Servikal omurganın osteokondrozunun semptomları ve tedavisi

Omurga hastalıkları, 21. yüzyılın en yaygın hastalıkları listesinde her zaman başı çekmeye devam ediyor. İlk sıra, çoğu durumda, tanıya aittir: servikal omurganın osteokondrozu - deneyimli doktorlardan zorunlu müdahale gerektiren tehlikeli bir rahatsızlık.

Hastalık kimseyi, ne kadınları ne de erkekleri kurtarmaz (erkeklerde klinik servikal osteokondroz vakaları kadınlara göre daha az kaydedilir, ancak ortaya çıkar). Ayrıca hastalık her yıl "gençleşiyor", bugün servikal osteokondroz belirtileri sadece 40 yaşında yaş eşiğini geçenlerde değil, aynı zamanda daha dün 25. yaşını kutlayanlarda da görülebiliyor.

Servikal omurganın osteokondrozu nedir, bu hastalığın gelişiminin başlangıcında katalizör görevi gören şey, neden servikal vertebranın osteokondrozu denen bir salgın hız kazanıyor, servikal osteokondrozun hangi semptomları bir tıp kurumu ziyareti için bir neden olmalı, nasıl risk altında olmamak ve yemek yememeksonsuza kadar servikal osteokondrozdan kurtulma şansı? Bu sorulara cevap arayanlar için bu makale amaçlanmıştır. Yani, ilk önce ilk şeyler.

osteokondroz nedir

Hastalık hakkında genel bilgiler

Bu rahatsızlık tek kelimeyle karakterize edilebilir - distrofi. Kemik ve kıkırdak dokusunun kimyasal bileşimindeki değişikliklerin arka planında ortaya çıkar ve omurganın (diskler) elemanları tarafından elastikiyet ve güç kaybına neden olur. Yapıları değişir, önce dış katman (annulus fibrosus), ardından iç katman (nükleus pulposus) yok edilir. Özelliklerini tamamen kaybetmiş bir disk (lifli kıkırdak) deforme olabilir, büyümelerle (osteofitler) büyütülebilir ve yer değiştirebilir.

Diskler, şekillerini, boyutlarını ve yerlerini değiştirerek ya sinir köklerini (bu bölgede bulunan 8 çift spinal sinirden birini zedeleyebilirler) ya da kan kanallarını (beyni beslemekten sorumlu arterler bu bölgeden geçer) sıkıştırır. . . . Hem birinci hem de ikinci vakalarda, servikal omurganın osteokondroz semptomları kendilerini açıkça hissettirir.

Servikal osteokondroz, bir nörolog veya omurgalı bilimcinin hastalarına seslendirmesi gereken en yaygın tanıdır. Bir doktora gitmenin en yaygın nedeni olan servikal vertebranın osteokondrozu iki nedenden kaynaklanmaktadır:

 1. Anatomik özellikler. Sırtın üst kısmının savunmasızlığı, bağlantı elemanlarının (omurlar, diskler) azalması ve kırılganlığı ile ilişkilidir.
 2. Ciddi yükler. Boyun, aynı anda hem hareketlilikten hem de stabiliteden sorumludur. Bu, zayıf halkaların hızlı bir şekilde "aşınmasına" neden olamaz.

Bu yüzden şu soru: servikal osteokondroz tedavi edilir mi?

Hastalığın nedenleri

Şu noktaya geçmeden önce: servikal osteokondroz nasıl tedavi edilir, oluşumunun nedenlerini anlamalı ve gelişiminin başlangıcını tetikleyebilecek faktörleri dışlamaya çalışmalısınız.

hastalığın nedenleri

Katalizörlerin tam bir listesini vermek mümkün değildir, ancak servikal omurganın osteokondroz belirtilerinin sizi bekletmeyeceği gerçeğine yol açabilecek anları özetlemek oldukça mümkündür.

Osteokondrozun ana nedenleri:

 • sağlıksız beslenme (atıştırmalıklar, hızlı yiyecekler, rejim eksikliği ve diyette tam dengeli yiyecek - bu, sağlığını destekleyen yeterli eser element ve vitamin almayan kıkırdak ve kemik dokusunun tükenmesine giden doğrudan bir yoldur);
 • hareketsiz yaşam tarzı (olası bir başka seçenek de fiziksel aktivite eksikliğidir, sırt elemanlarının durgunluğuna ve dokulara yeterli oksijen sağlanmamasına neden olur);
 • genetik yatkınlık (bu durumda, ebeveynlerinize servikal osteokondroz ile ne yapacaklarını sorabilirsiniz, size servikal omurganın osteokondrozundan nasıl kurtulacağınızı ve bu rahatsızlığın kendini nasıl gösterdiğini söyleyecektir);
 • geçmiş yaralanmalar (hangi servikal osteokondrozun ne olduğu hakkında bilgi edinme ihtiyacı, bu hastalığın gelişimi, yaralanma sonucu intervertebral disklerin yer değiştirmesi veya yırtılmasının bir sonucu olduğunda da ortaya çıkabilir);
 • Enfeksiyöz veya enflamatuar nitelikteki vasküler sistem hastalıkları (ilk durumda, konuyla ilgili bilgiler: servikal omurganın osteokondrozunun nasıl tedavi edileceği, ikincisinde eklemleri, omurları ve omurları yok eden otoimmün ve nekrotik süreçlerin hatası nedeniyle kıkırdak dokusunu destekleyen besin eksikliğinden kaynaklanır. diskler).

