Çekerek bacak ağrısı ve bel ağrısı

Bu tür ağrı için engel değil sadece yaşamak, ama yürümek bile. Nasıl gidiyor, ağrı, tahriş, ortaya çıkan sırt yeteneğine sahip gizlice bacak ve yol topallık? Kaynağı olmasına rağmen yer çok daha yüksek hissediyoruz onun etkisi bu kadar büyük mesafe: sırt ağrısı, ama uyuşmuş ve çekti ayaklarını. Nasıl sırt ağrısı verir, ayak?

masaj-bacak

Nedenleri ' e düşürülmüştür ağrısı bacaklarda olabilir taslak, bel ağrısı, fıtık, tümör ve stres

Bu da sizler sayesinde oluyor sinir refleks doğada ağrı sendromu, onun yetenek yayılabilir boyunca sinir kaçan omurilik. Eğer bu sinir bir yerde bir tahriş oluşur uzak bir tepkisi.

Bir olası nedeni, bacak ağrısı olabilir siyatik

Bu lumbosakral bölümünde yer alan pleksus sinir lifleri, çıkan vertebra l4, L5 ve S1 — S3. Bu pleksus denir sciatic sinir. Havuz piriformis, o kelimenin tam anlamıyla dalları ve femoral ve ayak bileği kaslara ve eklemlere olarak en güçlü ve en uzun sinir insan vücudu.

Siyatik tepki bu nedenle, alt ekstremite. Ağrı, ortaya çıkan bel ağrısı ve verilir bacak denir lumbosciatica. Genellikle acı (acı ya da çeker) tek ayak tarafında bir sinir, ama bazen çift taraflı bir reaksiyon olduğu için, her iki bacak ağrısı.

Ağrı tüm sınırlı değildir, ve hasta takip diğer hoş olmayan duyumlar:

 • Ayak kolyat, kaybetmek hassasiyet, çekilmiş veya uyuşmuş

Eğer sinir etkilenir sakrum düzeyinde, katılımı kasları, kalça ve uyluk, ağrı sendromu bulunan sakrum ve ayak denir sciatica.

Çok sık, insanlar tarafından paylaşılan sırt ağrısı ve bacak üzerinde iki farklı kategori ve görmüyorum temel nedeni. «Ağrıyor sağ diz uyuşmuş ayak. Ben bastı bacak ve merdivenleri tırmanmaya», — ayrıntılı tarif onlar durum onların bacaklarda unutmadan sırt ağrısı olan tüm bu öncesinde. Merak ediyorum da «beceriksizlik» doktor yerine tedavi osteoartrit, diz, aniden başlıyor, omurga.

Ama bu omurga ile onun karmaşık sinir, muscular-ligament ve vasküler sistemi kökenini siyatik.

Neden ağrıyor, çekti ve uyuşmuş ayak

 1. Normal bir taslak neden olabilir yerel konuşuyor bel ağrısı, veren ayak uydurmak. Bu aynı sonuçlara neden olabilir koltuğunu, soğuk yüzey, yüzme, soğuk su ve benzeri nedenler. Tüm bunları birleştirebilirsiniz dönem «hipotermi»
 2. Osteokondritis — distrofik dejeneratif süreç lumbosakral bölümünde de zaman zaman yol açar, akut baş ağrısı, veren ekstremite. Bunun nedeni, onların — deformasyon disk, dokunmadan sinir lifleri ve neden inflamasyon
 3. Eğitim çıkıntı ve intervertebral fıtığı yapabiliyor neden ağrı sendromu çok yüksek yoğunluk ise, bu durumda sıkıştırma sinir. Ağrı ivme yayılır innervasyon alanında, orta rüzgar rüzgar akımı. İlginçtir, duygu etkilenen tarafta da benzer belirtiler, lezyon, zayıf akım: Karıncalanma, yanma hissi, eğlenceli, tuhaf, soğuk hissi. Bu tür belirtiler denir, paresthesia. Bir ayak daha fazla ağrıyan sadece uyuşmuş, bu anlamına gelebilir, çünkü uzun süreli sıkıştırma sinir lifleri onlara başladı atrofik süreci
 4. Diğer hastalığı (spondilit, spondiloarthrosis, spondilolistezis) yol kısıtlanması hareketlilik ve durgun olayların kemik dokular, kaslar, sinirler ve kan damarları teşvik inflamatuar süreci
 5. Tümörleri omurga ve tüberküloz da neden olabilir, siyatik ve duygu çeker ve kollarda hissizlik bacaklarda
 6. Stres hiç böyle zararsız bir olgudur ve asla etkilemedi, özellikle burada, söz konusu sinirler

