Akut sırt ağrısı

Ani nöbetler, akut sırt ağrısı-ebilmek var olmak çok acı, ama bu çok anlamına gelmez sizin için «kötü geri dönüş». Tabii ki, en sık akut ağrı nedeniyle oluşur herhangi bir kronik sorun, ama bir kez geçti ve fare durumunu, bağ ve eklem sırt daha az kritik yapabilir ve sorun kronik bir nedeni var. Temel tedavi krizi, akut sırt ağrısı ise ileri bir program egzersiz ile birlikte bir tatil. Bu bölümde öğreneceksiniz, ne yapmalıyım krizi başladı, ve ne zaman bir doktoru arayın, kontrol edin vitesli kurtarma programı dahil olmak üzere egzersiz, duruş ve dinlenmek için kendi kendine yardım teknikleri.

Nedenleri akut ağrı

En sık nedeni akut ağrı bel bölgesinde kronik, uzun süreli varolan bozukluklar, gibi yanlış bir duruş ya da güçsüzlük, kas, karın. Bu sapma artırabilir yük ve gerilim omurga ve omurga kasları bir dereceye kadar, ne olur onlara zarar. Dejeneratif süreçler gibi, osteoartrit ve osteoporoz varsa, onların gelişimi için geldi aşamasında doku hasarına da neden olabilir, akut ağrı bel bölgesinde. Bu gibi durumlarda, iki gün sonra başka bir gelebilir, geçici bir rahatlama, ama çok büyük olasılıkla, nöbetler, akut ağrı tekrar edilecek kadar devam ederse, onları kronik bir neden.

Kronik nedenleri, akut ağrısı sırt

Eğer krizi, akut ağrı bir sonucudur hasarı, neden olduğu kronik bir hastalıktır, o zaman en olası nedenleri aşağıdakiler olabilir.

 • Yanlış duruş;
 • Halsizlik karın kasları;
 • Osteoartrit;
 • Osteoporoz.

Mekanik nedenler, akut ağrı

Kronik bir durum değil her zaman için ana nedeni akut sırt ağrısı. Çok sık bir krizi provoke hareketi, kendisi önemsiz görünüyor, örneğin eğimi nedeniyle zemin döşeme çanta. Aslında hasar oluştu bir iki gün erken, ne de hiç tanıdık bir fiziksel çaba. Ne zaman kasları korumak için çalışıyoruz omurga alışılmamış yük, onlar çok gergin, aynı zamanda bağ, omurlar ve diskler. Ertesi gün kas sertleşmesine ve ağrılı ya da gevşer böyle bir ölçüde korumak mümkün değil omurga iken, bağ ve eklemleri henüz geri döndüler olağan bir durum. Böyle tamamen mekanik bir arızası oynattığını tüm sistemi ve sonuç olarak görünen önemsiz olduğunu bir hareket olabilir, o bardağı taşıran son damla neden olur, kas spazmı, burkulma bağ, disk deplasmanı ya da eklem iltihabı. Yanlış ağırlık kaldırma ve gerginlik sırasında alışılmamış yük — tipik nedenleri akut sırt ağrısı.

Yanlış ağırlık kaldırma

ostraya-bol-mehanich

Yanlış ağırlık kaldırma, örneğin, ne zaman eğilir ileri almak için bir şeyler bagajdan araç oluşturur ek bir yük sırtında. Kaldırın zaman şiddeti lütfeder misiniz, eklem gergin daha güçlü, bu neden olur, bir tür ya da zaten zayıflamış eklem diski veya elmas kesici takımlar ile baş edemez gereksiz bir yük.

Aşırı yoğun veya olağandışı fiziksel yük

Yorucu fiziksel egzersiz, özellikle ile ilgili katlanmış kutuları (tenis oynamak veya dans dersleri), sık sık nedeni akut sırt ağrısı. Bazı tür egzersiz hareketleri yönlendirilir, ağırlıklı olarak tek yönlü (eğim ileri), ve bunların içinde yer alır, sadece bir kas grubu. Karşıt kaslar bir grup haline şasili, bolluk ve zaten mümkün değildir, tamamen küçültmek ve reddetme, gövde geri. Yani kas ve bağ haline yeterince güçlü ya da yeterince esnek yüzleşmek için yüksek bir yük dönüşlerde gövde.

