Lomber omurga semptomlarının osteokondrozu ve tedavisi

lomber osteokondrozun belirti ve semptomları

Şiddetli ağrı sendromunun eşlik ettiği durumlardan biri lomber omurganın osteokondrozu olarak adlandırılır, hastalığın semptomları ve tedavisi, en azından "lumbago" için ilk yardım herkes tarafından bilinmelidir.

Lomber omurganın osteokondroz teşhisi

Lomber omurganın osteokondrozunun teşhisi birkaç aşamada gerçekleştirilir. Hastanın mevcut şikayetlerinin toplanması ve ardından hastalığın geçmişinin incelenmesi ile başlar.

Sonraki adım hastayı incelemektir. Ağrı noktaları, omurganın yüzeyinde palpasyonla ortaya çıkar.

Radyoloji bir kişi için zorunludur. Hastalığı teşhis etmenin anahtar yolu bu tekniktir. Ortaya çıkan resimde, doktor tipik iltihap belirtilerini - omurlar arasındaki çatlakların daralmasını - izleyebilir. Ek olarak, bir röntgen, bireysel bir omurun yüzeyinin sıkıştırıldığı bir durum olan subkronik sklerozu ve ayrıca osteofitleri (kemik büyümeleri) ortaya çıkarır.

MRI incelemesi de zorunludur. Omurgada meydana gelen patolojik süreçleri maksimum doğrulukla teşhis etmenizi sağlayan manyetik rezonans görüntülemedir.

Bilgisayarlı tomografi, bir kişinin fiziksel olarak tomografinin kapalı alanında yaklaşık 40 dakika geçirememesi durumunda prosedürün yerini alarak MRG'ye alternatif olabilir.

Kan testi ayrıca atanır. Romatolojik patolojiyi dışlamak gerekir. Bir hastanın doğrulanmış bir osteokondroz tanısı ile artmış bir ESR'ye sahip olması durumunda bir analiz yapılır.

Lomber omurganın osteokondrozunun belirtileri

Her bir omur, omurganın üzerine binen strese dayanmasına yardımcı olan lifli bir halka içerir. İntrakartilajinöz dokuda meydana gelen patolojik değişiklikler, annulus fibrosus üzerindeki basıncın artmasına neden olur. Sinir köklerinin yaralanmasıyla birlikte çıkıntısı oluşur. Değişikliğin sonucu şiddetli ağrı sendromudur. Lomber omurganın osteokondrozu, düşündüğümüz semptomları ve tedavisini bu şekilde gösterir.

Lomber omurga iltihabının belirtileri şunlardır:

  • şiddetli ağrı, omurgadaki dejeneratif değişikliklerin ana semptomudur, çünkü sağlıklı bir kişi sırt ağrısı çekmez;
  • artan ağrı - bir kişinin aynı pozisyonda uzun süre kalmasından sonra düzelir;
  • bel bölgesinde keskin ağrı hissi - lumbago -;
  • bacaklarda periyodik karıncalanma hissi.

Kadınlarda patoloji ek semptomlarla kendini gösterebilir (artan basıncın bir sonucu olarak yerel kan dolaşımının ihlal edilmesinden kaynaklanır):

  • üreme sistemi organlarının iltihabı - rahim ve yumurtalıklar;
  • kısırlık - nadir durumlarda gelişir ve lomber bölgenin gelişmiş osteokondroz biçiminin bir komplikasyonudur.

Osteokondrozda, uyluk kasları ağrıyor ve yürümeye izin vermiyor - ne yapmalı

Osteokondroz sırasında uyluk kasları ağrıyor ve yürümeye izin vermiyorsa, ağrı nasıl hafifletilebilir ve ağrının nedeni nedir?

Bu patoloji için, alt sırtta hoş olmayan hislerin gelişimi tipiktir. İlk başta, sadece güçlü fiziksel efordan sonra oluşurlar, ancak durum kötüleştikçe, sürekli hale gelirler ve ağrılı bir karakter kazanırlar. Bazen bir kişinin "bel ağrısı" vardır - keskin bir acı hissi.

