Sırt ağrısı alanında kaburga arka

Got sırt ağrısı kaburga altında? Bu vesileyle kulaklarını dikmek, çünkü böyle bir belirti gösterebilir birçok hastalıklar. Bu nedenle, ne zaman böyle bir belirti değmez hafife kendi sağlık. Bakalım ayrıntılı olarak – ne neden olabilir, dikkat etmek gerekir.

Anlamaya başlamak için tam olarak nasıl ortaya çıktı ağrı – arka plan üzerinde tam bir fiziksel sağlık ve huzur, sonra ağır fiziksel aktivite, gıda alımı, ya da sıcak elbise ve kuru kalmak vücut.

En yaygın nedenleri, sırt ağrısı kaburga altında

Ağrı kaburga altında görünür olduğunda, pek çok hastalık için farklı sistemler ve insan organları. Sık sık o bir sonucu olabilir yeni bir yaralanma veya ameliyat sonrası komplikasyonlar. Bu nedenle, anlamak için hangi doktora yardım, ihtiyacı doğru belirlemek neden olabilir ne ağrı sendromu.

Neden olabilir:

 • hastalığın gastrointestinal sistem, pankreas, safra kesesi, karaciğer;
 • dalak büyümesi neden olduğu akut ve kronik enfeksiyonlar, bağışıklık bozuklukları, anemiyami ve diğer patolojiler;
 • yaralanma, karaciğer ve/veya dalak;
 • subdiaphragmatic apse;
 • hastalık üriner sistem;
 • bel ağrısı;omurga
 • retroperitoneal hematom;
 • patoloji nöro-endokrin düzenlenmesi.

Kendi kendine test yardımcı tanı

Biraz azaltmak listesi patolojiler olabilir kışkırtmak ağrısı kaburga altında, gerekli imkanlar detaya ortaya çıkan rahatsızlık:

 • Olarak tanımlamak daha doğru lokalizasyonu ağrı sendromu;
 • Yüklemek için doğru yolu ırradiation acı bir nokta var, o yayılır;
 • Gücünü ayarlamak ağrı;
 • Değerlendirmek ağrı – krizi ya da kalıcı, keskin veya künt, стреляющая;
 • Mümkünse, yüklemek faktörler güçlendirmek ağrı – öksürük, hapşırma, derin derin nefes almak, ani hareketler;
 • Belirlemek yoğunluğunu azaltır, ağrı veya tamamen kaldırır, onu – sıcak, soğuk, antispazmodikler, analjezikler, belirli bir vücut pozisyonu;
 • Eğer sırt ağrısı alanında kaburga, yinelenebilir, belirli aralıklarla. Yüklemeye çalışın, ne olduğunu tam olarak ortaya çıkmasına katkıda bulunur ağrı – günün saati, egzersiz, bağ ve gıda alımı ile.

Eklemek gerekir, ne zaman sırtım ağrıyor kaburga altında, önemli bir rol bir saptama çalışmaları var ve diğer işaretler. Bunlar, artan vücut ısısı, ateş, bulantı, kusma.

Dikkatli bir analiz hissi ile birlikte eşlik eden, onların işaretleri dikkate alınarak belirlenen, daha önce hastalık ve tarih öncesi gelişimi ağrı sendromu yardımcı tam olarak belirlemek, hangi uzmana başvurmalısınız.

Ayrıca, ayrıntılı olarak incelendiğinde tüm özellikleri bir acı hissi ve açıklamak için onların doktor, büyük ölçüde ona yardım alınmış kesin bir teşhis.

ağrı-sırt

Olası hastalık

Keman büküm vücut, çok köklü bir değişiklik yaptığı hükümler, ya da ağırlık kaldırma neden olabilir bel ağrısı, lumbago denir. Çok sık bel ağrısı belirtisi olan bu hastalık, siyatik.

Bu ağrı sendromu farklı yoğunluk, karakteristik yayılması kalça ve/veya bacak. Bu durumda siyatik, neden ağrı olarak hipotermi, herhangi bir fiziksel yük. Ve onun kazancı en sık nedeni değişmesi ile vücut pozisyonu eğerek.

Ayrıca, ağrı ve bu alanda vücut olabilir karakteristik bir tezahürü nevralji inflamatuar bir karakter. Böyle bir ihlali yoğunluğu ağrı artacaktır derin nefes alma ve hareket.

Eğer sizi rahatsız eden sol üst kadranda

Birçok seçenek vardır neden olabilir, hasta sırt sol kaburga altında. Genellikle, bu şeyi hastalıklar solunum sistemi bozuklukları çalışma böbrek, остеохондрозом, böbrek hastalığı ve diğer hastalıklar.

Zatürre alt veya orta kısmında, akciğer, bronşit. İle birlikte belirtileri, karakteristik hastalıklar solunum sistemi – öksürük, nefes darlığı, sıcaklık artışı, solunum bozukluğu – uzman danışmalısınız.

