Sırt ağrısı bel bölgesinde: olası nedenleri, tedavisi

Acı hissi, bel ağrısı, sık semptomlar modern dünyada. Hemen hemen herkes karşı karşıya. Görüldü ki, en sık sırt ağrısı ve lomber bölgede kent sakinleri. Ve acı kötü bir belirti, büyük ölçüde kadın. Bir algı var, bu rahatsızlık bel yaşları arasındaki kişilerde meydana gelir. Bilim adamları, Danimarka tamamen çürüttü. Yapılan araştırmalara göre, ağız kokusu sendromu görünür çocukken ya da gençlik. Zamanla o sadece geliştirilmiştir. Bu nedenle çok önemli zamanında tepki ilk alarm sinyalleri ve tedavi ile devam etmek patoloji.

sırt ağrısı bel bölgesinde

Olası rahatsızlık nedenleri

Bilmeniz gereken sadece kadınlarda sırt ağrısı bel bölgesinde. Hoş olmayan belirtiler maruz kalan pek çok kişi var. Çünkü ağrı oluşumunu etkileyen koşullar, ev, kişi, meslek, hiç şüphesiz, bir yaşam tutum.

Doktorlar, çarpışan çok sayıda şikayet hastalar, neden bir listesi basit nedenler sonucu olan sırt ağrısı bel bölgesinde:

 • obezite;
 • zayıf gövde kasları;
 • yüksek büyüme;
 • fiziksel hareketsizlik;
 • ağır fiziksel çalışma;
 • gebelik;
 • belirli meslekler (örneğin, sürücü);
 • bazı sporlar (yüzme, halter, buz hokeyi);
 • kişilik bozukluğu (histeri, hipokondri), depresyon;
 • emek zorlar çok daha sık döner gövde ve dirsek.

Kaynaklar, kışkırtan kötü bir ağrı sendromu bölgesinde, bel, oldukça çeşitlidir. Birçoğu tamamen bir risk teşkil etmez. Ancak, orada ve o ihtiyacı olan acil ve yeterli tedavi.

Hastalık, kışkırtan bir görünüm bel ağrısı

Neden neden neden hoş olmayan belirtiler, onlarca. Ancak, anlamanız gerekir: eğer güçlü bir sırt ağrısı ve lomber bölgede, bir rahatsızlık kaynağı, büyük olasılıkla, gizli bir hastalık. Doğal olarak, o tabi erken tedavi edilebilir. Unutmayın, ilk adım ortadan kaldırmak için hoş olmayan bir duygu bu anlamak neden olduğu sırt ağrısı bel bölgesinde.

Doktorlar ağız sendromu ayrılmıştır:

 1. Birincil. Ona bakın kas-iskelet bozuklukları. Bu patoloji ile ilişkili dejeneratif-distrofik lezyonların spinal kolon.
 2. İkincil. Bu durumda, uğraşarak rahatsızlık provoke çeşitli patolojiler.

Birincil sendromu şunlardır rahatsızlıkları:

 1. Osteokondritis. Olur yenilgi kemik doku ve kıkırdak. Bu tür değişiklikleri giyerler distrofik bir karakter. Kırık bir intervertebral disk ve komşu ona vertebra.
 2. Spondiloarthrosis. Bu form, osteoartrit. Olur yenilgi intervertebral eklem sorumlu olan spinal mobilite. Bu tür insanlar genellikle şikayet en sık sabah sırt ağrısı bel bölgesinde.