Sınıflandırma ağrı sendromu sırt ve bacak

ağrı-veren-bir-ayak

Kökeni her türlü sırt ağrısı, veren ekstremite, geleneksel olarak tanımlanan bu üç ana grubu:

 1. İlk grup ile ilgili neuroreflex doğa ağrı sendromu ve patolojik süreçleri omurga.

  Buraya koyabilirsiniz tüm DDP (dejeneratif-dejeneratif süreçler), hangi nedenle ihlal dokularda metabolik süreçleri ve onları beslenme, enfeksiyon, inflamatuar hastalıklar ve konjenital displazi omurga. Tehdit, sinir lifleri burada çift:

  • Onlar doğrudan tabi mekanik etkisi tarafından omurga bağlantıları
  • Distrofik değişiklikler olmaya başlar kendilerini sinir lifleri
 2. İkinci gruba bağlı kas disfonksiyonu, sırt veya bacaklar. Neden onu sırayla farklı. Bu:
  • Skolyoz omurga, hangi oluşan kalıcı asimetri, kas grupları, yer her iki tarafında ark
  • Artan iş yükü, belirli bir kas bir sonucu olarak, rahatsız bir duruş veya fiziksel aşırı gerilim
  • Kas miyozit, neden hipotermi, enfeksiyöz süreçler veya konjenital patolojiler
  • Bacak ağrısı genellikle oluşur ve oldukça sıradan bir nedenle — yüksek topuklu yürüyüş Nedeni bacak ağrısı olabilir, uygunsuz bir yüksek topuk ayakkabı
 3. Otonomik disfonksiyon — üçüncü bir tür menşe siyatik

  Vejetatif-visseral ihlali — bu büyük bir semptom kompleksi içeren tüm ihlalleri, iç organlar ve vücut sistemleri ile ilgili ayarı bozulmuş otonom sinir sistemi (VNS)

  Otonom sistemi ile yakından ilişkilidir orta ilkesine doğrudan ve geri bildirim:

  • Çöker, merkezi SİNİR sistemi, yerel hasar, spinal sinirler ve lifler çıkmasına anormallik VNS
  • Otonom bozukluklar arasında yanıt olarak sinir, merkezi SİNİR sistemi alanında innervasyon oldukları

  Özellikle sık sık ayak sorunları oluşabilir, vejetatif-damar bozuklukları alanında lumbosakral sırt. Kötü kan akımı yol açabilir ağrı hissediyor, sırt ve bacaklarda, bacak kas distrofisi.

Özetle yukarıdaki söylenebilir:

Neden öğrenmek ağrısı çekti ve uyuşmuş bacak ağrısı nedeniyle, kökenli sırt, sonra dikkatli bir teşhis:

 • Veri öykü
 • X-ray, bilgisayar ve manyetik rezonans araştırma omurga
 • Anjiyografi kan damarlarının
 • Laboratuvar çalışmaları, vb

Ağrısı tedavisi, sırt ve bacak

Tedavi-meli var olmak tamamen yeterli nedenlerle hastalık.

