Sırt ağrısı: ne zaman çok güçlü, ürkütücü bir ağrı

Sırt denir vücut parçası, bulunan, arasında bel ve alt bölümü, boyun. Sırt ağrısı eşlik eden birçok hastalık. Ayrıca, çok sık sayısına göre yapılacak tedavi kurumları işgal sonra ikinci ARI.

Yaygın ağrısı nedenleri

Ne zaman sırt ağrısı? Tabii ki doktora gitmek. Tedavi sırt yapan nörologlar, ortopedi, pratisyen, manuel doktorlar. Anlayacaklar gerçek nedeni, hastalık, tayin, tedavi bir ders. Neden ağrı olabilir:

 • osteokondrozis;
 • spondiloarthrosis;
 • ankilozan spondilit ('nın Bechterew hastalığı);
 • bel ağrısı;
 • interkostal nevralji;
 • gebelik;
 • konjenital ve edinsel omurga eğriliği – skolyoz, kifoz, lordoz;
 • mesleki faktörler;
 • uzun süreli egzersiz ile kas gerginliği, sırt;
 • tümör, metastaz, omurga;
 • acı verir, sırtını bazı hastalıklarda iç organları.
ağrı-sırt

Temel neden hastalıklar sırt ağrısı, birleştirmek ve birden fazla grup: dejeneratif-dejeneratif, inflamatuar, miyofasiyal, nadir bir hastalık. Ayrı ayrı görülen gebelik gibi vücudun fizyolojik durumunu.

Omurganın dejeneratif hastalıkları

Osteokondrozis ve spondiloarthrosis – sık sık hastalıklar, sırt ağrısı. Nedeni yatıyor patolojik değişiklikler çeşitli spinal yapılar. Farklılıklar ve benzerlikler bal iki hastalıklar şunlardır:

İsim hastalığı Ağrısı neden olur Nedenleri
Osteokondritis Yenilgi kıkırdağı, intervertebral disk, ile başlayan jelatinli çekirdek. Acı vücut komşu vertebra osteofit oluşumu ile, fıtık. Yaralanma, düşme, fiziksel ve statik yük, yaş.
Spondiloarthrosis veya faceted artropati Fonksiyon bozukluğu küçük (yönü) omurga oluşumu ile kemik büyümeleri. Yeniden doğuş halka fibrosus intervertebral disk patolojisi bağ. Bel ağrısı, yaralanma, ağır egzersiz, duruş bozuklukları ve ayak fonksiyon.

Siyatik, lumbago, interkostal nevralji, radiküler sendromu – bu eş bir hastalık. Bu bir sonucudur, dejeneratif disk hastalığı, karmaşık fıtığı. Fıtık tahriş, sıkmak sinir kökleri, neden gerginlik ve spazm interkostal kas. Sonuç olarak, ortaya güçlü bir alt sırt ağrısı, hangi-ebilmek vermek bir ayak. Değil tedavi hastalık neden olur paresis. Hasta hissediyor «emekleme titreme, uyuşma, duyarlılığı azalmış ekstremite. Bacak yükseltmek zor ve düzeltin. Korkunç bir ağrı görünür koltukta çalışırken kendini yükseltmek veya düzeltmek yaralı bacak.

Eğer spin hasta nedeniyle dejeneratif disk hastalığı veya spondylarthrosis, gerek ciddi inatla tedavisi meşgul. İlk aşamada, özellikle genç insanların, hastalığı tersine çevrilebilir. Aksi takdirde kabul dönemleri ile kronik alevlenme ve remisyon. Zamanla, alevlenme sıklığı artacak ve sırt ağrısı sadece artacak.

İnflamatuar hastalıklar

Ankilozan spondiloz

O, ankilozan Spondilit, kronik, ağır bir yenilgi omurga eklemleri. Genetik bir yatkınlık var. Daha sık şaşırtıyor genç gövdeli erkek başbakan. Er ya da geç hastalık neden olur sakatlık. Spondiloz ile başlar değişiklikleri diskler. Hastalık ilerledikçe geçer vertebra, sıkıca birbirine bağlı bağ dokusu sabit bir yapıya (bir bambu sopa). Omurga tamamen geçer sabit bir durum.

hastasın-spin

Eğer sabahları görünür sertlik, künt sırt ağrısı, omurga esnekliği kaybolur, derhal doktora başvurunuz. Hastalığın daha askıya almak ve süresini uzatmak için fiziksel aktivite.

Hastalık Likör-Verneuil

Ankilozan Spondilit tanısı nasıl konur, bir grup için de geçerlidir non-spesifik spondylosis. Sadece ortaya bir yaralanma sonrası. Trajedi hastalık olmasıdır travmatik ağrı kısa bir süre geçmektedir. Hastalık «kapalı yollar» süresiz. Yaralı bir adam bulur kesinlikle sağlıklı. Hastalık beklenmedik bir şekilde tezahür nekrotik değişiklikler, vertebra kırıkları, sık nüks, korkunç bir ağrı.

Spondilit

Spesifik ve nonspesifik iltihap omurga neden farklı nedenleri vardır. Özel spondilit çağrılır:

 • tüberküloz vertebra (hastalık Pott);
 • sifiliz;
 • gonore;
 • brusella;
 • bağırsak, bruchnotifozna değnek.

Hastalık eşlik yıkımı tel vertebra ile çok güçlü kalıcı sırt ağrısı, omurga deformasyonu.

