Ne varsa ağrıyor, alt sırt?

boğaz alt sırt

Bel ağrısı yapabilir insan, tam bir aciz gibi, yürümek, hareket ve hatta yalan bu belirti bazen çok sorunlu.

Bu makalede, olası nedenleri ağrı alt omurgada. Açıklar belirtileri hastalıklar, tanı ve tedavi yöntemleri.

Sorun hastalık belirtileri alanında omurga en güncel yaşlılar için. Ama aynı zamanda doktorlar sık sık dinlemek şikayetleri ne sırt ağrısı, alt omurga, insanların genç yaşta.

Ağrı — sinyal hakkında herhangi bir sorunları için, vücutta. O değil, ayrı bir hastalıktır, en sık, bu tezahürü, bir yol veya başka bir patoloji. Çeşitli lezyonlar aksiyel iskeletin en sık nedenleri ağrı lumbosakral bölgede.

Nedenleri omurga ağrı ve hastalık belirtileri, hastalık, onu neden

Sırt ağrısı, alt omurga neden olabilir çeşitli hastalıklar da sırt. Hayran olabilir, herhangi bir yapının vertebral kolon — eklemler, vertebral disklerde, kas, ligament, tendon.

Temel faktörler gelişimsel patolojiler şunlardır:

 • yaralanma;
 • yaşa bağlı değişiklikler;
 • hareketsiz yaşam tarzı;
 • sistemik hastalıklar;
 • aşırı yük omurga;
 • fazla kilolu olmak;
 • bazı enfeksiyonlar.

Orada çeşitli hastalıklar, bel ağrısı, ifade edilmesi en yoğun ihlal tanıdık bir insanın yaşam tarzı.

Tablo no 1. Omurga hastalıkları ve belirtileri:

Hastalık Belirtileri
Ankilozan Spondilit kronik, inflamatuar bir hastalıktır ve omurga. En sık gelişen eklem lumbosakral omurga. Hastalık yavaş yavaş gelişir. Belirtiler bağlı olarak, bir aşamada. Erken bir hastalıktır, neredeyse asemptomatik. Sabahları ağrıyor aşağıda omurga koşulları küçük bir hareket kabiliyeti sınırlı. Bu belirtiler egzersiz sonrası. Hastalık ilerledikçe, belirtiler artar. Geç bir aşamada gelişen bölge için bu hastalığın omurga deformiteleri — duruş dilekçe (fotoğraf).
Bel fıtığı lomber omurga — şişkin nükleus pulposus diskin dışında, iki set arasında omurga. Ana belirtisi, güçlü ağrı, alt omurga. O görünür nedeniyle ihlal sinir kökü. Ağrı verebilir, kalça ve bacak. Gözlenen genlik azalması hareketleri zor olur crouch, merdivenleri tırmanmaya. Mevcut duyarlılık ihlali alanında cilt lezyonları — bozulur hissi, soğuk veya sıcak.
Lumbosakral bel ağrısı — dejeneratif-distrofik hastalığı, omurga ve intervertebral diskler. Patoloji acıdır alanında kalça ve düşüş sesi baldır kasları. Bu neden olur ve kısıtlamalar, motor aktivite. Hastaların şikayet yorgunluk, yorgunluğa. Ağrı omurga aşağıda değil seçim yapmanızı sağlar rahat bir pozisyon, uyku, organizma olamaz gibi kaliteli imkanların keyfini süreceksiniz. Artar, hassasiyet, ayak, ortaya çıkan spazm. Deri, ekstremite, kuru, pul.

Ayrıca, yukarıda belirtilen hastalıkların, ağrı alt omurgada tetikleyebilir hastalığı iç organları. Bu nedenle zaman zaman ağrı belirtileri başvurmanız gerekir tıp kurumu tanı ve sonraki tedavi.

Tanı yöntemleri

Tanı yöntemleri

Daha önce, nasıl tedavi reçete için bir doktor bulmak zorundadır nedenleri, neden ağrı. Karmaşıklığı göz önüne alındığında, tanı, kullanılan tüm olası araştırma yöntemleri.

Ön tanı aşamasında, yoklama ve muayene hasta. Onu onaylamak, yapmak gerekir, laboratuar ve enstrümantal çalışmalar.

 1. Kan, idrar, omurilik sıvısı, kemik doku. Veri analizleri gösterebilir varlığı iltihabı, romatoid faktör, çeşitli enfeksiyonlar, artan ürik asit.
 2. X-ışınları. Radyografi durumunu gösterir omurga kemikleri, osteofit varlığı, yüksekliği glenoid boşluk. Aynı radyografi görebilirsiniz varlığı intervertebral fıtığı.
 3. Bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme. Prosedürler izin ayrıntılı olarak incelemek için omurga ve kalça kemikleri tabakadaki anket yakındaki yumuşak doku olup olmadığını belirlemek için tümör büyümeleri.

Zamanında tanı engeller, komplikasyon gelişimi ve etkinliğini artırmak için bir tedavi.

Nasıl tedavi edilmelidir

Tedavi ağrı lumbosakral omurgada bağlıdır nedenleri, yönelik, onu sorun. Terapi ayrı ayrı seçilir.

Ama her durumda, o karmaşık olmalı:

 • ilaç tedavisi;
 • fizik tedavi;
 • fizik tedavi;
 • halk hekimliği.

