Ağrı bel bölgesinde

Ağrı ile bel markası hemen hemen her. Bu hastalık, bel ağrısı, sırt ağrısı, çok sık görülen nedenleri geçici iş göremezlik, özellikle insanların yoğun fiziksel emek. En sık bel ağrısı ile ilişkili değişiklikler lumbosakral omurgada, gereken tedavi son derece ciddi. Olsa bir acı hissi ve lomber bölgede olabilir ve sonucu konjenital anomaliler, omurga ve lif aparatı, akut ve kronik enfeksiyon, zehirlenme, hatta bir tümör.

Bel ağrısı bazen çok güçlü, bazen bir kişi alır onları yeterince kolay. Mesele şu ki, reaksiyonlar, ağrı bireysel etkiler zihinsel ve yaşa bağlı faktörler. Yaşlılarda ağrı sırasında radikülit çok güçlü olmasına rağmen, genellikle ağrı algısını yaşlı zayıflamış. Ve hastalarda psikiyatrik hastalığı olan duyarlılığı, ağrı, bazen önemli ölçüde azalır, bu da dahil olmak üzere, lumbosakral radikülit.

Ağrı - karmaşık bir adaptif mekanizma, bazen "bekçi köpek" sağlık. Neden dış etkilerle ya da sorunlu yer alan vücudun, bu tehlikeyi bildirir. Alarak ağrı sinyali, organizma içerir koruma mekanizmaları olumsuz etkilerinden. Aynı ağrı bir dizi patolojik süreçleri keşfetmek, kendinizi daha önce ortaya çıkan herhangi bir dış belirtileri hastalıklar. Bu yüzden acıyı olumlu bir rol oynamaktadır: onlar, hakkında bilmeniz gereken, artık hareket vakti. Eğer çıktı bel ağrısı ve sakrum gecikme yok, itiraz doktora. Hatırlayın, doğu bilgelik: "Eğlenceli, hafif bir hastalık için tedavi zorunda ağır".

Üçte hastalarda lomber ağrı nedeniyle distrofik değişiklikler, omurga giymek genel adı "bel ağrısı". Osteokondritis - kompleks değişiklikler, kemik ve bağ omurga yol açtığı dejenerasyonu intervertebral disk. Ayrıca, osteochondrosis omurga oluşturulabilir kemik çıkıntılar - osteofit, tahriş sinir kökleri ve hassas sinir uçlarının omurga ve bağ neden aptal ağrıyan sırt ağrısı.

İntervertebral diskler temsil merceksi lens şekli ile ilgili küçük bir oluklar yüzeyinde vertebra. Yaşlandıkça diskler nem kaybeder, kurur, çatlaklar, boşluklar ve çatlaklar. Sonuç olarak, vertebra olur hareketli ve kayma, disk, yol daralması intervertebral delikler ve sıkıştırmaları için geçen burada spinal sinir kökü. Vertebra lomber en hareketli ve bununla birlikte yaşandığı maksimum yük kaldırırken, ağırlık kaldırma. Bu nedenle, sürücüler arasında en duyarlı deformasyon.

ağrı-sırt

Acı lomber osteochondrosis deneyim şiddetli ağrı, ve neden sadece mekanik bir sinir kökü tahriş: kopma membran ve bölümleri intervertebral disk muaf maddeler, rahatsız edici ağrı reseptörleri.

Daha sonraki aşamada hastalığın sürücüler çıkıntı, şekillendirme sözde mezhpozvonkovuyu fıtık, genellikle kişilerde orta yaşlı ve yaşlı. En sık etkilenen diskler, lomber omurga, çünkü intervertebral delikler arasında, IV ve V lombar omurları arasındaki V lomber vertebra ve sakrum en dar ve geçen onlara sinir kökleri - en büyük. mezhpozvonkovaya fıtık çok tehlikelidir. Ve sadece bu değil, o pinches sinir kökü ağrısı neden türüne göre lumbosakral siyatik. Büyük bir fıtık disk presler, omurilik sonuçlanabilir duyarlılık kaybı, hatta felç ayak ihlal idrara çıkma.

İçin lomber disk fıtığı karakteristik belirtiler şunlardır: "strut" - dertli olarak ayağa güvenmek zorunda kalır elleri diz üzerinde veya sandalye yükünü azaltmak için etkilenen disk; "hava yastıkları" - yetersizlik yatmak karın altında alınmış bir yastık; "iniş", - hasta kaldırmaya çalışırken, herhangi bir yerden değil, eğilir, çömelir ve ağız kavgası.

Temel nedenlerinden biri, dejeneratif disk hastalığı, omurga bozukluğu, yağ ve tuz alışverişi, maddelerin. Bazen bel ağrısı oluşur ve sonuç olarak anormal gelişme intervertebral disk, onların doğuştan yetersizlik. Dış faktörler, çağdaş gelişimi ve akut lomber dejeneratif disk hastalığı, içerir: yüksek nem, ani sıcaklık değişimleri, taslaklar; önemli ve uzun süreli kas gerginliği ve kas-lif aparatı lumbosakral omurga; mekanik travma ve kronik enfeksiyonlar.

