilir mi böyle bir durum beraberinde ciddi bir sağlık tehlikesi?

Nedenleri patoloji

Bir ağrı hissedilir, aynı anda yan düzeyinde bel ve birkaç yerde, tıp dilinde yansıyan mekanizması gelişimi etmektir tahrişi birkaç sinir dalları.

Bu nedenle ağrı, alt, отдающая başka yerlere, bazı durumlarda gösterir belirtiler o kadar bulanık ve bulanık, hatta kendisi hasta tam olarak belirleyemez onları kaynağı.

spina

Projeksiyon bel ve yanal gibi farklı organları alt bölüm lomber kolon, böbrek, karın organları, üreme organları, kadınlarda, bu nedenle doğru tanı için bir ağrı sendromu, yanlarda ve bel ağrısı bir doktora başvurun.

Rahatsızlık bel ve yanları ortaya çıkabilir sağlıklı bireylerde nedeniyle sıcak elbise ve kuru kalmak ya da aşırı egzersiz, ancak bu durumda onlar geçicidir ve sonra kaybolur, dinlenme.

Türlü

Hava ağrı sendromu önemli bir rol oynar belirlenmesinde nedenleri – her patolojiler vardır özellikleri, klinik seyri, dikkate alınması gereken bir tanı.

  • Akut ağrı için tipik durum gerektiren acil bir doktora, ve bazen acil tıbbi yardım. Bu gösteriyor ciddi patolojik süreçler, iç organlarda veya yapıları omurga – onların sayısı bağlanabilir karaciğer ve renal kolik, mide-BAĞIRSAK hastalıkları, böbrek ve üreme sisteminin akut aşamasında, fıtık, omurga, nevralji.
  • Rahatsızlık görünür kronik patolojiler en sık hastalıkları, omurga – bel ağrısı, протрузия, skolyoz, vb, özellikle oluşur, sonra uzun süre aynı pozisyonda veya fiziksel aktivite.
  • Resim ağrı sendromu sık görülen bir belirtisidir, hastalıkların üreme ve ürogenital sistemi kadın ve bozuklukları, karaciğer.
  • Buna ek olarak, o sık sık görülmektedir hamile kadınlarda ikinci ve üçüncü trimesterde basınç nedeniyle büyüyen fetus.
  • Künt ağrı gösterebilir inflamatuar veya enfeksiyöz süreçler, safra kesesi ve böbrek taşı, bazen hastalıkları hakkında lomber ve sakral omurga.
  • Ani ağrı atakları gözlenir radikülit, протрузия ve fıtık iltihabı intervertebral diskler, yanı sıra böbrek ve karaciğer krampları, spazmları, bağırsak ve diğer organlar.
  • Rahatsızlık hissedilir, sık sık tanıklık inflamatuar ve enfeksiyöz patolojiler, mesane, böbrek ve üreme sistemi, hissetti de olabilir gebelikte.
  • Zona ağrı sendromu, genellikle iyilik belirtisi pankreatit ve diğer hastalıklar, sindirim sistemi, üriner sistem, jinekolojik hastalıklar: yoğun ağrı, bu gibi durumlarda söz akut peptik hastalık, zayıf – kronik formda.

Ağrının karakteri temsil eder öznel bir kavramdır, bu nedenle, belirlemek hastalığın nedeni sadece bu gösterge imkansız dikkate almanız gereken ek belirtiler ve diğer faktörler.

Neden veriyor, sağ ve sol taraftan

Omurga hastalıkları

Dejeneratif süreci, yaralanma ve diğer patoloji vertebra, intervertebral disk veya yakındaki yapıların (sinir, kas) – yaygın nedenleri rahatsızlık hissi yanları.

Genellikle bu durumda acı lomber veya sakral bölümü vertebral kolon, daha az ağrı, hareket altında hasar nedeniyle torakal.

Ofset vertebral disk

Spondilolistezis temsil ofset vertebra ile ilgili başka bir ile sapma ekseni omurga. Halk bu durumu sık sık «deplasman intervertebral disk», ama bu ifade yanlış, çünkü değişmeye olabilir sadece vertebra.

Patoloji gelişir, çeşitli nedenlerle (travma, yaşa bağlı değişiklikler, yanlış yük, vb.) ve neden tahriş sinir lifleri veya tam onların ущемлению neden olan ödem, inflamasyon veya akut sırt ağrısı.

Osteokondritis

Dejeneratif değişiklikler, omurga veya bel ağrısı, en sık görülen yaşlı insanlar.

Etkisi nedeniyle olumsuz faktörler süreci güç kıkırdak omurga ihlal ediliyor, neden onlar onların elastikiyetini kaybeder ve yeniden yeteneği.

bol v levoi-storone-spini-mini

Temel belirtiler dejeneratif disk hastalığı – sınırlama, spinal mobilite ve yanma, ağrıyan veya titreşimli sırt ağrıları dahil, bel ve yanları.