Kaburga altında ağrı sol tarafında vücut gösterebilir böbrek hastalıkları. Akut veya kronik formda iltihabı böbrek artar, neden kapsül germe. Böyle bir durumda ataklar çok kalıcı değil, çok güçlü, daha fazla benzeyen, ağırlık hissi, bel bölgesinde.

Krampları gladkomyshechnoy düz kaslar idrar yollarının. Bu durumda, ağrı gibi böbrek ağrısı. O keskin, atak bir karakter verir, kasık bölgesi ve genital. Geri spazmoliticheskimi ilaçlar ve sıcak.

Bir остеохондрозе ağrı olabilir farklı bir karakter. Sık sık hastaları rahatsız eden acı bir duygu, sonra bir gece uykusu veya uzun bir de vücut aynı pozisyonda. Nöbetler olabilir keskin ve стреляющими.

Engelli çalışmalarında böbrek başvurmalıdır pratisyen, belirtileri böbrek taşı hastalığı sık sık ziyaret etmek zorunda cerrah. Tedavi dejeneratif disk hastalığı yapan ortopedi uzmanı ve bir nörolog.

Nadir durumlarda, akut miyokard infarktüsü, eğer yenilgi sadece postero-bazal bölümlerinde, kalp kası, hoş olmayan duygular-ebilmek vermek bir alanı sol kaburga. Miyokard ağrı sendromu ile karakterize bir yanma hissi, yüksek yoğunluklu ve analjezik etkinliği.

Eğer sizi rahatsız eden sağ üst kadranda

Bilindiği gibi, sağ kaburga altında bulunması karaciğer. Buna göre, sorunların büyük bir kısmı bu konumda yapıların bu organdır. Bu nedenle, eğer bir sırt ağrısı sağ kaburga altında – bu bir işaret olabilir karaciğer iltihabı akut ya da kronik bir karakter.

Kenara ihlalleri karaciğer, sağ hypochondrium ağrı ile sorunların bir belirtisi olabilir safra kesesi ve yolları. Özellikle bu tür hastalıkların ortaya çıkması, ağrı aldıktan sonra yağlı ve/veya kızarmış yiyecek.

Eğer ağrı kaburga altında sağ tarafta tamamlanmaktadır belirtileri gibi ağızda acı tat, mide bulantısı, kusma – bu bir işaret pankreatit, yani pankreas hastalıkları.

Ayrıca, ağrı kaburga altında sağ işaret edebilir iltihabı bölümler alt sağ akciğer inflamatuar hastalık-ince bağırsak veya anormallik sağ böbrek.

İlginçtir ki, çok bilinen bir hastalık gibi apandisit başlayabilir bu ağrı bu bölgede yavaş yavaş bir hareket sağ karın kısmı.

Bu nedenle, önce teşhis etmek için kendini şu ya da bu hastalık için çok önemlidir değerlendirmek için bir dizi işaretler. Sadece dikkatli bir şekilde analiz ettikten sonra tüm belirtiler, anlamak nedir doğa krizi.

Dikkate alarak, arasında, yukarıda açıklanan durumları oldukça ciddi patoloji – tedavi edilmelidir, bu baş ağrısı çok dikkatli. Çünkü kendi kendine tedavi analjezikler, yalnızca «maske» sorunu, ama çözmez. Bu nedenle, daha iyi ne yapabilirsiniz bu gibi durumlarda, hemen bir doktora başvurun.

Ağrı sağ yan arka, sırt

ağrı-boku

Ağrı sağ tarafına, ortaya sırt – belirti, bir işaret olabilir çok sayıda dahil olmak üzere birçok hastalığın ve ciddi. Eğer hasta düşecek bir uzmana zamanında, bu-ecek önlemek için ona ölümcül komplikasyonlar ve uygun tedavi almak.

Ne zaman ağrı?

Ağrı sağ tarafında, hissedilen sırt – belirti, ortaya çıkması mümkün olduğu için aşağıdaki hastalıklar.

Hastalık solunum sistemi:

 • plevral efüzyon («kuru»);
 • pnömoni;
 • pnömotoraks;
 • kanseri, bronş, akciğer.

Sindirim sistemi hastalıkları:

 • intestinal kolik;
 • akut kolesistit;
 • apandisit.

Hastalık üriner sistem:

 • zabryushinnaya hematom;
 • hidronefroz;
 • glomerülonefrit;
 • piyelonefrit;
 • apse, böbrek;
 • renal kolik.

Lezyon omurga, omurilik:

 • osteokondrozis;
 • spondilez;
 • fıtık.

Liste, olası hastalıklar, gözlenen ağrı, sağ yan, arka, yeterince uzun olduğundan. Mutlaka dikkat etmelidir hava ağrı, eşlik eden belirtiler.

Hastalık solunum sistemi

Ağrı sağ tarafına, tezahür arkadan numarasına ait karakteristik özellikleri patoloji solunum sistemi.

Plevra iltihabı (plörezi) olur ekssudativnym ve kuru, her iki durumda devlet kendisi hakkında ani bir ağrı nefes alırken. Bir pürülan formda, güçlü baş ağrısı sağda eklenir yetersiz nefes alma ile etkilenen taraf. Kuru formu bildirir kendinizi kesme ağrı nöbetleri, hareket, öksürük.

