Neden ağrıyan sırt kasları ve ne yapılabilir

Eğer ortaya çıkan kas ağrıları, sırt, nedenleri bazı yerlerde biraz farklıdır. Spin kişinin ense sakrum tamamen kaplıdır kasları ve deneyimleri büyük bir fiziksel yük. Peki neden ağrıyor, sırt kasları?

Ağrı ve eklemlerde crunch zamanla neden olabilir korkunç sonuçları - yerel ya da tam kısıtlama eklem hareketi kadar sakatlık. İnsanlar, acı deneyim, tedavi için eklem zevk doğal bir araç önerir romatolog.

Omurga hastalıkları

Onları acı nüfusun %85 Toprak. Etkilenen vertebra, intervertebral disk, omurilik, gövdeleri, kökleri beyin omurilik sinirler, damarlar, arterler, kılcal damarlar, bağ, kas. En sık görülen hastalık: bel ağrısı, ankilozan, ankilozan Spondilit, artrit, osteoartrit, skolyoz.

 


Düşman omurga
Bel ağrısı – kronik bir hastalık, omurga, neden olur, dejeneratif yaralanmalar ve hasar kemik dokusu, intervertebral diskler, vertebra eklem kıkırdağı nedeniyle:

 • kalıtsal yatkınlık;
 • yanlış beslenme;
 • aşırı kilo;
 • geçirilmiş yaralanma;
 • bir sedanter yaşam tarzı;
 • gereksiz yükleri;
 • stres ve ark.

Nedeniyle anatomik dönüşüm omurga, patolojik hareketlilik ihlal sinirler, yumuşak doku, medulla kökleri ve damarları.

Oluşur ağrı.

Belirtileri:

 • yanlış duruş;
 • hareketlilik azalmış vertebral eklem (yetersizlik kalkmak, %100 başınızı);
 • azalma, cilt hassasiyeti, uyuşma, karıncalanma.

Çekme yükü değiştirilmiş omurga kasları refleks gergin (sıkıştırılır). Zamanla, sabit gerilim kışkırtır farklı ağrı – kas. Hava ve yerelleştirme ağrı Onları etkileyen dağıtım alanı:

 1. Bu durumda servikal dejeneratif disk hastalığı, ne zaman sıkıştırılmış, damarlar ve arterler, ağrı paroksismal, yakıcı, zonklama. Lokalizasyon genellikle tek taraflı – arkasına, diğer kısmı kafa.
 2. Bir anne sütü osteochondrosis, hangi belirtiler genellikle benzer diğer hastalıklar (iç organ, örneğin), ağrı ya da akut bir karakter, benzer miyokard enfarktüsü, ya da yavaş yavaş, giderek büyüyen, benzer pnömoni, ama eksikliği öksürük ve ısı. Yoğunlaşarak qui ınter costas alanlarında kanat ve üst karın.
 3. Bir lomber osteochondrosis kas ağrısı bel ani, atış. Ağrıyan kasları, bel ve ayak, özveri ile kasık ve pelvis.

Bu karmaşık bir versiyonu, intergrowth omurga, ağrı azalır veya kaybolur.


Devamını belirtiler
Bir servikal osteochondrosis ek olarak, aynı zamanda ağrıyan kaslar ve sırt, boyun, belirtileri, oksijen yetmezliği: baş dönmesi, mide bulantısı, migren, indirimli teyakkuz, hassasiyet, el ve omuz kemeri, nefes darlığı, sınırlama servikal hareketlilik. Yetişkinlik mümkündür ani bilinç kaybı, karmaşık versiyonu – parezi ve paralizi el.

Bir anne sütü osteochondrosis — öksürük, «com» boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, tilt, elleri, hipertansiyon, kalp ağrısı.

Bir lomber osteochondrosis — uyuşukluk hissi cilt, parezi ve paralizi ayak, erkeklerde idrar zor ve ereksiyon, kadınlarda düzensiz adet kanamaları.


Hangi doktora tedavi yapılan tanı
Nedeniyle benzer diğer hastalıklar ile belirtiler hasta gitmek için bir pratisyen hekim, kardiyolog, gastroenterolog. Bu zaman alır, kışkırtır komplikasyonlar. Profil doktor bir nörolog.

2 tanı yöntemi:

 • laboratuvar: genel ve biyokimyasal kan testleri;
 • saz: omurganın x-ışınları 2-x görüntülendi, MR, bilgisayarlı TOMOGRAFİ ve biyopsi ile mikroskopi.

Araştırma sonuçlarına göre seçilir seçenekleri tedavi yöntemleri. Dejeneratif disk hastalığı için tedavi Varsa kas ağrısı, sırt, tedavi, konservatif ve cerrahi. Konservatif bir araya getiriyor:

 1. İlaç ile tedavi edilir. Sırasında atanır kriza. Kullanılan NSAİİ, kas gevşeticiler, hondoprotektory, b grubu vitaminler, E vitamini, angioprotectors, glukokortikoidler, biyojenik uyarıcılar.
 2. Fizik tedavi. Otelin Elektroforez, akupunktur, manyetik alan tedavisi, egzersiz tedavisi, vb. iyileşme süreci daha hızlı gider.
 3. Kaplıca tedavisi. Etkili bir şekilde iyileşme döneminde.
 4. Diyet. Kriz döneminde gerek daha küçük porsiyonlar yiyin, 5-7 kez bir gün boyunca ortadan kaldırarak kızarmış seçerek, haşlanmış ve buğulanmış gıda. İçme en az 1,5 litre su günlük.

