Lomber osteokondroz

Lomber omurganın osteokondrozu

Tıbbi istatistiklere göre, vakaların% 80'inde bel ağrısının nedeni lomber osteokondrozdur. Bu, intervertebral diskler ve bitişik omurlar etkilendiğinde bu segmentteki dejeneratif-distrofik değişikliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Lomber omurganın (OBOP) osteokondrozu, çeşitli semptomlarla kendini gösterir: farklı nitelikte ağrı, hareket kısıtlılığı, alt vücutta bozulmuş hassasiyet, vb. Uzun süreli tedavi yokluğunda, dejeneratif süreçler omurlara yayılır, çalışma kabiliyetini azaltır, ardından hasta sakat kalabilir.

Lomber osteokondrozun (LP) tehlikeli komplikasyonlarından kaçınmak için, karmaşık tedaviye patolojinin 1-2 aşamasında başlamanız gerekir. İleri vakalarda, diskte veya omurlarda geri dönüşü olmayan değişiklikler zaten mevcut olduğunda, bir operasyon gerçekleştirilir. Alt sırtın osteokondrozunu ve buna bağlı komplikasyonları önlemek için, önlenmesini gerçekleştirmek gerekir.

Lomber osteokondroz gelişimi

LBP'nin (lomber omurga) osteokondrozunun ne olduğunu anlamak için, omurganın yapısını incelemelisiniz. Aralarına kıkırdaklı pedlerin (intervertebral disk) yerleştirildiği omurlardan oluşur. Disk, içinde nükleus pulposus bulunan sert bir lifli zarla (annulus fibrosus) kaplıdır. Bu yapı, şok emici bir işleve sahiptir ve omurgayı daha esnek hale getirir.

Yardım. Omurganın lomber bölümü, üst vücudun ağırlığını destekleyebildiğinden, günlük olarak büyük bir strese maruz kalır. Bu nedenle, alt omurganın osteokondrozu servikal, torasikten daha sık teşhis edilir.

Omurga üzerindeki düzenli baskı ile diskler kasılır, çok fazla sıvı kaybeder, boyları azalır ve omurlar arasındaki mesafe azalır. Kıkırdaklı astar kırılgan hale gelir, yüzeyinde mikro çatlaklar belirir ve içinden nükleus pulposus zamanla dışarı çıkar. Omurlararası disklerin daha fazla sıkıştırılmasıyla, dış kabuk yırtılır ve jelatinimsi gövde düşer, böylece bir fıtık oluşur. Sonra omurların patolojik hareketliliği vardır, omurganın bitişik bölümlerindeki yük artar.

Biraz sonra, omurga gövdelerinin kenarlarında kemik büyümeleri (osteofitler) oluşmaya başlar. Böylece vücut omurgayı sabitlemeye çalışır.

Doktorlar lomber omurganın osteokondrozunun 4 aşamasını ayırt ederler:

 • 1 derece - disklerle ilgili sorunlar başlar, orta kısım susuz kalır, düzleşir, dış kabukta çatlaklar oluşur. Silinmiş bir akıma sahiptir.
 • 2. Derece - kıkırdaklı astar sarkar, omurlar birbirine yaklaşır, daha hareketli hale gelir, omurga çevresindeki kaslar ve bağlar sarkar. Ağrı belirir.
 • 3 derece - omurların çıkıntıları, fıtıkları ve subluksasyonları oluşur. Ağrı artar, hareket kabiliyeti sınırlanır, vücudun alt kısmının hassasiyeti bozulur.
 • Derece 4 osteokondroz, spinal sinirlere ve komşu omurlara zarar verebilen osteofitlerin ortaya çıkması ile karakterizedir. Sürekli ağrı, şiddetli nörolojik bozukluklar ve diğer komplikasyonlar vardır ve sakatlık riski artar.