yapı-sinir
 1. Eğer ağrı sendromu kökenli DDP, o zaman:
  • Ağrı kesiciler ve anti-inflamatuar ilaçlar (NSAİİLER)
  • Çekiş yöntemleri (omurga germe kullanarak egzoz cihazlar)
  • Manuel terapi ve akupunktur
  • Uygulama akımları düşük frekanslı manyetik tedavi ve diğer fizyoterapi donanım yöntemleri
  • Egzersiz, fizik tedavi, beden eğitimi
 2. Bir kas disfonksiyonu nedeniyle skolyoz, isteğe bağlı olarak kullanılır:
  • Özel corrective egzersiz
  • Korse giyen
 3. Tedavi myositis başarılı bir şekilde yapılıyor:
  • Rahatsız edici merhem (eğer miyozit değil enfeksiyon neden)
  • Masaj, fizyoterapi
  • Bazı durumlarda, antibiyotik tedavisi gerekebilir
 4. Bir vegetovascular distoni tayin kapsamlı bir tedavi:
  • Vazodilatör ilaçlar
  • Angioprotectors
  • Vitamin ve uyarıcı değişim süreçleri
  • Sakinleştirici, yatıştırıcı ilaçlar

Tedavi yansıtıcı ağrısı bu her zaman uzun bir süreç, genellikle ortaya çıkan kronik kronik hastalıklar, yansıyan üzerinde insan sinir sistemi

Bu nedenle, eğer hasta dönmeye çalışın, hemen ağrısı nedenini belirlemek ve tedavi başlamak için bir beklemeden sonra, ne zaman başlayacak, zarar, uyuşturucu kullanımını gerektirecektir veya çekme ayak.

Eğer bel ağrısı verir, ayak, ilk etapta düşünüyorum bel ağrısı (siyatik) veya radikülit. Özellikle benimki değil, ve bacak ağlıyor. Genellikle öyle olur. Ve çok az kişi hatırlar, benzer belirtiler olabilir diğer hastalıklarda, örneğin, akut apandisit.

ağrı-ayak-ve-sırt

Nedenleri

 1. En sık nedeni — bu patoloji omurga (bel ağrısı, skolyoz, siyatik, siyatik, intervertebral fıtık, spondilit, spondilolistezis ve diğer hastalıklar, dejeneratif bir karakter, hem de travma sonrası komplikasyonları, tümörler ve enfeksiyon süreci);
 2. Patoloji, organ bölümler alt karın (böbrek taşı hastalığı, sistit, salpingitis, yapışkan süreci, kasık fıtığı, apandisit ve diğer).

Önemli: Hakkında nadir hastalıklar sonucu ortaya çıkması açıklanan bizi sendromu, unutulmamalıdır.

Patoloji kemik ve kas yapıları

Ağrı sendromu bel ağrısı ile ilişkili bir hastalıktır ve omurga yayılan alt ekstremite denilen lumbosciatica.

Bir dejeneratif sırasında lomber vertebral kolon ağrısı en sık gelişen kompartman sinir kökü ve verir, alt bacak ana sinir lumbosakral pleksus — sciatic bir ayrılmıştır fibula ve tibial. Son verir popliteal bölgenin başlangıç sinirler alt bacak.

Sıkıştırma sinir kökü oluşur imha fıtıklaşmış kıkırdak arka plan üzerinde dejeneratif ve distrofik reaksiyonlar. Bu durumda azalır arasındaki mesafe bitişik omurga, ve, buna göre, daha küçük hale delik için spinal kökü. Bir intervertebral fıtık onlar tahriş doğrudan çıkıntı fıtık, tümör patolojik dokular neoplazmı, olmasının — kemik büyümeleri denir osteofitler.

Bir arka plan üzerinde patolojik süreç her zaman gelişen inflamatuar reaksiyon olarak ödem ve fonksiyon bozuklukları çevreleyen doku, bozulan kan dolaşımı etkilenen bölgede, ezilen normal metabolik süreçleri. Sonucu, artan kas tonusu alanında innervasyon düğümlenmiş kökü, yol artan ağrı sendromu.