Belirtilerin mutlaka uygulayın ziyaret doktor.

Omurga kırıkları

Vertebra kırığı ciddi bir yaralanma, kas-iskelet sistemi gerektirir uzun süreli ve kapsamlı bir tedavi. Bütünlük ihlali kemik dokusu oluşur, dış bir etki (darbe, yüksekten düşme, vb.) ve kendini ilk etapta ağrı sendromu.

Özellikleri derecesine bağlıdır ve yerelleştirme hasar, ancak en sık ağrı sendromu yoğun, zoster karakteri, eşlik, nörolojik bozukluklar – bozukluklar duyarlılık ekstremitelerde, baş ağrısı, vb

Skolyoz

Skolyoz temsil eğriliği vertebral kolon neden olan asimetri ve şekil bozuklukları çalışması, iç organların.

İlk aşamada hastalık kendini gösteren rahatsızlık ve ağrı sendromu farklı departmanlarda sırt (lomber lezyonlar onlar lokalize yanlarda ve bel ağrısı), aşırı yorgunluk ve mobilite bozuklukları, omurga, çalışırken patolojik süreç ile ilgili bir sorun olabilir idrar yapma ve dışkılama.

Ankilozan spondylarthrosis

Ankilozan spondylarthrosis (ankilozan Spondilit) temsil ettiği oldukça nadir bir patoloji kas-iskelet vurur inter vertebral, omuz ve kalça eklemleri.

Sayısı onun belirtileri arasında sırt ağrısı ve yanları, güçlendirilmiş gerilimde kas ve değişikliği hava durumu, omurga eğriliği, taraflidir ve felç. Hastalık ölümcül, yavaş yavaş ilerler, ama giderek ve genellikle kalıcı sakatlığa.

Yağ bezi fıtık

Yağ bezi fıtık görülür daha az sıklıkla herni diğer bölümler omurga, vertebra sakral bölümü daha güçlü ve dayanıklı.

Geliştikçe nedeniyle faktörlerin bir dizi, içeren dejeneratif kas-iskelet sistemi hastalıkları, enfeksiyon ve iltihabı, iç organ yaralanması.

Böyle bir fıtık hasta hissediyor güçlü ağrı kuyruk sokumu ve bel, verilir, boca ve kasık, güçlendirilmiş oturma pozisyonunda ve çekilir bir ağrı ilaç.

boli

Bu fıtıklar daha sık muzdarip kadınlar için, en yaygın kışkırtan bir faktör hastalığı savunan bir doğum yapıyor.

Hastalık iç organları

Dövüş hissi bel ve basen çevresindeki bir patoloji iç organları denir ikincil. Aksine, belirtileri hastalıklar kas-iskelet sistemi ile ilişkili değildir hareketleri veya değişikliği vücut pozisyonu, ve anormallikler eşlik çalışmaları, diğer vücut sistemleri.

Hastalık мочеиспускательной sistemi

Hastalık мочеиспускательной sistemi neden acı yanları arasında inflamatuar ve enfeksiyöz süreçler, mesane, taş oluşumu, tıkanma, ureter.

Bağlı olarak klinik seyri patoloji, hoş olmayan bir his olabilir, keskin, yoğunluğu farklı olabilir, ve en sık eşlik işeme bozuklukları, sıcaklık artışı, genel halsizlik.

Böbrek hastalığı

Özellikleri ağrısı yanları bir patoloji böbrek şöyle ki, onlar lokalize biraz daha yüksek bel, genellikle herpes hava ve vermek, alt karın, göbek, kasık. Bazı böbrek hastalıkları (polikistik, kötü huylu tümörü, pyelonefrit) yavaş gelişir, bu yüzden eşliğinde güçlü bir rahatsızlık, böbrek ağrısı ve tıkanması üreter ağrısı o kadar yoğun ki, bazen neden olan bir acı bir şok.

Siroz

Siroz ağır bir hastalıktır kaybı ile karakterize organ doku ve onların yerine fibrotic lifleri, ve genellikle ölümcüldür. Patolojik süreci gösterebilir ağrısı bel giymek bir herpes karakter, ama daha sık lokalize sağ tarafında, ağızda acı (tecelli sabah saat), periyodik bozuklukları, dışkılama ve kilo kaybı.

Patoloji bağırsak

Bozuklukları, bağırsak, safra kesesi, pankreas ve diğer sindirim organları tezahür rahatsızlık salak bir karakter, karın, bel yanları, ama akut hastalıklar bazı yerlerde biraz keskin ve ani ağrı.