Alt sırtın kondrozunu iyileştirmenin en kolay yolu (evre 1), ancak hastalığı bu aşamada tanımlamak çok zordur. 2. derecenin intervertebral osteokondrozu konservatif teknikler kullanılarak tedavi edilir. 3-4. Aşamalarda ameliyat gerekebilir.

Yardım. İstatistiklere göre, OBO 30 yıl sonra hastalarda daha sık tespit edilmektedir. 20 yıl sonra insanlarda sık sık patoloji gelişimi vakaları vardır. 60 yaşındaki hastaların yaklaşık% 80'i bu hastalığın belirtilerinden muzdariptir.

Nedenler

Osteokondroz PKOP (lumbosakral omurga) ile nasıl başa çıkılacağını anlamak için nedenlerini bilmeniz gerekir:

 • Lomber segmentte düzenli statik veya dinamik yük. Osteokondroz gelişimi için risk grubu ofis çalışanları, profesyonel sporcular (halter), taşıyıcılar, inşaatçılar vb.
 • Kötü duruş, uzun süreli uygunsuz duruş.
 • Genetik yatkınlık, vertebral cisimlerin oluşumundaki anormallikler. Bu kategori, genç yazılımları içerir - omur gövdelerinin patolojilerinin neden olduğu omurganın eğriliği.
 • Omurga yaralanmaları.
 • Lomber segmentte metabolizmayı bozan hormonal dengesizlik, metabolik bozukluklar, endokrin bezleri hastalıkları.
 • Vücuttaki yaşa bağlı değişiklikler disk aşınmasına neden olur.
 • Kemik tüberkülozu, osteomiyelit (kemik dokusunun iltihaplanması), ankilozan spondilit (omurga ve eklem iltihabı), romatoid artrit, vb.

Bir hastalığa genellikle çeşitli nedenler neden olur.

Ek olarak, lomber osteokondroz gelişimini tetikleyen faktörler vardır:

 • Fazla kilo.
 • Pasif yaşam tarzı, uzun süreli oturma.
 • Düzenli sağlıksız yiyecek tüketimi (yağlı, kızarmış yiyecekler, şekerlemeler, yarı mamul ürünler vb. ).
 • Sıvı eksikliği, dehidrasyon.
 • Omurga yapısının doğuştan bozuklukları, örneğin ek bir omur.
 • Düzenli olarak rahatsız edici topuklu giymek.
 • Gebelik süresi, ardından omurga üzerindeki yük artar.
 • Daha önce pasif bir yaşam tarzı sürdürmüş kişilerde profesyonel sporcular veya aşırı spor yetiştirmeyi aniden reddetme.
 • Sigara, sık ve aşırı içme.

Lomber omurgada dejeneratif-distrofik süreçleri tetikleyebilecek daha birçok faktör vardır. Örneğin düz ayaklar, sık sık sırt hipotermisi, sık stres, uyku bozuklukları vb.

Sırt ağrısı çekmek

Belirtiler

Lomber omurganın osteokondrozunun semptomları çeşitlidir, etkilenen bölgenin patolojisinin aşamasına ve lokalizasyonuna bağlıdır.

Doktorlar OBOR'da refleks ve kompresyon sendromlarını (bir semptomlar kompleksi) ayırt eder. Birincisi, disklerin, bağların, eklem kapsüllerinin dış kabuğunun reseptörleri tahriş olduğunda ve ikincisi, sinir demetleri, kan damarları ve omurilik sıkıştırıldığında ortaya çıkar.