Gelişimi değişiklikleri, omurga genellikle kutlanan sonu işlemleri kemikleşme yaklaşık 25 yıl olarak kabul edilir ve normal fizyolojik bir olaydır. Böyle erken yaşlanma, kemik ve kıkırdak yapıları duraklatabilir, eğer ilkelerine uymak doğru beslenme, güçlendirmek ve sırt kasları için özel egzersizler.

Farklı bir hava ağrı sendromu

Omurga hastalıkları tezahür aşağıdaki türleri siyatik:

 • Kas-tonik — kendini güçlü keskin spazm, gelişen telafi edici omurga eğriliği, trafik bel sınırlıdır;
 • Vejetatif-damar — ağrı sendromu yapılmıştır karakter duygusu ile uyuşma alanında ayak, görünebilir bir duygu soğuk veya ısı ekstremite özellikle değiştirmeye çalıştığınızda, vücut pozisyonu. Çok duyarlı ve damar sistemi üzerinde patolojik süreç;
 • Neurodystrophic — gelişen yanma, spazm, ağırlıklı olarak gece, bazen bir deri üzerinde, patolojik kalp incelir.

Önemli: en Sık ağrı sendromu karışık. Ne bir form siyatik saf olarak nadiren ortaya çıkar.

Klinik bulgular bazı omurga hastalıkları

 1. Bir osteochondrosis ağrı sendromu akut veya kronik olabilir. Akut ağrı ortaya çıkar, sonra ani bir hareket veya ağır ağırlık. Sık sık bu uyuşmuş her iki ayağı ağrıyordu alan kalça eklem hareket bel ağrısı önemli ölçüde sınırlıdır.

Kronik ağrı, hemen hemen sürekli bir hayat arkadaşı olduğu için hemen hemen alışıyorsun, ışık yayılımı çok azdır. Bu, çeker lomber bölgede ve on-the-go dalları siyatik sinir.

 1. Bir intervertebral fıtık, lokalize lomber, ağrı hiç olmayabilir, ama fonksiyon bozukluğu pelvik inflamatuar hastalık: en sık çeker «küçük tuvalet», gelişebilir, idrar kaçırma, bacaklarda kutladı karıncalanma ve «emekleme titreme».

Gelişimi sırasında ağrı sendromu gelişebilir alt ekstremite felci nedeniyle tam hafif bir sıkıştırma motor kökü. Ama daha önce böyle ağır sonuçları patolojik süreç hala geliyor.

 1. Bir radikülit sırt ağrısı bel ağrısı verir, ayak, bu, görünür topallık, kas ağrıları çeker. Düşebilir hassasiyeti posterolateral yüzey ve alt bacak arkasındaki ve ayak. Rahatlama geliyor yatarken, spin olmalıdır rahat. Bazen ağrı sendromu zayıflatılmış «cenin pozisyonunda».

Patoloji iç organları

Sık sık bel ağrısı, veren ayak tezahürü patoloji iç organları. Uzuv bu kollarda hissizlik, hareket, sinir çeker ve ağrı da vermek kasık.

 1. Böbrek taşı hastalığı ortaya çıkabilir açıklanan belirti zaman taş gider üreter;
 2. Bir yapışkanlı hastalığı sinirleri baskı sivri;
 3. Salpingitis, rahim myom, endometriozis de tezahür rahatsızlık, lumbosakral segmentte ve bacak lezyon tarafında;
 4. Akut apandisit sırasında atipik konumda apendiks (retroperitonal arka yüzey kör bağırsak) kendini çekme ağrısı lomber bölgede sağa, bir verir, sağ ayak. Eğer yatar pozisyonda denemek yükseltmek için doğrudan bir sağ ayak, bir o istemsiz viraj ve dışa doğru açılmak.

Benzer olaylar açıklanmıştır özellikleri innervasyon pelvis ve bacaklar.

17.08.2018