Lomber omurga ağrısı nasıl tedavi edilir?

İş veya hobiler nedeniyle oturma pozisyonunda çok mu zaman geçiriyorsunuz yoksa spor salonunda çok mu egzersiz yapıyorsunuz? Daha önce her şey yolundaydı, ama şimdi sık sık sırt ve bel ağrınız mı var? Yani belki yardım için bir doktora görünmelisiniz? Sırt Ağrısına Ne Sebep Olur? Hangi doktora gitmeliyim ve bir yara ile nasıl baş etmeliyim? Bu ve daha fazlası hakkında daha sonra makalenin devamında konuşacağız.

Ağrıya ne sebep olur?

Peki, "Sırtınız ağrıyorsa ne yapmalı ve buna ne sebep olabilir? " sorusuna biraz daha yakından bakalım. Yeterince fazla sebep olabilir. Gerçek şu ki, sırt ve bel ağrısı, hem omurganın kendisi hem de iç organlar olmak üzere bir dizi hastalığa işaret edebilir. Bunun nedeni, tüm iç organları çevreleyen birçok sinir ucunun omurgadan ayrılmasıdır. Bu nedenle, sırtın belirli bir bölgesindeki ağrının lokalizasyonuna göre bazı spesifik hastalıklardan bahsedebiliriz.

sırt ağrısı

Oluş nedenleri

Bel ağrıları ne diyor ve hangi doktora başvurmalıyım? Hem alışkanlıklar hem de hastalıklar bel ağrısına neden olabilir. Birincisi:

 • Kalıcı hareketsiz çalışma. BT çalışanları ve sürücüleri risk altındadır.
 • Sürekli ayakta çalışma.
 • Sık sık büyük fiziksel aktivite. Sporcular, özellikle halterciler risk altındadır.
 • Sedanter yaşam tarzı.
 • Ayrı bir risk grubu, hamile kadınları ve yakın zamanda doğum yapmış kadınları içerir.
 • Kilolu.

Gördüğünüz gibi, alışkanlıklarla her şey basit. İkinci duruma gelince, genellikle bel bölgesinde ağrı, hastalıklardan kaynaklanabilir. Burada ayrıca omurganın kendi hastalıklarını ve bel bölgesinde ağrının sadece bir semptom olduğu hastalıkları da vurgulayabilirsiniz. İlki osteokondroz, spondiloartroz, intervertebral fıtık ve çıkıntıyı içerir.

sırt ağrısı nedeni olarak spinal fıtık

İkinci grup, aşağıdaki olası sırt ağrısı nedenlerini içerir:

 • Travma nedeniyle sırtın kırılması.
 • Osteoporozun neden olduğu bir kırık.
 • Spinal kanalda lokalize bir tümör.
 • Uzun süreli kas gerginliği.
 • Spinal kanalın dar yapısı (oldukça nadir).
 • Hamilelik sırasında çeşitli komplikasyonlar.
 • Osteoartrit, romatoid artrit, psoriatik artrit gibi çeşitli artritler.
 • Omurga deformiteleri, örneğin kifoz, skolyoz, Scheuermann-Mau hastalığı, kifoskolyoz.
 • Spinal tüberküloz, osteomiyelit, diskit.
 • Ürolitiyazis, piyelonefrit.
 • Yumurtalık kanseri, endometriozis, yumurtalık kisti.

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Hızla geçen ve uzun süreli eforun sonucu olan sırtta hafif ağrı normdur. Ancak bel oldukça uzun bir süre ağrıyorsa veya ağrı periyodik ise, o zaman kendiliğinden ortaya çıkar, sonra kaybolur, o zaman alarmı çalmaya değer. Ayrıca ciddi bir sırt yaralanmasından sonra hemen hastaneye gitmeniz gerekir. Bel ağrısına ayak veya alt bacaktaki ağrının da eşlik edebileceği anlaşılmalıdır. Ayrıca bacağın veya kalçanın bir kısmı uyuşabilir. Bu durumda ciddi bir şeyiniz var ve bir an önce muayene olmalısınız.