Bu ikincil sendromu doktorlar dahil çok çeşitli rahatsızlık nedenleri:

 1. Skolyoz ve diğer patoloji ile ilgili büyüme.
 2. Kemik lezyonu, provoke bir metabolizma bozukluğu. Bunlar, osteomalazi, osteoporoz.
 3. İnflamatuar süreci olan bulaşıcı olmayan bir karakter. Pis sendromu çöktürülmüş Reiter sendromu, ankilozan Spondilit hastalığı ya da romatoid artrit.
 4. Tümör, lokalize, üzerinde vertebra (primer ya da metastaz tarafından neden olduğu).
 5. Vertebra kırığı. Son derece ciddi bir nedeni neden olan akut bir rahatsızlık.
 6. Bulaşıcı patoloji farklı bir tür yol açabilecek elektrik vertebra ya da intervertebral diskler: tüberküloz, brusella, epidural abse.
 7. Durum inme. Bunun bir sonucu olarak oluşur akut ihlali spinal kan dolaşımı. Fenomen sık sık neden olan bir ağrı hissi oluşuyor.
 8. Rahatsızlıkları, SİNDİRİM sistemi. Örneğin, ağrıyan bir sırt ve lomber bölgede sağa, o zaman söz konusu olabilir hakkında gitmek akut apandisit atipik meydana gelebilir. Pis belirtileri neden olan bir barsak tıkanıklığı.
 9. Hastalıkları bulunan pelvis (böbrek rahatsızlıkları, üriner sistem).
patoloji erkeklerde

Patoloji erkeklerde

Temsilcileri güçlü seks çok ağrıyan bir sırtın bel bölgesinde bir sonucu olarak, aşağıdaki nedenlerden:

 1. Prostatit. Patoloji ile karakterize inflamatuvar bir süreçtir prostat bezi.
 2. Kötü huylu tümörler. Görülebilir, erkeklerde 50 yaşından sonra.
 3. Hiperplazi cinsel organlar. Bu durumda, büyüme ve hücre oluşur ağrı, yaygın, bel bölgesi, sırt, alt karın.

Kadın nedenleri

Güzel bir zemin, rahatsızlık hissedebilirsiniz nedenlerle:

 1. Jinekolojik patoloji. Ağrı neden olabilir, fibroid, gonore, yapıştırıcı bir hastalık. Rahatsızlık kaynağı olabilir: ureaplasmosis, klamidya, rahim myom, trichomoniasis.
 2. Adet döngüsü. Ağrı birikimi nedeniyle aşırı sıvı ve dokularda. Sonuç olarak, bir kadın yaşar çekerek bel ağrısı ve yüzleri ortaya çıkması ile olur.
 3. Gebelik. Vücutta meydana gelen karakteristik değişiklikler. Bu nedenle, birçok gelecek anneler yaşıyor kötü bir rahatsızlık.

Bel ağrısı nedeniyle gebelik

Hamile bir kadın sık sık yaşanıyor kötü bir rahatsızlık. Doktorlar açıklamak, neden ağrıyan bir sırtın bel bölgesinde, aşağıdaki gibidir:

 1. Hormonal değişiklikler. Bilindiği gibi, bir kadının vücut artar seviye relaxin. O yol, gevşeme, bağ ve eklem. Sonuç olarak böyle bir etki onlar her zaman ile başa çıkmak için artan onlara yük.
 2. Artan fetal. Çünkü bu doğal bir fenomen hamile bir kadın için neler ofset ağırlık merkezi. Buna göre omurga üzerinde artan bir yük.
bel ağrısı gebelikte

Rahatsızlık doğumdan sonra

Ancak, sadece hamile yaşıyor, hoş olmayan durum. Bazı kadınlar, şikayet ve doğumdan sonra sırt ağrısı bel bölgesinde. Bu belirtiler devam edebilir bir sonucu olarak, aşağıdaki nedenlerden:

