Nedenleri bel ağrısı

Bel ağrısı ile ortaya çıkan, oldukça sık ve belirgin farklı koşullar.

Genellikle hastaların doktora ve soruyor: eğer bel ağrısı, ne olabilir, ne gelişen şiddetli ağrı.

Bel ağrısı ve lomber bölgede gelişebilir sırasında çeşitli patolojiler ve omurga ve iç organları. Ayrıca tekrarlayan ağrı gelişir kişilerde sistemik hastalıklar. Yerelleştirme böyle acı farklı olabilir: birçok kişi şikayetçi daha fazla ağrıyor sağ veya sol tarafından, daha düşük veya daha yüksek bel ve sormak, bu alanda yer almaktadır. Sık sık böyle bir durum gelişir hamilelik, ve bu belki de ve erken ve geç dönem. Eğer ağrı akut, ayrıca sıcaklık, mutlaka neden acil yardım.

Eğer notları sürekli ağrı, sıcaklık yok, o zaman nedenini anlamak için bu olay yardımcı olacak uzman bir. Başlangıçta başvurmalısınız, bir terapiste değerlendirecek hastanın durumu ve isteyecektir, hangi uzmanlara başvurmak gerekir daha.

Öğrenmek için omurga ağrısı, ya da neden böyle bir durum da gerekir geçirmek için bir dizi çalışmalar arasında ULTRASON, MR, vb.

Sırt ağrısı nedenleri bel bölgesinde

Nedenleri bel ağrısı

Eğer bir sırt ağrısı ve lomber bölgede, bu olayın nedenleri en sık gelişimine bağlı bel ağrısı ve sciatica. Bu durum sonucu lezyon lomber omurga dejeneratif disk hastalığı. Ayrıca bu tür ağrı ile ilişkili olabilir intervertebral грыжами ve protrusions. Acıyor, eğer kaymıştır omur. Olabilir mi sıcaklığı остеохондрозе bağlıdır ve bu durum bir kadın, ancak bu durumda hemen doktora gitmek.

Eğer geliştirmek için sürekli sırt ağrısı nedenleri kadınlar ve erkekler ile ilişkili olabilir tahriş sinirler spinal kolon, tahriş ya da şişme, kas ve bağ. Yanıt soru, neden hasta bel ağrısı oluşabilir ve hastada gelişen belirli bir hastalık iç organlar ve ağrı bu verir, bel bölgesi. Böyle bir durumda ağrı hissedebilirsiniz, aşağıda ve yukarıda, sol, sağ.

Eğer söz konusu neden ağrıyor bel kadınlarda neden olabilir pyelonephritis, cystitis, urolithiasis. Bazen nedenleri, ne bel ağrısı kadınlarda, ile ilgili hastalıklar, genitoüriner sistem, özellikle iltihabı ile rahim ekleri. Ama olsa bile bel bölgesinde zaman zaman pobalivayet ve ağlıyor, bu olayın nedenleri mutlaka bir uzman bulmak.

Neden ağrıyor rahim, erkeklerde de bağlıdır hastalık mutlaka teşhis etmek gerekir. Eğer kendini bel ağrısı, erkeklerde, nedenleri, hastalığı ile bağlantılı olabilir prostat kanseri.

Buna ek olarak, bir olasılık da, ağrı lomber gelişebilir ve bir sorun yüzünden bağırsak da ağrı olabilir irradiate zaman hayran hafif.

Ama neden ne gelişti şiddetli bel ağrısı, nedenleri ve bu tür olayları anlamaya gerek hemen ve yeterli tedavi sağlamak.

Göre istatistik, %60 nüfuslu şehirler, gelişmiş ülkelerde zaman zaman şikayet belim ağrıyor. Bu olayın nedenleri ile ilgili patolojiler omurga. Çoğu durumda, bu tür bir ihlali şikayet insanlar, yaşları 30 ila 60 yıl.

