Parmak eklemlerindeki ağrının nedenleri ve tedavisi, ne yapmalı

Parmakların eklemleri en sık 40-45 yıl sonra incinmeye başlar (10 kişiden 1'inde bu, vücuttaki yaşa bağlı değişikliklerden kaynaklanır). 60 yıl sonra, ağrı genellikle poliosteoartritin (lezyonlar, farklı eklemlerin eklem kıkırdağının tahribatı) arka planında ortaya çıkar.

El eklemlerinin deformasyonu ve yıkımı yaşlıların %10'unda teşhis edilir.

Ayrıca, parmak eklemlerindeki ağrı, aşağıdaki gibi hastalıkların karakteristik bir belirtisidir:

 • romatoid artrit (vakaların %80'inde parmak eklemlerinin iltihaplanması ile başlar);
 • psoriatik artrit (%70'inde ilk acı çeken parmaklardır);
 • gut (ellerin parmaklarını etkileyen artrit, gut hastalarının %10-15'inde görülür);
 • osteomiyelit, kemiklerin enfeksiyöz bir iltihabıdır (kas-iskelet sistemi hastalıklarının %6, 5'ini oluşturur).

İlk olarak parmak eklemlerinin sürece dahil olduğu artritlerin çoğu sistemik hastalıklardır (yani sadece eklemleri değil vücudun farklı sistemlerini etkilerler).Gençler de dahil olmak üzere her yaştan insanda eşit sıklıkla teşhis edilir, erkeklerde 3-5 kat daha az görülür.

Ağrının bir başka nedeni de mekanik yaralanmadır, ellerin darbelerinin veya morluklarının sonuçlarıdır (sporcularda nadir değildir, prevalans tüm travmatik yaralanmaların %40'ına kadardır).

Parmak eklemlerinde ağrıya neden olan hastalıkların bir kısmı tam olarak tedavi edilemez, zamanla sakatlık sebebi haline gelirler (romatoid, psoriatik artrit, poliosteoartrit). Ve örneğin, zamanında tedavi ile osteomiyelitten sonsuza dek kurtulabilirsiniz, ancak süreç hızla kronikleşir ve bir uzuv kaybına yol açabilir (vakaların% 30'unda).

Sistemik bir hastalıktan (artrit, poliosteoartrit) şüpheleniyorsanız, bir romatolog veya artrolog ile görüşmelisiniz. Osteomiyelit ortopedik bir travmatolog, cerrah, yaralanmalar - ortopedik bir travmatolog tarafından tedavi edilir.

Parmak eklem ağrısı neden oluşur: nedenleri ve belirtileri

Parmak eklemleri neden ağrıyor? Süreci hızlandırabilecek veya zorlayabilecek faktörlerin yanı sıra birçok neden var. Tüm hastalıklar ve yaralanmalar için ortak predispozan faktörler dikkate alınabilir:

 1. Meslek (bu kategori, fırça ve parmaklarla çalışmak zorunda olan kişileri, müzisyenleri, terzileri, programcıları içerir).
 2. Yükler (saatlerce süren spor antrenmanlarından, provalardan kaynaklanan yaralanmalar ve mikro travmalar).
 3. Hormonal değişiklikler, bozukluklar (hamilelik, yaşlı kadınlarda östrojen eksikliği).
 4. Kalıtım (yakın akrabalar sistemik hastalıklara daha duyarlıdır).
 5. Bağışıklık sistemi eksiklikleri veya hastalıkları.
 6. Metabolik bozukluklar (gut, diabetes mellitus).
 7. Kronik enfeksiyonlar (tüberküloz).
 8. Hipotermi (hipotermi).
 9. Bazı uzun vadeli olumsuz faktörler (aralarında - ilaç almak, tehlikeli bir işletmede toksik maddelerle zehirlenme, sigara içmek, alkolizm vb. ).

Parmak eklemlerinde ağrıya neden olan patolojiler ve durumlar makalede aşağıda açıklanmıştır.

Travma

Bir yaralanmadan sonra ortaya çıkan ağrının başka bir şeyle karıştırılması zordur:

 • tüm semptomlar bir darbe, morluk, kompresyon ve diğer yaralanmalardan hemen sonra ortaya çıkar;
 • çarpma yerinde şişme, morarma, eklemlerin hareket kabiliyetinin bozulması keskin ağrıya katılır;
 • orta ve şiddetli hasar ile semptomlar uzun süre azalmaz, ancak daha belirgin hale gelir - ağrı, sertlik, şişlik;
 • parmakları bükmeye veya düzeltmeye çalışırken rahatsızlık artar.

