Neden sırt ağrısı: nedenleri, çeşitleri ağrı, tedavi

Ağrısı pek çok spin ve çok farklı, zaman zaman olur bu, çoğu yetişkin insan. Birisi ağrı anlamına gelmez bir şey hakkında ciddi, sadece birkaç basit egzersiz yapmak için gitti. Birisi olur tümör belirtisi, enfeksiyöz lezyonlar veya dejeneratif değişiklikler omurga.

Anlamak, neden acı, ne olur ve ona ne yapmak o kadar zor değil.

Sırt ağrısı nedeni

sırt ağrısı nedeni

Neden sırt ağrısı? Sırt ağrısı nedeni çeşitlidir. Bunları tanımlamak için en kolay yolu, smashing grup.

 • Geçici. Sendromu gözlenen sağlıklı kişilerde kısa bir zaman dilimindeki bir sonucu olarak maruz kalma olumsuz koşullar, istismar, fiziksel yük, uzun bulmakta, bir duruş. Tehlikeli değil, sadece kurtulmak.
 • Dejeneratif. Görünür değişikliklerin bir sonucu olarak omurga: kaymıştır vertebra sorunları ile intervertebral disk, sıkışmış, sinir. Tehlikeli değil ama çok rahat ve farklı bir uzun içinde.
 • Bulaşıcı. Olur belirtisi inflamatuar bir süreç olarak geçen yer, omurga ya da onu çevreleyen kas. Tehlikeli, çünkü enfeksiyon bütün vücudu etkileyen son derece olumsuz ve ölüme neden olabilir hastanın.
 • Yayılan. Olur, bir hastalığın belirtisi iç organları. Omurga zarar gelmemiş, ağrı sadece verilir geri.
 • Diğer. Bu gruba birleştirilir nedenleri açmış ilk dört.

Sıralama, neden sırt ağrısı, sökmeye gerekir, her grubu ayrı ayrı.

Geçici ağrı

Bu küçük bir grup, ama onlarla bir şans karşılaşma herhangi bir kişi. Nedenleri var, üç:

 • Uygunsuz vücut pozisyonu. Sırt ağrısı olur doğal bir tepkidir kas gerginliği ve yanlış eğilme omurga. Acı çekerek, kötü. Karakteristik çalışan insanlar için oturan bir kaç saat oluşturarak, rahat bir çalışma alanı, uzun süreli bulma, bir duruş.
 • Aşırı kas. Eğer eğitimsiz kişi başlayacak ağırlık taşımak için, ilgilenecek, aktif olarak çalışan ya da spor salonuna tepki onun kas ve bağ olacak doğaldır ertesi gün o ağrı yaşayacaktır. Hava onun resim, gelişmiş çalıştığınızda hareket. Eğer devam zorlanma getirebilir kas iltihabı.
 • Gebelik. İçin çocuğun dışarı çıkmak için genel yollar, zaten ilk aylarda gebelik kadın vücudunda başlar tarafından üretilen bir hormon ligament yumuşak. Bu durumda, daha uzun süre, daha fazla çocuğun ağırlığı ve omurga üzerindeki yükü bir sonucu haline çekerek sürekli bir ağrı, lokalize bel ağrısı ya da sakrum.

Sırt ağrısı bu tür kendileri tarafından kasları, yeniden doğmuş bir bebek, vücut pozisyonu değişir ve her şey normale dönüyor hemen hemen tutulumu olmayan bir hasta.

Tüm o-ebilmek yapmak hafifletmek için durum her seferinde kendinize zaman barış.

Dejeneratif ağrı

dejeneratif ağrı

Bu tür ihlalleri işleyen, daha ciddi, daha geçici ve kendileri geçemiyor. Bunlar:

