Boğaz alt sırt ağrısı nedeni, omurganın alt kısmının ne yapmalıyım

Pek çok kişiye tanıdık böyle bir belirti olarak «boğaz alt sırt». Genellikle rahatsızlık ile ilişkili çeşitli hastalıklar, omurga, ancak uygulamada sık sık ortaya çıkıyor, nedeni başka. Genellikle alt sırt ağrısı ortaya çıkar, kadınlarda gebeliğin sonlarına doğru, omurga yaşar büyük bir yük, her zamankinden daha fazla.

Neden olabilir çeşitli hastalıklar, iç organlarda dejeneratif-distrofik değişiklikler bone-cartilaginous makinede alt sırt, vb Sessiz bir yaşam, yoğun çalışma şartları, profesyonel spor, obezite – bu bir sebep olabilir, ağrı alt omurga.

Alt sırt ağrısı doktorlar terim «kısırlık». Bu yaygın bir fenomen ile karakterize, ani başlangıçlı ve ortadan kalkması ağrı sendromu. Bazı hastaların kısa bir tedavi ve daha fazla deneyim rahatsızlık, diğer muhasebe tedavi aylar ve hatta yıllar. Yüklemek için kesin nedeni ağrısı, alt sırt, gerek muayene, öncelikle pratisyen, sonra onun otel – dar uzmanı.

Nedenleri

En sık bel ağrısı belirtisi, çeşitli kas-iskelet sistemi hastalıkları. Sık sık hoş bir duygu rahatsız olan insanlar çok fazla zaman harcamak, bilgisayar, oto, yapan, ağır fiziksel emek, yük kendinizi spor salonunda. Risk grubu içerir, hamile ya da kadın, son zamanlarda doğurdu.

Hastalıklar, ağrı alt sırt

Sırt ağrısı, aşağıda işaret olabilir gibi hastalıklar osteokondrozis veya spondiloarthrosis. Bu sözde birincil ağrısı nedenleri ile ilgili fonksiyonel ve morfolojik değişiklikler omurga.

Arasında ikincil nedenleri bel ağrısı gibi olanaklar:

 • tümör süreci vertebra, spinal kord;
 • yaralanma, vertebra;
 • enfeksiyon süreci intervertebral diskler ve vertebra;
 • metabolik bozukluklar, kemik erimesi (osteoporoz, osteomalazi);
 • inflamatuar hastalıklar, bulaşıcı olmayan etiyoloji (romatoid artrit, spondilit);
 • akut hemodinamik bozukluklar (örneğin, vuruş);
 • hastalık ile ilgili büyüme ihlal;
 • gastrointestinal hastalığı (atipik boyunca akut apandisit, intestinal obstrüksiyon);
 • böbrek hastalığı (böbrek taşı hastalığı, ağrı, arkadan tek taraflı, genellikle sağ tarafta);
 • pelvik hastalık.
ağrı-alt sırt

Bu nedenle, nedeni ağrı her zaman yatıyor, lezyonlar, kas-iskelet sistemi. Eğer ağrı fonksiyon bozukluğu olan iç organlar, o irradiating bir karakter. Ayrıca, erkeklerde sırt ağrısı, alt omurga kronik prostatit, prostat kanseri, ancak bu belirti her zaman gereklidir.

Ağrı görünebilir sonra uzun bir yürüyüş olduğunu düşündüren stenoz spinal kanal. Hastalık kendini gösteren bir sendrom olarak aralıklı topallama. Adam, bunun yanı sıra, şikayet, kramp ve kas ağrıları, yürürken. Yaşlılarda gelişen bu durum, polimiyaljiya romatika. İlk ortaya çıkan ılımlı ağrı, daha sonra duygu sertliği, ellerde veya ayaklarda.

En sık nedeni ağrısı, düşük bel, sağ yan, sol yan veya ortalanmış, osteokondritis. Mantal çalışma yöntemleri için izin yaparken ortaya çıkarmak için çeşitli dejeneratif-distrofik değişiklikler omurgada. Onlar arasında bir boşluk disk omurga yavaş yavaş azalır, gelişir ve bunun sonucunda dengesizlik yapısında sadece omurga.