Olguların %60'ında ağrı - sonuç olarak dejeneratif disk hastalığı, ne zaman olur yenilgi bir kökü ilk sakral, 4, 5 lomber vertebra. Bu olgu denir monoradical sendromu. Ne zaman iki kökü gelişir biradicular sendromu (yaklaşık %33 hasta). Yenilgi üç kökü denir triradical sendromu, bu nadiren teşhis edilir.

Ağrıları

Ağrıları

Ağrı sırt - bu non-spesifik belirti ve nedenleri çok çeşitli olabilir. Bazen çok farklı omurgada ağrı bel ağrısı. Ve aynı zamanda, nasıl bir baş ağrısı omurga bel - ağır veya kendini pulling ağrı şiddeti, - belirlenir ve neden böyle bir durum. Anlamak da önemli olduğu ortaya çıkmaktadır ağrısı - üst veya alt omurga; gelişen bu periyodik veya sürekli.

Nedenleri akut ağrı:

 • osteokondrozis;
 • протрузия intervertebral disk;
 • spondilit;
 • akut intervertebral fıtık;
 • spinal epiduritis;
 • omurga kırıkları;
 • germe akut formda;
 • patoloji kalça eklemi;
 • siyatik, lumbago;
 • bozuklukları spinal dolaşımı akut formda;
 • akut piyelonefrit;
 • akut apandisit - atipik boyunca;
 • barsak tıkanıklığı.

Kronik ağrı nedenleri:

 • ankilozan Spondilit;
 • deforming spondylosis;
 • ürolitiyazis;
 • osteomiyelit;
 • skolyoz;
 • osteoporoz, osteomalacia;
 • bir omurilik tümörü, retroperitoneal alan, vertebra - birincil, metastaz;
 • lezyonlar vertebra ve intervertebral disk bulaşıcı karakteri (brusella,epidural apse, tüberküloz);
 • iltihap неинфекционного karakter sendromu (Reuters, romatoid artrit, ankilozan spondilit);
 • böbrek tümörü.

Nedenleri irradiating ağrı:

 • hastalık mide, duodenum, pankreas, safra kesesi;
 • ateroskleroz abdominal kısmının aort ve aort dallarının;
 • hastalık pelvik;
 • kadın hastalığı iltihabı uzantıları rahim kanseri, rahim kanseri, endometriozis, cinsel yolla bulaşan bir hastalık;
 • erkek hastalığı - prostat kanseri, prostatit;
 • böbrek hastalığı - böbrek taşı, renal kolik;
 • hastalık bağırsak ülseratif kolit, iltihaplı divertikül, nonspesifik bir tümör bağırsak;
 • aort anevrizması peeling.

Neden tezahür sırt ağrısı yukarıda bel?

Neden tezahür sırt ağrısı, yüksek bel

Eğer ağrı daha yüksek sırt kenarlarında, mümkündür ki, söz konusu hastalıkları, karaciğer, karaciğer yetmezliği, hepatit, sonuçlara alımı toksik ilaçlar sonucunda, boğaz, karaciğer. Genellikle, bu durumda, sırt ağrısı, sağda, yukarıda bel - üst kadranda.

Neden acıyor sol ve sağ yukarıda bel? Büyük olasılıkla, bu durumda gelişen akut böbrek hastalığı. Sık sık поликистозе, pyelonephritis kronik formda, neoplasms böbrek işaretlenmiştir içinde belirgin belirtiler. Sonuçta, kırpma, böbrek kapsül yavaş yavaş gerçekleşir. Belirlemek için nasıl, ne ağrısı - böbrek ya da bel? Tam olarak bu soruyu cevaplamak için sadece tuttuktan sonra tam bir teşhis.

Eğer akut pyelonephritis gelişen ödem, veya hastanın kilitli üreter, ağrı yoğun, ama donuk, sık sık aching. Ama böyle bir hissi tezahür sürekli, uzun süre, sık sık vermek göbek, göbek. Ayrıca rahatsızlık ve ağrı hissi ortaya çıkabilmektedir üst kadranda, sol veya sağ.

