sırt ağrıları için tedavi

İstendiğinde sırt ağrısı hemen ortaya çıkar düşüncesi radikülit. Aslında neden дискомфортных hissi bel ağrısı olabilir hatta patoloji gastrointestinal sistem. Bu nedenle, daha önce hazırlanması terapötik şema doktorlar dikkatle incelenir, hasta. Ne zaman sırt ağrısı ve lomber bölgede daha tedavi patoloji, çözmek sadece bir nörolog. Genellikle düğün tedavisi bağlanan doktorlar dar uzmanlık - gastroenterolog, endokrinolog, onkolog, jinekolog, ürolog. Bağlı olarak tanı konmuş hastalıklar için daha fazla tedavi yapılır, evde veya hastanede.

Tedavi bel ağrısı

Temel tedavi ilkeleri

Ağrı etkileyen lomber vertebral kolon, giyebilir resim, aching hava ya da kendini güçlü ve keskin ataklar. Eğer muayenede hastanın bulunamadı patoloji organları ve diğer sistemleri yaşam, tedavi şeması dahil, aşağıdaki faaliyetler:

 • alımı farmakolojik ilaçlar ödem ve inflamatuar süreçlerin ortadan ağrısı, kurtarma, hasarlı kemik ve eklem doku;
 • taşıyan fizik tedavi prosedürleri hızlandırmak için rejenerasyon omurga ve iskelet kasları;
 • tesis bünyesinde fizik tedavi egzersiz ya da jimnastik.

Ani ve şiddetli ağrı, hareketi kısıtlayan, hastalara reçete için kas içi enjeksiyon. Genellikle, bu durumda, yalnızca hastanede yatan hasta. Hastanın iyileşme sonra taburcu iyileşme için evde.

Doğru tedavi yaklaşımı

Temel nedeni bel ağrısı - yıkıcı-dejeneratif hasar vertebra veya oluşan intervertebral fıtık. ... Başarılı ne de gerçekleştirildi tedavisi, doktorlar, hastalar ortadan kaldırmak için normal bir yaşam tarzı which provoked patoloji faktör. Aksi takdirde hastalık geri döner bir süre sonra ya geçer kronik formu, tehlikeli, kendi nüks.

Sık sık bel soğukluğu değiştirin aktif spor yapmak, temiz havada yürüyüşler

Başlangıç tedavi akut veya pulling bel ağrısı ile takip uygun yatak istirahati. Ne zaman bir patoloji neden olur inflamatuar bir süreç, hatta küçük bir hareket aktivitesi katkıda yaymak. Neuropathologists için tavsiye edilir satın almak için ortopedik yastık ve yatak. Onlar yükünü azaltmak için hasta sırt önlemek için sıkıştırma ve sıkışması, kas ve sinir kökü. Veremiyorsanız, satın almak için özel cihazlar gerekir seçmek için, uyku için yatak ve yastık orta sertlikte.

Hızlandırmak için iyileşme sürecinde takip tedavi sopa gibi doktor önerileri:

 • önlemek için herhangi bir fiziksel aktivite ve aktif spor pratik. Rehabilitasyon aşamasında kullanabilirsiniz yoga, yüzme ya da sadece uzun bir süre açık havada yürüyüş;
 • hariç diyet beslenme, yağlı ve kızarmış gıdalar. Onlar olumsuz etkileyen bir durum, kan damarlarının içinde bulunan lomber omurga, katkıda birikimi zararlı kolesterol. Beslenme eksikliği ve biyolojik olarak aktif maddelerin nedenlerinden biri kırık kemik doku;
 • içmeyin ve sigara içmeyin. Eğer bu işe yaramazsa aşmak için zararlı bir bağımlılık sayılmaz, en azından bir süre için tedavi onun hakkında unutmak. Zehirli katran, nikotin, etanol olumsuz etkiler damar, arter, ve kılcal damarları, yavaşlatmak, geri kemik, eklem ve cartilaginous kumaşlar, kadın ve erkek.

Kurtarma hızlandırmak için yardımcı alımı, b-kompleksleri, vitaminler ve iz elementler. Bazı içeren, yüksek miktarda kalsiyum, ama bu tür ilaçlar alabilir sadece bir doktor tarafından reçete.

Farmakolojik ilaçlar

Etkili olmasına rağmen halk ilaçları ve fizik tedavi prosedürleri, güçlü sırt ağrısı yeteneğine sahip, hızlı bir şekilde ortadan kaldırmak için sadece eczaneden alınan ilaçlardır. Eğer duygularını ifade içinde, yardımcı ders alarak kapsül, draje ve tablet. Ve yoğun ağrı neurologists tayin durumu hafifletmek için hastaya intravenöz ve intramüsküler enjeksiyon. Birçok tedavi etmek için kullanılan ilaçlar bel, sergilemek ciddi yan etkileri var bir sürü kontrendikasyonları. Olumsuz sonuçları önlemek için izin sıkı uyum, doktorlar ' ameliyatlar ağlar, öneriler, ile ilgili kullanılan dozaj ve süresi, ders kabul.

