Ağrısı sağ yan arka: ne yapmalı?

Hasta sağ yan arka olabilir farklı nedenleri vardır. En sık hastalığında solunum organları, urinary tract yolları, dolaşım sistemi, üreme sistemi. Sonra iyice tanı tam tanı.

Ağrıları sağ yan arka

Rahatsızlık lokalize olacak orada, nerede bir sorunlu alanı. Ağrı patolojik süreci gösterir. Bazen verir, belli bir vücut bölgesi. Ağrı farklı olabilir:

 1. cramping ağrısı ortaya çıkar, büyük ölçüde azalır, kas içi boş organ.
 2. Sürekli ağrı olduğunda görünür gergin dış kabuk, parenchymatous yapısı.
 3. Artan ağrı, diyor enflamatuar süreç.
 4. Akut dagger ne diyor, ne kesildi ne eğitim, clogged-up gemi, aniden ortaya çıkan iç kanama.
 5. Ağrı-sırt ağrısı için tipik bir hastalıklar, omurilik, sinir sistemi patolojileri.
 6. Drawing, donuk, ağrıyan ağrı.
 7. Uzun ve kısa.

Unutmayın her acı, çok tehlikelidir, bu gösterir ki, vücutta ciddi bir ihlali.

Zaman neden ambulance ağrıları sağ tarafında sırt?

ağrı arka sırt

Bazı durumlarda, ağrı kurtulmak için, acilen ambulans çağırın, bir kişi kurtarmak için. Ambulans çağrılır, eğer bir kişi bu belirtileri:

 1. Ağrı keskin ve ani, uzun bir zaman geçer, lokalize sağ tarafında.
 2. Kaburga altında, kökenli, şiddetli dayanılmaz ağrı, kişi bilincini kaybeder, ondan bir koşuşturma baş, o azalıyor.

Ağrısı nedenleri, sağ tarafta sırt

Zaman tanı dikkat etmek önemlidir hava, lokalize ağrı. Rafine bir teşhis yalnızca bir uzman doktor. Dikkate almak önemli faktörler:

 1. Sırt ağrısı merkez sağ, bu konuda ciddi bir karışımı temel almış bir hastalık.
 2. Sırt ağrısı altında kürek sağ. Böyle bir belirti ile karakterize nörolojik bir hastalıktır, o ne diyor, ne защемлен sinir. Ne zaman ağır bir sırt ağrısı sağ altında bir kürek, bir anlamı, bir kişinin ciddi bir akciğer hastalığı olan akciğer kanseri, bronşektazi, pnömoni, plevral efüzyon.
 3. Ağrı kaburga altında sağ tarafta karakterize ciddi bir hepatic patoloji veya safra kesesi hastalıkları, pankreas. Ne zaman bir ağrı uzun süreli, mutlaka muayene edilmesi gerekiyor, karaciğer. Eğer ağrı uzun süre devam ederse, karşılaştığınız hararet durumu, kusma, bulantı, gergin karın kasları. yani, bir kişinin kolesistit. Böyle bir durumda ağrı verebilir kürek kemiği, omuz, göğüs.
 4. Alt sırt ağrısı sağda patolojik süreç omurga intervertebral fıtık, sorunları, üriner sistem. Durumu hafifletmek sonra adam gibi kabul edecek başka bir durum.
 5. Sabah sırt ağrısı nedeniyle kas distrofisi, eğer bir kişi yanlış bir yerden bir yatak.

Ağrısı tedavisi, sağ yan arka

Olamaz hemen tüketilmesi çok ilaç, önceden öğrenmek gerekir görüşü, tedavi eden doktor, yapmayın kendi kendine tedavi. Sağ tarafında bulunan organlar için önemli olan size gelmişlerdir. Ağrı kaldırmak için yapılması gereken ağrı kesici bir ilaç. Ağrı geçer sonra tam ortaya bir neden.

Unutmayın ki belirtiler gösterebilir farklı bir hastalık. Bu durum çok önemli bir uzmana, yani zamanında karşı komplikasyonları.

Ne zaman oluşur, şiddetli ağrı, sağ yan arka?

 1. Hastalık solunum organları sırasında pnömoni, pleurisy, malign tümörler, bronş, akciğer.
 2. Sindirim sistemi hastalıkları - akut kolesistit, intestinal colic, appendicitis.
 3. İdrar yolu hastalıkları - hydronephrosis, retroperitoneal hematoma, pyelonephritis, glomerulonephritis, abscess böbrek.
 4. Sırasında sorunlar, omurilik, beyin, omurga. Bir kişinin omurilik dejenerasyon, intervertebral fıtık, spondylosis.

Özellikleri ağrı hastalığında solunum organları

Bir pleurisy rahatsız eden keskin bir ağrı. Pürülan formu şiddetli ağrı eşlik, yetersiz solunum. Ağrı nöbetleri, yoğunlaştı, ne zaman bir kişi bir öksürük, bir hareket, bir söz hakkında kuru bir şekilde pleurisy.