Ne zaman bir uyum içinde ağrı?

Oluştuğunda akut ağrı her şeyden önce, kesin bir şey yapıyor, ne yaptınız, yalan bir yatak veya zemin üzerinde olsa bile, bunun için gerekecek sürünme (bu kuralın tek istisnası vardır vardır durumlar var aniden uyuşmuş bir bacak veya iki bacak, bir kaza oldu, düştü ya da aniden bir tekme var bkz. soru aşağıda). Yatarken çıkarılabilir yük ile omurga üzerinde baskı olur, dört kat daha az ayakta. Basınç azalması önemli ölçüde ağrıyı hafifletmek ve kasları verebilir, охваченным koruyucu spazmom, fırsat bulacaksınız. Siz de kendinize yardımcı olmak için bir çaba, izlediği gevşeme zihin ve vücut için çalışın, endişe, onun zorunlu hareketsizlik, ne yaparsan yap, ne zaman başladı saldırı, bunu bitirmek sonra.

Hangi poz almak

En iyi yolu basıncı azaltmak için omurga üzerinde sırt üstü yatmak. Çalışın tembellik, önce bir yastık olmadan, ama eğer ağrı geçti, подложите onu başının altına. Gerekirse, koyun yastık altında diz için lomber çok изгибался. Eğer ağrı iner ayaklarına koymak, yastık altında alt bacak hem de kalça ve dizler aynı açıda, bu yardımcı olur stres ile siyatik sinir.

Bazı durumlarda, pozisyon, sırt üstü yatarken, ağrı kolaylaştırır. Bulursanız bu hüküm, acı, deneyin manevralar, gösterilen makalede, hızlı bir ağrı, konumunu bulmak için, hangi bir ağrı hissedilir. Soruları olan teklif, aşağıdaki listede size yardımcı belirlemek, ne kadar ciddi bir sorun olduğunu, hangi eylemin alınmalıdır.

Sorun ne kadar ciddi?

İle yerleştirilen aşağıda anket anlamaya, ne yapmalıyım durumda, ama eğer herhangi bir şüpheniz varsa, bir doktora başvurun.

Eğer durumunuza uygun en az bir aşağıdaki varsayımlar, kıpırdama ve bir başkası neden «ambulans».

 1. Sadece bir kaza.
 2. Son zamanlarda düşmüş veya ağır vurulmuş.
 3. Var aniden uyuşmuş bir bacak veya iki bacak.

Eğer durumunuza uygun en az bir aşağıdaki varsayımlar, hemen bir doktora başvurun. Çağırın karakola başvurun veya acil servise.

 1. Var göğüs ağrısı, sol kol veya sol tarafında çene.
 2. Ağrı geçmez, artar, yardımcı ve değişiklik hükümleri.
 3. Hissediyorum усиливающуюся bacaklarda güçsüzlük, birlikte kendi uyuşma ve, belki de, zorluk, idrar ve bağırsak hareketi.
 4. Ağrı şiddetli, uzun süreli, azalır sadece ileri eğik.

Eğer durumunuza uygun en az bir aşağıdaki varsayımlar, bir doktora başvurun önümüzdeki günlerde.

 1. Hissediyorum, uyuşma veya karıncalanma kol veya bacak.
 2. Son zamanlarda kilo mu verdiniz ve hissediyorum, halsizlik, yorgunluk.
 3. Eğer bir kadın, ve zaten geldi menopoz.
 4. Eğer hamile iseniz.
 5. Eğer bir vejetaryen veya uzun bir süre için gözlemlemek için bir diyet.
 6. Daha fazla 60 yıl.

Eğer durumunuza uygun en az bir aşağıdaki varsayımlar, kalın bir gün yatakta, bir iyileşme olacaktır, bir doktora başvurun.