Kendinize teşhis koymanız pek olası değil, bu yüzden hastaneye gitmelisiniz, ancak hangi doktora gitmelisiniz? Birisi bir chiropractor'a söyleyecek ve birisi bir nörologun daha deneyimli olduğunu söylüyor. Her iki seçenek de doğrudur, ancak bir nöroloğa başvurmak daha doğru olacaktır, çünkü hastalığı teşhis etmenin tüm sürecini doğru bir şekilde yazabilecek ve yürütebilecek kişi odur. Ve bu durumda, neden daha doğru bir şekilde tanımlanacak ve onunla başarılı bir şekilde başa çıkmak için her şans var. Bu nedenle, ağrının yoğunluğuna ve gücüne bağlı olarak, bel ağrısı olan bir nöroloğun bakış açısını alarak, oluşumunun nedenini kabaca belirleyebilirsiniz.

sırt ağrısı için bir doktora görün

Keskin ağrılar

Erkeklerde ve kadınlarda akut bel ağrısı, yakın zamanda meydana gelen bir yaralanmanın (düşme, kas gerilmesi, şok, ani hareketler) sonucudur. Ayrıca, neden rahatsız edici bir pozisyonda uzun süreli çalışma veya ağır şeylerin uzun süre taşınması ve kaldırılması olabilir. Ve son olarak, hipotermi veya taslağa uzun süre maruz kalma nedeniyle soğuk bir sırtı unutmayın. Burada bel ağrısını halk ilaçları ile kolayca tedavi edebilirsiniz.

Lumbago ve intervertebral disklerin yer değiştirmesi, yaygın olanlardan ayrı olarak ayırt edilebilir. İlk rahatsızlık, faaliyet alanı sürekli ağır fiziksel emek içeren insanlar tarafından acı çekiyor, bu yüzden erkeklerde alt sırt ağrıyor. İnsanlara göre hastalığa "lumbago" denir. Genellikle istirahatle veya birkaç gün sonra kendiliğinden durur. Bununla birlikte, kolayca bir aya kadar sürebilir, bu nedenle sırt ağrısı için en azından evde tedavi gerektirir.

lomber omurgada ağrı

Alt sırttaki akut ve şiddetli kuşak ağrısı, intervertebral diskler yer değiştirdiğinde de kendini gösterir. Hastalığa çeşitli yaralanmalar, ağır fiziksel emek veya osteokondroz gibi bir hastalık neden olabilir. Evde tıbbi tedavi göremezsiniz. Hastanede yatış ve tam teşhis gereklidir. Hatta cerrahi müdahaleye kadar gidebilir.

Şiddetli acı

Şiddetli ağrılar, daha uzun süreli olmaları ve kas-iskelet sistemi ile ilişkili bir tür hastalığın sonucu olmaları nedeniyle akut olanlardan farklıdır. Bunlar, lomber omurganın siyatik ve osteokondrozunu içerir. Onlarla birlikte, alt sırttaki kuşak ağrısı hapşırma, öksürme, oturma, yürüme, tek kelimeyle, herhangi bir hareket sırasında sırt ağrır. Ayrıca alt ekstremitelere ağrı verilebilir ve hatta uyuşabilirler. Burada artık koşmak gerekli değil, muayene için ilgili doktora uçmak gerekiyor.

bir kadında bel ağrısı

Ağrıyan

Kural olarak, sırt, omurga kaslarının keskin ve güçlü bir gerginliğinden ağrıyabilir. Birkaç saat dinlenerek bel ağrısını hafifletebilirsiniz. Ancak bulutlarda uçmamalısınız, tetikte olmalısınız, çünkü şiddetli hipotermi ile sırtınız ağrıyabilir. Böylece, psoas kaslarının iltihaplandığı daha kronik bir miyozit hastalığı gelişebilir. Bu durumda, ağrının nasıl giderileceğini bilmenin yanı sıra birkaç gün dinlenme gereklidir.

Kronik

Genellikle spondiloz deformansından kaynaklanır. Bu hastalığın ana semptomları, alt sırtta kalça veya bacaklara yayılan kuşak ağrısıdır. Alt ekstremitelerde uyuşma da görülebilir. Benzer semptomlara neden olan diğer hastalıklar şunlardır: kanser, bozulmuş metabolizma, ankilozan spondilit.

yerinden edilmiş

Bu tür acı verici duyumlar bir sırt hastalığının sonucu değil, sırt bölgesine giren bir organın hastalığının sonucudur. Bu, hem erkek hem de dişi yarıların pelvik organlarının hastalıklarının yanı sıra kolon, böbrek, pankreas ve çeşitli tümör türlerinin hastalıklarını içerir.

Tedavi nasıl yapılır?

Peki bel ağrısından nasıl kurtulur? Öncelikle hastaneye gitmeli ve muayene için bir uzmandan randevu almalısınız. Muayeneden sonra, ilgilenen doktor şüphelendiği tanıyı doğrulamak veya reddetmek için sizi muayeneye göndermelidir. Ne olabileceğini öğrenmek için omurganızın röntgenini çektirmek için gönderilebilirsiniz. Günümüzde miyelografi adı verilen daha gelişmiş bir yöntem kullanılmaktadır.