Fizyoterapi tedavisi

Çoğu bu tür faaliyetlerinin atanmaz hastalar ağrısı olan kişilerin, akut enflamatuar bir süreçtir. Prosedürlere başlamadan sonra ödem farmakolojik ilaçlar. Fizik tedavi için kullanılan normalleştirme doku paylaşımı, doku rejenerasyonu, uyarıları daha fazla dejeneratif değişiklikler lomber vertebral kolon. İle hangi физиотерапевтической tedaviler sırt ağrısı kurtulmak:

 • elektroforez. Fizik tedavi manipülasyon sağlamak için tasarlanmış, hızlı teslimat ilaçlar (NSAİİ, ilaçlar, anestezikler, chondroprotectors) bozuk alanları bel. Süreci elektroforez sırtında hastanın tamamında pamuk bezlerden, sualtındaki ilaç çözüm. Yukarıdan dayatılan özel plakalar, üzerinden atlanır akımı. Etkisi altında elektrik darbeleri moleküller ve kimyasal maddelerin hızlı bir şekilde nüfuz alanı iltihabı;
 • ultrasonik tedavi. Salınım ultrasonik dalgalar kan dolaşımını uyarır bel. Hasarlı doku nüfuz başlar besin ve biyoaktif maddeler de moleküler oksijen. Tuttuktan sonra 5-10 tedaviler hastanın ağrı kaybolur sonucu, spazm giderici, kas ve artan metabolizması;
 • lazer terapi. Lazer polarize ışık tedavisinde uygulanan yıkıcı değişiklikler lomber intervertebral disklerde. Etkisi altında kızılötesi radyasyon geri kan akımı eklem ve cartilaginous doku, normal metabolizma. Physiotherapy çıkarılması teşvik vertebral kolon toksinler, toksinler, son ürün inflamatuar süreci;
 • magnetoterapi. İşlem sırasında hasta üzerinde etkisi dalga manyetik alan uyarımı kan dolaşımı bozuk dokulardaki.
Elektroforez atanan hastaların tedavisinde bel ağrısı ve ödem, inflamatuar bir süreç

Fizik tedavi manipülasyon atanır ödem için daha fazla zarar lomber vertebra ve yayılmasını önlemek iltihabı, sağlıklı doku. Sonucu olur kaybolması ağrı ve geri yükleme, tam hareket açıklığı.

Tedavi için şiddetli ağrı verebilir, bacak, kol, kuyruk sokumu, physiotherapy bir araya kabulü ile farmakolojik ilaçlar. Ve rehabilitasyon dönemi sırasında veya remisyon kronik omurga patolojileri hastalar için önerilen çamur banyoları, maden suyu, klasik ve doğru bir masaj, akupunktur.

Yemek tarifleri halk şifacılar

Tedavisi için bel ağrısı halk şifacılar tavsiye bol sıvı içmek. Saf su, çay, papatya ve kuşburnu, kompostolar, meyveler ve meyve boyunca hızlı bir şekilde getirmek için omurga nihai ürünler, enflamasyon, toksinler. Olarak bol içme ve halk hekimliğinde kullanılan infüzyon ve decoctions şifalı otlar. Yararlı bitkiler içeren biyolojik olarak aktif maddeler ile anti-enflamatuar, analgesic ve antiseptik özellikleri vardır.

Mümkün olduğunca sırt ağrısı tedavisi şifalı balon:

 • bir termos içine dökün, 3 yemek kaşığı. yemek kaşığı cranberries yaprak, otu, kadife çiçeği, kaynar su bir litre dökün ve ısrar, yaklaşık bir saat. Drenaj, içme kokulu infüzyon yerine kahve ve çay;
 • bir emaye veya cam bir kaba yerleştirin ve avuç kurutulmuş meyveler, kuşburnu, yaban mersini, ardıç dökün, 2 litre sıcak su. Томить su banyosunda 30-40 dakika, drenaj ve içme 0,5 bardak infüzyon, her yemekten önce.

Sırt ağrısı ortadan kaldırmak kompres veya merhem doğal ürünler. Pişirmek için nasıl bir ilaç:

 1. Eritmek için bir su banyosunda 3 yemek kaşığı doğal bal, serin ve karışımı, 2 yemek kaşığı alkol, eczacılık.
 2. Karışımı yavaşça girin 100 ml vazelin ve ovmak hasarlı bölgeleri bel.

Böyle bir aracı tarafından kullanılan ve şifa kompres bel ağrısı. Bu karışım için değil ovmak, ve dağıtmak için ince bir tabaka halinde cilt üzerinde. Yukarıdan atılması gerek plastik film ve daha sonra обмотаться sıcak bir eşarp. Tedavi süresi 3-4 saat.

Tedavi bel ağrısı genellikle geçer evde. Sadece bir saptama çalışmaları, akut enflamatuar süreç hasta госпитализируется hastane. Nedenine bağlı olarak patoloji tedavisi sürüyor iki haftadan birkaç aya kadar. Ama tabi doktor önerileri önemli ölçüde hızlandırılmış iyileşme kanıtladığı yorumları cured hastalar.

İnfüzyon şifalı otlar yürekli insan bel ağrısı, detoks omurga toksinler ve toksinler
03.08.2018