Bir inefficacia yöntemleri, ameliyat yapılır: atan intervertebralis fıtık ya da intervertebral disk ile yedek silikon implant (protez).

Hastalık iç organları

Bazen kas ağrısı oluşur arka iç hastalıkları:

 • MİDE (ülser hastalığı mide ve duodenal ülser, perfore ülser, patoloji bağırsak);
 • pankreas (kronik pankreas iltihabı, kronik pankreatit);
 • safra kesesi (akut kolesistit);
 • karaciğer (kolik);
 • solunum sistemi (pnömoni, plörezi, bronşit, tüberküloz);
 • idrar aparatı (prostatit, böbrek kolik), jinekolojik hastalıkların (miyom, iltihap salpingo-ooferektomi, endometriozis);
 • kardiyovasküler hastalık (miyokard enfarktüsü, angina pektoris, koroner arter hastalığı, aort anevrizması).
Ağrı verilir organları sırtından denir diffundit (yansıyan).


Türü ağrısı, konsantrasyon
İhlal SİNDİRİM sistemi, pankreas, safra kesesi ve karaciğer ağrısı akut, yerelleştirme, karın, sağ yan, irradirovaniem, bel ve köprücük kemiğini, biraz altında kürek kemikleri. Karaciğer kolik ağrı kapsar sağ omuz, kürek kemiği, boyun, bütün karın. İltihabı, prostat ağrısı çevredeki.

Hastalıkları, jinekolojik ve üriner aparatı, ağrıyan kasları, alt sırt. Şiddetli karın ağrısı ve genital organlarda diffundit sırt her iki tarafında, arka planda hızlı idrara çıkma, göstergesidir ve renal kolik.

Hastalıklarda solunum zemin ısı ağrı diffundit sırtından aşağı kürek kemikleri ve göğüs scelesto öksürük.

Sırt ağrısı, sol, yayılıyor, sol kol ve boyun göstergesidir patoloji kardiyovasküler sistem.Sırt ağrısı

Eşlik eden belirtiler
İşkence, mide bulantısı, mide ekşimesi, kusma, hiperhidroz. Kasları karın duvarı sıkıştırılmış yaparak karın zor.

 

Mekanik hasar

Olan en yaygın nedeni. Elde edilebilir:

 • sporcular antrenmanda nedeniyle yanlış hesaplama ağırlık veya çalışma ağırlığı ile;
 • çocuk aşırı hareketlilik,;
 • dalgıçlar su isabet zaman;
 • hamile kadınlar;
 • genç anneler kaldırırken, çocuğun;
 • kaldırma sırasında ağırlık kaldırma ya da yüksek fiziksel aktivite;
 • kuvvetli hareketleri;
 • sonbaharda, özellikle yükseklikten sırt üstü ya da topraklarına ayak sonucunda elde kompresyon yaralanmaları vertebra;
 • mekanik darbeler, dışarıdan — künt cisim, patlayıcı bir dalga, vb

Ana belirtiler: ağrıyan sırt kasları omurga boyunca ve bir yerde bir yaralanma, o şişer. Sakatlığı nedeniyle damarları oluşur, kanama, yumuşak doku, görünür morarma ve morarma.


Bir tür ağrı, yerelleştirme
Hasar nedeniyle yaralanma omurga neden aptal dökülen yerinde ağrı, yaralanmaolmadan, net bir tanım konsantre. Hasar ile sonuçlanan bağ yırtılması olmadan önyargı veya kırık dikenli sürgünleri, ağrı, akut, merkezleri alanında dikenli ve enine süreçleri, kırık – alanında yaralı süreci.
Devamını belirtiler
Hasar torasik bölgede kaybı hassasiyet bacaklarda ataksi, kalp ağrısı, nefes.

 


Kime tedavi, tanı
Gerekli bir randevu traumatologist bile hasar önemsiz gibi görünüyor. Yaralanma etkileri ortaya çıkar daha sonra.

Yapılan göz muayene, öykü, öğrenme, hastalığın seyri, atanmış BT, radyografi. Sonuçlarına göre tanı daha ileri tedavi neden beyin cerrahı ve semper. Önerilen tedavi Zaman önemsiz hasar özellikli yatak istirahati, kullanımı, anti-inflamatuar ve ağrı kesici merhemler ve jeller. Yavaş yavaş yatak istirahati yerine küçük yükleri için değil çalışırken, aşırı yüklü.

Helminthiasis, özellikle kist hidatik

Seyrek nedeni. Kist hidatik – paraziter bir hastalıktırneden olduğu evre larva tenya ekinococozis. Enfeksiyon oluşur:

 • ile temas halinde bir hayvan taşıyıcı helmint;
 • sırasında yeme kontamine dışkı, hayvan çilek, sebze, meyve;
 • su doğal kaynaklardan içeren bir helmint yumurta.