Ne zaman ağrıyor omurga aşağıda, yükü azaltmak. Bunun için hastaya atanır yatak istirahati ve giyen, bacaklar için ortez cihazlar — korse, bandaj, bel ortez ve dilimleri.

İnsanlar kilolu size uyum, düşük kalorili diyet. Dışlamak için diyet yağlı, kızarmış yiyecekler, tütsülenmiş et, konserve gıdalar, hamur işleri ve şekerlemeler.

Hastalığın ilk aşamalarında kendilerini muhafazakar tedavisi. Bir çalışan patoloji cerrahi müdahale gerekir. Giderek harcamak minimal invaziv işlemler en az travmatik azaltır rehabilitasyon dönemi.

İlaç tedavisi

Tedavisinde ilaçlar önemli bir yer kaplar düzeltme patolojiler aksiyal iskelet ve yol durumu hastanın doğru seçimi ile bu ilaç. İlaç tedavisi hedefleniyor nedenleri ve belirtileri hastalıklar, fonksiyonları geri omurga.

Fiyat ilaçlar oldukça yüksek olabilir, ama onlar olmadan imkansız olumlu sonuçlar elde etmek.

Fizik tedavi

Fizik tedavi

Hemen hemen tüm sağlık kurumları tedavi kas-iskelet bozuklukları, teklif hastaların durumu hafifletmek kullanarak çeşitli fizyoterapi. Fizyoterapi etkili yöntem olarak kabul edilir, çünkü uygulamadan sonra ağrı azalır ve inflamatuar süreci geliştirmek kan dolaşımını ve beslenme eklem, doku, hızlandırılmış kurtarma sadece vücudun genel olarak.

 1. Elektroforez. Kullanarak, galvanik akım, doku omurga ilaçlar tanıttı. Bu durumda ilaç dozu azaltılabilir, ama bu azaltır, verimliliği.
 2. Lazer terapi. Güçlendirilmiş bir ışık demeti etkiler sinir kökleri ve giderir nörolojik belirtiler. Uyarır kurtarma, hasarlı doku.
 3. Magnetoterapi. En etkili tedavi yöntemi dejeneratif disk hastalığı bel. Düşük frekans elektromanyetik alan kan akışını arttırır ve canlandırır, hareketlilik ve lomber bölgede.
 4. Ultrason. Ultrasonik dalgalar etkili bir şekilde ortadan kaldırmak, ağrı ve inflamasyon. Güçlendirme etkisi etkilenen bölge.

Tedaviye devam edilebilir, kaplıcalar nerede, hastalara sunulan her türlü tedavi edici banyolar, duşlar, çamur tedavisi.

Fizik tedavi

Fizik tedavi

LFC hastalıkları lumbosakral omurga atanır sonra kapsamlı bir muayene için hastanın özel durumları, eşlik eden patolojiler ve karmaşık formlar hastalığı tetikleyebilir durumu kötüleşen hasta.

Hastaya verilen ayrıntılı talimatları egzersiz:

 • egzersiz programı düzenli olmalıdır;
 • tempolu egzersiz — yavaş, sürekli kontrol sunar;
 • egzersiz sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir, ani hareketler;
 • olamaz kendiniz değiştirmek yoğunluğu ve önceliği egzersiz;
 • ders sona artmış bel bölgesinde ağrı;
 • sırasında duraklar yararlı asmak yatay çubuk boyunca bir dakika.

İle örnek bir kompleks bir egzersiz bulabilirsiniz, video izlerken bu makalede.

Halk ilaçları

Adam hissediyor, büyük bir rahatsızlık, zaman zaman ağrıyor aşağıda rachis. Bu nedenle, derste herhangi bir şekilde ağrı gidermek. İle birlikte, geleneksel tedavi uygulanan ve halk tıbbı.

Orada birçok kanıtlanmış yüzyıllardır araçları, yardımcı mücadele tatsız belirtileri hastalıklar omurga:

 1. Kompres, siyah turp. Rendeleyin bir kök, basın ve ekşi krema ile karıştırın. Bel koymak için bir sürü film kapağı ve kravat yünlü kumaş. Tutmak için yarım saat kaçınarak, güçlü bir yanma hissi.
 2. Ballı sürtünme. Bel yoğun pound bal kan dolaşımını normale. Müdahalede yatmadan önce.
 3. Isınma kuru ısı. Dikiş kalın kumaş kese ve dolum katıldı tahıl buğday, tuz veya kiraz çukurları. Sıcak fırında veya mikrodalga fırında eklemek bel.
 4. İnfüzyon cinquefoil. Kuru kök cinquefoil orta boy doğrayın ve üzerine dökün yarım litre votka. Israr bir ay. Almak için bir çay kaşığı günde 3 defa.

Verim halk yemek tarifleri uzun zamandır tanınan resmi tıp. Ama bunları uygulamadan önce danışmak gerekir doktorunuza danışın.

Halk ilaçları tedavisi için sırt ağrısı hazırlanan doğal bileşenleri

Durum, ne zaman bir kişi ağır sırt ağrısı, alt omurga koşulları rahatsızlık gerektirir acil tedavi için doktora. Zamanında genişletilmiş tıbbi yardım azaltır ve komplikasyon riskini.

14.08.2018