Bu yöntem, omuriliğe giden yolları ayrıntılı olarak incelemenizi sağlar. Yolların açıklığında bir azalma varlığında tüm patolojileri ortaya çıkarır. Röntgenden önce, resimdeki her şeyi vurgulayacak ksenon maddeli bir şırınga ile omuriliğe enjekte edileceğinizi bilmeye değer. Bu yöntem oldukça pahalıdır, ancak çok etkilidir ve neredeyse her zaman sırtınızın neden ağrıdığını bulmaya yardımcı olur. Ayrıca MRI, ultrason, EKG ve BT reçete edilebilir. Ek durumlarda, tam kan sayımı vb. gibi başka testler gerekebilir.

doktor sırt ağrısı için tedavi önerir

İlaç tedavisi

Çoğu durumda, ilaç sırt ağrısı için harikadır. Ağrıyı hafifletmeyi, inflamatuar süreçleri ortadan kaldırmayı ve daha fazla önlemeyi, kan dolaşımını iyileştirmeyi ve hasarlı dokuları yenilemeyi amaçlar. Böylece, bel ağrısının neden ağrıdığını öğrendikten sonra, bel ağrısının nasıl tedavi edileceğine dair genel bir resim elde edebiliriz.

Geleneksel olarak, tüm tedavi 3 aşamaya ayrılabilir: tedavinin başlangıcı, tedavinin kendisi ve tedavinin sonu. Her aşamada, ilaçlar damlalık görevi görebileceği gibi, tıkanıklık ve enjeksiyon şeklinde de olabilir. Bel ağrısının ilk aşamada tedavisi ağrının kendisini ortadan kaldırmalı, şişlik ve iltihabı azaltmalı, spazmları gidermeli ve kasları gevşetmelidir. İkinci aşamada, hastalığın nedeninden tamamen kurtulmanız gerekir. Burada tedavi çoğunlukla lokal olarak gerçekleştirilir. Merhemler, kompresler için karışımlar kullanılır. Ek olarak, fizyoterapi önerilir.

Üçüncü aşama, hasarlı dokuların yenilenmesini artıran ve onları gerekli tüm bileşenlerle besleyen enjeksiyonlardan oluşur. Böylece, segmentin tam işlevselliği geri yüklenir. Tüm aşamalarda, ilaç ve terapi seçimi, teşhisinize ve ilgili doktorun seçimine bağlıdır. Kendi kendine ilaç tedavisi kesinlikle önerilmez.

Fizyoterapi

Ağrının nedeni doğru bir şekilde tespit edildiğinde, fizyoterapi yöntemleri kullanılarak tedaviye başvurulabilir. Sebeplerine göre, aşağıdaki tedavi yöntemleri ayırt edilebilir:

 • Ultrason.
 • Lazer tedavisi.
 • Elektrik akımına maruz kalma vb.

Fizik tedavi daha çok erken evrelerde sırt ağrısının nasıl tedavi edileceğine odaklanır. Hastalığın ilerleyen evrelerinde yardımcı bir tedavi yöntemi olarak önerilebilir. İhtiyacınız olan tedavi, muayeneden sonra sadece ilgili doktor tarafından reçete edilir.

Cerrahi müdahale

Vakaların büyük çoğunluğunda sırt ağrısı ameliyat gerektirmez. Bununla birlikte, uzun süredir ağrınız varsa ve zamanla daha da kötüleşirse ve doktora danışmayı kesinlikle reddederseniz, bu tedavi yöntemi de mümkündür. Bu durumda, büyük olasılıkla, hastayı tamamen hareketsiz hale getirmek için litik bir karışımın kullanıldığı genel anestezi kullanılacaktır. Ameliyat planının kendisi, teşhis verilerine dayanarak cerrah tarafından geliştirilecektir.