 1. Ağrının karakteri değişiyor, eğer bir hareket veya değiştirmek vücut pozisyonu.
 2. Son zamanlarda yapılan ilginç egzersiz ile ilgili büyük bir yük.
 3. Eğer utanç verici döndü ya kaldırdı, ağır bir nesne.

Hızlı ağrı (ilk gün)

Eğer duruş, önerilen bir önceki makalede (Ne zaman uyum ağrı) sizin için rahatsız deneyin duruş, aşağıda açıklanan konumunu bulmak için, hangi ağrı hissedilir, ve problemsiz bir konaklama imkanı 24 saat içinde, ama unutmayın, bir egzersiz, kesinlikle sınırlı bir hacmi için gerekli inflamasyonu azaltmak ve önlemek hareketsizlik. Çünkü nedenleri ağrı farklı insanlar farklı, denemek gerekir, her duruş ve her bir egzersiz ve bu şekilde olanları bulmak, size en iyi yardım. Eğer belli bir vücut pozisyonu değişiklikleri, egzersiz sırasında hissettim, ağrı yatışmış, kabul edin bu duruş sunuyor. Ve tam tersi, kalın değil, herhangi bir duruş, ağrı varsa bu durumda artar. Deneyin hareket yataklar, eğer o varsa, sabit yatak, aksi takdirde kullanın jimnastik mat veya mat.

Poz ağrı ortadan kaldırmak için

 • Uzan karnına çekerek ellerini yüzüne.
 • Eğer ağrı inziva, подложите yastık altında karın. Eğer bu, yardımcı olur, biraz sola kalça deneyin ve sağ ve sol, yana verim ya da belirlenen hareket yeri hasar. Koy ellerini başını eğer çok daha kolaydır.

Uyarı

Eğer herhangi bir egzersiz görünümünü açar veya artan ağrı ya da onu daha fazla yayılmasına, derhal durdurun. Devam, sen sorunu daha da kötüleştirebilir. İlk iki gün boyunca burada egzersizler tekrarlanmalıdır fazla üç kez, yaklaşık her gün üç kez. Diğer zamanlarda sadece dinlenin. En azından ağrı azaltmak yavaş yavaş artırın yeniden deneme sayısı maksimum 10 kez, her egzersiz.

Pelvik eğilmeler

 1. Sırt üstü yatın ve dizlerinizi bükün, dik açıyla ayaklar gerekmektedir katta kalmak.
 2. Flex bel yırtarak geri yerden sonra gücü ile tıklayın ve onu yere. Dikkat edin toraks hareketsiz kaldı, şimdiye kadar kalça hava ileri geri.
 3. Tekrar üç kez egzersiz, egzersiz sonunda bel almak zorunda nötr konum arasında orta bir aşırı. İki gün sonra başlayın yavaş yavaş yeniden deneme sayısı bu egzersiz 10.

Haddeleme diz

 1. Sırt üstü yatın ve dizlerinizi bükün, önceki egzersiz gibi, ama kalça gereken yerde yalan.
 2. Перекладывайте diz yan-yana bırakarak, onları yarı o kadar düşük, ne kadar rahat olduğunu. Tekrar üç kez egzersiz. İki gün sonra başlayın yavaş yavaş yeniden deneme sayısı 10 defa.

Ağrı (ikinci gün)

Bir zamanlar doktorlar inanıyordu en iyi tedavi, akut sırt ağrısı, mutlak barış, ama şimdi bulundu, çok daha etkili alternatif dinlenme egzersizleri ile. Eğer 24 saat değil hissettim geliştirmek, doktorunuzu arayın, ama eğer ağrı azalmış, ekleyin, önerilen makalede «Hızlı sorun giderme» ağrı egzersiz, aşağıda gösterilen. Onlar önlemeye yardımcı sertliği ve sırt kasları, dolayısıyla, oluşma olasılığını azaltmak için ileride sorun, hem de desteklemek için kas tonusu ve gücü.

Eğilme yalan

 1. Yalan, karın, mat veya sert yatak, yükselen, dirsek. Arkanıza yaslanın ve izlemeye devam edin o pozisyonda önce hesabı 10. Yürümek, rahatlayın; tekrar üç kez egzersiz.
 2. Tekrar ilk egzersiz, ama bu sefer kalk avuç içi değil, dirsek.