Lomber osteokondrozun böyle refleks sendromları vardır:

 • Lumbago. Ani hareket veya eforla belde ağrı çekmek. En ufak bir hareket etme girişiminde ağrı sendromu artar, böylece hasta tek pozisyonda donar. Hasarlı bölgedeki kaslar çok gergindir, palpasyonla ağrılı hisler daha belirgin hale gelir. Bu belirtiler, nükleus pulposusun dış kabuk içindeki hareketi ile ilişkilidir.
 • Lumbodini. Ağrılı ağrı birkaç saat veya günler boyunca gelişir. Rahatsızlık hareket, vücut pozisyonunda değişiklik ile artar. Kişi alt sırtının altında bir rulo ile yatay bir duruş aldığında zayıflar. Bu pozisyonda düz bir bacak kaldırırken ağrı şiddetlenir (Lassegh semptomu). Kas gerginliği derecesi lumbagodan daha azdır. Alt sırtın hareketliliği sınırlıdır.
 • Lumboischialgia. Sırtın alt kısmından vücudun alt kısmına yayılan ağrılı hisler (keskin veya ağrılı). Hareketler sırasında bu işarette bir artış var. Sırt üstü dinlenerek ağrı giderilir. Etkilenen bölgedeki kaslar gergin, ağrı sendromu palpasyonda belirgin hale geliyor.

Sıkıştırma sendromlarının semptomları, lomber segmentin hangi kısımlarının hasar gördüğüne bağlıdır. Karakteristik belirtiler, fıtıklar, osteofitler, yer değiştirmiş omurlar tarafından omurilik sinirlerinin sıkışması ile ilişkilidir. Bu duruma radikülopati adı verilir, en ufak bir hareketle ağrının artması, alt sırt kaslarının gerilmesi ve hareketliliğin kısıtlanması.

Lomber segmentin hasarlı omurlarına bağlı olarak kompresyon sendromlarının klinik belirtileri:

 • L1 - L3 - bel bölgesinde, ön ve iç uyluklarda ağrı ve uyuşukluk, hasta dizde bacağını bükmede / açmada zorluk çekiyor.
 • L4 - ağrı sendromu uyluğun önüne doğru uzanır, dizine (arkaya) iner. Aynı alanda hassasiyet bozulur.
 • L5 - ağrılı hisler kalçaya yayılır, uyluğun dış kısmı alt bacağın önünden ayağın iç kısmına ve ayak başparmağına doğru iner. Aynı bölgede uyuşma hissedilir, hastanın ayak başparmağını bükmesi zordur.
 • S1 - ağrı alt sırttan kalçaya, uyluğun dış ve arkasına yayılır, alt bacağın dış kısmına, ayağa iner. Aynı bölgelerde uyuşma hissedilir, alt bacak kasları zayıflar, bu nedenle hastanın ayak parmaklarının üzerinde durması zorlaşır.

Aynı anda birkaç sinir demetinde hasar riski vardır, örneğin, L5, S1. Fıtık geriye doğru hareket ederse omuriliğe baskı yapabilir.

Alt sırttaki kan damarlarının sıkışması, bacak kaslarının zayıflaması, alt ekstremitelerde uyuşma, idrara çıkma ve dışkılama süreci üzerindeki kontrolün bozulma olasılığını artırır. OBO'lu erkeklerde ereksiyon bozulur ve kadınlarda ana semptomlar yumurtalıkların veya uterusun iltihaplanmasıyla desteklenebilir.

Teşhis önlemleri

OBO'yu teşhis etmek için doktor hastayı muayene eder, kasların durumunu belirlemek ve omurganın eğriliğini belirlemek için hastayı palpe eder. Tanı koymasını kolaylaştırmak için uzmana belirtilerinizi ayrıntılı olarak anlatmanız önemlidir.

Enstrümantal incelemeler, intervertebral osteokondrozu tespit etmeye yardımcı olacaktır:

 • Sırtın alt kısmının röntgeni (önden ve yandan projeksiyon).
 • Hesaplanmış ve manyetik rezonans görüntüleme.

X-ray, EPP'nin yapısını değerlendirmenize olanak sağlar. Omurların anormal hareketliliğini tespit etmek için fleksiyon ve ekstansiyon pozisyonlarında röntgenler çekilir. Bu çalışma, intervertebral fissürün daraldığını, vertebral cisimlerin yer değiştirdiğini ve kenarlarında osteofitlerin ortaya çıktığını fark etmemizi sağlar. Bununla birlikte, bu teşhis yöntemi eski kabul edilir.

