Omurganın osteokondrozu nasıl tedavi edilir

Omurga, bir kişinin omurgasıdır. Yürümenin yükünü taşır. Aşınma vücudun diğer bölgelerine göre daha hızlı gerçekleşir. Hareketsiz, hareketsiz bir yaşam tarzı durumu daha da kötüleştirir. Oluşum nedenleri bilinmemektedir, bir grup risk faktörü vardır.

Osteokondrozu tedavi etmeden önce, muayene yapacak ve teşhis koyacak bir doktora danışmalısınız. Doktorun talimatlarını takip ederseniz, olumlu bir sonuç garanti edilir.

Osteokondroz belirtileri

Osteokondroz, yıkım ile karakterize intervertebral disklerin bir lezyonudur. Hastalık bir veya daha fazla diski etkiler. Semptomlar ve tedavi birbiriyle ilişkilidir. Belirtilere göre, hastalık türleri ayırt edilir:

 1. Kollarda ağrı, omuzlar, kulak çınlaması görünümü ile baş ağrıları, baş dönmesi, renkli lekeler, servikal osteokondrozlu gözlerden önce tüyler. Vakaların %25'inde görülür.
 2. Göğüste ağrı, uyuşukluk, kalpte, midede ve diğer organlarda ağrı göğüs bölgesindeki hasarın belirtileridir. Vakaların %13'ünde teşhis konur.
 3. Bel ağrısı, bacaklar, kasık, alt ekstremitelerin bozulmuş duyarlılığı, pelvik organlar - lumbosakral bölgenin osteokondrozu. Yaygın türler - vakaların %50'si.
 4. Omurganın çeşitli yerlerinde ağrı, yaygın bir osteokondrozdur.
Omurganın osteokondrozunun odağı

Ağrı belirleyici faktör olarak kabul edilir, uzuvlarda uyuşma, ağrı, karıncalanma hissi vardır. Hoş olmayan bir tezahür kas spazmı, hareketlerin sertliği, ani hareketlerle ortaya çıkan ağrı, hapşırma, öksürmedir.

Semptomlara dayanarak, doktor bir ön tanı koyar, donanım araştırması için özel prosedürler önerir - röntgen, tomografi, MRI. Bunlar, doğru tanı koymanın, eşlik eden hastalıkların varlığını belirlemenin yollarıdır - çıkıntı, intervertebral fıtık.

Semptomlar genellikle cerrahi gerektiğinde hastalığın gelişiminin sonraki aşamalarını gösterir. Tedavi, ağrıyı ortadan kaldırmayı, hastalığın gelişimini durdurmayı amaçlar.

konservatif tedavi

Hasta için tedavi, zor durumlarda bir doktor konseyi olan ilgili doktor tarafından reçete edilir. Konservatif tedavi yaygındır - farklı tıp alanlarından tedavi yöntemleri. Omurganın osteokondrozunun konservatif tedavisi, eğlence aktivitelerini içerir:

 • Terapötik egzersiz - omurganın hareketliliğini, hastalıkların önlenmesini geri yükler.
 • Manuel terapi, kas spazmlarını gidermenin, kan dolaşımını ve metabolik süreçleri iyileştirmenin bir yoludur.
 • Refleksoloji, kas spazmını hafifletmenin, inflamatuar süreçleri engelleyen maddelerin üretimini uyarmanın bir yoludur.
 • Sualtı hidromasajı. Su sporları omurgayı boşaltır, iyileştirir.
 • Traksiyon tedavisi, omurgayı geren, diskler ve sinir uçları üzerindeki baskıyı azaltan bir dizi tekniktir.
 • Ultrason, lazer tedavisi, elektro-, manyeto-, vibrostimülasyon - kas spazmlarını gideren, mikro dolaşımı iyileştiren donanım tedavisi türleri.
 • Terapötik diyet. Diyet, vücudun gerekli vitaminleri, eser elementleri alması için seçilir.
 • Psikoterapi. Bir kişinin iyileşmeye olan inancını teşvik eder, vücudun iç kaynaklarını harekete geçirir.
 • Tıbbi terapi. İlaç almak.
Osteokondrozdan etkilenen insan omurgası

Bir sanatoryumda omurganın osteokondrozunu tedavi etmek daha iyidir. Evde, bir kişi zaman düzenleme sorunuyla karşı karşıyadır. Talimatları takip etmek için yeterli zaman yok, kendi başınıza bir diyet yapmak mümkün değil, buna bağlı kalın. Yatarak tedavi de ideal değildir - hastanede, cihazlarda, doktorlarda ortopedik ürünlerin olmaması.