 1. Güçlü bir tutarsızlık kemik doku, kas gerilmesi. Gebelikte neler hareketi iç organları. Bağ, onları tutan, gerilir. Çoğu organları takılır omur. Bu yüzden doğumdan sonra ortaya çıkabilir bel ağrısı.
 2. Olur germe karın kasları. Doğumdan sonra onlar yine gerginlik durumu.
 3. Kilolu bir kadın kazandı, gebelik sırasında.
 4. Sapma kemik. Böyle bir süreç olur hemen önce doğuyor. Bu korumak için olanak sağlar bebek yaralanma. İyileşme döneminde farklı şekillerde gerçekleşir. Bu yüzden çok sık bir kadın olduğunu fark doğumdan sonra sırt ağrısı bel bölgesinde.
 5. Yaralanma. Doğum sırasında böylece ortaya bazı bozukluklar. Örneğin, ofset eklem.
 6. Yük omurga. İlk doğumdan sonra ne zaman bir kadın tam olarak iyileşmedi, ağrı ve rahatsızlık neden olabilir ve soyunma, beslenme, taşıma, yeni doğmuş bir bebek banyo.

Katlanmak ağrısı olmamalıdır. Bir doktora görünmelisin ve kaynağını bulmak kökenli bir rahatsızlık. Bu sayede zamanında ortadan kaldırmak için hoş olmayan, provoke ağrı faktörler ve geçmek için gerekli tedavi.

Nedenleri sol taraftaki ağrı

Rahatsızlık kaynağı çeşitli olabilir bir durum. Bazen bu sonucu bulunduğu yer uzun süre rahatsız bir pozisyonda. Ve bazı durumlarda kanser süreç. Bu nedenle, eğer bir sırt ağrısı ve lomber bölgede solda, nedenleri patoloji için değil, kendiniz. Doktora başvurmalısınız..

En yaygın nedenleri ortaya sol rahatsızlık, - patoloji omurga gibi eğriliği, bel ağrısı, intervertebral fıtık.

Ancak, sık sık bir sonucu olarak diğer patolojiler sırt ağrısı ve lomber bölgede solda. Rahatsızlık nedenleri içine olabilir aşağıdaki gibidir:

 1. Miyozit. Sonra fiziksel bir gerilim ya da sıcak elbise ve kuru kalmak oluyor kas iltihabı. Rahatsızlık oldukça yoğun ve zor bir derin nefes. Sürüş sırasında yükseltilir.
 2. Rahatsızlıkları, böbrek. Bu durumda ağrı, genellikle çekerek, ağrıyan. O gösterebilir gibi hastalıklarda hidronefroz, nephroptosis, piyelonefrit, böbrek taşlarında, bazen malignite eğitim. Ortaya çıkarsa, renal kolik, ağrı giyer keskin, güçlü bir karakter.
 3. Sindirim sistemi hastalıkları. Patoloji mide, karaciğer, bağırsak, pankreas tetikleyebilir sol ağrı. Özellikle güncel hastalık kronik formda. Eğer çok ciddi bir sırt ağrısı ve lomber bölgede solda, ve bu gerginlik, kas doku, karın, o zaman böyle belirtiler gösterebilir tehlikeli durumları: bağırsak tıkanıklığı veya peritonit.
 4. Patoloji kalp. Bazen angina pektoris veya miyokard infarktüsü neden olabilir rahatsızlık bel. Genellikle ağrı da altında sol kürek elinde. Eşlik eden böyle bir patoloji panik ve ölüm korkusu.

Ayrıca yukarıda belirtilen nedenlerle, rahatsızlık, sol bel bölgesinde neden olabilir plörezi, pnömoni.

Ne yapmalıyım?

Ağrı sendromu - öncelikle bir tehlike işaretiydi. Yani vücut verir ne olduğunu anlamak için bir sorun yok işleyişinde belirli bir organ ya da sistemleri. Bu nedenle göz ardı edilmemelidir. Ayrıca, çok tehlikeli self-medicate. Çünkü neden, neden kötü bir rahatsızlık, bir dizi.

Eğer bir sırt ağrısı ve lomber bölgede, ne yapmalıyım? Başlangıçta hitap terapist. Eğer rahatsızlık giyer, keskin, sert hava, o zaman neden «ambulans». Bu durumlarda,, ne zaman bir kaynak üzücü bir durum haline bırak ya da güçlü bir yaralanma, bir doktoru görmek için tavsiye edilir.

