Bel ağrıları: nedenleri, tedavi

Ağrı lomber omurga ve bitişik alanlarda rahatsız olabilir, hasta günün herhangi bir saatinde, ayakta, otururken, yatarken ya da hareket halindeyken, efor veya istirahatte. Belirti bu çok özel bir şey var oluşabilir ve bu kadar büyük miktarda bir durumda, özel bir dikkat gerektirir ilk etapta taraftan hasta: hemen bir doktora başvurun.

Hangi doktora başvurabilir?

İstatistiklere göre, %25 hasta tedavi arayışına tam olarak ortaya çıkması ile ilgili olarak ağrı lomber bölgede. 8 10 Dünya nüfusunun deneyimli ağrı, sırt ağrısı, en azından 1 kez hayatında. Ayrıca, en sık muzdarip bu belirtiler kişinin çalışma çağındaki çocuk, biraz daha az – kişi emeklilik yaşı ve daha nadiren, gençler (çeşitli kaynaklara göre, 8 ila 40% Rusya).

Dahiliyeci, nörolog, romatolog

İlk doktorlar, kime hitap hastaların çoğu ağrı alt sırt, olacak bir terapist ve bir nörolog. İşte gençlerin travma ile yakın geçmişte, giderek bir uzman.

Ve teşhis, ve tedavi taktikleri, bu profesyonellerin değişir. Genellikle terapist yönlendirir hastanın bir nörolog, nörolog tanımlar «kendi» teşhis ve reçete tedavi. Uzman daha sık çalışır «ayrı ayrı» ve kullanmanın yanı sıra, steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar, uygular yöntemleri, manuel terapi ve физиолечение. En önemlisi hastanın kaybolmak için değil bu durum, yer almak için değil sözler anlık şifa çalıştırdığınızda, resepsiyonlar, çare değil, onunla yeniden bir durumda başarısızlık ya da daha kötüsü, çabaları bir arka plan üzerinde böyle bir ağrı tedavisi.

Tedavisinde konservatif, yani ilaç, anlaşılmalıdır tedavi dört hafta içinde sonuç olmadan - bir tespit için revizyon tanı, tedavi revmatologu değil, yapmak için tekrarlanan derslerde tedavi. Nadir bir durum, ne zaman bir hasta şikayeti ile alt sırt ağrısı alır semptomatik (yani sadece ağrı kesici) bir tedavi için belli bir şablon şeması, arıtma olmadan gerçek nedenleri bu ağrı.

Nedenleri bel ağrısı

Ana ağrısı nedenleri bel bölgesi bu

 • değişiklikler spinal yapılar, genellikle, yaş (onlar dejeneratif), bel ağrısı, omurga, çeşitli hernisi intervertebral disk veya yetersiz çalışma kas kompleksi. Bu tür ağrı olarak adlandırılır birincil yani doğrudan ilişkili omurga ile;
 • patolojik değişiklikler organları bulunan bir yanında acı bir alandır, ama doğrudan omurga ile ilgili (örneğin, hastalık iç organlar, deri). Bu kategoride aynı nedenler dahil, eklem iltihabı, travma, endokrin bozukluklar (örneğin, diyabet), - kısacası, ne uygun değil resim «doğal yaşa bağlı değişiklikler» omurga. Bu tür ağrı olarak adlandırılan ikincil.
ağrı-bel ağrısı

Muayene doktor muayenehanesinde

Ağrı hissi, şiddetli hareketlilik veya aşırı ağrılı kas gerginliği arasındaki bölümünde alt kaburga ve kalça alındı etiketleme terim «lyumbalgiya». Eğer belirtilen belirtiler align bacak ağrısı, bu durum denir lyumbalgiya.

İlk etapta önemli olan keskinliği ağrı, yani zamanaşımı, onun oluşumu. Acı reçete ila 12 hafta (3 ay) olarak adlandırılan akut, daha 12 hafta – kronik. Kronik ağrı sendromu ile oluşabilir exacerbations ve dönemleri geliştirmek.

İlke olarak, nasıl bir ağrı hissedilir. Bu anlamda ya da belli bir noktaya, ya da yayılma («projeksiyon», «иррадиация») ağrısı ilerledikçe, sinir, uyluk, kalça, diz eklemi, ayak, ya da bulanık, «aptal» ağrı. Anlamak için gerekli, sınırlı hareket, omurga anlarda ortaya ağrı veya hareket беспрепятственные (bu bir işaret olabilir bir mekanik hasara, örneğin, kırık vertebra). Ne anlar, bir ağrı? Çıkar mı o eforla veya istirahat sırasında ve gece uyku? Olumlu cevap son soru genel bir «kırmızı bayrak» için uzman ve düşündürücüdür hakkında tanısında inflamatuar hastalıklar, omurga hastada (onlar üzerinde duralım biraz sonra). Eğer ağrı artar baş hareketi, yürüme, atlama, konuşma büyük olasılıkla hakkında sözde projeksiyon ağrısı, sebep olduğu hasar, sinir yapıları (en sık siyatik).