Halk yöntemleri

"Bel ağrısı nasıl giderilir? " Sorusunageleneksel tıp da cevap verebilir. Burada ağrı semptomlarının ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak çeşitli ev yapımı merhemler, losyonlar vb kullanılabilir. Bu tür ilaçların ana odak noktası ağrı ve iltihabı hafifletmektir. Çoğu durumda, alt sırtın halk ilaçları ile tedavisi, yalnızca ilk yardım olarak kendini haklı çıkarır. Uzun süreli kendi kendine ilaç tedavisi ile, ağrının ana nedenini bilmeden hastalık büyük ölçüde ağırlaştırılabilir. Sonra, birkaç halk ilaçları.

sırt ağrısını tedavi etmek için kompres
 1. Alt sırtın ağrıyan bölgesine ekşi krema ile karıştırılmış rendelenmiş yaban turpu ve turp kompresi yerleştirilir. Yukarıdan, bunların hepsi bir kağıt peçete ile kaplıdır ve tüm alt sırt bir eşarp ile bağlanmıştır. Böyle bir kompres, ağrı semptomlarını mükemmel bir şekilde ortadan kaldırır ve kas spazmlarını giderir.
 2. Sırtınız ağrıdığında, tıbbi yaralanmaların karışımıyla hazırlanan bir infüzyondan gelen sıcak kompresler yardımcı olacaktır. Buna kekik, papatya, sarı kantaron ve kara mürver de dahildir. Kompres gece uygulanır. Etkilenen bölge ılık bir bezle sarılır. Tedavinin gece yapılması tavsiye edilir. Kuru dulavratotu yapraklarının infüzyonundan özdeş bir kompres hazırlanır.
 3. Halk ilaçları ile yapılan başka bir tedavi, at kestanesinin iyileştirici özelliklerine dayanmaktadır. İlk önce kestaneyi toz haline getirmeniz gerekir. Daha sonra kafur yağı ve eritilmiş domuz yağı ile karıştırılır. Malzemeler kabaca aynı miktarda verilir. Elde edilen merhem bir dilim siyah ekmeğe yayılır ve bir kompres olarak ağrıyan sırta uygulanır. Böyle bir çare kan dolaşımını iyileştirebilir, besleyici ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

Ancak unutmayın, halk ilacı kendini ne kadar iyi gösterirse göstersin, yine de bir doktora danışmanız gerekir. Sonuçta, kendi kendine ilaç tedavisi her zaman kendi tehlikeniz ve riskiniz altında gerçekleştirilir. Ek olarak, tedavi prosedürlerinin yalnızca kısa süreli rahatlama sağladığı ve ardından ağrının zaman zaman yoğunlaşacağı ortaya çıkabilir.

profilaksi

Bel bölgesinde sırt ağrıyorsa, önlem almak için çok geç. Ancak böyle bir sorunla mümkün olduğunca uzun süre karşı karşıya kalmamak için, onu nasıl önleyeceğinizi ve buna neyin yol açtığını düşünmeniz gerekir? Hareketsiz veya hareketsiz bir yaşam tarzı süren kişilerin, sporcuların, özellikle haltercilerin ve aşırı kilolu kişilerin risk altında olduğu yukarıda zaten açıklanmıştır.

Buna göre, hastalığın en iyi önlenmesi zorunlu sabah egzersizleri, spor, tedavi edici egzersizler, sırttaki yükün azaltılması, masaj, beslenme kontrolü vb. olacaktır. Ayrıca, bel ağrısına neden olabilecek şeyleri gidermek için, periyodik programlı kontroller, katılanlarla birlikte. doktor yardımcı olacaktır.

sırt ağrısı için bir doktor tarafından muayene

İlk yardım

Alt sırt çok ağrıyorsa ve hastaneye gitmek çok uzaksa ne yapmalı? Doktoru beklemek için sırt ağrısı nasıl hızlı bir şekilde giderilir? Bunu yapmak için, bazı ilk yardım yöntemlerini bilmeniz gerekir. Tabii ki, iyileştirici bir etkisi olmayacak, ancak acıyla başa çıkmaya yardımcı olacaklar. Yani, her şeyi aşamalı olarak yapıyoruz:

 1. Sert bir yatakta veya yerde sırtüstü yatarız. Battaniye yataktan çıkarılmalıdır.
 2. Aynı zamanda, bacaklar kaldırılır ve dizlerde bükülür. Daha fazla rahatlık için, yükseltilmiş bacaklarınızın altına bir yastık veya rulo battaniye koyun.
 3. Elimizdeki ağrı kesici veya iltihap önleyici ilacın olağan dozunu alıyoruz.
 4. Yatıyoruz ve ani hareketler yapmamaya çalışıyoruz.
 5. İşlem sırasında evde doktor çağırmayı unutmayın.
 6. Çoğu durumda, önümüzdeki birkaç gün boyunca dinlenmeye ve yatak istirahatine ihtiyacınız olacaktır. Doktor ziyaretinden sonra işi arayın ve amirinize haber verin.
 7. Tedavi sırasında ve sonrasında baharatlı ve tütsülenmiş gıdalardan kaçınmaya çalışın.