Ne nedenleri ve ne varsa ağrıyor sağ yan arka?

Görünüm ağrı – vücudun sinyal hatası. Eğer bir ağrısı var sağ yan arka, dikkatli davranın belirti ve özen onu gidermek. Kendi nedenini belirlemek için oluşan bir ağrı sadece yaklaşık olabilir, kesin tanı için yardıma ihtiyacım var doktor. Eğer anlaşılmaz, ne doktor gerekli, randevu terapist. O, rehberlik, muayene ve işareti diyagramı daha fazla eylem.

Dinleyin ve vücut tanımlayın özellikle ağrısı var, nereye ağrı verir ve ek olup olmadığını belirtiler. Zaman ile ilgili sorunlar, omurga veya kas ağrısı oluşur herhangi bir kısmında sırt ve konumuna bağlıdır bir sorun. Sık sık o durumsal sonra ortaya çıkar ve fiziksel efor veya yanlış vücut pozisyonu. Akut iltihabi süreçleri, iç organlar, genellikle, eşlik ek belirtiler: halsizlik, bulantı, öksürük, sıcaklık artışı. Hastalığın erken dönemlerinde olabilir özel bulgular dışında ağrı sendromu, bu nedenle erken teşhis için hastalık için tıbbi yardım aramak önemlidir.

Yer ağrı ile karakterize bir organ, dikkat etmek gerek:

 1. Üst sırt sağ altında bir kürek. Burada kendini gösteriyor hastalık solunum sistemi ve omurga.
 2. Ortalama sırt sağ kaburga altında. Bu alanı alt bölümlerinden akciğer, sindirim sistemi, pankreas, safra kesesi, karaciğer.
 3. Alt sırt sağda yaklaşık bel – alan üriner sistem, sağ böbrek.
 4. Rahim sağ – olası bağırsak sorunları, üriner sistem.
 5. Bütün geri sağ – sindirim sistemi, omurga, kas.

Ağrı varsa görünür sadece sabahları ve geçer saat, dikkat, uyuyan. Belki de sen uyurken rahatsız bir duruş veya zamanı değiştirmek için yatak.

Olası nedenleri

Solunum yolu hastalığı

Solunum yolu hastalığı

Özellik – artan ağrı derin nefes alma veya nefes. Tedavi için dönüyor terapist, gerekirse, ürününüz, bu Göğüs Hastalıkları Uzmanı.

 1. Plevral efüzyon – plevra iltihabı. Ağrı giyer delme veya kesme karakter, güçlendirilmiş derin nefes sırasında, ani hareketler ve zayıflar, eğer yalan hasta yan. Ek belirtiler: öksürük, ateş, nefes darlığı. Teşhis radyografi, ULTRASON. Tedavisinde kullanılan antibiyotikler, çeşitli tıbbi manipülasyon, bazen cerrahi müdahale.
 2. Pnömoni – inflamatuar süreci havayolu departmanları akciğer. Ağrı hissedilir altında bir kürek veya kaburga altında, dozu artarken, derin nefes alma, öksürme. Nadir durumlarda, hastalığın erken dönemlerinde belirti yok, sonra sıcaklığı yükselir, öksürük, balgam, halsizlik. Tedavi antibiyotik seçecektir doktor.
 3. Pnömotoraks — gaz birikimi plevral kavite, akciğer. Ağrı şiddetli, keskin, bıçaklama, verir, kol, omuz, gelişmiş nefes alma ve öksürük. Adam oturmak istiyorum veya almak polulezhachee konumu, görünür nefes darlığı ve soğuk terleme, panik. Teşhis radyografi ve bir delik daha hafif. Gerekli acil yardım, doktor!
 4. Akciğer kanseri. Dayanılmaz ve sürekli güçlü ağrı oluşur, sadece son evrelerinde kanser, bir tümörün, plevra.
 5. Kalp akciğer – çile parçaları kolay ve hamile bırakma bu organ kan pulmoner arter kan pıhtısı. Ağrı şiddetli, akut, kesme altında sağ kürek. Ek belirtiler: nefes darlığı, taşikardi, hemoptizi. Acilen ambulans çağırın!

Sindirim sistemi hastalıkları

Eşlik, genellikle ekstra belirtileri: karın ağrısı, bulantı, kusma. Terapist size rehberlik gastroenterolog.