Miyofasyal ağrı

Adını söyler, hastalığı etkileyen kas ve fasya sırt. Aşırı gerilim, kas yaralanmaları, duruş bozuklukları, osteochondrosis bir fascia ve kaslarda oluşan tetik noktalar. Bu yoğun ağrılı eğitim şeklinde topaklar ya da ağır. Üzerine basıldığında noktaları ve masaj ortaya çıkan şiddetli ağrı.

Tetik bölgesi vardır aktif ve pasif. Aktif bölge bu özel duyarlılık ve uyarılma, kas, fascias. Keskin bir tepki, en ufak bir hareketi kas. Pasif alanlarda ağrı sonra belirir baskı.

İç hastalıkları

Pnömoni, zatülcenp neden ağrıyan sırt. Kalp hastalıklarında ağrı kesici vermek, kürek kemiği altında. Böbrek hastalığı eşlik eder, uzun süreli ağrı, alt sırt, bel. Ama somatik hastalıklar hariç, ağrı, ilk hareket, diğer belirtiler. Örneğin, pnömoni, plörezi öksürük, ateş, nefes darlığı vb

Fizyolojik ağrı

Gebelik fizyolojik bir kadının durumu, dolu sık sırt ağrısı. Dönem içinde taşıyan bir çocuk bir kadının vücut ısırdı radikal hormonal bir makyaj. Artan iş yükü tüm organ, sistem, omurga hariç. Değişen ruhsal ve duygusal durum hamile bir kadın.

hamile kız

Ağrı bel, erken gebelik oluşur tehdidi düşük. Onlar çekerek, ağrıyan, bazen kramp şeklinde. Ağrı sonraki bir tarihte ile ilgili aşırı yük, sırt kasları ve omurga. Bir kadın değişir, duruş artar lomber lordoz başka bir nedeni ağrı hamile.

Bir düşük tehdidi var acil yardım. Üzerindeki yükü azaltmak için omurga için tavsiye edilir taşıyan doğum öncesi bir dizlik. Bu sorumlu süre önemlidir, hatta topuk yüksekliği küçük olmalı.

Diğer nedenleri

Neoplazmlar

Benign ve malign metastaz, omurga, prostat adenomu, multipl miyelom hastalığı nedenidir dayanılmaz korkunç bir ağrı, omurga ve sırt.

Osteomiyelit, omurganın

Nadir görülen bir hastalık nedeniyle enfeksiyonu ve iltihabı, omurga mikroplar: stafilokok, escherichia coli, streptokok. Grev farklı bölümler omurga. Daha sık gelişir sonra erkeklerde 40-50 yıl. Bir hastalıktır, keskin ağrı, etkilenen bölge, yüksek ateş, zehirlenme.

Paget Hastalığı

Ya osteodistrofi oluşur ihlal sentezi ve kurtarma kemik. Görünür arka plan üzerinde otoimmün hastalıklar, ankiloziruuŝem olmasının, sonra kırık. İle karakterize bir kırılganlık ve aşırı kırılgan ve omurga kemikleri.

Tanı

Eğer sırt ağrısı, mutlaka kapsamlı bir şekilde incelenmesi. İlk olarak, doktor dikkatle inceler, hastanın. Daha fazla tanı dayalı klinik ve enstrümantal performansı.

Muayenede çıkıyor ağrının karakteri, lokalizasyonu, süresi görünümü – gece, değiştirirken vücut pozisyonu, fiziksel aktivite, istirahat vb. Dikkate varlığı, eşlik eden hastalıklar sebep olabilir sırt ağrısı, – zatürre, zatülcenp, neoplazmlar, ruhsal hastalık, yaralanma. Daha sonra yürütülen diğer çalışmalar:

 • biyokimyasal ve tam kan sayımı;
 • radyografi, iki veya daha fazla görüntülendi;
 • CT omurga – ct taraması;
 • MR omurga manyetik rezonans görüntüleme;
 • kemik sintigrafisi – alma 2-boyutlu bir görüntü verilmesinden sonra radyoaktif izotoplar ve diğer tür anket.

Doktor daha acı bilir ne tür bir teşhis yapmak. Bazen, nedenini bulmak için bir hastalıklar, yeterli radyografi. Bazen çare ek, daha bilgilendirici her türlü anket.

Taktik tedavisi

Türüne bağlı olarak, hastalığın şiddeti ve seçilir gerekli şekilde tedavi konservatif veya cerrahi. Hasta akut ağrı ve ağır bir hastalık tedavi hastanede, diğerleri ayakta. Omurga cerrahisi düzenlenen son derece nadirdir. Tercih edilen konservatif tedavi etkiler altta yatan bir hastalık. Ağrı ile gösterilen:

 • non-steroid ilaçlar;
 • sentetik adrenal hormonlar;
 • kas gevşetici;
 • chondroprotectors;
 • sinovyal protezler.
tedavi

Akut ağrı rahatlatmak novocain abluka, enjeksiyonları hidrokortizon, analjezikler. Dışında akut gösterilen merhem, masaj, fizik tedavi, fizyoterapi, manipülatif ve refleksoloji. İyi sonuçlar verir şehrindeki bir sanatoryumda. Geçici olarak rahatlatmak, hasta omurga, giyilen özel bir kilitleme korse.

Ağrı sadece bir kaynak hoş olmayan duyumlar. İlk dönemde hastalık davranır, koruyucu bir tepki olarak, içimden bir ses, vücutta gerçekleşen, yanlış ve alınması gereken önlemler.

14.08.2018