Günümüzde, BT ve MRI omurgadaki dejeneratif-distrofik değişiklikleri saptamak için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bu oldukça bilgilendirici çalışmalar, omurların, disklerin, intervertebral foramenlerin ve omuriliğin durumunu değerlendirmeyi mümkün kılar. Onların yardımı ile çıkıntılar, fıtığın yönü, sinir demetlerinin, omuriliğin ve kan damarlarının sıkışmasının derecesi tespit edilir.

Tedavi

LUMBAR OSTEOKONDROZ İÇİN İLAÇLAR

Bel osteokondrozu için ilaçlar

Osteokondroz EPP'nin tedavisi 1-3 ay ile 1 yıl arasında sürer. Tedavinin başarısı, doktor tavsiyelerine kesinlikle uyması gereken hastanın kendisine bağlıdır. Kendi kendine ilaçla hastanın durumu genellikle kötüleşir.

Tedavi hedefleri:

 • Yazılım belirtilerini durdurun veya azaltın.
 • Hastalığın nedenini belirleyin, onu yaşamdan dışlamaya çalışın.
 • İltihaplanma sürecini ortadan kaldırın.
 • Lomber omurgadaki kan dolaşımını, metabolik süreçleri geri yükleyin.
 • Daha fazla dejeneratif değişiklikleri durdurmak için hasarlı kıkırdak zarının durumunu iyileştirmeye çalışın.

Bu tür hedeflere ulaşmak için karmaşık bir terapi yapılması önerilir. Genellikle ilaç almakla başlar:

 • Kas gevşetici maddeler. Kasları gevşetir, ağrı ve iltihabı giderir.
 • NSAID'ler. Antiinflamatuar, analjezik, antipiretik etkileri vardır.
 • Antispazmodikler. Düz kas spazmını durdurmaya, ağrıyı gidermeye yardımcı olurlar.
 • Anestezikler. Terapötik blokaj şeklinde şiddetli ağrı sendromu için kullanılırlar.
 • Glukokortikosteroidler. Ayrıca ağrıyla baş etmeye yardımcı olurlar. Ancak bu ilaçlar kemikleri tahrip edebildikleri için kısa bir süre için ve ancak doktorun onayından sonra alınırlar.
 • Sakinleştiriciler. Nöromüsküler gerginliği giderir, uykuyu iyileştirir.
 • Vitaminler (B, E, C, A grubu). Etkilenen sinirlerin durumunu eski haline getirir, ağrıyı hafifletir.

Dikkatli olun. NSAID'ler, gastrointestinal sistemin mukoza zarlarına daha fazla zarar verdiklerinden gastrit veya mide ülserleri için alınmamalıdır.

Alevlenme durumunda hastaya enjeksiyon yapılır ve ana semptomlar giderildikten sonra ağızdan ilaç alır.

Ayrıca dış etkenler (jeller, merhemler, kremler, ovma) kullanılır.

Kronik bel osteokondrozu durumunda ne yapılacağı sorusu oldukça önemlidir. OBOP kronikleşirse, ana semptomların giderilmesinden sonra, hastaya kondroprotektörler, kan dolaşımını geri kazandıran ilaçlar, B vitaminlerine dayalı ilaçlar reçete edilir.

Lomber omurganın kondrozunun tedavisi (aşama 1), dejeneratif süreçlerin gelişimini yavaşlatan, kıkırdak rejenerasyonunu hızlandıran kondroprotektörler kullanılarak gerçekleştirilir. Ek olarak, hastaya vitamin ve mineral kompleksleri reçete edilir. Bu osteokondroz şekli, tedavisi en kolay olanıdır.