 • Osteokondritis. Nedeni dejeneratif değişiklikler intervertebral diskler. Onlar kendi elastikiyet kaybetmek ve düz hale getirerek, omurlar daha az hareketli, harap, şekil değiştirir. Ayırt bağlı olarak, hangi hayran bölümler omurga: servikal, torasik, lomber. Servikal ağrı eşlik ediyor, vermek, omuz, kramplar, baş ağrısı, baş dönmesi, bozulan işitme. Göğüs verilir göğüs, sık sık öyle güçlü ki, ortaya çıkan solunum sorunları. Bir lomber verilir bacaklar, sık sık eşlik eder klaudikasyo bozuklukları pelvik.
 • İntervertebral fıtık. Fıtık gelişir, ne zaman intervertebral disk sopa dışarı omurga arasında. İlk başta ağrı dağı, çekerek, güçlendirilmiş, zaman disk basın vertebra ne zaman hasta öksürük, şiddeti yükseltir, uzun süre oturur bir yerde. Daha da artar, başlar vermeye ekstremite akut hale gelir. Eşlik kas zayıflığı, hızlı değişen duruş kötü, sorunlara duyarlılığı ile bacaklarda. Eğer tedavi edilmezse, getirmek felci, düşük disk çimdikledi.
 • Ofset omur. Gelişen ya da doğuştan gelen patolojik ya da dejeneratif değişiklikler nedeniyle yapısında omurga. Lokalize, en sık bel bölgesinde, ağrı, sürekli çekerek, tepki kalça ve bacaklar.
 • Prolabe disk. Olur mantıklı bir devamıdır ve geliştirme fıtığı omurga. Çimdikledi disk sopa dışarı, o kadar ki aslında düşüyor oturduğu yerden. Durumu ile karakterize akut ağrı hasta donuyor bir pozisyonda ve çok çalışır, hareket, onu ağırlaştırmak.
 • Siyatik. Oluşur sıkışma kökü, spinal kord. Ağrı ile kendini gösteren, sonra da karıncalanma, uyuşukluk, azalmış duyarlılık kadar tam bir atrofi arsa, bağ, hangi sinir sistemi sağlar belirli bir sport. Tam da siyatik oluşur bel ağrısı şiddetli ağrı sendromu, hangi hastada aniden vuruyor sırt ve o donuyor bir eğik pozisyonda, güçsüz streç.
 • Osteoporoz. Oluşur ya da yaşlılık nedeniyle ya da hormonal bozukluklar vücutta. Kemik dokusu, etkisi sonucu hastalık daha az yoğun ve normal yapısını kaybeder. Ağrı görünen uzun kalmak devletçi duruş veya değiştirirken böyle. Onlara eşlik eden duruş değişikliği, bacaklarda kramp ve acil kırılgan kemikler herhangi bir rüzgar darbe neden olabilir kırık.
 • Ankilozan Spondilit. Neden olan bir hastalık zayıflamasına, küçük eklem, omurga bağlayan tek vertebra. İle karakterize sürekli bir ağrı, bir gelişmiş gece ve daha kolay olur sabah.

Dejeneratif değişiklikler giyilir, kronik ve tedavi çoğunlukla yaşam tarzı değişikliği ve manuel terapi. Semptomatik tedavi atanır sadece zaman alevlenmeler, işletim müdahale gösterilen bazı durumlarda, sadece bir osteochondrosis, örneğin, onlar yardımcı olur.

Bulaşıcı

Spesifik iltihapları, omurganın çok büyük bir kısmı sendromu oluşur, bulaşıcı hastalıklar, ilke olarak, lokalize, her yerde. Çoğu zaman, bu iki hastalık:

 • Tüberküloz. Pulmoner form en yaygın, ancak bazen ve böylece etkilenen omurga. Ağrı uğraşarak, tedavisi uzun ve zor, sık sık kişi kalır sonuçlarına göre, özürlü.
 • Osteomiyelit. Grev kemik doku, kapaklarini, kemik iliği. Akar, ağır, irin oluşumu. Acı çekerek, eşlik fistül pürülan yara.

Ve tüberküloz, osteomyelit eşlik sıcaklık artışı, baş ağrısı, halsizlik, kas ağrısı, yorgunluk ve sık sık da bulantı, kusma, ishal, tüm bu klasik enfeksiyon belirtileri. Tedavi ihtiyacı hemen, çünkü daha önceki bir sahne daha bu daha etkili olur.

Yayılan

erradioa ağrı

Hastalık iç organları da neden olabilir geliştirme ağrısı. Bu ağrı artar ve azalır vücut pozisyonu değişiklikleri de eşlik eder net belirtiler gösteren, belirli bir organ.

 • Böbrek. En sık sık seçenek, en sık iltihabi hastalıklarda veya taşlar. Ağrı çevredeki düzeyinde, bel, güçlü arka hareketi bağlıdır. Eşliğinde sık darbeleri idrara çıkma, doygun bir sarı renk idrar veya kan, onun, aynı, yüksek sıcaklık. Bazen yaygın olarak renal kolik akut ağrı bir yandan sırt.
 • BAĞIRSAK bir kısmı için. Ülseri veya gastrit ağrısı sebebi sırtında. Hava sürekli dırdır eden, ortaya çıkan ya da gece, ne zaman bir kişi kalkar yatmaya, ya da aç olduğunda, ya da doğrudan bir yemekten sonra. Eşliğinde klasik belirtiler bozukluğu, mide ve bağırsak şişliği, artan oluşumu gaz, bulantı, kabızlık veya ishal. Bazen eklenir mide ekşimesi ve kan dışkı siyah, bir hastada mide ülseri, siyah bir ülser, barsak.
 • Jinekoloji. Kadınlarda ağrı da giyilen bir nagging, bulunmaktadır biraz daha yüksek bel. Eşlik eder bir adet döngüsü bozuklukları, salgıları sıradışı renk ve kıvamı hoş olmayan bir koku ile, sorunları, cinsel ilişki sırasında, bazen yüksek sıcaklık.
 • Hafif. Ağrı bıçaklama, torasik, güçlendirilmiş bir nefes, azalan nefes. Eşlik nefes darlığı, yüzeysel, nefes darlığı, belirtileri oksijen açlık yorgunluk, baş dönmesi, bayılma.
 • Kalp. Ağrı bıçaklama, çok torasik, olabilir, verilen, omuz ve kol ile sol tarafta. Eşlik fibrilasyon veya taşikardi, nefes darlığı, baş dönmesi.