Yayılan kan ve vücut iç organları etkiler oluşturan bekar odası kapsül-kist şeklinde kabarcık, Kist içeren 10 l sıvı, ulaşmak, birkaç kilogram, oluşmaya başlayan bir yıl. İnce ince kist neden yavaş yavaş yıkıma etkilenen organ, onun kadar atrofi. Rüptüre kist neden olabilir anafilaktik şok.

Neden kas ağrıları, sırt en sık hizmet vermektedir hidatik hastalığı, omurilik ya da böbrek.


Tip ağrı, konumu
İlk aşamada asemptomatik. İle büyümesini kist durum değişiyor.

Ne zaman èhinokokkoze omurilik mesafede daralma kabarcık beden ve köstek için omur ve omurilik görünür çevredeki keskin bir ağrı ile ise göğüs bölgesinde, artan zamanda enerjik hareketleri. Hareketlilik vertebral kolon azalır, düz sırt kasları kalınlaşır, almak bir tür yastık, sırasında palpasyon dikenli dikenleri omurga acı.

Eşlik eden belirtiler Bir helminthiasis omurilik hissedilir ağrı ekstremitelerde. Ne zaman èhinokokkoze böbrek — kolay yorulma, iştahsızlık, kilo kaybı, hasta hissetme. Daha sonraki aşamada eklenir renal kolik, genel pyelonephritis, zor idrara çıkma, anormal hareketlilik, böbrek, tümör palpe edilir yuvarlak şekil alanında hypochondrium. Tedavi eden doktor Sık sık insanlar bu alerji uzmanları, terapistler, neurologists, infektsionistam, ne getiriyor kolaylaştırmak.

Tedavi, cerrahi müdahale, hekim, beyin cerrahı.


Tanı helminthiasis
Ana teknikler şunlardır:

 1. CT. Ortaya tümörler vertebra kanalda.
 2. Miyelografi. Girdiğiniz intercavernous kanal omurga kontrast madde sağlar çekim yapmak (myelogram).
 3. Kan sayımı . Reaksiyon pasif hemaglütinasyon.
Doğru teşhis için önemli bir öykü mevcut kişiler ile hayvan, ikinci el su, doğal kaynakları, ziyaretlerde, orman vb


Uygulanan tedavi
Yani ne yapmak gerekiyor eğer ağrıyan sırt kasları? Tedavi spinal kanal, kaldırma sıkıştırma vertebra kemer (laminektomi), boşalma, kabarcık, silme, dış kabuk, işleme boşluğu 2,5% iodium çözüm, sonra tuz sodyum tiyosülfat.

Kist enfekte böbrek çıkarılır, gerekirse, davranış rezeksiyon veya nefrektomi. Cerrahi tedavi sonrası önlemek için semination of atanır antihistaminikler.

Otoimmün hastalıklar

Biri ağır bir sebep. Otoimmün miyozit – iltihabı çizgili kaslar, oluşan algı nedeniyle bağışıklık sistemi kendi hücreleri, kas lifleri nedeniyle sağlığını tehdit eden patojenler ve yıkım onu kendi bağ dokusu membranlar. Etkilenebilir bir kas (yerel miyozit) veya birden fazla (polimiyozit). Eğer etkilenen cilt, bu dermatomiyozit. Otoimmün miyozit oluşur, bağımsız ve arka mevcut sistem patolojileri: romatoid artrit, lupus eritematozus, skleroderma.

Ana belirtileri şunlardır: kas zayıflığı, gerginlik ve şişlik, kas, kas ağrısı, hareket kısıtlaması – hasta zor kalkıyor yataktan hizmet vermektedir. Otoimmün


Görünümü ve konumu ağrısı
Ağrı donuk, yoğun. Gelişmiş sıcaklık değiştiğinde, hareketler. Bazı durumlarda, tamamen kaybolur. Konsantre bir alanda etkilenen kas.
İkincil belirtiler
Belki de yerel sıcaklık artışı. Bir pascebantur boyun kaslarının zor yutma, kas torakal ve diyafram — engel öksürük, nefes.

Bir Dermatomyositis deri örtüsü yapılır ödemli. Ortaya çıkan mor-kırmızı lekeler veya nodüller, şiddetli kaşıntı. Gitmek kim, nasıl teşhis edilir Otoimmün miyozit teşhis ve tedavi eden hekim romatolog. Muayene hasta, arıtma mevcut şikayetleri ve uygunluk sistem patolojileri. Atanır elektromiyografi.

Tedavi yöntemleriTedavi içerir kullanımı:

 • steroid anti-inflamatuar hormon;
 • bağışıklık baskılayıcılara, ezici bir tepki, bağışıklık;
 • extracorporeal tedavi yöntemleri – hemosorption, plazmaferez;
 • NSAID.

Akut hastalıklarda intravenöz enjekte edilir vitamin ve antitoxic çözümleri. Sonra durumu hafifletmek için genellikle reçete masaj terapisi ve fizik tedavi.

 
21.08.2018