Bu yol ağrısı alt sırt lokalizedir sol veya sağ ya da gitmek ilerledikçe sırt.

Başka bir kaynak bel ağrısı varlığı, intervertebral fıtığı. Onların ihlali, sıkma sinir kökü ortaya oldukça güçlü, keskin bir ağrı ile başa çıkmak için, hangi ilk aşamalarında yardımcı steroid ve non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar.

İşareti olumsuz sonuç, kısırlık, tezahür imkanları çok çeşitli belirtileri vardır. Ağrı ilerledikçe sinir kökü ebilmek vermek, kalça ve ayak. Rahatsızlık görünür eğimler (hatta eğildiğinde baş aşağı), gülme, öksürme vb. Ağrı sendromu gelişmiş kaldırırken, sırt üstü yatarken düz ayak.

Nasıl tezahür bel ağrısı

Belirtiler sırt ağrısı giyer yönlü hava bağlıdır ve mevcut patoloji. Germe sırasında ağrı olarak kendini gösterir spazm, hareket bununla sınırlı. Ağrı sendromu yayar kalça, sırt, uyluk. Hasta zor eğilip, çok daha katlanmış ve döner gövde. Bozuksa kökü ağrısı vermek alt vücut, olabilir, duyarlılık ihlali, uyuşma.

Bir osteochondrosis belirtileri yavaş yavaş güçleniyor. İlk ağrı rahatsız ediyor bir yandan, bir karakter değil, onu ifade edilir. İlerledikçe hastalık sürecinde ağrı, giderek daha güçlü, daha zor bir ateşkes ağrı, etkileyen büyük bir alan. Bir süre sonra aralarında bir duruş ağrı var sürekli dırdır eden bir karakter.

Ne zaman böbrek ağrısı görünür değil, alt sırt ve yaklaşık düzeyinde 12. çift kaburga. Ancak, renal kolik ağrı sendromu yayar aşağı hareket üreter verir genital bölgesini. Ağrı bu dayanılmaz, çok güçlü, analjezikler yardımcı değil. Karakteristik bir özelliği – tek taraflı yerelleştirme.

Tanı

Neden ağrıyor, alt sırt, ayarlayabilirsiniz sadece bir doktor. Hiçbir şekilde meşgul değil, kendini tanı ve kendi kendine ilaç. Tanı dayanmaktadır hastanın şikayetleri, klinik bulgular, anamnestic veri sonuçları enstrümantal araştırma yöntemleri. Hastaya reçete, röntgen, myelografi, MRI, CT taramaları ve diğer türlü anketler.

Bilgisayarlı tomografi, etkili ve son derece bilgilendirici bir şekilde tanımlamak için çeşitli yapısal değişiklikler omurgada neden olduğu traumatization, enfeksiyon süreci, tümör oluşumları, osteoporoz ve diğer hastalıklar. Temel myelografi yatıyor uygulama contrasting madde. Yöntemi kullanılır şüpheli spinal stenoz, fıtık, tümör ve diğer patolojik süreçler omurga.

x-ışını-sırt

Tedavi

Ne varsa, sırt ağrısı, söyleyebilir sadece yetkili bir uzman. Taktik tedavisi bağlıdır yatan neden ağrı. Değil, kendini kabul analjezikler, onlar sadece geçici bir etkisi (bazı hastalıklarda hiç de yardımcı olmuyor), «yağ» klinik resim ve bileşik patolojik süreci ne, bir kişi, sürekli kaldırarak bir acı bırakır bir doktor ziyareti.

Temel prensibi tedavisi – tedavi değil, ağrı gibi, ve onun nedenleri. Yani, osteochondrosis gerekli önlemlerin bir dizi. Non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar bu hastalıkta kullanılır olarak semptomatik tedavi döneminde ısı. Bu ilaçlar arasında, Diklofenak, Nimesulide ve ark., ancak, onlar-si olmak bir dizi kontrendikasyonlar (örneğin, mide ülseri).