Bu durumda ağrı sendromları kolayca bağlanır ve iç organlar, çünkü normal ağrı hissi, sırt, herhangi bir ek belirti görülmez.

Diğer

Bu grup için geçerli tür patoloji olarak malign tümör ve sırt yaralanmaları, günlüğe kaydedilen bir önceki. Onlar için farklı karakteristik belirtiler:

 • Bir tümör. Kanser alanında omurga son derece nadir görülür o zaman çıkıyor hayret ya da kemik iliği ya da kemik dokusu. En sık sırt döner delik deşik metastaz, ve o zaman, buna temel belirtiler hasta acı hala ve güçlü bir sırt ağrısı.
 • Bir travma. Düşme, darbe ve diğer yaralanmalar zaman hematom, bazen kaburga kırığı veya hatta kendisi omurga. Ve semptomatoloji ve tedavi çok bağlı yaralanma niteliğine, ne tür bir omur o geldi, ne kadar genç bir adam. En sık etkileri değişir sadece beklemek, ne zaman inecek kadar çürük hastaneye yatmak ve uzun süre beklemek kemik birleşme.

Herhangi bir durumda, bu nedenler, ciddi ve ziyaret gerektirir doktora, tanı ve tedavi.

Ağrıları

Sırt ağrısı, bağımlılıktır sık sık varsayalım, sorun, sadece onun karakteri. Olur:

 • güçlü, çekerek karakteristik dejeneratif değişiklikler, ya da, eğer belirtiler eşlik, kalp ve akciğer hastalıkları;
 • akut oluşur, radikülit, kaybı, vertebra, renal kolik ve bulaşıcı lezyonları, genellikle ateş eşlik edebilir;
 • ağrıyan en sık çağrılan kas gerilimi (ve sonra kasları palpasyonda sert, düzleştirilmiş), ama gösterebilir ve dejeneratif değişiklikler değil, akut aşamasında, eğer sırt ağrısı sürekli;
 • yayılan belirtileri sırt ağrısı eşlik belirtiler tarafından diğer organ, ağrı değiştirmez yoğunluğu ne bağlı olarak vücut pozisyonu, ne de günün saatine bağlı olarak.

Eğer sırt ağrısı, ağrı miktarlar tam olarak ne hakkında vurdu. Bazen gerek bile doktor ziyaret ve kendinizi anlamak.

Ne zaman sırt ağrısı?

ne zaman sırt ağrısı

Bir dizi durumda, ne zaman doktora gitmek gerekmez:

 • eğer bu hastalığın kronik doğası ve hasta rastlamak, onunla bir kez;
 • eğer ağrı yaşıyorsanız, bir sonucu olarak, kas gerilim;
 • eğer hasta otururken rahatsız bir duruş ve net bir şekilde bağlamak için bu ağrı.

Bu gibi durumlarda tutmak için yeterli bir yer ağrıyor sıcak (satır sonu kadar dönebilirsiniz onun eşarp) önlemek için, rahatsız edici pozlar ve içecek vitamin onlar yardımcı olacaktır vücudunuzun daha hızlı iyileşir.

Hemen yazılır, doktora veya neden onun ev, gerekir ise:

 • ağrı çıktı sonra yaralanma;
 • ağrı kaybı eşlik eder duyarlılık, sırt ya da bacaklarda;
 • ağrı geçer, birkaç gün veya hatta artar;
 • ona eşlik eden ateş ve diğer enfeksiyon belirtileri;
 • ağrı geçmez bile, yatmak ve dinlenmek için;
 • ağrı, eşlik eden ek belirtiler taşikardi, nefes darlığı, idrar yapma ile ilgili sorunlar, kabızlık veya ishal.

Ayrıca doktor ziyaret etmelisiniz, eğer sırt ağrısı eziyet, bir çocuğun ya da yaşlı bir kişi büyük elli bir yıl.

Tanı

Tanı sürekli çalışır görüştükten sonra, hangi doktor sorar hastanın belirtileri hakkında yürütüyor palpasyonla, düzenlenen çeşitli anket olduğunu anlamak için neden olabilir sırt ağrısı.

Bunların arasında:

 • genel kan ve idrar testleri izin hakkında bir fikir oluşturmak mümkün vücudun yanı sıra ortaya bulaşıcı bir enfeksiyon varsa;
 • x-ışınları tespit etmek için uygun tümör ve tüberküloz, sağlar hakkında bir fikir oluşturmak şeklinde omurga ve suşları;
 • ULTRASON ve MRI almak için geçerli bir imkanlar ayrıntılı bir resim omurga.

Sonuçlarını aldıktan sonra doktor, muayene zaten varsaymak için bir neden oldu bu durum ve tayin daha özel testler. Biyopsi gösterecektir, hangi geçiş süreci dokularda, nörolojik testler, derinliğini gösteren lezyonlar, bulaşıcı bitkileri ortaya çıkarmak uyarıcı.

Sonuç olarak, daire içine çökecek kadar neden böyle bir patoloji haline açıktır ve hareket tedavi.

14.08.2018