Kronik rahatsızlıkları olan böbrek ağrısı bazen nedeniyle bazı ilaçlar. Ne zaman tedavi eder, bu duygu geçer.

Bazen geliştirir, kas ağrısı, bir tezahür değil, sadece bel, aynı zamanda alan, sternum ve ark. Bu durumda kesin teşhis koymak.

Ağrı, aşağıda bel

pulling ve aching bel ağrısı aşağıda gelişen bir dizi omurga hastalıkları. Ayrıca, kadınlarda da ağrıyan bel bölgesinde, adet dönemi. Bu durumda hasta karın ve sırt aynı anda. Ayrıca, bu belirti ortaya hastalıklarında, cinsel bölge (adnexitis, salpingo-oophoritis, oophoritis), pelvik periton. Bazen acıyor ve ağlıyor spin aşağıda, ne zaman, neden, bağırsak ve iltihaplı bir apendiks. O değil eğilimindedir azalır ve yatarken.

Erkeklerde aching veya ani bel ağrısı gelişebilir hastalıklarında, prostat.

Keskin bir ağrı, alt sırt mümkündür hastalıkları, mesane. Öğrenmek için kesin bir tanı için yardımcı bir doktor.

Ağrı, sağ ve sol

Ağrı, sağ ve sol

Eğer yara bel sağ ve sol aynı anda gösterebilir gelişimi, hepatit, pyelonephritis, kolesistit. Bel ağrısı sağ tarafta da kendini iltihabı rahim ekleri, prostat. Ağrı sağ arka bölgesinde hypochondrium gelişebilir zaman, pleurisy, pnömoni. Eğer ağrı irradiating ve hafif yüksek veya düşük bel sağ tarafında, muhtemel atypıcal apandisit ve barsak tıkanıklığı. Genel olarak, nedenleri ağrı ve lomber bölgede sağ ve sol alt ile ilgili olabilir, farklı hastalıklar, omurga ve iç organları.

Ağrı kalçanın sağ kadınlarda oluşur gibi остеохондрозе ve bozuksa, bağ ve kas bu alanda.

Bu nedenle, eğer bel ağrısı sağ veya sol, şüpheli geliştirmek gibi rahatsızlıkları:

Omurga hastalıkları

Eğer bir sırt ağrısı ve lomber bölgede solda, neden böyle bir durum ile ilişkili olabilir edinsel hastalıklar - tümörler, dejeneratif patolojiler, iltihabi süreçleri. De hoş olmayan bir duygu sağ ve sol alt arka ile ilgili olabilir yaralanmalar travmatik bir karakter, intervertebral грыжами. Bel ağrısı solda yukarıda ve aşağıda muhtemel ve konjenital patolojiler - spondylosis, sacralization, spondylolisthesis, lubalization.

Hastalık iç organları

Sağ ve sol tarafı ağrıyor hastalıkları pelvik organları (mesane, parametrik lif, rahim ve epididim, prostat bezi). Bazen çok ağrıyor belim bir patoloji bağırsak ve böbrek. Belirtileri bağırsak iltihabı, kadın ve erkeklerde ortaya çıkabilir şiddetli ağrı bu alanda.

Hastalık NS lumbar-sacral bölümü

Alanında sakrum ağrısı, tecelli halinde aşağıdaki sorunlar: sıkıştırma kökü, nörolojik hastalık (nevrit, siyatik, nevrasteni, histeri), düzensiz metabolizma, diyabet, gut ve diğerleri.

Ağrı lumbago ve siyatik sinir sıkışma

Eğer çeker, bel, bunun nedenleri ile ilişkili olabilir jamming siyatik sinir. Sıkışma durumunda veya iltihap, siyatik sinir, hem de radikülit ağrı, bağımlılıktır. Hasta bazen hissediyor, sırt ağrısı, huzur içinde ve hareket halinde, bazen sırt ağrısı, kolit, alev, yanıyor, yanıyor. Belki de uyuşukluk hissi. Bu ağrı hissi olabilir gibi hafif ve çok güçlü, нестерпимыми.