Gerekirse, terapist, rehberlik, danışmanlık, dar uzmanlar:

 • gastroenterolog;
 • cerrah, ortopedi uzmanı;
 • proktologla, jinekolog;
 • göğüs hastalıkları, kardiyoloji;
 • nefrolog, ürolog.

Tedavi yöntemleri

Sonra belirlenecek kaynakları neden olan rahatsızlık, doktor reçete olacak, uygun bir tedavi. Eğer bir sırt ağrısı ve lomber bölgede daha tedavi patoloji, sadece belirlemek için bir anket sonra.

Teknikleri yeterli tedavi tamamen değişir kaynağı hastalık:

tedavi yöntemleri
 1. Omurga fıtığı, bel ağrısı. Sırasında akut dönemde hastaya önerilir uyum vardir. Fayda getirecek özel bir bandaj sağlayacak rahatlatmak için alt sırt. Ayrıca, atanan tıbbi ilaçlar: NSAİİ, analjezik, abluka. Güzel sonuçlar elde edilebilir sayesinde, fizik tedavi, egzersiz tedavisi. Olumlu etkisi olmaması durumunda, hasta olabilir, bu tavsiye edilir cerrahi.
 2. Hastalıklar ürogenital küre. Mücadele gibi patolojiler, üretrit, sistit, iltihap uzantıları, kullanılan, kapsamlı bir tedavi. Hastaya atanır İmmunostimulants, antibiyotikler, antiviral ilaçlar, vitaminler, anti-inflamatuar ilaçlar, hormonlar. Uygun ilaç bağlıdır, sızıntı, formu, yapım aşamasında, hastalık ve bireysel organizmanın.
 3. Patoloji SİNDİRİM sistemi. Ağrı bel bölgesinde tetikleyebilir: apandisit, pankreatit, ülser, enterit, kolit. Çalışmamalısınız kendiniz almak tedavi ise akut sırt ağrısı bel bölgesinde. Tedavi daha böyle bir durum olabilir demek sadece doktor. Keskin ve güçlü ağrı gerekir neden «ambulans». Pankreatit şüphesi varsa, o zaman acı hafifletmek hastanın ilaçlar «Drotaverine» veya «no-spa».
 4. Böbrek hastalığı. Genellikle bu tür rahatsızlıkları çok parlak kendilerini bilmek. Bu nedenle etkili bir yöntem yardım, çağrı, «ambulans». Bir hastalıkları böbrek yararlı içeceği kızılcık, kırmızı yabanmersini.
 5. Patoloji kalp. Eğer ağrı sendromu başlar, sol kürek kemiğinde, hızlı kapsar göğüs kafesi ve hızla yayılan, sol kol, bel, bacak, hemen neden «ambulans». Bu karakteristik belirtileri miyokard infarktüsü. Herhangi bir gecikme son derece tehlikelidir.
 6. Doğum sonrası ağrı. Eğer rahatsızlık ile ilişkili sapma kemik, kadın atanabilir manuel terapi. Sıradan bir masaj değil, getirmek kolay. Bazı durumlarda mümkün bile zarar. Eğer ciddi bir yaralanma yok, bir rahatlama getirecek fizyoterapi. Ayrıca, genç anneler için atanan özel bir jimnastik.

Sonuç

Asla uygulanmamalıdır kendini. Yanlış tedavi-ebilmek var olmak çok tehlikeli. Çünkü her bir hastalık, ihtiyacı ayrı ayrı bir yaklaşım. Aynı tedavi belirli bir patoloji ihlaline neden olabilir başka bir organ ya da sistemi. Bu nedenle, deney yapılmalıdır ile sağlık! Lütfen bilgili uzmanları, yardımcı ortadan kaldırmak için hoş olmayan bir rahatsızlık.

11.08.2018