Akciğer iltihabı acıdan önemli ölçüde yükselir, vücut sıcaklığı, gözlenen şiddetli öksürük, hırıltı, ağrı yoğun. Pnömotoraks ile karakterize ani bir ağrı, bir verir bir alanı spatula.

Özellikleri ağrısı sindirim sistemi hastalıkları

Ağrı lokalize arka, sağ yan, diyor, sık sık hakkında, akut kolesistit, verir foreleg, sağ intercostal space, omuz, kürek kemiği. Bazen çok yakıyor lomber bölgede. Krizi birkaç saat sürebilir, gün. Büyük ölçüde, sıcaklık yükselir, rahatsız eden şiddetli kusma.

Sık sık ağrı kesici karakterize intestinal colic, bu durumda, almak gerekir, Ama spa. Tehlikeli, ne zaman ağrı oluşur akut appendicitis, o lokalize sağ tarafına verir önce. Belirti nadirdir, sadece zaman processus appendicular arkasında bir kör bağırsak vardır büyük boyutları, yükselmeler.

Karakteristik ağrı, üriner sistem

Ağrı sağ yan arka hakkında konuşmak ciddi bir karışımı temel almış hastalık, abscess, hydronephrosis. Hoş olmayan duygular farklı olabilir sık sık rahatsız çekerek, künt, keskin ağrı, büyümek, ne zaman надавливают alanı bel. Böbrek kolik ağrısı akut da bir belirti koroner arter böbrek.

Yani, hasta sağ yan arka olabilir farklı nedenleri vardır. Dikkate almak gerekir ki, buna iç hastalıkları, belirtiler gösterir intervertebral fıtık, spondylosis, bel ağrısı, sinir sıkışması,. Sık sık ağrı keskin, vermek ve sağ arka. İçin zaman ayırmak patoloji, omurga ve hastalıkları iç organları, dikkat etmek gerekiyor, diğer belirtileri - ağrı, hareket, sertlik, uyuşma.

Ağrı sağ yan tarafında sırt

Hatta eğer ağrı hissettim sağ yan tarafında sırt bir kez bile, bu ilk uyarı bozulma, sağlık, mutlaka bir uyarı olmalıdır. Bazı organları bulunan sağ karın ya da kaburga altında sağ, ön vermek irradiating çekerek ağrısı yani bel bölgesi.

Ağrı sağ yan tarafında sırt kaburga altında

Ağrı kaburga altında sağ

Böyle belirtileri nasıl başlar, birçok hastalığın, çünkü sürekli gerekli gözlem ve ciddi bir sınav. Acilen nedenleri belirlemek için kaçırılmaması gereken değerli zaman ve yakınlaştırmak için kurtarma. List en yaygın hastalık oluşturabilir ağrı bakliyat sağ yan tarafında sırt kaburga altında.

Akut kolesistit

Böyle bir acı verebilir patoloji karaciğer, safra kesesi, safra kanalları. Dikkat edilmelidir güçlü, cramping ağrı bakliyat sağ hypochondrium, mutlaka olacaktır hissettim ve sırt.

Eğer mevcut karakteristik belirtiler, evet, ve bir adamın durumu kötüye gidiyor, katıldı bulantı, tekrarlayan kusma, susuzluk, sarılık, göz sclera, o zaman düşünmek nöbeti akut kolesistit ya da empyema, safra kesesi.

Ne zaman ağrıyor sağ tarafı ise, bazen yardım durdurabilir benzer bir krizi antispasmodic bir araç, ama onlarla uğraşmak değmez. Ağrı kesici ilaçlar almak gerekir mutlaka, çünkü ağrı sendromu yoğun bir karakter.

Akut kolesistit ve safra kesesi ampiyem - bu çok korkunç bir durum, çoğu zaman ölümle sonuçlanan, çünkü değil ertelemek çağrısı ile bir doktorun evi.

Subdiaphragmatic apse

Acı hissi altında kaburga geliştirilmiştir öksürük gösterebilir oluşumu sub-diaphragmatic apse. Ağrı her zaman artar, başlar ve sıçrama sırt, katıldı, yüksek sıcaklık ve belirtiler şiddetli zehirlenme vücut sağlığı bozulur.

En sık abscessing karın oluyor sonra kapalı, açık yaralanmalar ve müdahaleler. Bir refusal acil tıbbi müdahale gelebilir ölüm dökülen peritonit.

Sonları, karaciğer, dalak

Akut pankreatit

Karaciğer hasarı, dolu, güçlü bir kanama. Ne zaman kan dökülür altında kubbe diyafram oluşturur ağrı darbe büyük bir yoğunluk. Ortaya çıkmaya başlar, belirti, "roly-stand-up": bir adam olamaz sırtüstü pozisyonda.

Semptomatik resim büyüyor yavaş yavaş, ama daha hafif bir öksürük ya da fiziksel egzersiz gerçekleşiyor kapsül karaciğer veren, ani kanama, ağrı ve hemorajik şok.