Fazla kilolu veya stresli durumların neden olduğu hormonal arka planın dengesizliği ve yanlış duruş (skolyoz), vakadaki materyalleri tanımanız için iki nedenden daha fazladır: Servikal omurganın osteokondrozunu tedavi etmek mümkün mü.

Hastalık belirtileri

Servikal osteokondrozun nedenleri belirlenir. Böcekler üzerinde çalışma yapılır. Şimdi en önemli şey, boyundaki osteokondroz semptomlarını kaçırmamaktır (risk faktörlerinin çok geç ortadan kaldırılması ve hastalığın çoktan kendini göstermeye başlaması durumunda). Ne kadar erken teşhis edilirse, iyileşmeye giden yol o kadar kolay ve hızlı olacaktır.

Kolaylık olması açısından, hastalığın tüm belirtilerini iki gruba ayırmak uygundur. Bu, ana kritere göre yapılabilir: menşe.

İlk grup, görünümü kan arterlerinin klemplenmesi ile tetiklenen (vasküler değişikliklerin neden olduğu) fenomendir. Oksijen ve besin maddelerine doymuş kanı taşımak için sıkıştırılmış kanallar, görevleriyle tam olarak baş edemezler, beynin bölümleri yeterince beslenmez ve bazı işlevsel yeteneklerini kaybeder.

hastalık belirtileri

İkinci grup, tezahürü sıkışmış sinir uçları (nörolojik değişikliklerin neden olduğu) ile ilişkili olan semptomlardır. Çoğu durumda, vagus siniri (yemek borusu, yutak ve gırtlak durumunu koordine eder), frenik sinir (kalp atış hızı ve solunum sürecinin düzenlenmesinden sorumludur) ve ayrıca iç yapının diğer organlarına zarar veren sinir uçları, disklerin ve omurların deformasyonundan, yıkımından ve karışmasından muzdariptir.

Servikal omurganın osteokondrozu durumunda hastalığın ilk "çanları" nı nasıl kaçırmayacağınız ve ilgili hekimin sunabileceği yardımı zamanında nasıl kullanabileceğiniz hakkında daha ayrıntılı bilgi aşağıdaki tabloda sunulmaktadır.

Hastalık Belirtileri

Kökeni Tezahürleri
Vasküler sistem durumundaki değişiklikler baş dönmesi, bayılma
koordinasyon eksikliği
hafıza bozukluğu
azalan dikkat konsantrasyonu
görme keskinliği ve işitme kaybı
gözlerin önünde siyah noktalar
zil, kulak çınlaması
ilgisizlik, depresyon
panik atak
bulantı, kusma
Nörolojik değişiklikler boyunda ağrı, şakaklar, oksiput (sabit, paroksismal)
kola, omuza, interskapular bölgeye, göğse yayılan ağrı
nefes darlığı, nefes darlığı, boğulma
basınç, göğüs sıkışması, anjina
boğazda yumru, yutma güçlüğü, kuruluk, boğazda kaşıntı

Önemli! Yukarıdaki tablodan en az bir semptom ortaya çıkarsa, acilen bir muayeneden geçmek ve servikal omurganın osteokondrozunun tedavisine başlamak gerekir. Diğer herhangi bir davranış, cerrahi müdahale olmadan iyileştirilemeyen daha ciddi sonuçlara yol açabilir!

Karmaşık terapi

Servikal osteokondroz nasıl tedavi edilir, ağrılı soru bu şekilde geliyor. Cevabı kesin: Yetkili, kalifiye bir doktor tarafından reçete edilen karmaşık terapi yardımı ile.

Bu rahatsızlıkla mücadele, hastadan disiplin ve bir uzmanın tavsiyelerine sıkı sıkıya bağlı kalmayı gerektirir. Çoğu durumda, servikal omurganın osteokondrozu, aynı anda birkaç geleneksel ve alternatif tıp yönteminin yardımı ile tedavi edilebilir (yalnızca hastayı koordine eden doktor, servikal osteokondrozun etkili tedavisini amaçlayan özel bir program belirleyebilir).