Da daha fazla non-steroid anti-inflamatuar merhem. Bazı durumlarda gerekli steroid anti-inflamatuar ilaçlar. Temel faaliyetler dönemi dışında akut ve şunlardır sınıfta edici egzersizler ders kredi terapötik masaj, organizasyon için doğru modu uzunluğu ve güç.

Ayrıca atanır fizyoterapi tedavisi, akupunktur, manuel terapi vb. Dışında akut doktorlar, meşgul edici egzersizler. Bu en iyi yolu, sırtınızı güçlendirmek, stres ve kas spazmı. Sağlık fiziksel egzersizleri (LFC) mutlaka girer önleme programı sırt ağrısı.

Dersleri daha iyi harcama kontrolü altında bir eğitmen, ama bazı basit egzersizler oldukça kazandırabilirsiniz:

 • Sırt üstü yatmak, ellerini çekip boyunca vücut, bacaklar hafifçe eğmek, diz eklem. Ayak reddetmek sağ tarafa, gövde ve başını döndürmek biraz sola (ana şey – aşırıya kaçmayın). Beş saniye sonra başlangıç pozisyonuna dönün, tekrar aynı şeyi karşı taraf. Sadece on tekrarlar.
 • Ayağa diz, eller yalın bir sandalye. Kemer sırt yukarıya, sonra iyi bir viraj. Yapmak on tekrarlar.
 • Sırt üstü yatmak, bacak düzeltin. Yükseltmek için sağ bacak 20 cm, yerden tutun görünene kadar yorgunluk. Aynı şeyi yapmak için sol ayak ile. Yapmak için beş tekrarlar her bacak için.

İyi bir etki vermek için masaj ve manuel terapi. Bu bakımlar sadece yetkili bir teknisyen tarafından. Yanlış yerine getirilmesi, ihlal teknisyen toplantı olabilir ciddi şekilde zarar. Oturum sırasında manuel terapi el uzmanı geçmek için tüm arka alanda etkileyen, farklı düzeylerde (fasya, kemik yapısı vb.)

Ayrı bir önem verilmektedir sinir seviyesi. Uzman üzerinde doğrudan etkisi vardır nöronlar aracılığıyla palpatory manipülasyon. Masör bilir yavaşlatmak veya hızlandırmak sinir zinciri. Son zamanlarda artar popülerlik akupunktur. Bir ders birden fazla yordam gönderildi ve ağrı belirtileri azaltmak ve miorelaksaciu.

Aşırı ağırlık varsa oluşturmalıdır güç modu. Tercih edilmelidir sebze, düşük kalorili yiyecek. Proteinlerin üçte biri günlük rasyon. Yemek yağsız balık, kümes hayvanları, et, yumurta. Ayrıca protein kavrami, baklagiller, buğday, mantar, fındık (onlarla aşırıya). Yağ tüketmek gerekir, doymamış (kuzu eti, beyaz balık, fındık, bitkisel yağlar).

Hastalıklarda kas-eklem sistemi önemli bir rol oynayan vitamin A ve D. A Vitamini, yeşillik, soğan, sebzeler, turuncu ve sarı renkli, balık yağı, karaciğer, sarısı. Vitamin D sentezlenir etkisi altında güneş daha iyi. Da elde edilebilir içinde küçük miktarlarda süt, yağ, yumurta sarısı, karaciğer, morina, havyar. Kemik sağlığı için tüketmek gerekir, yeterli miktarda fosfor (kepek, marul, lahana, peynir, balık) ve kalsiyum (karaciğer, peynir, yumurta, fındık, lahana).

ağrı-spin

Varsa, sırt ağrısı için en iyi ilk yardım, bir terapiste bir toplanan verilere dayanarak karar ile daha fazla taktik. Varsa, iç hastalıkları hasta geçer bir dizi daha fazla araştırma ve yönlendirilir dar bir uzman. Ana kural öğrenmek gerekir tüm hastalar değil kendi kendine ilaç ve herhangi bir hastalık belirtileri zamanında tedavi için bir uzmana görünmek.

17.08.2018