Pull-up diz

Sırt üstü yatın, sert bir yüzeye. Dizlerinizi bükün dik açıyla sıkın ve onları meme. Tutun bu pozisyonda önce hesap 10, sonra yavaş yavaş aşağı ayaklar zemin üzerinde. Tekrarlayın üç kez.

Eğim yönünde

Dik durun, ayaklarınızı ayrı omuz genişliği. Hafifçe itiyor, bir uyluk, yan aynı yan kayma, kol ve bacak aşağı yer alan gerginlik öte yandan gövde. Tekrarlayın üç kez. Sonra yapın bu egzersizi diğer tarafa.

Sırt ekstansiyon

 1. Başlangıç pozisyonu olarak eğimler doğru, kalça, el. Biraz saptırma önce, yapıştırma ve kürek kemikleri hafifçe yükselterek çene, ama çok yüksek değil, bakmak için tavan. Tekrarlayın üç kez.
 2. Yaparak son tekrar, önce alıştırmayı tarafsız, dik pozisyonda, öne eğilin, yuvarlama, omuz.
bol

Uyarı

Derhal bırakın, eğer herhangi bir egzersiz görünümünü açar veya artan ağrı ya da onu daha fazla yayılması. Devam, sen sorunu daha da kötüleştirebilir. İlk iki gün boyunca burada egzersizler tekrarlanmalıdır fazla üç kez, yaklaşık her gün üç kez. Diğer zamanlarda sadece dinlenin. En azından ağrı azaltmak yavaş yavaş artırın yeniden deneme sayısı maksimum 10 kez, her egzersiz.

İyileşme yolu

Eğer ağrı yavaş yavaş düzelir (eğer değilse, doktorunuza danışın), sonra iki gün dinlenme ve egzersiz devam edebilirsiniz, normal bir yaşam tarzı. Kurtarmak için hareketlilik ve esneklik önemlidir kadar aktif, ne kadar mümkün olabilir; tabii ki, yapmayın böyle bir şey, ne engelleyebilir nihai kurtarma. Ama şimdi mantıklı dinlenmek için sırt üstü bir saat ya da öylesine için her gün vermek dokulara zaman tedavi için ve kendi kendini iyileştirme.

Eğer ağrı geri döner

Eğer dikkatli olmak ve kurallara uymak, aşağıdaki tabloda listelenen, kalır bir tehdit, ne yaparak, garip hareketi kırmak için bütün iş bitmiş ve bu yol açacaktır sırt ağrısı. Eğer bu oldu, hemen kullanmayı durdurun ve uzanın sert bir yüzey üzerinde yüz aşağı veya geri alın veya yanlış bir duruş, bir önce iyi bir terfi sorun ağrı.

Yatarken

Bu duruş çok olumlu bir omurga için, diğerleri gibi, ama o kadar olur, ihtiyacınız olan her şey var sadece bu pozisyonda. Bu durumda, koyun ve dizlerinizin arasına yastık, bacak, bulunan, üst, скатывалось öne çıkan bükmek için alt omurga. Ayrıca yararlı olabilir, koymak, başka bir yastık karşı karın ve göğüs, yastık gibi, sanki sarılmak, onu desteklemek için omurga önden. Koymayın artık bir yastık başınızın altına, özellikle boyun ağrısı veya üst sırt.

Ne yapmak ve ne yapmak değil, iyileşmek için

İki gün sonra sen-meli yataktan kesin ve tekrar normal çalışma. Ancak unutmayın şu:

Ne yapmak gerek

 • Kaldırmayın şiddeti ve yalın.
 • Yapmayın ağır ev işi: пылесосьте, defolun gidin, pet.
 • Yapmayın dik tırmanıyor ve inişlerde.
 • Giymeyin şiddeti, örneğin satın alma, bavullar, dağlar ıslak iç çamaşırı.
 • Başlamayın spor ile ilgili büyük bir yük.
 • Değil oturup durmayın uzun süre değiştirmeden bir duruş.
01.08.2018