En sık tanı şiddetli sırt ağrısı - siyatik. Uzun bir süre olduğu düşünülen bu hastalık bulaşıcı bir kökeni var. Ancak, pratikte, bu hastalarda genellikle vücut ısısı yükselir, artar hücre sayısı, kan ve beyin omurilik sıvısı. Siyatik neredeyse hiç hasta çocuklar. Yani, çoğu durumda olası nedeni siyatik enfeksiyon olabilir.

Gerçekten, siyatik en yaygın belirtileri dejeneratif disk hastalığı. Ağrı lumbosakral bölgede bu hastalık olabilir gibi akut ve künt. Genellikle tek taraflı, verir, kalça, arka kalça yüzey ve dış yüzey shin. Ağrı radikülit artırabilir değişikliği vücut pozisyonu, yürüme, öksürme, hapşırma, süzme. Bazen o gider hissi, uyuşma, karıncalanma, iğnelenme, yanma hissi, kaşıntı. Artmış cilt hassasiyeti, acı kasları, bel, kalça, bacak.

Belirtileri siyatik yeterince ifade edilir. Hastanın değişiyor, yürüyüş, duruş, görünür, belirgin, hareket ve duruş. Yürürken o yatırır gövde ileriye doğru sağlıklı bir ayak. Ayakta hasta bacak bükülmüş, gerginliği azaltır, sinir gövdeleri. Vücut hareketleri lomber sınırlıdır. Acı bir tarafında sırt kasları gergin. Bir radikülit, genellikle kavisli bir omurga. Hasta oturur sağlıklı bir kalça, atma gövde geri eğim ile doğru ve sağlıklı bir ayak. Eğer onu yükseltmek gerekir, konu ile cinsiyet, o çömelir bodur veya ipuçları gövdede öne eğilme bu yaralı bacak. Yatarken hasta bacak, genellikle bükülmüş.

Hafif formları siyatik, neredeyse sınırı yok, hastanın hareket. Eğer aynı hastalık ilerledikçe, kas tonusu azalır, görünür kas güçsüzlüğü, hastaları rahatsız eden kaşıntı hissi "iğnelenme". Yatakta yatan hastalarına saatlerce değil, rahat bir pozisyon bulmak. Sık sık onlar kendilerini soğuk, kuru ya da tam tersi, nem stop. Deri ayak kazıkları veya satın siyanotik renk ve incelir. Ama bu belirtileri görürseniz, değmez kendinizi koymak acele tanı "siyatik". Benzer bir resim vermek pannikulez - iltihaplı deri altı yağ ihlallerinin paylaşımı yağ dokusu ve eklem tutulumu ayak.

Ek olarak tekrarlayan siyatik çok yaygın olan bu hastalığın akut formu lomber omurga, bel ağrısı veya sırt ağrısı. Bir bel ağrısı tahriş sinir kökleri görünür ve keskin bir acı. Bu en sık oluşur insan, istihdam, ağır fiziksel emek, sonuç olarak aşırı bel kasları, sık ve aşırı soğutma. Ama bazen krizi bel ağrısı neden olabilir, akut ve kronik enfeksiyonlar, ayrıca biri olabilir belirtileri siyatik. Ağrı, genellikle kesilir bir kaç gün sonra, ama bazen son iki-üç hafta. Kadar nöbet izin vermez, hastaya daha iyi gözlemlemek için yatak istirahati.

Özel şekil bel ağrısı gelişir, bir zaman sonra ağır fiziksel yük oluyor şikayet ediyorsun kas demetleri tendon veya kas kanama. Bu tür yerel konuşuyor kendini gösterir ağrı, sırt omurga uzunluğu boyunca ve bir anlamda genel kas yorgunluğu.

Gerektiğini özellikle vurgulamak isterim: eğer hasta bel, bu demek değildir ki hayret omurga. Neden bel ağrısı olabilir miyozit (inflamatuar süreci) lomber kas. Hastalık uzun sürer. Kas ağrısı değil, çok güçlü, bel ağrısı, donuk, ağrıyan. Bu kas kapatıldı, acı bir duygu ve çekme. Hastalarda kronik enfeksiyonlar ve metabolik bozukluğu olan miyozit bel kasları ile kombine edilebilir ağrısı, eklem ağrısı.

Acıyan rahim: ne yapmalı?

Sırt ağrısı bazen o kadar güçlü ki, herhangi bir tedavi yapamaz. Ne olursa olsun neden, neden krizi, ilk günlerinde gerekli yatakta kalmak. Sonraki günlerde, olarak, ağrı yerleşir, hasta yürümek için izin, ve başlangıçta, tercihen koltuk değneği, rahatlatmak için omurga. B & b olması gerekir, sert, ince bir şilte koydu tahta bir kalkan.