 1. Gaz – gaz birikimi, gut. Ağrı künt, çekerek eşliğinde, karın şişliği. Görünür aldıktan sonra bazı ürünlerin (baklagiller, kola, vb.) bir sonucu olarak, bağırsak hastalıkları veya nevroz. Ağrılı belirtiler ortadan kalkar antispasmodics, sorbent.
 2. Apandisit iltihabı apandisit. Eğer processus arkasında kör bağırsak, acı hissi ortaya karın ağrısı, nasıl olur çoğu zaman, ve bel ağrısı, sağ alt. Ağrı, akut, kalıcı, verir, ayak, kasık, pelvik bölge. Eğer sol tarafında yalan – o skyrocket. Ek belirtiler: mide bulantısı, halsizlik, bazen yüksek bir sıcaklık 38 derece. Gerekli acil cerrahi müdahale!
 3. İntestinal kolik – kas spazmı, bağırsak. Ağrı alt sırt yakıcı: bir artar, bir azalır, bir süre sonra geçer karın bölgesi. Ek belirtiler: halsizlik, sık idrara çıkma, bulantı, ishal. Olası nedenleri: zehirlenmesi, stres, bağırsak hastalıkları, gastrit. Bir bağırsak kolik kabul antispazmodikler ve uygulanan bir ısıtma yastığı.
Güçlü intestinal kolik belirtisi olabilir ciddi hastalıklar, hiçbir şekilde kullanılamaz, bir ısıtma yastığı ve acilen ambulans çağırın!
 1. Akut kolesistit, safra kesesi iltihabı. Ağrı sağ tarafında karın üst kadranda verir alanına aşağıda sağ kürek kemiği. Tabi olabilir kendi bir süre sonra (yarım saat-bir saat). Genellikle gece ya da sabah, yağlı gıdalar yedikten sonra ya da alkol. Ek belirtiler: acı bir tat, ağız kuruluğu, bulantı, kusma safra, beyaz dil kaplama. Teşhis kan testleri, idrar, gaita, ULTRASON, safra kesesi. Cerrahi tedavi veya ilaçlar mutlaka diyet.
 2. Akut pankreatit – pankreas iltihabı. Ağrı yan kısmında, karın verir, bel sağ. Nadir durumlarda, bir duygu bir taraftan karın eksik ve hissedilir sadece sırt orta kısmında sağda. Ağrı dağı: bir artar, bir azalır. Ek belirtiler: bulantı, kusma olmadan kolaylaştırmak, yüzü grimsi bir renk tonu, şişkinlik. Artmış ağrı hemen bir ambulans çağırın! Bekleyen bir doktorun kabul eden bir antispazmotik. Kronik pankreatit oluşur sancı sağ yan arka sonra aşırı yemek yeme ya da alkol.

Hastalık üriner sistem

Hastalık üriner sistem

En sık nedeni ağrı sağ yan arka ile ilişkili değilse omurga ve kaslar. Terapist sizi yönlendirecektir ürolog veya Nefroloji.

 1. Retroperitoneal hematom veya retroperitonal kanama, iç kanama bozuksa, karın organları. Bir travma sonucu oluşur: yüksekten düşme, şok, karın. Sırt ağrısı ve karın ölçüde bağlıdır hasar: herhangi bir belirti kadar ağrı şok. Teşhis sonuçlarına göre, ULTRASONOGRAFİ, bilgisayarlı tomografi ve radyografi. Tıbbi müdahale gerektiren!
 1. Nephroptosis – ofset böbrek. Hastalığın başlangıcında ağrı sağ yan arka sabit olmayan, donuk. Görünür, dik vücut, temelde sonra kuvvetli bir öksürük ya da fiziksel yük. Geçer, eğer yatmak. Daha sonra ağrı büyümek, ortaya çıkabilecek renal kolik. Teşhis palpasyon, ULTRASON yatarken ve ayakta iken, MRG. Birinci derece inişini böbrek tedavi konservatif yöntemler: jimnastik, bandaj, tedavi, masaj. İkinci ve üçüncü derece cerrahi gerektirebilir.
 2. Renal kolik – tıkanıklık, üst idrar yolu enfeksiyonları. Ağrı şiddetli bel çevresinde sağda verir alanına pubis, daha sonra yayılır bütün bel. Kaldırma vücut sıcaklığı, oluşabilir, kusma, şişkinlik. Gelmeden önce doktorlar ambulans içmek veya vermek antispazmodikler. Eğer acıdan başka hiçbir belirti, iyi olur sıcak sıcak. Bekleyen bir doktor gerekir, yatmak için böbrekler üzerinde idi mesane (yarı oturmuş vücut pozisyonu).
 3. Urolithiasis – urolithiasis – taş oluşumu, üriner sistem. Konumuna bağlı olarak, taşlar, ağrı oluşabilir farklı yerlerinde sırt: böbrek bardak – sancı derin, bel ağrısı, renal pelvis — veriyor sağ üst kadranda, bölümler üst üreter – akut dayanılmaz bel ağrısı, hareket, yayılabilir alan hypochondrium kadar kasık. Varsa taş bölümü alt üreter güçlü ağrı alt bölümü bel kayması ile cinsel organları. Teşhis testleri, idrar, ULTRASON, MRI. Tedavi konservatif veya operatif yöntem (seçmeli doktora). Genellikle doktorlar tarafından reçete otlar: dereotu, mor, nergis çiçeği, yaprakları, kırmızı yaban mersini, sarı kantaron, adaçayı, kuşburnu, ve diğerleri. Eczanede satılan özel bitkisel böbrek ücretleri.
 4. Hidronefroz uzantısı renal pelvis. Ağrı ağrıyan, bağımlı olmayan bir vücut duruşu. İdrar karartmak ve boyalı, kırmızımsı tonları — bu bir işaret bir varlığı, kan. Ağrı ağrıyan, bazen hissedilir semptomlar, renal kolik, halsizlik, bulantı. Teşhis yardımı ile ULTRASONOGRAFİ ve radyografi. Tedavi hastane ortamında, gerekli atılımı idrar basıncı azaltmak için böbrek.
 5. Piyelonefrit – bakteriyel böbrek iltihabı. Ağrı ağrıyan, aptal, bazen çevredeki, değil bağlıdır, vücut pozisyonu, benzer olabilir renal kolik. Ek belirtiler: sık sık idrara çıkma, ödem, yüz ve bacaklarda. Teşhis kan testleri ve idrar testleri, ULTRASON, bilgisayarlı tomografi, x-ray. Antibiyotiklerle tedavi gerekir yazmak için doktor test sonuçları.
 6. Apse böbrek cerahatli iltihabı. Nadir: sonuç olarak, piyelonefrit veya urolithiasis. Ağrı ani, keskin. Belirtileri benzer piyelonefrit, gelişmiş görünebilir titreme, susuzluk. Gerekli çağrı ambulans ve acil ameliyat!