Üst ekstremitenin parmaklarında ciddi yaralanmalar aşağıdakilerle birleştirilir:

 • kasların, bağların, kan damarlarının yırtılması, kapsül içine kanama (hemartroz) ve yumuşak dokular (hematomlar);
 • kemik kırıkları ve çatlakları;
 • sinir hasarı (parmaklarda ve deride duyu kaybı).

Prognoz: Küçük yaralanmalar, vakaların %90-95'inde iz bırakmadan iyileşir. Şiddetli ve orta dereceli yaralanmalar, arkada çeşitli komplikasyonlar bırakabilir - %70 oranında bozulmuş parmak hassasiyetinden travmatik artrite kadar.

poliosteoartrit

Poliosteoartrit, parmak eklemlerinin yavaş yavaş deforme olduğu ve tahrip olduğu kronik bir patolojidir (başparmak eklemlerini etkileyen bir hastalık şekli vardır - rizartroz).

Poliosteoartrit deformansından etkilenen eller

İlk başta, sıkı çalışmadan sonra ağrıyan ağrı ortaya çıkar (dikiş, nakış, bir müzik aleti üzerinde saatlerce prova). Hastalık ilerledikçe:

 • parmak eklemlerindeki ağrı sabitleşir, istirahatte kaybolmaz;
 • tıklamalar ve çatırdamalar (hareketler sırasında) ağrılı hislere katılır;
 • sertlik görünür (başlangıçta önemsiz).

Alevlenme dönemlerinde ödem, şişme, lokal sıcaklıkta artış ve bazen eklem bölgesinde kızarıklık ana semptomlara katılır.

Zamanla, parmaklar deforme olur:

 1. Çivilere daha yakın bulunan eklemlerde Heberden nodülleri (kemik büyümeleri, bezelye büyüklüğünde contalar) oluşur.
 2. Orta eklemlerde Bouchard nodülleri (eklem yüzeylerinin çoğalması, kemik dikenleri) oluşur.

Parmakların eklemleri orijinal şeklini kaybeder (nodüler hale gelir) ve zamanla yumuşak dokuların kemikleşmesi (ankiloz) nedeniyle hareketliliğini kaybeder.

Prognoz: patoloji tedavi edilemez, ancak erken aşamalarda (deformasyon görünene kadar) uzun süre askıya alınabilir. Daha sonra sakatlık nedeni olur (dokular birlikte büyür, kemikleşir, parmakların hareketliliği ancak ameliyatla geri yüklenebilir).

Romatizmal eklem iltihabı

Patolojik sürece (kalbin dış kabuğu, akciğerler, damar duvarları, cilt) diğer organ ve sistemlerin katılımıyla ortaya çıkan eklemlerin kronik enflamatuar hastalığı.

Romatoid artrit ile karakterize edilir:

 • kademeli bir artış ve semptomlarda artış (ilk başta, alevlenmenin yerini oldukça uzun asemptomatik seyir dönemleri alır, ancak zamanla kısalır);
 • sıkı eldivenleri andıran sabah tutukluğu (30-60 dakika içinde kaybolur);
 • parmakların eklemlerinde (her iki elde) keskin, keskin, sıkıcı ağrı, büküldüğünde dayanılmaz hale gelir;
 • kızarıklık, şişme, şişme, eklem sertliği.

Ağrı sendromu genellikle geceleri veya sabahları ortaya çıkar ve öğleden sonra hafifçe azalır.

Akut semptomlar azaldığında (remisyon sırasında), soğuk suda çalışırken ağrı daha az belirginleşir, ağrır, hareket artar. Parmaklardaki eklemler fleksiyon ve ekstansiyon sırasında ağrır, dokunulduğunda ağrılı kalır ve hafifçe şişer.

Yavaş yavaş, hastalık parmakların sabit bir deformitesi ve işlev bozukluğunun oluşumuna yol açar - dışa veya yukarı doğru dönerler, bükülürler (orta, işaret ve isimsiz olanlar daha sık etkilenir, çok nadiren - küçük parmak ve büyük), diğer eklemler sürece dahil olanlar (bilekler, ayak bilekleri, dizler, omuzlar) . . .

Prognoz: patoloji tedavi edilemez, hızla ilerler ve sakatlığa, sakatlığa yol açar - gelişimin ilk 5 yılında vakaların% 40'ı.

psoriatik artrit

Psoriatik artrit, şiddetli sistemik hastalığın (sedef hastalığı) bir şeklidir.