DİĞER KORUYUCU TEKNİKLER

1-2 derecelik akut kronik hastalık (osteokondroz) durumunda, aşağıdaki tedavi prosedürleri gelişimini durdurmaya yardımcı olacaktır:

 • Ultrason tedavisi, ağrıyı ve iltihabı hafifletir ve hasarlı bölgedeki kan akışını normalleştirir.
 • Detensor tedavisi, kişinin kendi vücudunun ağırlığından dolayı omurganın güvenli bir şekilde çekilmesidir, ardından kas tonusu normalleşir ve hareketlilik artar.
 • Manyetoterapi, omurga çevresindeki kasların ağrısını ve iltihaplanmasını azaltır.
 • Refleksoloji (iğnelerin vücuttaki biyoaktif noktalara sokulması) kan dolaşımını hızlandırır, iltihabı ve ödemi hafifletir.
 • Manuel terapi (bir doktorun elleriyle etkilenen bölgeye etki) ve masaj kas tonusunu normalleştirir, sinir demetlerinin sıkışmasını azaltır, omurlararası disklerin beslenmesini iyileştirir ve omurganın yapısını eski haline getirir.
 • Elektroforez, ilaç solüsyonlarının deri yoluyla kemik ve kıkırdak dokularına iletilmesine izin verir.
 • Drasonalizasyon kan dolaşımını, metabolik süreçleri iyileştirir, ağrıyı azaltır, cilt hassasiyetini geri kazandırır.

Hastanın durumunu 5-15 seansta iyileştirmeye yardımcı olacak daha birçok etkili prosedür vardır. Önemli olan, bunları yapmadan önce bir doktorun onayını almaktır.

EVDE YAZILIM İLE TEDAVİ

OBO'yu evde tedavi etmenin mümkün olup olmadığını merak ediyorsanız, doktorunuzla konuşun. Uzman izin verdiyse, genellikle aşağıdaki noktalardan oluşan tedaviye başlayın:

 • Diyet. Lomber osteokondroz bozuk kan akışından veya metabolizmadan kaynaklanıyorsa, yağlı, kızarmış, baharatlı yiyecekleri, yumurtaları vb. Menüden çıkarın. Menüyü taze sebzeler, meyveler, yağsız et, balık ve süt ürünleri ile yenileyin. Alkol, tonik içeceklerden (çay, kahve) vazgeç. Filtrelenmiş su, kompostolar, bitki çayları için.
 • Osteokondroz tedavisi için aplikatör
 • Kan dolaşımını yeniden sağlamak için egzersiz yapın veya ovma ve kompres uygulayın.
 • Ortopedik bir yatakta, alçak bir yastıkta uyuyun. Hareketsiz bir işiniz varsa, omurganızı destekleyecek sırtı olan bir sandalye satın alın. Zaman zaman özel korse veya kemer giyin.
 • Egzersiz tedavisi, kas korsesini güçlendirmeye, hastalıklı omurgadaki yükün bir kısmını hafifletmeye yardımcı olacaktır. Her hasta için kompleks, bir doktor veya eğitmen tarafından ayrı ayrı derlenir.
 • Bel bölgesine kendi kendinize masaj yapın. Ancak bir profesyonele bunu nasıl doğru yapacağını sorun.
 • Ovma, kompres, banyo vb. şeklinde halk ilaçları kullanın
 • İğne aplikatörü, kan dolaşımını, hasarlı bölgedeki metabolik süreçleri iyileştiren, kas ağrısını azaltan ve gevşeten çok sayıda dikenli plastik bir plakadır.

Ve ayrıca evde de bitkisel kaynatma, sıva içeren losyonlar kullanabilirsiniz.

Yardım. Osteokondroz tedavisinde bir yenilik, en dağınık hastalar için bile uygun olan bir masaj yatağıdır.

Ancak, evde tedavinin ancak doktorunuzun izni ile yapılabileceğini unutmayın.

CERRAHİ TEDAVİ

Konservatif tekniklerin uzun süre etkisiz olduğu kanıtlanmışsa, lomber osteokondroz cerrahisi reçete edilir. Ayrıca istemsiz idrara çıkma, dışkılama ve kauda equina sendromu (alt omuriliğin sinirlerinin sıkışması) için cerrahi müdahale endikedir.