Genellikle, onlar açıkça bağlı gıda alımı ile (ortaya, aç karnına, yemekten sonra veya belirli gıdalar yeme) ve eşlik abdominal şişkinlik, artan gaz.

Özellikler kadınlarda

Kadınlarda ağrı kenarlarında görülür daha sık erkeklerde, sonuç olarak, anatomik özellikleri, kadın organizma. Karın adil seks yer alan üreme organları, sık sık kışkırtmak rahatsızlık pelvik ve genital enfeksiyon ve iltihap var onları geliştirmek daha sık, erkeklerden daha.

Kadın hastalıkları

Ağrı kenarlarında nadir değildir kadınlar için değiştirdiğinizde, hormonal arka plan, konjenital bozukluklar (örneğin, ret veya загибе rahim).

Diğer nedenler kalıcı ağrı – genital enfeksiyon, myom, adnexitis, endometriozis ve diğer inflamatuar süreci.

Ek belirtiler yukarıdaki hastalıklar – adet düzensizlikleri, kısırlık, genel sağlık bozulma.

uzi

Birçok kadın ağrı yanları, fizyolojik norm menstruasyon sırasında – bu durumda o ağrı hava, kolayca çıkarılabilir alımı antispasmodics ve eşlik değil, ek belirtiler.

Hamilelik

Gebelik sırasında rahatsızlık yanlarda ve bel ağrısı genellikle oluşur sonra ilk trimester ne zaman büyüyen bir meyve zorlamaya başlar omurga ve iç organları.

İlk hafta içinde taşıyan bir çocuk böyle bir belirti bir işaret olabilir vücutta hormonal değişiklikler, gevşeme, bağ ve kas yanı sıra başlayan düşük – bu durumda ağrı giyilir yoğun bir hava eşliğinde, kanama veya кровянистыми salgıları, vajinal akıntı, halsizlik ve genel durumu kötüleşen.

Doğumdan sonra

Ağrı alt karın, yanları ve bel ağrısı hissediyorum tüm kadınlar istisnasız – bir parçasıdır kurtarma işlemleri üreme sistemi. Hemen sonra vajinal onlar-ebilmek var olmak yeterince güçlü, ama bir kaç gün sonra yavaş yavaş azalır, ve boyunca iki-dört hafta içinde tamamen kaybolur.

Özellikler erkeklerde

Temsilcileri, erkek nedenleri çekerek ağrısı ' e düşürülmüştür boca, alt karın, kasık ve ayak gibi bir kural haline prostat hiperplazisi, prostatit, daha az sıklıkla sistit ve diğer hastalık mesane. Şehirdeki diğer belirtileri işaretleyebilirsiniz darlığı idrar çıkışı, cinsel işlev bozukluğu ve iktidarsızlık, cinsel yolla bulaşan hastalıklar işaretlenmiştir pürülan üretral.

Cinsel enfeksiyonlar erkeklerde tedavi geçmesi için her iki ortaklarına bu gibi durumlarda bile, ne zaman hastalık belirtileri bir kadın eksik.

Tedavi yolları

Self-medicate sık ağrı yanları tavsiye edilmez eşliğinde özellikle ek belirtileri – herhangi bir etkinlik olabilir yağlamak resmi hastalıkları, затруднив evreleme tanı, ya da hastanın durumu.

LFC

Fizik tedavi – ortadan kaldırmak için bir yol bir rahatsızlık patoloji kas-iskelet sistemi ve menstrüel kramp. Egzersiz yapmak gerekir, dikkatli yükleme kasları çok sert kaçınarak ani hareketler ve artan ağrı sendromu.

Gebelikte ve jinekolojik hastalıkları iyi bir etkisi vermek, nefes egzersizleri ve yoga, ama önce dersler tıbbi bir uzmana danışın ve dikkate mevcut kontrendikasyonları. Ayrıca, hafif bir masaj – dairesel hareket, ya da sadece bir yürüyüş açık havada.

Fizik tedavi

Fizyoterapi yöntemleri uygulanır sonra akut dönemde zikrederek yoğun enflamatuar ve enfeksiyon süreci, artan sıcaklık ve diğer belirtiler, geride kalır.

Olarak tedavi işlemleri hasta için tavsiye edilir elektroforez farklı ilaçlar (ağrı kesiciler, geliştiren beslenme ve doku rejenerasyonu), UHF, manyetik, elektriksel stimülasyon, çamur, parafin ve озокеритовые uygulamalar. Belirli bir yöntem maruz kalma süresi ve kurs tanımlar doktor özelliklerine bağlı olarak klinik seyri, hastalığın ve hastanın genel durumu.

Bel ağrısı ve yanları olabilir, farklı yoğunluk ve karakter, ancak çoğu durumda, rahatsız edici belirtisi, talepleri zamanında tanı ve tedavi.

25.07.2018