Bel ağrısı, omurga, ya da spondilez – durumu olduğu görülmektedir sızdırmazlık ve deformasyon vertebra görünümü ile küçük kemik yüzeyler, benzer sivri, kenarları vertebra. Uzun bir süre oldu kabul spondilez sonucu doğal akış dejeneratif süreçleri, vücudun yaşlanma. Ancak kesin olarak kanıtlanmış değil, sadece yaş nedeni olabilir dejeneratif disk hastalığı. Hareketsiz yaşam tarzı, aşırı yük, lomber omurga, uzun süreli bir iş için bir bilgisayar veya uzun süreli sürüş (örneğin, meslek şoför-kamyon şoförü) katkıda dejeneratif disk hastalığı, hatta genç insanlar. Etkisi altında, tüm bu faktörlerin intervertebral disk-tamponlar daha ince hale ve sinir kökleri gitmek omurilik tamir ediliyor выросшими краевыми sivri bir kemik. Sürekli bir sıkıntı, bu kökü ve ağrıya neden olur. Latince sport denir radix, bu nedenle bu iltihap aramak için kabul edilen radikulit.

Sözde inflamatuar hastalıklar, omurga ilgi alanı romatoloji. Bu gizemli hastalık «irin» birkaç yıl başlayan, çoğunlukla genç yaşta ve isabet çoğunlukla erkekler ve выливаясь sonunda obezdvizhennost' ı invalidizatsiyu hasta. Bu gruptaki hastalar genellikle «acı son» ve gece ağrısı ve sabah tutukluğu, sırt ağrısı, ve halsizlik, ve büyüyen bir azalma. Ne yazık ki, maçta ilk hastalık belirtileri ayarlama doğru tanı ortalama geçer yaklaşık yedi yıl. Bu süre değişikliği omurga olabilir, geri dönüşü olmayan ve fonksiyonel (motor) etkinlik – düşük. Omurga sabit olur, şekil değiştirir, görünür bir kambur. Karşılaşılan bu durum o kadar sık değil, osteokondrozis, örneğin, ama tedavi maliyeti ve toplam süre sakatlık tür hastalarda orantısız daha yüksek.

Eğer ek olarak sırt ağrısı hasta diyor eklem iltihabı (en sık olarak, söz konusu diz eklem ağrısı, eklem fırça veya stop), ağrısı, kalça, dengesiz bir sandalye ile sıradışı kirlilikler, görme veya ağrı gözünde, bu da bir bahane acilen uzmana yönlendirmeli yürütmek için özel bir ek olarak değerlendirilmesi ve özel durumlar hastalık grubu spondiloartritov (örneğin, seronegative spondylitis veya Crohn hastalığı).

Vardır hastalık tezahür ağrı alt sırt ve tamamen etkilenen позвоночными veya sinir yapıları. Böyle bir hastalık – myofascial ağrı sendromu. Hastalar (genellikle genç hasta) işaret uzun süre maruz rahatsız bir pozisyonda veya fiziksel aşırı bir önceki kalkınma ağrısı. Bir doktor muayene kayda değer keskin bir acı üzerine basıldığında belirli noktalarda bulunan yaklaşık omurga. Bu durum önemli ölçüde azaltır ve hastanın yaşam kalitesi, ancak küçük değişiklikler kas dokusu (yerel aşırı) bir tehlike ne de bir sinir kökü, ne de iç organları. Genellikle, tedavi etkisi ulaşmak için yönetir kullanarak hedef kas gevşetici, düşük doz steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar, yerel bir enjeksiyon (iğne) «ağrılı nokta» steroid anti-inflamatuar ilaç.

Muayene

Kabul edilir, eğer hastanın şikayetleri bel ağrısı vardır «alarm işareti» (aşağı bakın) ise, ek inceleme ihtiyacı olmayan, ve tedavi yapılabilir bir terapist olmadan analizler ve hatta radyografi. Ancak, uygulamada gösterdiği gibi, hemen hemen herhangi bir hasta gibi «işaretler» tespit edilebilir, yani, bir ihtiyaç vardır kan bağışı en az bir ortak (ve daha iyi – daha ve deney) analizi, x-ışınları gerçekleştirmek, lomber, iki görüntülendi (ideal – «nöbet» pelvis kemikleri).