OBO tedavisinde aşağıdaki cerrahi yöntemler kullanılmaktadır:

 • Spondilodez - bitişik omurların füzyonu.
 • Facetextomy - omurilik sinirini sıkıştıran intervertebral eklemlerin çıkarılması.
 • Laminektomi, omuriliği sıkıştıran omurilik kanalını örten laminanın çıkarılmasıdır.
 • Diskektomi, sinir kökü veya omuriliğin sıkışmasına neden olan bir intervertebral diskin tamamen veya kısmen çıkarılmasıdır.
 • Korpektomi - vertebral gövdenin ve bitişik kıkırdak pedlerinin çıkarılması. Ardından boş alan bir kemik grefti ile doldurulur ve 3 vertebral segment kaynaştırılır.

Yardım. Ameliyattan sonra komplikasyon riski vardır: omurilik yaralanmaları, sinir demetleri, kırık greftler, enfeksiyonlar vb.

Tedaviden sonra iyileşmenizi hızlandırmak için rehabilitasyona girmeniz gerekir.

Komplikasyonlar

Uygun tedavinin yokluğunda, lomber osteokondrozun bu tür komplikasyonlarının riski artar:

 • Fıtıklaşmış disk, sıkışmış sinir kökü veya omurilik.
 • Uzun süreli iltihaplanma, radikülit (sinir köklerinin iltihabı) gelişme olasılığını artırır.
 • Alt ekstremitede şiddetli ağrı ve uyuşukluğun olduğu Siyatik (siyatik sinirin iltihabı).
 • Omurilikte kan dolaşımının bozulması durumunda, kompresyon miyelopatisi olasılığı artar (çeşitli oluşumlarla omuriliğin sıkışması: kemik parçaları, fıtık, tümörler, hematom).
 • Cauda equina sendromu - bağırsakların, pelvik organların ve alt uzuvların işlevselliğinin bozulmasına neden olan alt omuriliğin köklerinin sıkışması.

Bu tür komplikasyonlardan kaçınmak için tedaviye mümkün olduğunca erken başlamalısınız.

Önleme

Lomber osteokondrozu önlemek için şu kuralları izleyin:

 • Orta derecede aktif bir yaşam tarzı yönetin (daha sık yürüyün, düzenli egzersiz yapın, havuza kaydolun).
 • Hareketsiz çalışma için 1, 5 saatte bir ısıtın.
 • Ortopedik bir yatakta uyuyun.
 • Aşırı fiziksel efordan kaçının, ağırlıkları sadece yarım çömelme pozisyonundan kaldırın, ondan önce belinize özel bir kemer takın.
 • Ortopedik ayakkabı satın alın.
 • Doğru beslenin, vitamin ve mineral komplekslerini doktorunuzun önerdiği şekilde alın.
 • Rahatlamayı öğrenin.
 • Hipotermi yapmamaya çalışın.
 • Zamanla OBO'ya neden olabilecek hastalıkları tedavi edin.
 • Kötü alışkanlıklardan vazgeçin.

Bu önerileri izleyerek omurgadaki dejeneratif değişiklikleri önleyebilir ve sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.

En Önemli

Lomber osteokondroz semptomlarını fark ederseniz, hemen doktorunuza görünün. Kendi kendine tedavi, durumunuzu daha da kötüleştirebilir ve komplikasyonlara neden olabilir. Lomber kondroz (evre 1) egzersiz terapisi, fizyoterapi ve kondroprotektörlerle tedavi edilir. Daha sonraki aşamalarda ilaçlar, masaj, manuel terapi vb. Kullanılır. Uzun süre pozitif dinamiklerin olmaması veya nörolojik semptomların ortaya çıkması durumunda, doktor bir ameliyat önerebilir. İyileşmeyi hızlandırmak için hastanın doktor tavsiyelerine kesinlikle uyması gerekir.

13.09.2020