Kafanız karışmasın: artritin artrozdan farkı nedir?

artriti artrozdan hangi semptomlarla ayırt edebilirsiniz

Hastalığın özgüllüğü nedeniyle artrit ve artroz arasında sıklıkla kafa karışıklığı vardır. Her iki hastalık da eklem sistemi ile ilgilidir. Doktorlar, artrit ve artrozun karşılaştırmalı bir analizini yaptılar.

İlk ve önemli fark, semptomlar ve tedavi yöntemlerindeki farklılıktır. Genel olarak her iki hastalık da ilaçla ve diyetle tedavi edilebilir.

Artrit terimi, eklemlerdeki iltihaplanma ile ilişkili bir grup hastalık olarak yorumlanır. Artroz, bir eklemin normal şekilde işlevini kaybetmesi sonucu bir eklemin modifikasyonu veya dönüşümüdür.

Hastalığın nedenleri farklıdır. Artrit, yaralanmalar, bağışıklık sistemi bozuklukları ve organ enfeksiyonlarının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Artritin iki formu vardır - akut ve kronik.

Artroz kronik bir fenomendir ve hastalığın nedeni kalıtsal yatkınlık ve artan yaştır.

Genç erkekler genellikle artrit hastasıdır. Hastalık en çok profesyonel sporcuları ve artan fiziksel aktivite ile uğraşan kişileri etkiler.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları olan kişiler artrit riski altındadır. Osteoartrit yaşlı kadınlarda daha yaygındır.

Temel farklılıklardan da görebileceğiniz gibi, hastalıklar çok farklıdır. Artrit, bir enfeksiyon yoluyla eklemlere girebilir. Enfeksiyondan sonra komplikasyonlar başlar.

Artroz, eklemin dolaşım bozuklukları sırasında ortaya çıkar. Yetersiz besin kaynağı nedeniyle zamanla deforme olur.

Artrit ve artroz semptomlarında da farklılıklar vardır. Artritte eklem şişer ve iltihap nedeniyle kızarıklığa neden olur. Sıcaklık yükselir, baş ağrımaya başlar ve artan yorgunluk kendini gösterir. Akut formlarda ağrı keskindir. Kronik artrit durumunda sürekli ağrı vardır.

Artroz semptomları yavaş artan ağrıyla ifade edilir. İlk önce eklem deformasyon bölgesinde rahatsızlık hissedilir. Yüklerle ağrı ortaya çıkar. Hareket sırasında ağrı yoğunlaşır. Daha sonra ağrı, istirahatte bile sürekli mevcuttur. Artroz ile karakteristik bir çatırtı not edilir.

Tedavi yöntemleri

Her iki hastalık da lokomotor sistemle ilişkili olduğundan özel tedavi gerektirir. Artrit hakkında konuşuyorsak, o zaman önce iltihaplanma süreci kaldırılır. Tedavi olarak steroidal olmayan ilaçlar ve antibiyotikler kullanılmaktadır.

Artroz için doktorlar, eklem hastalıklarının tedavisi için kondroprotektörler - spesifik ilaçlar reçete ederler. Hasarlı eklemi uygun miktarda besinle doyurmanıza izin verir. Fizik tedavi ve masaj genellikle reçete edilir.

Artrit ve artroz için sporlara yalnızca kronik dönemde izin verilir. Diğer durumlarda, her tür fiziksel aktivite yasaktır.