Akciğer iltihabı (sağ taraflı pnömoni) eşlik eder gibi semptomlar artış hızı, ciğerlerinde hırıltı, öksürük. Ağrı şiddeti farklı olur.

Spontan pnömotoraks verir akut ani bir ağrı, bir şemsiye kürek kemiğinde.

Akciğer kanseri, bronş – hastalığı olan özgü çekerek ağrısı, sırt sağda, ayrıca yakalama omuz, sağ omuz. Sendromu devreye girer arttıkça, tümör, hareket, öksürük, nefes.

Sindirim sistemi hastalıkları

sorunu-ile-sindirim

Ağrı duruluyor sağ yan arka gösterebilir ve ile ilgili sorunları, sindirim sistemi.

Akut kolesistit – hastalığı, hangi ağrı odaklanmak sağ olmasını sağlayın, vermek bölgesi üzerinde omuz, kürek kemiği, sağ omuz. Bazı durumlarda da katıldı yanma hissi oluşuyor. Süresi krizi olabilir birkaç gün için birkaç saat. Ek belirtiler büyüme hızı, nöbetler, kusma.

Akut apandisit de yapabiliyor neden ağrı sağ yan arka. Bu nadir bir belirti, bir appendikulyarnyy processus lokalize arkasında, çekum, boyutu artmış.

Hastalık üriner sistem

Birçok böbrek hastalığı, neden mümkün ağrısı arka sağ tarafta.

Glomerülonefrit, hidronefroz, böbrek apsesi ve diğer patoloji işaretlenmiştir тянущими, künt ve keskin ağrı. Ağrı artar, bastırabilirsem bel bölgesi.

Renal kolik verir keskin bir ağrı, bu aynı belirti gösterebilir trombozu renal arter.

Sorun, omurilik, omurga

Fıtık, bel ağrısı, sıkışması, sinir kökü, tüm bu sorun neden olabilir, keskin bir ağrı, sağ sırt. İçin değil, karıştırmayın patoloji omurga diğer hastalıklar ile keşfetmeye değer diğer işaretler. Sırt görünür bir duygu sertliği, ağrı krizi artar, hareket, verir, göğüs, bacak, kasık bölgesi. Belki de görünüm uyuşma, «titreme».

Şiddetli ağrı, olası kırık kürek kemiği, kaburga sağ. O aktif öksürme, derin nefes alma, hareketleri.

Hesaplamak için nasıl, «hasta organ»?

Çoğu zaman insanlar, acı çeken, концентрирующуюся sağ yan, arka, temsil, hangi uzmana başvurmak, nasıl bir organdır ilgili bir sorundur. Tabii ki, kesin tanısı mümkün karar sadece uzman tamamlandıktan sonra tam bir anket.

Ancak, bir şey hakkında söyleyebilirim dislokasyon yoğunluğu ve hava ağrı atakları:

 • Sağ altında bir kürek. Belki bir sorun vardır nörolojik bir karakter, bir sıkışma sonucu sinir. Ayrıca şüpheli akciğer hastalıkları: pnömoni, plevral efüzyon, akciğer kanseri.
 • Kaburga altında. Burada bulunur, karaciğer, pankreas, yürüyerek safra kesesi. Patoloji bu organların herhangi bir kaynağı olarak hizmet verebilir ağrısı. Bir uzun süreli ağrı, karaciğer kontrol edilir öncelikle.
 • Sağ orta kısmında. Büyük olasılıkla sorun böbrek hastalığı.
 • Bel sağ. Ağrı nöbetleri gösterebilir patoloji ve travma, omurga, fıtık. Ayrıca muhtemel arızaları üriner sistem. Son durum ağrı hız kesmeden herhangi bir pozisyonda.

Sırt ağrısı sağ tarafta rahatsız olabilir insan ve sabahları. Olası bir sorun, neden ağrı uyandıktan sonra – yanlış yatak, distrofi kas.

Gerekir mi arayıp ambulans?

Varım hastalığın gerektiren acil tedavi, bazı durumlarda, söz konusu cerrahi müdahale. Genellikle, hastanın hayatı için doğrudan bağlıdır ve hangi hız ile gelir ve tıbbi yardım. Mutlaka değer neden bir ambulans, bir görünür böyle bir belirti olarak ani, beklenmeyen bir ağrı, hissedilen sağ tarafında sırt. Ek belirtiler – güçsüzlük, baygınlık, baş dönmesi.

Olmaz zaten kendiniz tayin kendime bir ilaç olarak tıbbi muayene. Son çare olarak kullanabilirsiniz analjezik geçici bir belirti. Ancak, tamamen ağrı kurtulmak mümkündür ortadan kaldırılması sonra onun oluşum nedenleri.

Büyük bir kısmı bu sorun kronik ve hasta bir adam alışmış herhangi bir duygu verir, sırt, açıklamak alevlenme kronik bir durum — dejeneratif disk hastalığı. Genellikle öyle olur, ancak başka nedenleri de vardır.

03.08.2018