Parmak eklemlerinde en karakteristik hasar belirtileri:

 • ani, ani başlangıçlı artrit;
 • interfalangeal ve distal (çiviye daha yakın) eklemlerin yenilgisi;
 • geniş şişlik, ciltte kızarıklık, sınırlı hareketlilik ile birlikte sürekli, hatta şiddetli ağrı (şu anda parmakların şekli bir turp veya sosisi andırır, ağrı ve şişlik nedeniyle parmak eklemlerini bükmek veya bükmek imkansızdır) );
 • genel sıcaklıkta artış.

Uzun vadede, tırnak plakalarının tahrip olmasına (parçalanırlar, şekillerini kaybederler), parmakların deformasyonuna (dışa veya yukarıya "çevrilirler") ve sakatlığa yol açar.

Prognoz: psoriatik artrit tedavi edilemez, zordur, hızla ilerler ve hastaların %90-95'inde sakatlığa yol açar.

Gut artriti

Gut artriti, vücutta aşırı ürik asidin birikmesi nedeniyle metabolik bozuklukların arka planında ortaya çıkar. Eklem dokusuna düşerek iltihaba neden olur.

Gut artritli parmakların yumuşak dokularında ürik asit kristallerinin birikmesi

Gut artritinin tipik belirtileri:

 1. Parmakların bir veya daha fazla ekleminde keskin, ani, zonklayıcı veya yakıcı ağrı.
 2. Parmağınızı hareket ettirmeye veya dokunmaya yönelik herhangi bir girişim, hoş olmayan semptomu şiddetlendirir.
 3. Genellikle tüm ele yayılan şiddetli ödem, cilt renginde bir değişiklik (eldeki parmak mavimsi-mor olur), genel sıcaklıkta bir artış (hastada ateş, titreme) eşlik eder. .
 4. Parmak eklemlerindeki ağrı genellikle geceleri ortaya çıkar.
 5. Saldırı 2 gün ile 2 hafta arasında sürebilir.

Progresif gut artriti, sürece yeni eklemlerin dahil edilmesinin, deformasyonlarının (eklem yüzeylerinin tahrip edilmesi) nedeni olur. Parmaklarda ürik asit doku birikintileri olan tofuslar görülür.

Prognoz: Gut tedavi edilemez, ancak ürik asit seviyeleri ilaç ve diyetle korunabilir. Hastalık nadiren hastanın tam sakatlığına neden olur (%5-8), ancak zamanla parmak eklemlerini tahrip edebilir (sekonder artroz).

Parmak eklemleri başka neden incinebilir?

Ağrının diğer nedenleri aşağıdaki hastalıkları ve durumları içerir:

osteomiyelit

Kemiklerin bu enfeksiyöz lezyonu (periosteum, süngerimsi ve kompakt madde) genellikle akut başlar - osteomiyelitte eklem ağrısı güçlü, keskin, seğirme, patlama veya yırtılmadır. Esneme veya uzama sırasında dayanılmaz hale gelir ve buna eklem üzerindeki dokuların şiddetli şişmesi, kızarması ve kalınlaşması, ateş ve genel zehirlenme belirtileri (halsizlik, terleme) eşlik eder. Vakaların %30'unda osteomiyelit kronikleşir (tekrar edebilir) ve parmaklardaki ağrı ağrır. İşlem, pürülan artrite, kemik dokusunun malignitesine, kemiklerin ve eklemlerin deformasyonuna neden olabilir.

vazospazm

Vazospazm, üst ekstremitelere, ellere ve parmak eklemlerine kan sağlayan periferik damarların keskin bir daralmasıdır. Karıncalanma hissi, uyuşukluk, cildin solgunluğu ile karakterizedir. Saldırının sonunda (kısa süreli olabilir - 2 dakikadan uzun - 60 dakikaya kadar), parmaklar ağrımaya, "ağrıya" başlar ve ellerdeki cilt kırmızıya döner. Zamanla, benzer bir fenomen (vazospazm), trofik ülserlerin (yetersiz beslenmeye bağlı doku nekrozu), kemiklerin erimesinin ve parmak uçlarının nekrozunun nedeni haline gelir.

Gebelik

Hamilelik patolojik bir durum değildir, ancak vücutta keskin ve hızlı hormonal değişiklikler, hızlandırılmış metabolizma eşlik eder. Parmaklardaki eklemlerdeki ağrı veya daha doğrusu ağrılar, kalsiyum ve D3 vitamini eksikliğine ve ayrıca bağları gevşeterek vücudu doğum için hazırlayan hormonun fazlalığına neden olabilir.

