Servikal osteokondroz semptomları tedavisi

servikal osteokondrozun nedenleri

Bir doktor teşhis ettiğinde - servikal osteokondroz, tedavinin semptomları ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. Bunun nedeni, bu hastalığın karmaşık ve çok seviyeli olarak kabul edilmesidir, bu veya bu semptom sadece hastalığın evresini değil, aynı zamanda tam olarak neye yayıldığını, vücudun hangi hayati bölgelerinin etkilendiğini de söyleyecektir.

Servikal omurganın osteokondrozunun belirtileri

  1. Omurga kolonunun sinir uçları sıkıştırıldığında, semptomlar karakteristik özelliklerini alır. Boyun, kollar ve boğazda ağrı gelişir ve bu ağrı hemen sırt gibi diğer bölgelere de yansır. Nefes almak ve yutmak zor olabilir ve dil uyuşmuş veya "şişmiş" hissedebilir. Kulaklarda gürültü duyulur ve ateş etme ağrıları mümkündür, görme "bulanıklaşır" ve gözlerde "kararır". Bir kişi, çeşitli organları etkileyen şiddetli halsizlik yaşamaya başlar, belki de şiddetli yorgunluk ve ilgisizlik hissi, uzanma ve dinlenme arzusu vardır. Dinlendikten sonra genellikle bir rahatlama olmaz.
  2. Vertebral arter beyni tam olarak besleme yeteneğini kaybeder. Bu, baş ağrısı (sürekli veya periyodik), yürürken koordinasyon kaybı, baş dönmesi ve bilinç kaybı ile tehdit eder. Ayrıca kafa karışıklığı, halüsinasyonlar ve ruhsal bozukluklar şeklinde rahatsızlıklar da mümkündür. Kişi belli bir anda kendini iyi hissedebilir ve herhangi bir fiziksel çaba göstermişse bu semptomlardan herhangi birini yaşayabilir.
  3. Dolaşım bozukluklarında hipertansiyon, taşikardi ve omurga felci ortaya çıkar. Osteokondroz tamamen iyileşene kadar damarları sıkıştıran vegeto-vasküler distoni ve aritmi gözlemlenecektir.
  4. Kafa içi basınç seviyesi yükselir ve şiddetli ağrı, halsizlik ve kusmanın neden olduğu kafada "şişlik" hissi, baş dönmesi ve keskin bir çöküş gibi belirtiler ortaya çıkar.

Servikal osteokondroz tedavisi

Ağrı ve hareketlerde sertlik şeklinde boyun osteokondrozu semptomları yaşayan bir kişi, durumunu hızla düzeltir. Ağrı kesici ilaçlar alınmalıdır. Merhemler etkili bir etkiye sahip olacak, harcamalarda ekonomiktirler. Ağrı kesici alarak, dozajı ve kontrendikasyonları gözlemlemelisiniz.

Hastanın durumunu düzelttikten sonra bir doktora danışmalıdır. Analjeziklerin sadece semptomları maskeleyebileceğini, ancak hastalıktan kurtulamayacağını unutmamak gerekir. Ayrı olarak, boyundan arkaya, kollara ve bacaklara yansıyan ağrılar için merhemlerin sadece boyuna uygulandığına dikkat edilmelidir. Ancak bir kişinin doktora gitmemesine rağmen, kesin teşhisi bilemez. Ve başarılı bir şekilde yalnızca alerjik bir etki elde ederek her şeyi aynı anda "tedavi etmeye" çalışır.

Tedavi ancak tam bir muayene ve teşhis sonrasında reçete edilir. Etkilenen bölgelerde kan dolaşımını iyileştirmek, şişlik ve gerginliği gidermek ve ağrıdan kurtulmak amaçlanmaktadır. Bunun için analjezikler merhem veya enjeksiyon (antispazmodikler) şeklinde kullanılır.

Önemli!Steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar, kondroprotektörler ve B 6 ve B 12 vitaminleri almak gereklidir.

Vazodilatör ilaçlar farklı şekillerde çalışır. Bunlar, kasların kendilerine etki ederek sinir uyarılarını ve miyotropiği azaltmak için hareket eden nörotropik ilaçlardır. Eylemleri nedeniyle, kan damarlarının duvarlarının tonu azalır ve lümenleri büyür, bu da beyne kan akışını artırır.

Fizyoterapi prosedürleri ağrıyı gidermeye ve hastanın durumunu hafifletmeye yardımcı olacaktır. Bu hastalıkta elektroforez, parafin ve su prosedürleri, manyetoterapi, ultrason ve ultraviyole ışınlama başarıyla kullanılmaktadır. Masaj (güçlü değil) ve iyileştirici jimnastik (düzenli) kendilerini iyi kanıtladılar. Özel tıbbi tasmalar takmak başınızı ve boynunuzu desteklemeye yardımcı olacaktır.

Bir alternatif ve diğer durumlarda tedaviye ek, özel jimnastiktir.

Hastalığı hafifletmek için halk ilaçları

servikal osteokondroz masajının tedavisi
  1. Ilık balla nazik masaj yapın. Çok dikkatli bir şekilde ovalamak ve sonra boynu sarmak ve böylece bal ısınması yapmak gerekir.
  2. Ağrıyan bölgeyi ısıtan bileşiklerle ovma. Alkol bazlı olabilirler - biber, sarımsak infüzyonları, bu bitkilerin taze kısımlarının uygulanmasını kullanabilirsiniz (yaban turpu, soğan, turp da uygundur).
  3. Ilık çam banyoları. 0, 5 kg'lık bir kaynatma hazırlanmaktadır. iğneler ve 2 litre. Su. Bu banyo yarım saat içinde alınır.

Vücudun kullanılan bileşenlere karşı alerjik reaksiyonlarını yakından izlemek ve bu ilaçların hastalığı hafifletip iyileştirmediğini hatırlamak gerekir.

Hastalığı Önleme

Servikal omurgada omurga problemi olan bir kişi, tam anlamıyla hareket etmeye başlamak ve gelecekte bu problemle karşılaşmamak için bu bölgeye düzenli olarak zaman ayırmak zorunda kalacaktır.

Servikal osteokondrozun önlenmesi hakkında konuşursak, not edilmelidir:

  • diyetin önemi - yiyecekler kalsiyum ve magnezyum (süt ürünleri ve balık ürünleri, baklagiller ve tahıllar) ve vitaminler açısından zengin olmalıdır.
  • Vücudun fiziksel şeklini korumaya zaman ayırma ihtiyacı (yüzme çok faydalıdır), o zaman boyun kas korsesi yeterince güçlü olacak ve omurga üzerindeki yükü azaltacaktır.
  • Servikal osteokondrozu tetikleyen faktörleri yaşamınızdan dışlamanın (veya etkisini azaltmanın) önemi. Semptomlar ve tedavi nahoş ve uzundur ve önlenmesi oldukça basit ve kolaydır.