Ağrı, yürürken ve hasta yatay pozisyondayken hafifler. Ancak bir kişi oturduğunda, ayağa kalktığında veya öksürdüğünde / hapşırdığında ağrı yalnızca şiddetlenir. Bu durumda ağrı, uyluk kaslarına yayılabilir ve hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde kötüleştirebilir.

Durumu hafifletmek için genellikle semptomatik ilaçlar önerilir. Osteokondrozu iyileştirmezler, ancak yalnızca ağrı belirtilerini azaltırlar.

Durumu hafifletmek için steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlar kategorisindeki ajanlar reçete edilebilir.

Abluka şiddetli ağrı için uygulanır. Ancak bu tür ağrı kesiciyi yalnızca bir uzman sağlayabilir. Doktor, ağrıyı tamamen hafifletmeye yardımcı olan belirli noktalarda enjeksiyon yapar. Kullanılan ilaca karşı bireysel bir hoşgörüsüzlük kontrendikasyon haline gelir.

Bel osteokondrozunun tedavisine yönelik hazırlıklar

Sırtın en rahatsız edici hastalıklarından biri lomber omurganın osteokondrozudur, hastalığın semptomları ve tedavisi çeşitli ilaç gruplarının kullanımını içerir. Fonlar komplekste kullanılmaktadır.

Kas gevşetici kategorisindeki preparatlar, kas korsesini gevşetmek ve oluşan spazmı rahatlatmak için tasarlanmıştır. Ek olarak, yerel kan dolaşımını normalleştirerek ağrıyı kısmen dindirirler.

Bir ilaç seçerken, mevcut kontrendikasyonlar dikkate alınmalıdır. Oldukça fazla.

Sonraki ürün grubu kan dolaşımını iyileştiren ilaçlardır. Damarların lümeninin daralması sonucu iç organların oksijen eksikliği hipoksisine neden olabilir. Böyle bir patolojinin gelişimini dışlamak için hastaya özel ilaçlar reçete edilir.

Ağrı kesiciler zorunlu ilaçlar haline geliyor. Şişliği hafifletmek ve ağrıyı gidermek için steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar kullanılır. Terapötik bir etkisi yoktur, ancak tam olarak semptomatik olarak hareket ederek mevcut ağrıyı giderir.

Katılan doktor çare yazmalı ve dozu seçmelidir. Genel refah üzerinde çok olumsuz bir etkiye sahip olabileceğinden, ajanın dozunu kendi başınıza arttırmanız kesinlikle tavsiye edilmez.

Reçete edilen bir sonraki ilaç kategorisi sakinleştiricilerdir. Osteokondrozun ana semptomu, hastanın zihinsel durumunu olumsuz yönde etkileyen şiddetli ağrıdır.

Bir uzman tarafından reçete edilen izin verilen dozajların aşılması kabul edilemez.

Bel osteokondrozu: evde tedavi

Lomber omurganın osteokondrozu için evde tedavi öncelikle ağrıyı gidermeyi amaçlamaktadır. Doktorlar ağrı kesicilerin kullanımına izin verir.

Tedaviye ancak doktorunuza danışıldıktan sonra başlanabileceğine dikkat edilmelidir. İlaç seçimi ve dozajı bir uzman tarafından yapılmalıdır.

Osteokondroz - halk ilaçları ile tedavi

Halk ilaçları ile tedavi, çeşitli sürtünmelerin hazırlanmasından oluşur.

  • Şerbetçiotu ve tereyağı bazlı bir merhem iyi bir sonuç verir. Kuru şerbetçiotu külahlarının toz haline getirilmesi ve yumuşatılmış tereyağı ile karıştırılması gerekir. İyice ovuşturulmuş kitle, tamamen emilene kadar iltihap bölgesine uygulanmalıdır.
  • Popüler bir çare mürver ovmaktır. Bir bardak tıbbi alkollü meyveler için dört bardak taze çilek alınır. İçlerine alkol dökmeden önce mürver ovulmalıdır. Çare için iki hafta ısrar edin, ardından sürün ve sürünmek için tentürü kullanın.

Artık lomber omurganın osteokondrozunun ne olduğunu, durumun semptomlarını ve tedavisini biliyorsunuz. Hastalığa özgü ağrı hissederseniz, nitelikli tıbbi yardım almalısınız.