Omurga ile ilgili sorunlar, omurilik ve beyin

Omurga ile ilgili sorunlar, omurilik ve beyin

Özelliği, bu tür bir ağrı oluşur ki, onlar gelişmiş veya sona bağlı olarak, hareket ve vücut pozisyonu. Doktor yönlendirmek ayak hastalıkları uzmanı, nörolog, terapist.

 1. Osteokondritis – distrofik bozukluklar ve eklem kıkırdak. Ağrı dağı konumuna bağlı olarak verir, omuz, kol veya bacaklar, kalça ve kalça. Adam ağır yalın, düzeltmek için geri. Sırasında fiziksel efor, ani hareketler, uzun devletçi duruş duyumları, yalnız — sona. Durumu hafifletmek için kas spazmı rahatlatmak ve iltihabı. Tedavisinde kullanılan anti-inflamatuar ilaçlar, ağrı kesiciler, merhem ısınma, sık sık doktor reçete fizyoterapi: parafin uygulamalarının, fonoforez, lazer tedavisi. Bir osteochondrosis yararlı, tedavi edici masaj.
 2. Spondiloz vertebra deformite nedeniyle büyüme kemik. Dikenleri sıkmak çevredeki sinir ve neden ağrıyan, sıkıcı, tek taraflı ağrı, bağımsız bir vücut pozisyonu ve günün saatine. Eğer palpasyon baskı acı bir arsa ortaya çıkar akut sırt ağrısı. Bir bel şeklinde, bazen uyuşma, ayak. Tanısı kullanarak, röntgen, MRI. Tedavi ağrı kesiciler, anti-inflamatuar ilaçlar, yararlı masaj ve elektroforez.
 3. İntervertebral fıtık – şişkin intervertebral disk. İle karakterize, kalıcı çekme, olan nagging ağrı güçlendirilmiştir günün sonunda. Keskin hareketleri belki de bir anlamda yerel konuşuyor, akut yıldırım ağrı. Duyumları dönüşlerde yan eğimler ve sona sırtüstü pozisyonda. Durumu hafifletmek için kabul edilebilir bir ağrı kesici (parasetamol, analgin üyesi olan, prokain). Tedavi amaçlı ağrı kesici ve iltihap, reçete egzersiz tedavisi ve masaj. Cerrahi — nadir ve ciddi bir endikasyonları.
 4. Radikülopati (siyatik) – yenilgi kökü, spinal kord. Çoğu durumda, bir sonucudur, dejeneratif disk hastalığı, intervertebral fıtığı veya stenoz (dar spinal kanal). Ağrı şiddetli, akut veya donuk, verir, farklı bölümler omurga. Tipik duyu kaybı, bazı araziler sırt kasları, bu süreç eşlik uyuşma veya karıncalanma hissi, yanma hissi. Tedaviye yönelik tespit ve sorun giderme nedenleri belirtileri. Durumu hafifletmek için bir ağrı kesici almak, masaj yapmak, bir zevk, özel bir merhem (voltaren emulgel). Halk ilaçları için yardım banyosu ve besleme doğal yün hasta yere.

Ağrı farklı bir hava oluşur ve her türlü nedenlerle her zaman kolay değildir belirlenir. Ana şey – hızlı bir şekilde bir doktora başvurun. Birçok hastalığın tedavi daha kolay, daha az maliyetli ve zaman ve ucuz para için, eğer ortaya erken çıkması. Kendine iyi bak sağlık!

13.08.2018