 • - Kan testleri ortaya çıkarabilir artmış eritrosit sedimantasyon hızı (ESH), inflamasyon göstergesidir, belki de immün kökenli, ya da enfeksiyon. Artan düzeyde lökosit de diyor hakkında bir enfeksiyon veya inflamasyon, şiddetli anemi, olası bir tümör varsa, işlem.
 • - İdrar tahlili kiralık şüpheli böbrek hastalığı. Ağrı bel bölgesinde bu periyodik, sık sık «yayılan» yukarı, alt kaburga. Değişiklik olduğunda idrar analizi harcamak, böbrek ULTRASONU, ve daha fazla taktik ayrıntılı olarak tartışılan bir terapist ya da bir üroloji.
 • - Radyografi – en ucuz, enstrümantal anketler, bu seçim yöntemi bir teşhis girebilirsiniz bu durumda. Röntgende görülebilir ihlal yapıları omurga, vertebra eklem iltihabı belirtileri, dolaylı özellikli konumunu belirlemek için sinir sıkıştırma. «Şeffaflık» vertebra grafisi yönetecek düşünce osteoporoz hakkında (kırılganlık), kemik iskelet. Bilindiği gibi, zemin osteoporoz en sık böyle bir komplikasyon olarak vertebra kırığı. Eğer bir kırık, ne yazık ki, gerçekleşti, bu da görüldüğü grafisi. Bu çalışma yöntemi çok büyük, ama eğer bir patoloji bulunamadı açıklamak gerekir, ne kadar ciddi bir hasar değil, bir ihtiyacı olup olmadığını hasta operasyonel müdahale omurga. Bunun için zaten gerekli daha hassas bir çalışma – послойное (tomografi). İki türü vardır tomografi – bilgisayarlı x-ray ve manyetik rezonans.
 • - Bilgisayarlı tomografi (BT). Anket yöntemi, izin, kelimenin tam anlamıyla içine omurga. Tüm kemik yapıları, görülemez konvansiyonel radyografi, tomogram olacak mükemmel görünür. Gerekirse kullanarak, elde edilen verilerin ve özel bir bilgisayar programı yeniden 3D modeli herhangi bir faiz yapısı.
 • - Manyetik rezonans görüntüleme (MRG). Değil x-ray araştırma yöntemi. Farklı bilgisayarlı tomografi de ne verir doktor, daha dikkatli durumu değerlendirmek «yumuşak» spinal yapılar (BT iyi görünür sadece kemik elemanları): omurilik, beyin kökü. Daha ayrıntılı olarak bu muayenede görülen vertebral fıtığı, değişiklikler, kan damarları ve kas. Genellikle bu için uzmanı MR kalır son sözü bir tanı bulma ve tanımı, daha fazla taktik.

Belirtileri, dikkat etmelidir

İkincil sırt ağrısı, yani olmaması nedeniyle остеохондрозом – rahatsız edici belirti de düşündüren en kısa sürede bir arama başlatmak altta yatan hastalık süreci neden olan ağrı. Kısaca üzerinde durmak belirtileri gösterebilir olası ikincil (yani ilgili değil, doğrudan omurga) ağrı doğası ve talep artan uyanıklığı, bir doktor ve bir hasta:

 • hızlı ani kaybı, vücut kitle indeksi (olabilir şüpheli tümör);
 • böbrek ve mesane enfeksiyonları (bu durumda ağrı belirtisi olabilir pyelonephritis);
 • artan ağrı, istirahat veya uyku bir geceden sonra (bu belirti özellikle ilgilendiren, romatoloji, belki tanıdık gelişen ankilozan Spondilit);
 • artan vücut ısısı;
 • kan glikoz değişiklikler (artmış kan pıhtılaşması tespit çalıştırdığınızda coagulogram düzeyinin, beyaz kan hücreleri veya düşüş, hemoglobin, hem de artan ESR (eritrosit sedimantasyon hızı) genel olarak analiz düzeyinde artış, c-reaktif protein analiz);
 • belirlenen tanı «osteoporoz», ya da ilaç alarak, yavaş kalsiyum miktarı kemik;
 • yaş 50 yaş (osteoporoz riskinin kadınlarda menopoz) veya daha az 20 yıl, özellikle genç;
 • başvuru travma, ne olursa olsun onu zamanaşımı (örneğin, düşme yüksekliği 2 metre, ve yaşlılar için anlamlı bir travma zaten bırak kendi vücut);
 • belirtileri ciddi nörolojik sapmalar (duyarlılık ihlali, cilt, idrar ya da dışkılama, genellikle bir göstergesidir derin vakalarda omurilik);
 • verimsizlik «rutin» tedavisi 4 hafta boyunca.
ağrı

Aktif olarak tutmak ve hareketlilik

Yaygın bir hata – uyum yatak istirahati akut bel ağrısı. Hareket bu patoloji kas-iskelet sistemi değil, sadece gerekir, gerekir! Tüm durumlarda, buna sıkıştırma radicular sendromu (bu tanı koyacaktır nörolog) bulmak için yatay pozisyonda artar ve tedavi maliyeti ve bağımlılık sürede iyileşme. Evet ve radicular sendromu toplam süre yatak istirahati olmamalıdır fazla iki gün.

İltihabi hastalıkları, omurga ve sakroiliak eklemlerin fiziksel aktivite – mücadele birincil aracı ile ilerleyen engelli. Hatırlayın, belirtilen bir grup hastalık vardır yavaş yavaş, ilerleyici hava ve egzersizler, bakım ve esneklik gelişimi ve güçlendirilmesi kas «korse» omurga olarak kabul edilebilir, aynı etkili bir tedavi yöntemi olarak özel bir tedavi, anti-inflamatuar ilaçlar farklı gruplar, ücret uzmanları.

04.08.2018