Siyatik sinir - en uzun vücutta. Bu sıkışma ağrı ortaya bir yandan. Tam olarak nerede bağlıdır ve hastanın cinsiyeti: genellikle sağda kızlar solda erkekler. Sık sık duygu keskin lumbago görünür, ne zaman uyanacaksın, yüzüstü pozisyon, ne zaman dikildiğini ve karşılığında bir vücut pozisyonu. En acı iltihabı bu sinirin altında yer diz de nerede duruyor kemik aşağıda kalça. Bazen arka uyluk ve alt bacak kasları görünür nodüller. Böyle bir yumru, özellikle hassas bir dokunma. Bu bir hastalık olabilir, bir zahmet gece ve gündüz.

Lumbago - halk arasında bu hastalık denir radiculitis. Ani sırt ağrısı kendini gösterir sonra güçlü yük, ani bir hareket, uzun süre kalmak, bir duruş veya hypothermia, soğuk algınlığı. Eğer hasta sırt, nöbetler zorluyor alarak böyle bir durum, hangi ağrı azalır. Hangi tedavi yöntemleri atması, daha iyi soran bir doktor. Genellikle masaj için yardımcı olur, aracı ısıtmak için. Ama yine de bir uzman danışmak önemlidir, lumbago göstergesidir ihlalleri lumbar-sacral omurgada.

Bel ağrısı hamilelik

Bel ağrısı hamilelik

Birçok kadın sormak hakkında ne varsa, sırt ağrısı, bel ağrısı, hamilelik döneminde. Anlamak zor, ne zaman kullanmak için değil, birçok ilaç, özellikle antibiyotik ve tedavi daha böyle bir durum.

Neden bir yanma hissi ve ağrı süresi içinde taşıyan bir çocuk ile ilgili, ancak bu süre kadının vücudu, maruz kaldığı aşırı yük. En azından fetal büyüme değişen ağırlık merkezi, ve sık sık anne adaylarına şikayet bel ağrısı, ileri eğik, ve daha sonra sürekli ağrı ve yanma hissi arka alanda. Ayrıca, gebelik sırasında fizyolojik değişiklikler ile işaretlenir, diğer belirtileri - baş ağrısı ve göğüs, saçları dökülüyor.

Gebelik döneminde gerçekleşir gevşeme femoral-крестцовых eklem gibi vücudun hazırlanıyor annelik. Bunun da nedeni gerilim omurga ve sırt ağrısı.

Her kadın bir bebek bekliyor, mutlaka doktorunuza danışın. Bunu yapmak özellikle önemlidir bu durumda, eğer sırt sorunları tespit edildi daha önce. Önemli bir uzmana, faaliyet alanı olan daha geniş, jinekoloji, belirlemek gibi hareket önlemek için olumsuz görüntüler.

En sık gebelikte sırt ağrısı böbrek bölgesinde kadınlarda, daha önce acı остеохондрозом, eğri omurga, kas ağrısı. Ancak, dikkate, ne ağrı, böbrek bölgesinde bu bazen belirtileri hastalıklar iç organları. Yani, ağrı böbrek solda gösterebilir iltihabi süreçleri genitoüriner sistem. Bu nedenle bu gibi belirtileri gebelik döneminde önemlidir, derhal doktorunuza bildiriniz ve muayene. O ne yapılacağını bilir, bir boğaz alt sırt ve algılar neden bu tür olaylar.

Eğer ağrısı siyatik sinir gebelikte uygulanan manuel terapi, özel bir egzersiz. Herhangi bir ilaç reçete sadece bir uzman. Çok önemli doğruluk gerçekleştirmek için doktor tavsiyesi. Sadece bu durumda en aza indirmek için tüm olumsuz görüntüler.

03.08.2018