Özel merkezlerde, sanatoryumlarda tedavi tam olarak verilmektedir. Tedavi süresi belirlenmemiştir. Ciddi semptomları ortadan kaldırmak bir haftadan bir aya kadar sürecektir. Disklerin rehabilitasyonu, restorasyonu 3 aydan fazla sürecektir.

Prosedür kompleksinden birçok doktor ilaç, donanım tedavisi reçete eder. Omurganın osteokondrozunun tedavisi için hazırlıklar, hastalığın alevlenmeleriyle başa çıkmaya yardımcı olur. Analjezik etki, antispazmodikler, mikro dolaşımı uyaran antioksidanlar ile anti-inflamatuar ilaçlar almak, sinir, kıkırdak dokularının restorasyonuna katkıda bulunmak için haklıdır.

Sadece ilaçlarla tedavi ederken, vücudun iç yeteneklerini unuturlar, hastayı onsuz tedavi ederler. Bu bir hatadır, ilaç eksikliğidir. Konservatif yöntemler hastanın durumunu iyileştirebilir.

Osteokondroz başka nasıl tedavi edilir?

Konservatif tedavi yeterli değilse, ameliyat reçete edilir. Bazen sadece ameliyat durumu hafifletir. Doktorlar fıtıkları çıkarır, yıpranmış disklerin yerine yeni diskler koyar. Rehabilitasyon süresi olağan tedavi olarak gerçekleştirilir.

Osteokondroz tedavisinin maliyeti, kardiyovasküler hastalıklar, influenza ile karşılaştırılır. Daha ucuz hale getirmek için alternatif tedavi seçenekleri düşünülüyor. Ağrıyı hafifleten omurganın osteokondrozunun tedavisi için bir cihaz satın almaya değer. Prosedürler, sevdiklerinizin yardımıyla evde kendi başınıza yapılabilir.

Bir alternatif geleneksel tıptır. Merhemler için birçok tarif, kompres şeklinde ağızdan alınan şifalı otlar vardır. Farklı aşamalar, hastalık türleri için birçok tarif.

Kendi kendine ilaç tedavisi hastanın durumunu kötüleştirecektir, bu nedenle ilacı almadan önce bir doktora danışmalısınız. Kendi kendine tedavi seçeneği, bir tedaviye inanmak, doktorun talimatlarına uymaktır.

Hastalık önleme

Omurganın osteokondrozunu tedavi etmenin bir yolunu aramak değil, oluşumu önlemek daha iyidir. Günlük rutin, beslenme ile ilgili iyi alışkanlıklar geliştirmeye değer. Önleyici faaliyetler:

 • Sırtın sabah masajları, uzuvlar - sürtünme, yoğurma, bağımsız olarak gerçekleştirilir.
 • Jimnastik, egzersiz. Salıncak hareketleri, dönüşler, yatırmalar, yerinde atlamalar, barfiksler dahil etmeye değer.
 • İşyerinde egzersizler. Çalışma belirli bir pozisyonda uzun süre kalmayı gerektiriyorsa, birkaç egzersiz yapmak için her bir veya iki saatte bir beş dakika dikkatinizin dağılmasına değer.
 • Yüzme, omurga ile ilgili sorunları çözmeye yardımcı olan bir spordur.

Hastalık gelişmeyi başardıysa, önleme, omurganın osteokondrozunun tedavisi birleştirilmeli, birbirini tamamlamalıdır.

Önemli bir nokta, doğru beslenmeye uyulmasıdır. Fırında pişmiş vejetaryen yemekleri, buğulanmış yemekler içermelidir. Diyet mantar değil, çok fazla protein içermelidir. Baharatlar, baharatlar kabul edilir, tuz ve turşu hariçtir. Güçlü çay, kahve, alkol, tatlı, nişastalı yiyeceklerin kötüye kullanılması önerilmez. Günde 5-7 kez yemeye değer. Bir gün boyunca 2 kg'dan fazla yemek yemeyin, bir litre su. Vitamin eksikliği ile ayrı olarak reçete edilir.

Aktif bir yaşam tarzı, doğru beslenme - omurganın, vücudun sağlığının anahtarı. Tedavi zordur, ancak hoş olmayan ağrının giderilmesine yardımcı olacaktır. Osteokondroz teşhisi konulursa, yaşam tarzınızı sonsuza kadar değiştirmeniz gerekecektir.

Makale genel eğitim gelişimi için yazılmıştır. Doğru bir teşhis koymak ve tedaviyi reçete etmek için bir doktora danışın.