Teşhis: yöntemler, araştırma

Parmaklardaki eklem ağrıdığında ne yapılmalı? Her şeyden önce, böyle bir semptoma neden olan patolojileri teşhis etmek gerekir. Çoğu zaman, katılan doktor bir dizi çalışma reçete eder:

Yöntem adı Teşhis etmenize ne izin verir?

Röntgen

Yardımı ile kemiklerde patolojik değişiklikler, eklem deformitesi, kristal birikimi, doku ossifikasyonu tespit edilir.

MRI, BT veya ultrason

Bu tanı yöntemleri, periartiküler dokularda ve eklemde radyografilerde görünmeyen herhangi bir patolojik değişiklik oluşturmanıza izin verir.

EKG, iç organların ultrasonu

Belirli hastalıkların (perikardit, pnömonit) karakteristiği olan eklem dışı belirtileri tanımlamaya yardımcı olur.

anjiyografi

Kan damarlarının incelenmesi, duvarlarına zarar vererek ortaya çıkan ve vazospazma (romatoid artrit) neden olabilen patolojiler için bilgilendiricidir.

Klinik laboratuvar araştırması

Analizler yardımıyla hastalığın nedeni belirlenir, patolojik sürecin enfeksiyonları ve patojenleri tespit edilir.

Eklemlerin terapötik ve tanısal delinmesi (eklem kapsülünden sıvı çıkarma prosedürü)

Delinme, içinde kan (hemartroz), irin (bulaşıcı süreçler) veya hareketliliği engelleyen ve onu yıkımla tehdit eden çok miktarda sıvı biriktiğinde gerçekleştirilir.

Tedavi: ilkeler, ilaçlar, özellikler

El parmaklarının eklemlerinde ağrıya neden olan bazı hastalıklar veya durumlar tedavi edilemez (vazospazm, osteoartrit, psoriatik, gut artriti). Bazıları tamamen ve sonuçsuz olarak iyileşir (zamanında tedavi ile - osteomiyelit, küçük ve orta dereceli yaralanmalar).

Genel tedavi prensipleri, ağrı giderme yöntemleri

Ellerin parmaklarının eklemlerinde ağrıya neden olan tüm hastalıkların tedavisinde yaygın olan, şiddetli semptomlardan kurtulmaya yardımcı olan ilaçların atanmasıdır.

Genellikle bu:

 • iltihabı ve ağrıyı başarıyla gideren anti-inflamatuar nonsteroidal ilaçlar (NSAID'ler);
 • NSAID'lerin etkisiz olması durumunda reçete edilen glukokortikoidler;
 • Eklem ağrısı başka yollarla giderilemiyorsa ağrı kesiciler.

Semptomlar azalır azalmaz hastaya reçete edilir: kıkırdak yıkımını yavaşlatmak veya önlemek için kondroprotektörler ve fizik tedavi.

Fizyoterapi metabolik süreçleri uyarır, doku yenilenmesini hızlandırır. Eklem hastalıkları için fizyoterapötik prosedürlerden en popüler olanları:

 • ilaçlarla elektroforez;
 • manyetoterapi;
 • UHF (ultra yüksek frekans tedavisi);
 • refleksoloji (akupunktur);
 • masaj;
 • çamur tedavisi;
 • balneoterapi (hidroterapi);
 • ısıtma işlemleri (parafin, ozokerit uygulamaları);
 • terapötik jimnastik (parmak eklemlerini güçlendirmek için egzersizler).

Parmak eklemlerindeki ağrıyı ve nedenlerini ortadan kaldırmak gerekirse, bir sanatoryumda tedavi iyi sonuç verebilir. Katılan hekim doğrultusunda, hasta iklimi yılda 1 veya 2 kez değiştirme, onarıcı fizyoterapi prosedürleri kursu alma, doğal kaynaklardan maden suyu içme fırsatı bulur.

Spesifik patolojilerin tedavisinin özellikleri

Genel yöntem ve araçlara ek olarak, her patolojinin tedavisinde nüanslar vardır:

Patoloji Tedavi özellikleri

Travma

Travmanın tedavisi aşama aşamadır. Önce mağdura ilk yardım yapılır (sabitleme bandajı, 24 saat buz kompresi).