Genellikle aşağıdaki listeden teknikleri seçer:

egzersiz terapisi

osteokondroz için fizyoterapi egzersizleri

Fizyoterapi, hem servikal omurganın osteokondrozunu iyileştirmenize hem de genel sağlığınızı iyileştirmenize olanak tanıyan mükemmel bir sağlık terapisi aracıdır. Aynı anda birkaç sorunu çözer:

 • kan dolaşımını normalleştirir;
 • metabolik süreçleri hızlandırır;
 • ağrı sendromunu hafifletir;
 • kas korsesini güçlendirir;
 • omurgayı kaldırır;
 • neşe ve iyimserlikle suçlanıyor.

Durumu daha da kötüleştirmeden doğru bir şekilde şarj ederek servikal osteokondrozdan nasıl kurtulacağınızı açıklayan bir dizi kural vardır. Okurlar:

 • egzersiz seti genel klinik tablo (yaş, kronik hastalıklar ve hastanın özellikleri) hakkında fikir sahibi olan bir uzman tarafından seçilmelidir;
 • dersler sırasında herhangi bir rahatsızlık, jimnastiği reddetmenin bir nedeni (en azından bir doktora danışmadan önce) ve hastalığın alevlenmesi için bir dönem olmalıdır;
 • çok aktif ani hareketler tamamen dışlanır, acele etmeden dikkatlice yapmanız gerekir;
 • egzersizleri düzenli olarak yapılmalıdır (zaman zaman egzersiz yapmak sorunu çözmez).

Masaj (manuel terapi)

Servikal osteokondrozu başka bir şekilde tedavi etmek mümkün müdür? Epeyce. Vücudun rejeneratif özelliklerini harekete geçirmek, spazmları gidermek, sinir köklerini serbest bırakmak, arterleri sıkıştırmak ve semptomları azaltmak için gereken tek şey, mükemmel bir masörün veya el kitabının usta elleridir.

Genel kurallar şunlardır:

 • prosedür, uygun eğitim ve deneyime sahip bir uzman tarafından gerçekleştirilmelidir;
 • sorunlu bölgeye maruz kalma süresi - en fazla 35 dakika;
 • bir kursun süresi (kesintisiz) - en fazla 12 seans;
 • , hastanın durumunda meydana gelen herhangi bir değişiklik, görevli hekimi tarafından bilinmelidir.

Önemli! Osteokondroz için masaj yapmak veya bir terapistin ofisini ziyaret etmek - kontrendikasyonları olan bir kılavuz kesinlikle yasaktır!

Fizyoterapi

osteokondroz için fizyoterapi

Bu klinik tıp alanı şu soruya kendi cevabını buldu: osteokondrozdan nasıl kurtuluruz? Aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli fenomenlerin iyileştirici özelliklerini kullanmayı öneriyor:

 • yüksek frekanslı ses dalgaları (ultrason);
 • mekanik titreşimler (titreşim);
 • çeşitli yoğunluklarda elektrik akımları (elektroforez, UHF);
 • ultraviyole radyasyon (kuvars);
 • diğer fizyoterapi teknikleri.

Bu prosedürler, pozitif dinamiklerin başlamasına katkıda bulunur. Kan akışını normalleştirir, iltihabı hafifletir, ağrıyı dindirir, ilaçların uygulanmasını kolaylaştırır ve dokular tarafından emilimi için gereken süreyi kısaltır.

İlaçlar

Tüm bu süreci durdurma girişimlerine rağmen ilerlemeye devam eden servikal osteokondroz ile nasıl baş edilir? Sadece bu fenomenin nedenlerini ortadan kaldırmak için tasarlanmış ilaçların yardımıyla.

Entegre bir yaklaşımda kullanılan tüm ilaçlar, alınan eyleme bağlı olarak birkaç gruba ayrılır. Aşağıdaki tablo durumu netleştirmeye yardımcı olacaktır.

İlaçlar

Grup Eylem
Analjezikler, NSAID'ler ağrı kesici,
enflamatuar sürecin ortadan kaldırılması
Kas gevşetici maddeler
kas spazmı rahatlaması
Kondroprotektörler doku rejenerasyon fonksiyonunun aktivasyonu,
disklerin, omurların, eklemlerin yapısının restorasyonu
Vitaminler ve Mineraller
metabolik süreçlerin uyarılması,
vücudun koruyucu özelliklerinin aktivasyonu,
geliştirilmiş mikro sirkülasyon,
bağışıklık sistemini güçlendirmek,

Uzman, boyundaki osteokondrozun nasıl tedavi edileceğine kendisi karar verir. Hastalığın genel klinik tablosuna bağlı olarak, tedaviyi vazodilatör grubuna (vazodilatörleri rahatlatmak için), antidepresanlar (sinir gerginliğini gidermek için) ve diğerlerine ait ilaçlarla destekleyebilir.

Özetle, ana soruya net bir cevap verebiliriz: osteokondroz tedavi edilir mi? Evet, ancak yalnızca yetkili bir doktorun sıkı gözetimi altında ve hastanın kendisinin büyük arzusu ile!

13.09.2020