Akut pankreatit

Hastalığında ağrı aniden, hızlı bir şekilde olur girdle verir subscapular arka alanda. Hayır bir değişiklik şiddette ağrı uyarılarının öksürme, hapşırma, çok derin bir nefes.

Hızlı bir şekilde katıldı ve güçlü bulantı. Sonra birden kusma karşılaşabilirsiniz artan ağrı sendromu, sık sık yükselir, kan basıncı.

Pnömoni, akciğer kanseri, patoloji plevra

Spin yansıtır ağrı bakliyat kaynaklanan patolojiler akciğer ve plevra. Karakteristik belirtiler:

 • sıcaklık artışı;
 • kızarıklık bir yanak;
 • artan ağrı derin nefes alma sırasında;
 • horlama;
 • blue nazolabial üçgen.

Kronik hastalıklar

Ağrı sağ tarafına verir, geri - bu belirti ile karakterize, birçok kronik hastalık:

 • gastrit;
 • pankreatit;
 • kanser, sindirim organları;
 • peptik ülser ve 12 duodenal ülser.

Ağrı sağ yan arka bel bölgesinde

Ağrı sağ yan arka

Sağ yan - bu anatomik konumu apendiks. Bu organ iltihabı verir ağrı, yansıyan sırt.

Akut başlangıçlı, ne zaman katıldı: lökositoz, kan, ağrıyan ağrı, sağ yan arka aşağıda gözlenen güçlü bulantı, kusma, derhal teslim düzenlemek kapılmış yakında arıtma tesisi. Nakliye yapmak iyi bir koruyucu.

Şüpheli apandisit, özellikle sağ tarafı ağrıyor zor kullanmayın sıcak su torbası ve ağrı kesici ilaçlar. Yerine bir ısıtma pedi kabarcık buz yerine ağrı kesici ilaçlar vermek, antispasmodic ya da vazgeçmek ilaç aslında.

Ağrı sağ yan arka bel bölgesinde

Boğaz ağrısı ve boyun kenarlarında

Boyun zarar verebilir:

 • patoloji servikal omurga;
 • tiroid bezi hastalıkları;
 • kas spasm;
 • carotidinia;
 • kafa travması, boyun.

Boğaz ağrısı ortaya çıkar, sonuç olarak, viral ve bakteriyel lezyonlar, tümör süreçleri farklı genesis, alerjik hastalıklar, düşük nem oranı.

 • HIV;
 • reflü gastrit;
 • kas gerginliği;
 • hava kirliliği.

Acı tarafı, sırt aşağıda

Belirgin bir ağrı ortaya çıkabilir sonuç olarak:

 • patoloji spinal kolon;
 • böbrek hastalıkları, boşaltım sistemi;
 • pleurisy farklı genesis, pleuropneumonia;
 • gebelik;
 • hastalık karın;
 • inflamasyon kas.

Eğer ağrı bakliyat hissettim sol tarafında, daha sonra şüpheli kalp krizi, kalp kası, anjin.

Nasıl bel bölgesinde ağrı

Ağrı sağ yan arka bel bölgesinde olabilir yükselmek nedeniyle iltihabi süreçleri bu organlar, anatomik olarak sağ kısmında yer gövde.

Ve sinir uçlarının zor dağıtılmış ve yaygın vücuda iletebilir ağrı right-sided vücut parçası uzak odaklar hastalık.

Anatomi dersine

Omurga şartlı böler gövde üzerinde iki yarısı: sol ve sağ. Bizim durumumuzda, ilginç bir doğru yan. En tepeden başlayalım. Altında skeletal departmanı kaburga işleyen sağ akciğer, onu takiben yerleşmiş diyafram, karaciğer, safra kesesi.

Aşağıda yer alan böbrek yanında ureter. Daha wrapped up bağırsak ve apandis.

Tüm bu bağlı kan damarları, kefen sinir uçlarının ve örtülü hakkında kas kumaşlar, deri altında gizli bir kapak. Her biri, incelenen organ veya organ sistemlerine zarar verebilir.

Buradan sonuç: ağrı sağ lomber sebep olabilir sonsuz sayıda hastalık. Nedenini teşhis sadece belirtiler imkansız hatta deneyimli bir doktor.

Sadece gidiş, gidiş türlü türlü fiziksel, x-ışını muayene ve teslim testleri, hastanın ortaya çıkarmak için kök hastalığı.

Bu sadece yüzeyi büyük bir buzdağı tarafından oluşturulan many thousands numaralandırma ağır hastalıklar kendini göstermektedir farklı türleri ağrısı lomber sırt sağda.

Nasıl bel bölgesinde ağrı

İhmal sinyalleri şeklinde vücudun ağrı yol ilerleme ağır formları rahatsızlıkları, neden olabilir ölüm.

Belirtiler olsa bile, geçici ve hızlı bir şekilde geçmesi, hastaya zarar vermez tıbbi muayene geçmesi ve nedenini ortaya çıkarmak için bir keyifsizlik var.

02.08.2018