Gerekirse bir ponksiyon yapılır, dokuların bütünlüğü geri yüklenir (ciddi hasar durumunda) ve alçı ile hareketsiz hale getirilir.

3-5. günde, iyileşmeyi teşvik ederek ısınmaya başlarlar.

poliosteoartrit

Hastalığın başlangıcında kondroprotektör kullanımı ve fizyoterapi egzersizleri etkilidir.

Daha sonra sadece operasyon yardımcı olur (protez ile problem çözülür).

Romatizmal eklem iltihabı

Temel anti-inflamatuar ilaçlar, antibiyotikler, antibakteriyel, antialerjik ilaçlar, bağışıklık sisteminin aktivitesini etkileyen ilaçlar reçete edin.

psoriatik artrit

Gut artriti

Altta yatan hastalığı (gut), oluşumunu düzenleyen ve ürik asit atılımını hızlandıran ajanlar, dokudaki tuz birikintilerini çözen ilaçlar reçete ederek tedavi ederler.

Tedavinin zorunlu bir kısmı, bir saldırı sırasında katı bir diyet (tablo numarası 6), yaşam boyunca daha az katı bir diyettir.

osteomiyelit

Kemik dokusunda pürülan boşlukların cerrahi olarak yıkanması, apselerin açılması gerçekleştirilir.

Tedavi için antibiyotikler, antibakteriyel ilaçlar kullanılır.

vazospazm

Vazospazm nasıl tedavi edilir? Patolojide vazodilatör ilaçlar ve antispazmodikler (vasküler duvarların kaslarını gevşeterek), kan sulandırıcılar reçete edilir.

Provoke edici faktörleri (örneğin sigara) ortadan kaldırın veya vazospazmın ortaya çıktığı altta yatan hastalığı tedavi edin (örneğin, romatoid artrit).

Halk ilaçları (patolojilerin tedavisi, ağrı kesici)

Parmak eklemlerindeki ağrı, halk tariflerine göre ilaçlarla da tedavi edilebilir:

 1. Okaliptüs yaprakları üzerinde infüzyon. 40 gr okaliptüs yaprağı alın, bir litre kaynar su dökün, kapağın altında 60 dakika bekletin. Hazır olduğunda süzün, koyu cam bir kaba boşaltın, buzdolabında saklayın. 2 hafta boyunca her gün - 3 kez 50 ml, yemeklerden 30 dakika önce alın.
 2. Siyah frenk üzümü yaprağı infüzyonu ile parmak eklemlerinde ağrı tedavisi. 0, 5 litre kaynar su ile 10 g hammadde dökün, kapağın altında 20 dakika demlenmesini sağlayın. Gün boyunca 2 ila 3 kez bir bardak için. Kurs süresi 2-3 aydır.
 3. Artrit için ısınma merhemi. Her biri 50 gr kafur ve hardal tozu alın, sırayla 100 ml alkolde seyreltin, yumurta akı ekleyin, köpürtün. Gece boyunca fırçalara sürün. Parmak eklemlerinin tedavisi 21 gün devam eder, bir süre sonra kurs tekrarlanabilir.
 4. Yağ sürtme. Köknar esansiyel yağını bitkisel yağ (1: 1) ile seyreltin, yatmadan önce tamamen emilene kadar parmakların eklemlerine sürün. İlk olarak, "ısınmaları" gerekir: et suyu soğuduğunda (hoş bir şekilde ısınmak için) yıkanmış patates kabuğunu suda kaynatın, fırçaları içine daldırın ve 15-25 dakika tutun, ardından temiz suyla durulayın. 3 hafta veya hastalık belirtileri ortadan kalkana kadar bu şekilde tedavi edilmeye devam edilir.

Önleme

Parmak eklemlerinde ağrıya neden olan patolojiler nasıl önlenir? Bunun için ihtiyacınız olan:

 • kötü alışkanlıklardan kurtulun (sigara ve alkolü bırakın);
 • eklemler ve kıkırdak dokusu için yararlı olan diyet yiyeceklerini (yeterli miktarda kalsiyum, fosfor, diğer mineraller ve vitaminler, protein ile);
 • düzenli muayenelerden geçmek, kronik enfeksiyon odaklarından kurtulmak (örneğin bademcik iltihabı);
 • aşırı yüklenmeyin (dinlenme ile alternatif yük) ve ellerinizi aşırı soğutmayın.

İyileştirici jimnastik egzersizleri ile bağışıklık sistemini (yüzme, yoga, yürüyüş) ve parmak eklemlerini güçlendirmek çok önemlidir.