Yerel ısınma alanında en çok kullanılan ağrı rahatsız edici merhem, yanı sıra hardal ya da biber gazı yama. Rahatlama getirmek sıcak yün şal, elektrikli ısıtıcı, kese ile ısıtılmış kum, sülükler. İyi olur sürtünme gibi anti-enflamatuar ve ağrı kesici ilaçlar anlamına gelir. Bir miyozit yardımcı, sıcak kompres.

Analjezik etkiye sahip elektroprotsedury: perkütan elektroanal'geziya, sinüzoidal-modüle toki, diadynamic toki, elektroforez ile novocaine ve diğerleri. Aynı amaçla kullanılan refleksoterapi (akupunktur, yakı, bu elektroakupunktur, lazer terapi) ve novocaine abluka. Bir radikülit, bulunduğunuz ofset intervertebral disk, kullanılan traktsionnuyu tedavisi - çekiş gövde yatak veya su altında. Bu yordamı yürütmek için bir hastane ortamında. Etkili balneoterapi - sodyum klorür, radon, sülfür, terebentin, iyotlu-bromlu banyo, naftalan, çamur, düşük sıcaklık.

Aynı zamanda aktif olarak gelişmekte olan bir çeşit tedavi edici etkileri sırt ağrısı yöntemi haline gelmiştir "biofeedback". Onun ilke gerekçeli seçkin yerli fizyolog P. K. Anokhin hala 30'lı yıllarda geçen yüzyılın. Yöntem öngörmektedir eğitim yönetimi özellikleri organizmanın. İşte uygulama tedavisi için sırt ağrısı. Önce hasta görevle imkanlar sırt kasları gevşer. Hasta görür, kendi elektromiogrammu, yansıtıcı kas gerginliği, monitör ekranında ve zaman onlar çok gergin, bir bip sesi duyar. Bir rahatlatıcı genlik elektromiyogram azalır, ses kesiliyor. Sonuç olarak, hastada oluşan motivasyon azalmasına patolojik kas gerginliği. Genellikle, sonuçlar hemen değil. Hasta öğrendi dinlenmek ve yönetmek sesi kas, yapmak gerekir beş-altı seans. Daha sonra hasta yönetmek mümkün rahatlama sırt kasları kendi kendine.

Kayda değer için ağrı ortadan kaldırmak ve krizi önleme vardır giyen, dış destekleyen cihazlar - ortez: korse, duruş düzeltici; reklinatora (özel korse, yeniden şekillendirilmiş, elastik eğim), dizlik, yanı sıra kemer: elastik, kemer halterci veya yükleyici. Hepsi uyarmak, omurga deformasyonu, geliştirmek, venöz ve lenfatik çıkış, şekil vermek olur. İyi bir malzeme bileşimi, yapılan kemer dahildir yün.

Yalnızca unutmayın riayet edilmediği takdirde, doktor önerileri, düzenli ortez giyen neden olabilir ve zarar verebilir. İlk olarak, onları giymek gerekir üstüne iç çamaşırı önlemek için pişik. Çok sıkı sıkılması ortez zor nefes alma, sindirim ve kan dolaşımını vücudun alt kısmında. Eğer ayrılmak, onlarla ne gündüz, ne de gece, atrofi, kas lomber omurga. Ortez yararlı uzun süreli koltukta, masada, yoğun fiziksel egzersiz, bisiklet, toplu taşıma. Diğer zamanlarda daha iyi olmadan onlar - kas çalışması gerekir. İdeal bir araç karşı sırt ağrısı vardı ve hala tesis bünyesinde fizik tedavi egzersiz tedavisi. Kendi kas "korse" yapar yapay "yedekleme" omurga için gereksiz.

Bazen, çekmek için ağrı krizi, hastaların başvurmak almak için, anti-enflamatuar ve ağrı kesici ilaçlar. Çok güçlü ağrı daha etkili olarak kas içi enjeksiyon. Genellikle reçete analjezikler ve non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar . Anti-inflamatuar steroid olmayan yollarla kötüye de değmez. Kontrendikasyonlar kendi kullanımı için gastrik ülser ve 12 duodenal ülser bozulma aşamasındadır, ifade insan karaciğer. Komplikasyonları önlemek için, almak gerekir, sadece tek bir ilacın kısa kurslar 5-7 gün, ön alıp, onun bireysel özelliklerine göre organizma.

Yaşlılarda (65 yaş üstü) arteriyel hipertansiyon, kalp yetmezliği veya peptik ülser, steroid olmayan ilaçlar için daha iyi yerine sözde inhibitörleri siklooksijenaz-2. Bu ilaç hemen hemen hiç tahriş, mide-bağırsak yolu yok diğer yan etkileri. İyi bir ders üstlenmek enjeksiyon vitamin, özellikle grup.

10.08.2018